LËID8CIIË COURANT. 1S7C». M°. 218. VRIJDAG 15 SEPTEMBER STA DS-BE RICH TE IN. G epa tenteerde Veeartsen BIISlNENLAINÜSCilK BERHÏTE.N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs iter C ourant is per vierendeel jaars f3.—franco p. p. f 3.60, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekoslen, Afzonderlijke nourmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cente De prijs der Advcrtenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant rcordt verzonden blads. 137140 der Handelingen den Gemeenteraad. van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Johannes Aloysius Bots, wonende aan de Haarlem merstraat n". 213, tot het oprichten van eene leerlooierij in liet woonhuis en den tuin van het perceel aan de Langegracht n°. 80, alhier; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den 28>lSeptember aanst., 's voormiddags te elf urenop het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wcihouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 14 September 1876. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Brengt bij deze ter algemeene kennis, dat in de Staatscourant van 3/4 September jl.N°. 208, is opgenomen de volgende oproeping: »Dc Minister van Binnenlandschc Zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat in de maand November of December e. k. voor de laatste maal «gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen van het examen bedoeld «in artikel 16 der Wet van 8 Julij 1874 Staatsblad n°. 98), gewijzigd «bij de Wet van 4 April 1875 Staatsblad n°. 37), «Zij, die zonder een diploma als Veearts te bezitten, voor den 1!,(0 «Februarij 1875 als Veearts gepatenteerd zijn, of vóór dien dag aanvrage »om patent als Veearts hebben gedaan en een bewijs van toelating tot «uitoefening der Veearlscnijkunst na 1 January 1877 wenschen te verkrij- «gen, worden uilgenoodigdzich met duidelijke opgaaf van namen en «woonplaats, vóór 1 November e. k., schriftelijk te wenden tot den Minister «van Binnenlandsche Zaken, ten einde tot bovengemeld examen te worden «toegelaten. «Bg deze aanvrage moeten zij een bewijs overleggen dat zij vóór 1 Februarij «1875 een patent als Veearts haddenof daartoe vóór dat tijdstip aanvrage •gedaan hebben." Eu wordt hiervan mededeeling gedaan door plaatsing in de Leidsche Courant. Leiden, 14 September 1876. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. LEIDEN, 14 September. De commissie voor het tweede natuurkundig examen, die alhier hare zitting houdt, heeft het verlangde diploma uitgereikt aan de hh. A Kui pers Az. en M. tlijmans. Begunstigd door tamelijk goed weder, vond gisteren avond het invi tatie-concert op Zomerzorg, door hh. officieren der dd. schutterij alhier den ingezetenen aangeboden, plaats. Een vrij talrijk publiek woonde dit concert *B, doch velen zochten, wegens de vochtigheid van den grond, eene droo- gere zitplaats binnen de zaal. De uitvoering der acht muziekstukken mag goed genoemd worden en getuigde niet alleen van goede leiding en studie, maar ook van vooruitgang van het muziekcorps der dd. schutterij. De beide solo-nommers werden verdienstelijk voorgedragen. Hoewel het niet de ge woonte is een invitatie-concert te bespreken, meenen wij toch met dit concert eene uitzondering te mogen maken, daar de commissie voor de muziek ten volle verdient eenige blijken van goedkeuring te vernemen over den staat van het muziek-corps. Met betrekkelijk geringe geldelijke mid delen weet zij een niet onaardig muziek-corps in stand te houden. 's Lands middelen over de acht maanden dezes jaars hebben opge- gebragt 60,220,377.94, zijnde f 3,454,734.38 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1875. De raming bedroeg ƒ57,206,880.48. De minister van financiën heeft de aandacht van belanghebbenden nog maals gevestigd op het in de maand November aanst. te houden verge lijkend onderzoek van adspiranlen voor de betrekking van surnumerair bij 'iet vak der posterijen; zij, die daaraan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 October aanst., bij een op zegel geschreven adres, tot den mi nister wenden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire doen toekomen, waarin zij worden uilgenoodigd in het vervolg geen getuigschriften meer al te geven aan personen die als plaats vervangers in dienst willen treden, als deze te voren wegens diefstal, opligting, misbruik van vertrouwen »of andere de goede trouw en eerlijk heid krenkende misdrijven" zijn veroordeeld, ook niet al waren de straf en hel toegebragt nadeel gering, oi het feit op jeugdigen leeftijd gepleegd ol het gedrag later onberispelijk. Ook behoort omtrent hen, die slechts kort in de gemeente wonen, eerst een onderzoek in de vorige woonplaatsen te worden ingesteld. