alarm gemaakt. De schutterij verzamelde zich op de aangegeven loopplaat sen en heeft den geheelen nacht door gepatrouilleerd en de gebouwen be waakt. Voor het huis des burgemeesters was infanterie geposteerd, en toen de oproerige hoop aankwam en stand dreigde te houden, kwam een sterke divisie policie-agenten te voorschijndie er flink op ingingen en de menigte uiteenjoegendie zich echter op eenc andere plaats weder vereenigde. Op het Koningsplein stond een bataillon schutterij geschaard onder kommando van majoor Tenckink. Bij het wijnhuis op den hoek verzamelden zich een aantal mannen, die door het zingen van /'kermis moet het wezen en ker mis moet het zijn, anders moet Thorbeckc van het plein", alsmede: "hop, hop, hop, hangt den burgemeester op!" enz. enz., eene uitlartende houding aannamen. Majoor Tenckinck sommeerde daarom in persoon dezen hoop om uiteen te gaan; hij werd weldra door de muitelingen omringd en be kwam een slag op de wang, die den dader echter op een kolfslag op hel hoofd te slaan kwam; dit werkte goed. de majoor kon zich terugtrekken en beval toen een charge met de bajonet, die, 11a cenige worsteling, de verlangde uitwerking had. Gisteren was het zeer druk in de stad. vooral op die plaatsen, waar glasruiten waren ingislagen. Niels meldenswaardigs ziel echter voor, ook niet ter beurze, waar het trommelvermaak geregeld en ongestoord ten einde liep. Onder de in hechtenis genomen personen bevinden zich 7 bepaaldelijk verdacht van het opruijen lot ongeregeldheden en hel inwerpen van glas ruiten. Van wege het algemeen Nederlandsch werklieden-verbond is het navol gende stuk gepubliceerd: "Mede-werklieden! Met diep leedwezen hebben wij acht geslagen cp de ongeregeldhedenwelke gisterenavond in onze stad hebben plaats gehad, waardoor hel eigendom onzer medeburgers in gevaar wordt gebragl. Overtuigd, dat dergelijke demonstration niet de regie en aangewezene zijn om doel te treflen, noodigeu wij allen, zoowel ver eenigde als niet-vereenigde werklieden, dringend uit, ten eerste: daaraan volstrekt geen deel te nemen; ten tweede: door hunne afwezigheid van de openbare plaatsen te tooueii, dat zij als goede mannen van orde en viede anderer pogingen niet willen steunen of aanmoedigen." Gisteren avond was het weder erg rumoerig en ofschoon de optogten van zingende troepen niet zoo menigvuldig waren, was het verzet tegen de mi litaire magl den geheelen nacht hardnekkig. Eenmaal, omstreeks 8 ure. trok een troep, die waarschijnlijk wel 500 personen sterk was, van den Oam door de «akerstraat tot aan het Koningsplein, waar zij op een ver sterkte patrouille stuitte, die aldaar geposteerd was om den belhamels den pas naar het huis van den burgemeester al te snijden. Omstreeks 10 ure had zich eene groote schare op het Leidschepleiu verzameld, die met de bajonet uit elkander moest worden gedreven. Ten 10% ure werd bij den burgemeester gewapende magt gerequireerd, voorzien van scherpe patronen, omdat zich aldaar een troep halsstarrigen vertoonde, die, naar men zeide, korte stokken onder hunne kleedcren hadden verborgen. Het was omstreeks denzelfden tijd dat de toegang tot het centraal-bureau der brandweer door eene versterkte wacht werd afgezet, aangezien het gerucht zich had ver spreid dat men aldaar baldadigheden wilde plegen. In de Gapersteeg werden in een huis de glasruiten verbrijzeld, waarbij een jongen aangehouden werd. Een oploop, hierdoor veroorzaaktwerd door de policie en de infanterie met de blanke sabel en de bajonet uit elkander gedreven. Op de Heerengracht en het Rokin werden ook weder glazen ingeworpen, doch die baldadigheden werden lot enkele percelen beperkt. Omstreeks 11 ure was het Koningsplein op nieuw het punt van zamen- komst van een groote bende, zoodal de cavalerie daar wederom chargeren moest. Ten 12 ure ontstond