BUITEN LANDSCHE BERICTEN. van kostbaarhedenkleedingstukkcn en bijouleriën tusschen 18 en 25 Augus tus jl. aldaar met behulp van braak gepleegd. Het ramtorenschip Koning der Nederlanden ligt nog altijd voor de zeesluizen. Door de jongste stormen is de geul buiten de sluizen <!oor verzan ding veel ondieper geworden, zoodat de gelegenheid om uit te varen veel ongunstiger is, en men moet op kaltn weder wachten om de geul op de gewenschte diepte te brengen. In het laatst der vorige week kwam te Amsterdam eene vrouw met een 13-jarig meisje in een manufactuurwinkel op den Nieuwendijk en vroeg omslagdoeken te zien. Terwijl die werden gehaald en weder verruild tegen andere, die beter naar keus waren, liep het kind hard weg. gevolgd door de moeder. In den winkel werd een stuk goed van de toonbank gemist. Eenige knapen, die het voorgevallene zagen, achterhaalden moeder en kind, en een agent van policie nam spoedig beiden in hechtenis. Het kind had het stuk gestolen en de moeder beweerde, dat zij het meisje was nageloo- pen om haar te bestraffen en hel gcstolene af te nemennadat beiden eerst halsstarrig hadden ontkend iets van de zaak te welen. De ontaarde moeder sloeg toen een anderen toon aan en wierp alle schuld op de kleine meid, die dan ook erkende uil eigen beweging te hebben gestolen en al meermalen door moeder daarvoor te zijn bestralt. Een huiszoeking deed de policie 30 bank-van-Ieeningbriefjes vindenmeest allen van op gelijke wijze gestolen goed. Na een langdurig verhoor liet de moeder eindelijk haar beweren varen van totale onbekendheid met de voornemens van haar kind en erkende zij de voorwetenschap te hebben gehad. Te Amsterdam werd in den nacht van eergisteren brand ontdekt in een gebouw op de Ruysdaelkade. Op het geroep van hulp schoten twee nachlwachts toe en slaagde er in de vlammen te stuiten. Zij arresteerden tevens een jongmensch van 21 jarendie koelbloedig erkende den brand te hebben aangestoken en zich daarna op zijn bed Ie hebben geworpen. Hij werd naar het policiebureau overgebragt, alwaar hij zijne bekentenis her haalde. De ambtenaar van 'srijks belastingen Jaski. ter Nieuwe Schans, is ter beschikking van den officier van justitie te Winschoten gesteld en naar hel huis van arrest aldaar overgebragt als beschuldigd van hel schieten met een revolver en het toebrengen van een schot in de regterzijde aan den stations klerk Rijnders, mede te Nieuwe Schans. Beide personen, in hetzelfde huis wonende, hadden aan tafel twist gekregen. Door de kamer van koophandel te 's Bosch is bekend gemaakt, dat haar bij onderzoek gebleken is, dat het uitvoeren van Belgische centen naar het buitenland geoorloofd is, dal de beambten der belasting en accijnsen zich bereid verklaard hebben den uitvoer van daar uit zoo gemakkelijk niogeljjk te maken, dat zij alle inlichtingen willen verstrekken en het mo gelijke zullen doen, om de vereischte formaliteiten zooveel doenlijk te ver minderen. Te Helmond sloop dezer dagen een 11-jarige knaap in den tuin van v. L., waarschijnlijk met het doel om zich eens te goed te doen aan het rijpe ooft. De eigenaar, dit merkende, greep den jongen en onthaalde hem in plaats van op vruchten op een pak slagen en stompen. Ongelukkig bleef het echter daarbij niet. De knaap, terstond daarop ziek geworden, is kort daarop gestorven. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Te Hulst is de bliksem geslagen in den kerktoren. Het bovendeel van den toren is met het uurwerk en het klokkenspel verbrand. Het arduinen onderstuk is behouden. 'sGRAVENHAGE, 4 September. De heer H. N. Rorpitis, te Rotterdam, is toegelaten als consul van Guatemala aldaar. Door den minister van justitie is aangesteld tot tweeden klerk aan dat departement de heer f'. ,1. van Waning Jr.cand.