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 12 September van Suez vertrokken. In de vorige weck overleed te Middelharnis de heer Dirk Bos, in den ouderdom van 76 jaren. Naar men verneemt is bij uitersten wil door hem de helft zijner nalatenschap gelegateerd aan de provinciale vergadering van Zuidholland, ten einde daaruit, naar schatting ƒ150,000, te stichten een provinciaal weeshuis voor de gemeenten der Christelijk Gereformeerde kerk in deze provincie. (D. v. 'z Gr.) Te Gorinchem zijn door de policie vier personen aangehoudentwee Ieren, één Schot cn één Engelschman. Hun verhaal, dat, terwjjl zfl van een te Antwerpen naar New-York bestemd schip 's avonds aan wal waren gegaan, de kapitein met 4 man equipage naar zijne bestemmingsplaats ver trokken zou zijn, vond bij de policie weinig geloof, üp het daarover naar Antwerpen gezonden telegram werd dan ook geantwoord, dat werkelijk één van hen gedeserteerd was, zoodat de aanhouding van dezen werd ver zocht; van de anderen echter werd niets gemeld. Bedoelde personen zijn daarop door de policie naar Dordrecht getransporteerd, otn verder naar België gebragt te worden. Te Haarlem werd gisteren nacht, omstreeks half drie «re, door een agent van policie aan den Scheepmakersdijkeen gezadeld paard der huza ren aangetroffen. De berijder, een wachtmeester, kwam anderhalf uur later te voet de stad binnen. Hg was van zijn paard geworpen, zoodal het dier den weg terug zeer goed heeft weten te vinden. üp de gisteren gehouden zevende veiling van drooggemaakte gronden in den IJpolder zijn geveild 642,15 hectaren, die gezamentiijk ƒ1.936,425 hebben opgebragt. De gemiddelde prijs was ƒ3017, de hoogste ƒ3600, de laagste ƒ2400 per hectare. Uit Amsterdam meldt men, betreffende de ongeregeldheden eergisteren avond voorgevallen, nog het volgende: De stralen en pleinen waren in het midden der stad weder met duizenden en duizenden menschen bezet; vooral was dit liet geval op het Koningsplein, in de nabijheid der woning van den burgemeester; de gracht was aan beide zijden door infanterie en schut terij afgezet. De cavalerie patrouilleerde in sterke afdeelingen met getrok ken sabel, langs het Koningsplein meestal in draf tet op de Sluis, waar men stand hield; was de troep echter voorbij, dan sloot de menigte zich dadelijk weder aan. Ten 12 ure werd het ernst; toen ging de gewapende magt krachtdadiger te werk, en verscheidene personen, onder welke eene vrouw, hebben wonden bekomen. De Nes was mede een der brandpunten van bel oproer; de patrouilles volgden daar elkander onophoudelijk op, ze bestonden uit een viertal policie-agentengevolgd door een tiental infante risten ol schutters. Later in den nacht, toen de beriglen, door den telegraaf der brandweer naar de hoofdwachten overgeseind, steeds ernstiger werden, werden er patrouilles van 70 man georganiseerd, infanterie en schutterij in dezelfde gelederen door elkander. Toen is per telegraaf versterking uit Haarlem ontboden, die weldra per expres-trein aankwam en op den Dam halt hield. Op het Singel ontmoette een der patrouilles emstigen tegen stand, waarbij een man een gevaarlijke bajonetsteek bekwam; ieder man had 6 scherpe patronen bij zich en de geweren zijn geladen geweest; één oogenblik was er, dat men op het punt stond van te vuren. De YVilIem- slraters zijn verwoed op de Kattenburgers, omdat zij niet willen meedoen. Volgens liet Ubl. is een der gevaarlijk gewonden, in het gasthuis opge nomen, een zeer berucht persoon, die meermalen met de policie kennis heeft gemaakt en als een gevaarlijk mensch bekend staat. Aan burg. en weth. is bet volgende adres aangeboden, door eenige aan zienlijke burgers geleekend: «De ondergetekenden verklaren zeer ingeno-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1