PER TELEGRAAF. gevolg van een toeval was; de veiligheidskleppen waren blijven zitten ten gevolge van het inkrimpen van het metalen omhulsel. De spoorwegbrug over de Tay, te Dundee, zal weldra voltooid zijn. Haar lengte bedraagt 10321 voet. Zij is de grootste van de wereld over een stroomend water, daar de beroemde Victoria Bridge over den St. Law rence te Montreal in het geheel slechts een lengte heeft van 1% mijl. De Tay-burg werd gebouwd voor de North Britisch Railway en kost 220.000 Volgens de officiële opgaven van den Commissioner of Indian affairs is het aantal der in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika nog aanwezige Indianen tot 316.000 gedaaldwaarvan omstreeks 100,000 meer of minder beschaafd zijn en 135.000 eenige beginselen van beschaving hebben aange nomen terwijl 81000 nog de oorspronkelijke woestheid van zeden behouden hebben. Juist de door Coopers romans zoo beroemd geworden volksstam men zijn intusschen geheel te niet gegaan of nog maar in naauwclijks noe menswaardige overblijfselen aanwezig. De Delewaren b. v. tellen nog 110, de Comanches 3000, de Pottowatonies 2060 en de Pawnees 3000 zielen. Het talrijkst zijn ook thans nog de stammen der Apachen, derChippeways. der Choktows, Creeks, Utes, alsmede der onlangs weder vijandig opgetre den Sioux, welke alle in Dakota, Wyoming eh Montana verstrooid leven. In Californië is eene maatschappij opgerigt ter bereiding van meloen suiker. De verkieslijkheid van de meloen boven den beetwortel in dezen moet onbetwistbaar gebleken zijn. Men bedient zich tot het doel voorna melijk van watermeloenen. Te San Francisco heeft een brand gewoed, waardoor 100 gebouwen zijn vernield, daaronder het Duitsche gasthuis. De schade wordt op 500,000 dollars geschat. Twee honderd arme huisgezinnen zijn van dak beroofd. Een man der brandweer is gedood en verscheidene personen zijn gekwetst. FRANHK IJ K. De bisschop van Fréjus en Toulon heeft zich met een adres tot den minister van justitie en eeredienst gewend, houdende zware klaglen tegen hetgeen een der gemeenteraadsleden te Toulon, bij de prijsuitdeeling aan de leerlingen der openbare school, zich heeft veroorloofd. Bedoeld gemeente raadslid heeft eene rede tot de schooljeugd gehouden, waarin hij, volgens den bisschop, het geloof aan de erfzonde, aan de Voorzienigheid, aan de goddelijke straf als zoo vele dwalingen heeft bestempeld. Zonder zich te bekommeren over de ware oorzaak van het kwaad, schrijft de bisschop, heeft hij de onwetendheid het grootste kwaad genoemd; heeft hij de Voor zienigheid weggemaakt door te zeggen: Geen begoocheling! Er bestaat niets dan gij en het Heelalde Hemel zal u niet helpen. De bisschop hoopt dat er maatregelen zullen genomen worden om in het vervolg zoodanige schandalen te beletten. De Siècle keurt de houding van bedoeld gemeenteraadslid ten hoogste af, zoo iets is niet te verschoonen, maar het blad keurt ook het gedrag van den bisschop af. Het is hier weer het beroep op den wereldlijken arm even als in de dagen der inquisitie. Onlangs, bij de beraadslagingen over het vrije hooger onderwijs, herhaalden de katholieke woordvoerders na drukkelijk, dal de kerk niets anders vraagt dan de vrijheid, en dat zij de zegepraal verwacht alleen uit kracht der goddelijke waarheiddie in haar is. Men ziet nu, dat dit geenszins het geval is. Immers, zoodra eene meening tegen de leer der kerk verkondigd wordt, hetzij in eene toespraak, hetzij in de dagbladen, wendt de kerk zich tot het burgerlijk gezag. Zij verzoekt het, zij roept het op om aan hare tegenstanders het zwijgen op te leggen. De raad van het dep. Seine-et-Oise heeft den post van 5000 fr.die jaarlijks op de provinciale begrooting kwam