LEIDSCIIË COURANT. M°. 215. PATEHTBLABEN. l«Z6. a DINGSDAG 12 SEPTEMBER J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommert der Courant zijn verkrygbanr voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents l)e prijs der Advertentiiin is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. STA DS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7, voor de belanghebbenden wonende in de wijken V en VI. dagelijks, met uit zondering van den Zondag, van den 7dtl1 tot en met den ldl^" Septem ber e. k., des namiddags van één tot drie uren, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis verkrijgbaar zijn, op ver toon van de aanslagbiljetten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 6 September 1876. v. d. BRANDELER. BINNENLANnsCHE BKRJGTE.Y LEIDEN, 11 September. lieden is aan bet gebouw van het provinciaal bestuur te 's Hage aanbesteed: hel maken van drie steenen ziekenbarakken benevens het verriaten van eenige daarbij behoorende werkzaamheden op het terrein van hel' academisch ziekenhuis te Leiden; Van de 9 ingekomen billetten was bet minste dat van den heer M. Geverden, te Rotterdam, voor ƒ31.680. - - De Staatscourant bevat het programma voor de opening van de ver gadering der staten-generaai te 'silage, op Maandag 18 September aanst. Deze plegtigheid zal op de gewone wijze plaats hebben. De le luit. A. D. Perthe, van l:et 4e reg. infanterie, is tot adjudant bij hel depót van dat corps le Gouda benoemd. -- Blijkens een berigt van den Nederlandschen consul-generaal te Alexan- drië is in Egypte eene besmettelijke ziekte onder de paarden, buffels en iioeijen uitgebroken. Omtrent den juisten aard dier ziekte konden nog geene bijzonderheden opgegeven worden. Inmiddels was van 26 Augustus af de uitvoer van paarden en hoornvee verboden, en werd van dien dag af bet beslaan der ziekte op de te verstrekken gezondheidspassen vermeld. De maatschappij tot bevordering der bouwkunst zal eerstdaags de vol gende prijsvragen uitschrijven: 1°. eene synagoge voor eene grooteslad; hel beste ontwerp te bekroonen met hel getuigschrift der maatschappij en eene premie van 300; 2°. een abattoir voor eene provinciestad; liet beste ont werp te bekroonen en eene premie van ƒ150; 3». eene afsluiting van een wandelplaats in eene groote stad; het beste ontwerp te bekroonen met liet getuigschrift der maatschappij en eene premie van 50. Ontwerpen worden vrachtvrij ingewacht vóór of op 1 November 1877, aan liet archief der maatschappij te Amsterdam, vergezeld van een adres om, zoo noodig, met den inzender te corresponderen zonder den naambrief te openen. - - De algenicene synode der Ned. herv. kerk heelt zich tot Z. M. den koning gewend met het verzoekdal het hem behagen moge aan de hcoor- deeling van de wetgevende magt te onderwerpen, om in art. 23 al. 3 van dc wet op het lager onderwijs, in art. 2 al 6 van de wet op het middel baar onderwijs, in art. 7 al. 1 van de wet op liet hoogcr onderwijs te doen «pnemen eene bepaling, waarbij wordt vasigesield, dat de bevoegde magt in de gemeente, na overleg met de plaatselijke kerkelijke autoriteiten, de schooluren op eene wijze regelt, dal voor het godsdienstonderwijs, te geven fan wege de kerkgenootschappen, voldoende tijd overblijft, f!'— Op 27 September zal le Rotterdam overgaan aan boord van hel via Suez naar Java bestemde stoomschip Friesland een detachement suppletie- Iboepensterk 105 militairenonder welke 5 onderofficieren. Het hevel «ver dat detachement wordt opgedragen aan den kapiitein der infanterie fcC. 1'. Welffer. Uit Delft meldt men: Dezer dagen had de beoordeeling plaats van de ontwerpen, die waren ingezonden als antwoord op de prijsvraag, uitge schreven onder de leerlingen en oud-leerlingen der polyt. school, voor een gebouw voor de studentensociëteit Phoenix. De heer F. J. Nieuwen huis, ge wezen adsislent aan de polyt. schoolthans belast met de restauratie van den Dom te Utrecht, werd bekroond. Een tweede plan, dat uitstekend vol- toed, bleek vervaardigd te zijn door den heer J. R. de Kruyff, architect <i" Amsterdamdie, daartoe dringend uilgcnoodigd, aan de beoordeelaars toestond zijn naam meê te declen. Te Rotterdam is Zalurdag de algemeeue vergadering gehouden van liet Ralaafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte aldaar. In die vergadering is besloten het ingekomen antwoord op de vraag: "een his- torisch-critisch overzigl der theoriën van den hagel", met de gouden me daille te bekroonen. Bij