er een groote oploop op het Rokin bij het Spui, die langzamerhand naar den Dam aftrok. Van 12 tot 1 ure chargeerde cavalerie op den Dam, om de zamenscholers uit elkander en de telkens lerugkeerende volksmenigte op de vlugt te jagen. De bevelvoerende officier, araal van Lijnden oordeelende dat de nieuwsgierigen op de balkons van Zeemanshoop door hunne tegenwoordigheid niet weinig bijdroegen, dat die volksmassa telkens terugkeerde, verzocht hen zich te verwijderen en dc lichten uit te doenaan welk verzoek gevolg werd gegeven zoo ook op de Groote Club. Tegen hall twee begon het geducht te regenen. De nieuws gierigen verdwenen het eerst en de policie en de militairen kregen hel veld ruimerom te handelen. Weldra stoven de laatste beuden uiteen. In het geheel zjjn door de patrouilles infanterie, welke de stad in alle riglingen doorkruisten, en door de agenten van policie werden begeleid, ongeveer 100 belhamels of onwilligen om zich te verwijderen gearresteerd. Elf zijn door sabelhouwen gewond. Zes hebbenna verbonden te zjjn in het gasthuis, dit kunnen verlaten; vijf zijn ernstiger gewond: één zal er waarschijnlijk het leven bjj inschieten. De openbare gehouwen, de gas fabrieken enz. waren door een sterke wacht bewaakt. Des nachts ten 12 u. zijn nog 100 man infanterie en 120 man cavalerie aangekomen. Hel bevestigt zich dat op Kattenburg de zingende henden geen personen hebben kunnen aanwerven om aan dc ongeregeldheden deel te nemen, in weerw il dat zij hel «Wilhelmus" aanhieven. Het lokaas is afgestuit cp den goeden geest der eilanders. De burgemeester heeft op nieuw eene proclamatie uitgevaardigd. In erva ring gekomen zijnde dat onder de verstoorders der openbare rust zich tal van personen bevinden, die, door nieuwsgierigheid gedreven, zich aan het grootste levensgevaar blootstellen en levens het toepassen van krachtige maatregelen legen de kwalijkgezinden ernstig belemmerenwaarschuwt hij hen dat zij door de policie en de militaire magt niet kunnen noch zullen wor den gespaard. Een ieder wachte zich voor schade. - Werd voor eenigen lijd medegedeeld, dat dc openbare school te Schier monnikoog, wegens het vertrek van den hoofdorderw ijzer en het gebrek aan hulppersoneel, den 10dtn dezer zou moeten worden gesloten, in dezen is eene gunstige verandering gekomen. De heer G. Roland, die zijn ontslag aangevraagd en bereids eervol verkregen had, is. naar men verneemt,daar van teruggekomenzoodat hij niet naar Veenhuizenwaar hij benoemd was, vertrekt, maar als hoofdonderwijzer aldaar blijft fungeren. Te Waalwijk kwam Zondag 11. een persoon in beschonken toestaad terug van de kermis te Baardwijk. Den volgenden morgen vond men het dood in zijn bed. Te Helmond werd Vrijdag II. door eenige bewoners, tijdens de ahj. zigheid van een geheel gezinbrand ontdekt in de woning van een de buren. De policieterstond gewaarschuwddrong in hel huis en zag da op het kantoor een hoopje papier en turf, met petroleum bevochtigd, nag men zegt, in brand stond. De brand was gelukkig spoedig gebluscht. huis, waarin ook voor eenige weken een begin van brand ontstond, wordt thans bewaakt tot de man, die naar Kevelaar ter processie is, terug is keerd. Ilij zal zich bij de justitie te verantwoorden hebben. 's GRAVENHAGE13 September. Door Z. M. is aan Thomas, kapitein van het stoomschip Jt Brothers, van Newport, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, we; de redding der bemanning van het in nood verkeerend schip Christinera Oude Pekela, op 9 November 1875, toegekend de zilveren medaille, ii gesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan F. Köss, te Steenwijk, vergunning verleend tol he dragen van het herinneringskruis van den oorlog van 1866 en de herin*, ringsmedaille van den oorlog van 1870 en 1871hem door den Duitsche keizer, koning van