voor den bisschop van Versail les, geschrapt, zoomede de 500 fr. toelage, die aan de geestelijken van andere geloofsbelijdenissen verleend werd. De Siècle deelt mede dat aan het onlangs vermelde adres van het syndicaat der Parijsche wijnhandelaren reeds gevolg gegeven is. Overeen komstig deswege uitgevaardigde instructiën van den minister Dufaure zijn kleurstoffen, tot vervalsching van wijn bestemd, op verschillende plaatsen in beslag genomen en vervolgingen ingesteld tegen de schuldigen. Ook heeft de overheid aan verscheidene spoorwegstations, van waar wijn ver zonden of waar die ontvangen wordt, evenals bij het vervoer er van uit de pakhuizen der eigenarenhunne waar aan eene ontleding doen onderwerpen. Het budget van de administratie voor den openbaren onderstand te Parijs, omvattende de hospitalen, de bureaux van liefdadigheid, verpleging van krankzinnigen en onderstand aan verwaarloosde kinderen, wijst uitga ven ten bedrage van 28,800.000 fr. aan. Daarmede worden in de hospitalen 88,733, in bijzondere gasthuizen 3000 personen verpleegd. Aan 186.000 armen wordt onderstand verleend en 6993 kinderen worden verpleegd behalve 25000 kinderendie buiten Parijs besteed worden. Verder worden 2443 krankzinnigen verzorgd en 2000 kinderen bij voedsters besteed. l>(I!T9t!IILA!in. De Duitsche juristendag is van 28 tot 30 Augustus te Salzburg verga derd geweest. Prof. Gneis! werd tot voorzitter, de-Oostenrijksche minister van justitie, dr. Glaser, tot eere-voorzilter benoemd. In de afdeeling voor strafregt werd aangenomen dat de slaat tot het betalen van schadevergoe ding vcrpligt is aan personen, die onschuldig in preventive hechtenis zijn geweest. Bij de aanstaande groote wapenoefeningen zal een nieuwe maatregel worden ingevoerd bij de infanterie. De zwaar gepakte ransel zal worden vervangen door een veel kleineren ransel, bestemd om daarin te bergen een 20-tal patronende reservestukken van het geweer en een paar laarzen. Bij den jongsten oorlog heeft men de groote bezwaren leeren beogrdeelen, welke aan het dragen van een ransel, zoo vol gepakt als thans geschiedt, bij geforceerde marschen, bij het bestormen van batterijen en dergelijke voor de manschappen zijn verbonden. Door het verminderen van het ge- wigt des ransels tot een gering bedrag en het bergen van het hoogst noo- dige linnengoed en sokken in de kapotjas zal, naar men vooronderstelt, een weldaad aan de manschappen worden bewezen en hunne weerkracht in hooge mate worden verhoogd, TURKIJE. Volgens de Pol. Corr. is de afzetting van den Sultan het werk van Midhat-pachaterwijl de grootvizier een regentschap had willen instellen, zoolang de Sultan niet genezen of gestorven zou zijn. Midhat-pacha echter had nadrukkelijk gewezen op het gevaar, dat het gemis van een wettig en krachtig hoofd des rijks in de bestaande omstandigheden opleveren zon en zich beroepen op den geest zoowel als op de letter van den Koran, die geen regentschap kent dan in het geval van minderjarigheid eens Sultans en den Sultan van den troon vervallen verklaart, wanneer zijne geestver mogens gekrenkt zijn. De opperbevelhebber van het Servische leger, Tschernajefl, heeft een zijner onderbevelhebbers, den Rus Miloisievic, wegens insubordinatie moeten schorsen. Hij liet hem door een gendarme naar Tschuprija brengen om hem daar voor een krijgsraad te doen teregtstaan Miloisievic ontzag zich niet op den gendarme te schietenen deze bragt daarop wederkeerig aan den officier eene zware wonde toe. Beiden liggen in het hospitaal. WEENEN1 September. De Pol. Corr. meldt uit Konstantinopel van heden dat alle ministers hunne portefeuilles behielden. Heden heelt eent conferentie plaats van de vertegenwoordigers