LEIPSC (01 KAM. 1876. N°. 216. WOENSDAG 13 SEPTEMBER STA DS- BERICHT EN. Hl NN EN LAN DSCHE BEI'. IGTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon~ en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nomuiers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van Duik Duonsgeest, Smid alhier, tot het oprichten van eene smederij in de Kraaierstraat hoek Rolwerkstraat, n". 12; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n«. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 26s1"1 September aanst., 'svoormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 12 September 1876. LEZW1JN, Wethr. 1° Secretaris. LEIDEN. 12 September. De staatscommissie voor het geneeskundig examen, te Amsterdam zit ting houdende, heeft lot arts bevorderd den heer C. C. II. Munling, cand.- arts. Het getuigschrift voor het 1»" gedeelte werd uitgereikt aan den lieer Joh. J. 1'. van den Eyden, med. doctorandus. - In het tijdperk van vier weken, 6 Augustus lot 2 September 1876, zjjn, blijkens bij liet ministerie van binncnl. zaken ingekomen ambtsberig- ten, door longziekte aangetast: in Zuidholland 43 runderen, in Utrecht 6, in Friesland 20, totaal 69 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren ruim 73 runderen door die ziekte aangetast. - Men meldt ons uit Valkenburg: Ondanks hel ongunstige weder werd de heden alhier gehouden paardenmarkt druk bezocht. Er waren ongeveer 700 paarden aangebragt. Onder dat getal waren verreweg de meeste paar den vau geringe hoedanigheid. Ook veulens, zelfs hitten, werden ter markt aangevoerd. Niettegenstaande die veulens, was de handel onbeduidend. De kermis, met hare vertooningen, trok veel meer de aandacht dan de handel in paarden. Voor biiilcnlandschc rekening werd er niets gedaan. In weer wil van de belangrijke koopen, die lusschen de paardenmarkten, voor Fransehe en Duilsclie rekening, op het platteland plaats hebben van jonge paarden, komt het oordeel van velen hierop neder, dat de roem van de Valkenburgsche paardenmarkt zeer aan het tanen is. - Het stoomschip Celebes, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 11 Sep tember van Aden vertrokken. De Drenthe heeft op 10 September van Southampton de reis naar Batavia voortgezet. Wjj moeten, zegt de N.R.C., het publiek op nieuw waarschuwen tegen oplig- terijendie plaats hebben door in Engeland wonende personen. Een firma of landbouwer alhier kiijgt aanvraag uit Londen h. v. om aardappelen. Alle bij zonderheden voor de verzending worden door den Londeiischcii koopman zeer uaauwkeurig opgegeven. Op den dag vóór dal de goederen verzonden moeien worden, ontvangt de afzender een remise uit Londen een wissel brief op zigt. Maar zendt men den wissel op naar Londen, dan blijkt het ■dat de trekker van den wisselbrief niet bekend is, en wordt de wissel dus met betaald. Landbouwers of anderen, die met wisselzaken niet bekend zp, worden Ie eerder bedrogen, omdat de wissels zijn gelrokken op een of andere zeer solide bank. Deskundigen welen, dat, al is die bank nog zoo solide, dit volstrekt geen bewijs is dal de wissel betaald zal worden, want dat hangt af van de soliditeit van den trekker. - Uit Amsterdam meldt men dat de hoop, die men had, dal de afschaf fing der kermis tot geene rustverstoring zou aanleiding geven, is te leur •gesteld. Gisteren avond omstreeks 9 ure was de Kalverstraat vol mcnschen on trokken reeds twee troepen van 300 tol 500 personen zingende naar de Punten, waar vroeger kermis werd gehouden. Op die wandeling werd ook een bezoek gebragt aan liet huis van den burgemeester. Omstreeks 10 "re verscheen een derde troep van ongeveer 300 personen, allen met stokken fowapend, en trok eveneens naar de llcerengrachtwaar een deputatie zich naar 1 '"lis van den burgemeester begaf om hem te spreken. Niemand verscheen on menliet de onstuimige menigte maar tieren. Ten 11 ure ging weder een troep kalversIraat door en werden de eerste baldadigheden gepleegd. In hel huis van den lieer Ahcrcroinbic werden twee spiegelruiten ingeworpen. De chef dier firma begaf zich daarop dadelijk naar de hoofdwacht en deelde het feil mede, waarop terstond cavalerie kwam opdagen. Inmiddels werden tevens op de Hecrcngracht «enige glasruiten verbrijzeld, zoodal