Pruissen, geschonken. Tot burgemeester der gemeente Nicnwendam is benoemd de heer W. A. Immink, en tol burgemeester der gemeente Horn de heer Th. Huyta Tot rijks ontvangers zijn benoemd: de heer F. J. M. van Ghert t> Brielle c a., thans te Hazerswoude c. a.de heer J. Drabbe te Bergen t| Zoom c. a.thans te Loenen c. a.; dc lieer D. J. P. N. Gaymans te DelftJ thans te Wolvega c. a.; de heer F. A. H. Seipgens te Goor c.a., thanst> St. Odilienherg c. a. -- De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen; verleenen. BUITENLANDSCHE BEKIGTEN. BELGIE. Dingsdag morgen heeft, onder voorzitting van den koning, de eert! zitting plaats gehad eener geographische conferentie, waartoe Z. M. het» tiatief heeft genomen. De op het gebied der aardrijkskunde meest beroeuÉ mannen zijn daartoe opgekomen. Hel doel der conferentie is, naarn» verneemthet plan te bespreken tot het organiseren eener wetenschapjt lijke expeditie, niet een internationaal karakter, hoofdzakelijk ter bevorit ring der handelsbelangen. Zondag II. is te Gent de groote historische optogt, bij gunstig wd« voor de derde en laatste maal gehouden. EWGELASID. LONDEN 12 September. De eerste lord der admiraliteit, de heer Grant Duff, heeft het volgesf plan openbaar gemaakt ter oplossing der Oostersche quaestie. Hij wütkt Sultan op pensioen stellen, wat Europeesch Turkije betreft, en daarna Ir gewest ten geschenke geven aan een Engelschen prins, die met eene Russ- sche prinses getrouwd is: den hertog van Edinburgh. Deze vorst zou nieuw rijk kunnen regeren met behulp van gepensioneerde Britsch-Indistk ambtenarenvan welken er in Engeland velen zich ten doode vervelen. Op een meeting te Manchester, waar het parlementslid O'ConnerPok een lezing zou houden over lerschen geest en humor, heeft een vechtpui plaats gehad onder de «Home-Rulers". De voorzitter bekwam een vé aan hel hoofd en moest de zaal verlaten. Hierop heerschle een gren» looze verwarring, meer dan 300 stoelen werden stukgeslagen en help bouw beschadigd. De berigten omtrent den oogst in Brilsch-Indie luiden goed, I in üeecan. zuidelijk Maliralta en Mysone. De correspondent van het Daily News te Deligrad meldt dat I langdurig gesprek heeft gehad met generaal Tschernajeff. Deze gaf daalij Ie kennen, dal hij geen spoedige staking der vijandelijkheden verwachllt Hij zeide op versterkingen te wachten, ten einde aanvallenderwij» I werk te gaan, maar wanneer dit het geval zou zijn, kon hij niet i Hij beschouwde den militairen toestand als gunstig voor de Servische wip nen en zeide dat de Turken in de laatste zeven dagen niets onderin® hadden. Hij ontkende dal zij in Servië kunnen doordringen, zonder grad aan te tasten en te veroveren, welke vesting hij onneembaar acltllf en hield ten slotte vol, dal zij Alexinatz niet konden nemen. FRAKHRIJH. liet verblijf van den maarschalk-president te Lyon heeft aldaar K geene bijzondere manifestation aanleiding gegeven. Alleen heeft men te- haalde malen petitiën ten gunste der amnestie in hel rijtuig van den schalk gevonden. Een afgevaardigde voor Lyon, de heer Ordinaire, had dn avond Ie voren in een zamonkomst het volk aangemaandom te roep Leve de amnestieDie kreet werd op enkele punten gehoordhier en werd ook de Marsellaise aangehevendoch meestal riep men luide: t'" Mac MahonMac Malton heeft aan de armen van Lyon 6000 fr. geschonts en is naar Poligny in het Jura-departement vertrokken. Een windhoos heeft in het kanton Patay groote verwoestingen aan? rigt. Het vlek Toumoisis is er gedeeltelijk door in puinhoopen verketë- Een ander plaatsje, Coinces, is nog meer geteisterd geworden. Van de1'1 woningen, die er waren, zijn er 81 vernield. Al wal zich op den weg de hoos bevond, werd opgenomen of losgescheurd. Eeuwenheugende boo® zijn ontworteld.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2