der mogendhedendie het Parijsche tractaat slotenom te beraadslagen over den vrede. Allen hebben gelijksoortige instructies ontvangen en morgen, uiterlijk Maandag, mag men officiële schreden tot het sluiten van een wapenstilstand verwachten. Hetzelfde blad meldt uit St. Petersburg van gisteren dat een nieuwe inschrijving op eene leening van Servië van 12 millioen fr. geopend is; koopers komen daarvoor met aandrang op. BERLIJN, 1 September. In de Reichsanz. is heden opgenomen het ant woord van Grant op het schrijven van den keizer bij gelegenheid van het eeuwfeest der onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten, welk antwoorl heden aan den keizer overhandigd was. Morgen wordt geen beurs gehouden. BUDAPESTH, 1 September. Het negende internationaal statistisch con gres werd heden door aartshertog Jozef uit naam van den keizer geopend. Het bestuur werd zamengcsteld en Trefort tot president gekozen, terwijl de vice-president en de secretaris uit de vertegenwoordigers van het buiten land werden benoemd. Ten 12 uur werden de leden van het congres aan den aartshertog voorgesteld; des namiddags werden de sectiën zamengesteld, WEENEN, 1 September. Betreffende bet verkrijgen van een algemeenen wapenstilstand bestaat, volgens berigten uit Konstantinopel, volmaakte overeenstemming in de instructies van de vertegenwoordigers der groote mo gendheden. LONDEN2 September. Reuters correspondent te Belgrado heeft gisteren een onderhoud met den minister Ristics gehad. Deze deelde hem mede: dat Servië van de Porte geen antwoord betreffende den vrede ontvangen heeft; dat Servië, op raad van Engeland, zich bereid heeft verklaard over den vrede te onderhandelen; dat thans echter de omstandigheden veranderd zijn en Servië geen strenge voorwaarden kan aannemen, welke de Porte aan dit land zou willen opleggen dat, naar de meening der Serviërs, de optreding van een nieuwen Sultan ten gevolge zou kunnen hebben een langen duur der onderhandelingendaar de voorwaarden ten eenenmale veranderd moeten wordenomdat de toestand der oorlogvoerenden veran derd is. PARIJS, 2 September. Het Journal officiel bevat het decreet houdende afkondiging van de gesloten conventie tot het gebruik van postwissels lus- schen Fraukrijk en de Nederlanden. BOLOGNA, 1 September. Mantegazza, beschuldigd van het namaken vai 'skonings handteekeningis tot acht jaren dwangarbeid veroordeeld. KONSTANTINOPEL, 31 Augustus. Nadere bijzonderheden betreffende het uitroepen van Abdul Ilamid tot Sultan. «Sultan Abdul Hamid heeft zicli heden naar Top Kapu begeven, alwaar hij door al de ministers en groot- waardigheidbekleeders ontvangen werd. Nadat gelezen was de fetva van sheikh-ui-islamwaarbij Sultan Murad van den troon vervallen verklaard wordt, geschiedde de plegtigheid van de erkenning en uitroeping van Abdul Hamid. Sultan Abdul Hamid begaf zich vervolgens, onder het gejuich van de soldaten en het volk, en onder het gebulder van het geschut, in het paleis. Achmet-Damat-pacha is tot maarschalk van het paleis benoemd." 29lsl<' Staats-IiOteriJ. Vijfde Klasse Trekking van 2 September. Prijs van 200: N°. 19989. 6296 niet met premie van 3000. Prijzen van t 70. 285 1209 5160 6.62 8484 12755 17012 18647 19082 19575 19942 20390 1173 3024 5837 7809 10319 14478 18606 Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, dd. 26 Augustus 1876. 1 wegens het mishandelen van dieren (kalveren) op de openbare straat. 1 wegens het werpen van vuilnis in gemeente-water. 1 wegens het markten op eene daartoe niet bestemde plaats. 2 wegens het zitten op door honden getrokken karren. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J, C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6