ook in die buurt onmiddellijk alarm werd geslagen. Terwijl de schutterij zich op de loopplaatsen verzamelde, zetten de zingende lui hun vernielingswerk voort. Op het Koningsplein, waar zich het 1"' bataillon schutterij moest verzame len. werd door een burger een schot gelost op een agent van policie, welk schol echter gelukkig zijn doel miste. Overigens bepaalden alle ongeregeldheden zich tot het inslaan en inwerpen van ruilen. Op de llcerengracht (levendige zijde), van de Leliegracht tot de Leidscliegrachtbleef bijna geen huis ongeschonden. Ook op de Lelie gracht en in de Paleisslraat werden spiegelruiten verbrijzeld. Op Kattenburg en in de Joden-Breestraat werd geen lantaarnpaal gespaard. Toen ten onge veer 11% uur door een tamboer hij de Palmdwarsslraat alarm werd ge slagen, werd hij door een zingende menigte omsingeld en hem de trom afgenomen; zelfs liep zijn leven gevaar, toen hij op zjjn geroep om hulp gelukkig door eenige militairen werd ontzet. Dertig heihameis zijn gearres teerd wegens dronkenschap en het plegen van baldadigheden. Den gehcclen nacht is hel dagelijksch bestuur met den secretaris, den kommandant der slad, den kolonel der schutterij, den procureur-generaal, den generaal Camp, den hoofdcommissaris van policie en den kommandant der brandweer op het stadhuis vergaderd geweest. Door den burgeuiecslcr zijningevolge artt. 186 en 187 der gemeentewet, de ingezetenen gewaarschuwd zich van het deelnemen van wanordelijkheden te onthouden, terwijl alle verzet tegen de openbare magl met kracht zal worden tegengegaan; tevens zijn zamcnscholingen van meer dan vijf perso nen verboden. De Amst. C. deelt de volgende bijzonderheid mede betreffende liet be zoek door den Sheik uit Algiers aan Natura Artis Magistra gebragt. Toen namelijk de vorstelijke Arabier aan den ingang werd ontvangen doorheeren commissarissen, rolde hij tusschen zijn vingers een sigarctle, slak die aan, deed een Irek eu overhandigde ze daarna aan een der gastheeren, die, niet wetende wal die gift beduidde, den tolk om opheldering vroeg. «Dat is de grootste eer die u door den sheik kan woiden bewezen", antwoordde de tolk, "gij moet die sigarelte oprooken". De uitdrukking op liet gelaat van den vereerden commissaris moet bij die mcdedeeling hoogst dubbelzinnig zijn geweest. Z. K. 11. prins Alexander is gisterenvergezeld van den Sheik van Algiers en adjudanten, te Nieuwe Diep aangekomen, om met het ramloren- schip Schorpioen een logt naar de reede te maken en een torpedo te zien springen. Daarna bragi de prins met den Sheik een bezoek aan de inrig- lingen der maatschappij Nederland en aan het kon. instituut der marine. Uil het kamp bij Soeslerberg meldt men: De regeu van de jongste dagen heefi op verschillende punten in hel kamp grootc waterplassen ge vormd; gelukkig blijkt het tentmalerieel uitmuntend en de plaatsing der tenten doelmatig te zijn, daar het water slechts in enkele tenten doorsloeg, en wel in die, waarvan de spanning niet voldoende was. In de laatste dagen kon nagenoeg geen dienst gedaan worden, daar alle arbeid onmoge lijk is; de kantines hebben liet zeer druk. Zieken zijn er niet, slechts ligte ongesteldheden. Te Blieien is eergisteren, ten gevolge van het in aanraking komen van vonken uil den haard mei liet dak van stroo, brand ontstaan in een arbeiderswoning die zoo spoedig toenam dat weldra dat huis en ook een tegenoverstaand huis in de ascli lagen. Vijf huisgezinnen zijn door dit on heil zonder dak en verloren het grooiste deel van hmuic have. Uit Maasbommel meldt men dat Zaturdag II. aldaar «en treurig onge luk plaats had. Een man en vrouw, sedert Fcbruarij gehuwd, zouden gras gaan halen van de Oyeiischc Middelwaardwaartoe zij met «en bootje dc zoogenaamde Strang moesten overvaren. Het bootje sloeg om en beide per sonen verdwenen in de diepte. Toen zij uit liet water werden gebaald, waren zij reeds dood. Onder Simonshaven zijn Zaturdag vijf ossen door den bliksem ge troffen. Te Assen is Zaturdag nacht brand ontslaan in eene behuizingbewoond door hel gezin van een kleermaker. De bewoners hebben den brand eerst gemerkt, toen die reeds ver gevorderd was, zoodal zij bijna ongekleed liet

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1