het openen van het naambriefje bleek schrijver daarvan le zijn de heer C. Waehner, med. student te Freiburg, in Baden. Als steller van de vraag werd aan dr. K. M. Giltay de zilveren medaille toegewezen. De volgende benoemingen werden gedaan: tot lid consultant dr. H. C. Dibbits, lioogl. te Utrecht, en N. T. Michaels, directeur der spoor wegen te 'silage; lot lid correspondent J. B. Bernelot Moens, dir. der kiiia-ciiliuur op Java, en dr. G. Dragendorff, hoogl. te Dorpath; tot lid di recteur J. Leyds, eerst aanwezend ing. der staatsspoorwegen te Rotterdam; tot lid dr. J. M. van Bemmelen, hoogl. te Leiden; dr. L Bleekrode, leeraar aan de burgerschool te 'sllage; d'. A. P. N. Frauchimont, hoogl. te Leiden; dr. B. J. Stokvis, hoogl. te Amsterdam; dr. E. van der Ven, dir. hoogere burgerschool te Haarlem; dr. G. F. Westerman, dir. van het kon. zool. ge nootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Onder Stolwijk werd Zaturdag morgen de melkemmer van een boer, die zat te melken, door den bliksem getroffen. De boer en de koe bekwa men geen leisel, maar de emmer werd geheel vernield. Te Amsterdam zijn de troepen van het garnizoen, dat belangrijk ver sterkt is geworden, in dc kazernen geconsigneerd. Aan de officieren der schulterü is aangezegddat zij de stad niet mogen verlaten. Het personeel der brandweer is er op voorbereid om zoo noodig als policie-corps dienst te iloen en baar telegraaf zal mede eeu rol iu de policiedienst vervullen. DU geschiedt met het oog op mogelijke onlusten, wegens het niet houden der kermis. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag heeft er te Amsterdam een vrij hevige brand plaats gehad in de Houttuinen bij de Buiten-Dommerslraat. Het was hetzellde perceel, waarin op den avond van 30 Aug. 11. een vrfl hevige binnenbrand woedde, dat deel uitmaakte van een broodfabriek en waarin veel grondstof voor broodbereiding en brandstollen zijn geborgëti. De drie bovenverdiepingen zijn geheel uitgebrand. De brandwacht Heyelér bad bet ongeluk van liet dak van bet brandende gebouw op straat te vallen, en is gekwetst naar het gasthuis gebragt. In dcnzelfden nacht is onder Nieuwcr-Auistel eene boerderjj door den bliksem gctrollen en dientengevolge afgebrand. Te Zaandam begaf zich dezer dagen een persoon, die ruimschoots deel had genomen aan dc kermispret, vroegtijdig naar bed, zeggende dat hij eens gced wilde uitrusten van dc vermoeijenissen der vorige dagen. Hij nam echter de borrelflesch mede naar bed. Den volgenden morgeu werd de doctor geroepen, maar hij vond slechts een ljjk, dat in den eenen arm nog de bijna geheel ledige flesch omklemd hield. Door wijlen mej E. van Dompscler is aan dc diaconie der herv. gemeente te Njjkerk ƒ1000 gelegateerd. Een spoortrein die Zaturdag middag van Moerdijk le Rozendaal aan kwam, ontmoette bij het binnenkomen van het station een locomotief, die op dezelfde rails in beweging was. Hoewel aan beide zijden geseind werd, kon de schok niet voorkomen worden. De beide machines en de goederen wagens van den trein zijn erg gehavend. De machinist van de vrije loco motief sloeg achterover en heeft zich inwendig zwaar bezeerd. De reizigers kwaaien allen met eenige stoolen vrij. Tc Breda is de lijding ontvangen, dal de gepensioneerde generaal- majoor van het O. I. leger de ltoy van Zuydewijn, geboren te Breda den 8C0 December 1825, op zijne terugreis per stoomschip Holland, kapt Jaski van Baluvia naar Nederland, is overleden. In een rapport van den president der Transvaalsche republiek, den heer Burgers, komt betreffende liet innemen van Mathebiskop o. a. het volgende voor: Op Dingsdag 4 Julij was liet commando op reis naar den Kop. Toen de dag aanbrak stonden de commandanten Leurier en Nell op de aangewe zen plaatsen en begonnen dc kanonnen bun gebulder op de westelijke zjjden van de vesting. Tegen 9 uren hadden wij reeds een derde deel van den Kop en legen den avond nog een weinig meer. De dappere Lewies, met Roos cn Henning Pretorius, bleef die punten den gaiischen nacht'behouden niettegenstaande zij blootstonden aan een onophoudelijk vuur. Den volgen den morgen was de helft genomen. Langzaam, doch zeker werd de vlag telkens verder op de rotsen geplaatst, totdat men eindelijk den morgen van den derden dag alles had ingenomen, na een roemvollen strijd van 48 uren. j Er waren lafaards, gelijk bij eik leger-, maar over het geheel liebWh Büze -I i. ft»9:

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1