-notaris alhier. De minister van justitie zal Woensdag en die van oorlog Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De 36,te verjaardag vail Z. K. 11. den prins van Oranje werd heden volgens gebruik hier ter stede gevierd. Van de ministcriën. provinciale cn stads-gebouwen alsmede uit onderscheidene woningen wapperden de natio nale vlaggen. Des middags hield het garnizoen der residentie cenc groote parade op het Malieveld. Zaturdag is in eene algemeene vergadering van den Imogen raad de heer mr. A. A. de Pinlo als raadsheer geïnstalleerd. De voorzitter, mr. de Greve, hield bij deze gelegenheid een rede, waarin hij sprak over de opheffing van den dubbelen regtsbijstand bij den Imogen raad. Hij bragt hulde aan den heer mr. Elias. die op zijn verzoek eervol ontslagen is als raadsheer, wenschte den nieuw benoemden raadsheer geluk en gal eene schets van den door dezen betoonden ijver en zijne uitgebreide kennis op j regtsgebied. Aanstaanden Donderdag zal voor het geregtshof alhier moeten ver schijnen een Schiedamsche sjouwer, beschuldigd van twee valschheden in geschrifte, opligting en diefstal. Eene criminele straf heeft hij reeds achter den rug. Ali Bey. sheik van Algiers, is heden middag te dezer stede gearri veerd, vergezeld van twee Fransche officieren uil de bezetting dier stad cn een tolk, vermits hel opperhoofd zich slechts in het Arabisch kan uitdruk ken. Deze stambestnurder werd namens prins Alexander aan het Hol- landsche spoorwegstation opgewacht door I1D. adjudant, kapitein Beijerman, die de vreemde bezoekers naar 's prinsen paleis geleidde, om door Z. K. H. te worden ontvangenbij wien de sheik lieden dineert. De reizigers hebben in het hotel Paulez hun intrek genomen. Z. K. H. prins Alexander zal zich morgen ochtend ten 3% ure per extra-trein naar het Loo begeven, ten einde het Arabische stamhoofd aan Z. 51. den koning voor te stellen. Bij hh. kerkvoogden van de Ned. herv. gemeente is van een onbe- kende ƒ1000 ontvangen voor de restauratie van de Groote kerk. larop togen in k' ier i jek lie m en afs rand iiadje ba*e 1 ptrofl' Een b liddel een ke het pa plaats benoe1 tot m gende van i lekor BEL. «IE. Zoodra de groote klok gisteren te Gent de opening der feesten ter gedachtenis van de voor drie eeuwen aldaar gesloten pacificatie had aange kondigd, ontlastte zich een onweder boven de stad, vergezeld van regen. Op het stadhuis te 10 uren werd de plegtigheid geopend door het Geuzen lied op het vertrek van den due d'Albuitgevoerd door het orchest. Daarop volgde een hartelijke welkomstgroet van den schepen Wagener en eene historische toespraak van prof. Paul Fredericq. Het orchest speelde het Wilhelmus van Nassauen, dat met daverende toejuichingen wordt begroet. Na een toespraak van den burgemeester, graai K. de Kerchove, werd het gedenkteeken onthuld onder herhaald hoera van de aanwezigen. Het ge- denkteeken is een eenvoudige fraai bewerkte steen met het volgende opschrift.- /'Den 8slcu November 1576 werd in dit Stadhuis de Pacificatie van Gent ge- slotenwaarbij de verschillende provinciën der Nederlanden beloofden»onge- tweyfdelick ende in goeden trouwe te onderhouden eene vaste en onver- breeckelyke vriendschap ende vredeende elkander ten allen tyden by te slaan met raadt en daadt, goedl ende bloedt." Den 3ien September 1876 naars heeft de gemeenteraad van Gent dezen steen als eene herinnering van de was t 300<" verjaring aan dit verdrag doen plaatsen." Tegen een ure stak het to' 11 onweer op nieuw op, zoodat de optogt niet kon doorgaan. Hij is tot later tm°ns uitgesteld. De Sn ENG ElAKIk paleis LONDEN 3 September. wordl De uit de Spaansche oorlogen zoo bekende generaal der Carlisten Ca- Kn brera, graaf van Morella, is te Windsor in 67-jarigen ouderdom overleden. Uit Dublin meldt men aan de Pall Mall Gaz.: Er werd hier een onderzoek gehouden van het lijk van zekeren Leffey, in het water gevallen terwijl hij dronken was. Een dame viel denzelfden dag in de rivier en ver dronk. Zij was dronken. De hoofdgetuige bij het onderzoek kon niet wor den gehoord, omdat hij smoordronken was, en gedurende de zitting werl een der leden van de jury wegens dronkenschap weggezonden. FHAAkKIJH. De minister van onderwijs heeft eene circulaire aan de hoofdinspecteurs Niellt van het lager onderwijs uitgevaardigd, waarin hij zegt dat het zijn verlan- slaan, gen is eene zooveel mogelijk volledige statistiek te verkrijgen van het aantal schuil kinderen van beider geslacht van 6 tol 13 jaren en van hel aantal school- de w gaande kinderen van dien leeftijd. Het belang van het ouderwijs vordert Itospi dus nieuwe opgaven. Bovendien legt thans eene bijzondere omstandigheid zoo v in zekeren zin aan Frankrijk den pligt op, nieuwe opgaven te verkrjjgea van de verhouding der schoolgaande kinderen tot die der thuis blijvende, oever Immers, in 1878 zal te Parijs eene wereldtentoonstelling plaats hebbenen op d bij die gelegenheid zal, even als bjj de tentoonstelling van 1867 het geval Alsto was, eene zooveel mogelijk volledige statistiek hiervan openbaar gemaakt gevec worden. Ik vraag, zegt de minister, geen cijfers, die onze eigenliefde bare slreelen. Ik wil de waarheid kennenen daarom aan elk de grootste naauw- In keurigheid aanbevolen. genw Men deelt mede dat twee astronomende hh. Porro en Wolff, te Zurich, zants een planeet hebben ontdekt, die digter bij de zon staat dan Mercurius, en waar wier bestaan sedert twintig jaar door den directeur van het Parijzer obser- aanbi vatorium. den heer Leverrier, was verkondigd. De nieuwe planeet werd toen Vuleanus gedoopt. Zeventien jaar geleden werd zjj het eerst doot dr. Lescarbault gezienmaar zij raakte uit het gezigt verlorenom later nog eens te worden aanschouwd en op nieuw te verdwijnen. Het bestaan van Vuleanus werd door velen meer een gissing dan een feit geacht, doei is thans boven twjjfel verheven. ttlllTlCIILLMD. Volgens de Nordd. Jllg. Zeit. zal de rijksregering op krachtige wjjre medewerken, ten einde de Duitsche nijverheid in staat te stellen een waar dige plaats in te nemen op de internationale tentoonstelling, die in het vol gende jaar te Parijs zal worden gehouden. Bij de groote taptoe, op Donderdag 31 Augustus voor het koninkljt paleis, des avonds van 9 tot 10 uur gehouden, hebben 1476 man medege werkt. De onderscheidene regimenten infanterie en cavalerie hadden elk hun stafmuziek daartoe afgezonden. Er waren 828 muzikanten en 648 tamboers. De noodige maatregelen waren thans genomen, ten einde een herhaling te voorkomen van de ongelukken welke indertijd bij dergeljjki gelegenheid hebben plaats gehadtijdens het verblijf der drie keizers tf Berlijn. Thans is alles goed afgeloopen en heeft men van geen ongelukken gehoord. De bevolking was echter vrij woelig. Te Leipzig heeft een inbraak plaats gehad met diefstal en moord. Toen 'smorgens eenige werklieden met kolen lossen bezig waren, bespeur den zij dat in een horlogiemakerswinkel iets bijzonders moest zijn gebeurd en haalden de policie. Toen de deur met geweld geopend was vond mei den winkelier in zijn bloed badende op den grond liggen. Ondanks de aan- gebragte hulp stierf hij een half uur daarna; een groot aantal horlogiti waren ontvreemd. Dc derde reeks der voorstellingen van Wagner's Nibelungen zijn thans te Bayreuth afgeloopen. Algemeen is men van oordeel dat de laatste uil voeringen de vorige zeer overtroffen. Toen het scherm gevallen was, ga' Richard Wagner gehoor aan den onder dc stormachtigste toejuichingen gt- uiten wensch van het publiek, dat hij op het tooneel verschijnen zou. Bil trad voor het scherm en hield eene toespraak. Toen het publiek die tot- spraak met luid gejuich beantwoordde, ging het scherm omhoog enzagme» dc kunstenaars op het tooneel staan, tot wie Wagner zich rigtte om I® zijnen dank te brengen. Hij wist niet, of deze «Festspiele" herhaald zon den worden, want dat lag niet alleen in zijne magt, maar dit kon hij W' zekeren dal hel zijn vast voornemen was om in hel volgende en in hl1 U naar langs vangi leger SR ontvi ben der sen Belgr BE dat 1 LC gislei natz posit trok] W hier geno de n BI Mort aang duur posi! was posi natz dei- alle SI den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2