BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 4- September .f876, Ve. 208. BUITENLAiNOSCHE BEfilGTEN. ST ADS-BER ICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2« alinea der Verordening van 4 Mei 1872, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 4den tot en net den 16den September e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van half negen tot negen oren en des namiddags van half twee tot twee urenbehalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE FREMERY, Weth. 1» Burg'. Leides. 31 Augustus 1876. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 7deD September 1876, des namiddags te twee oren. Ter voorziening in de vacature van aide-essayeur aan 's rijks munt te jjj Utrecht wordt een jongeling, niet beneden de 18 jaren oud, verlangd, die in eene inrigting van middelbaar of hooger onderwijs grondige kennis ver kregen heeft der beginselen van natuur- en scheikunde. Hem zal aan de munt gelegenheid worden verschaft om zich in de practijk van het essai m haar geheelen omvang Ie bekwamen. Na afleggen van een examen ten overstaan van het mtintcollegie, volgt de definitive aanstelling tot aide- essayeur op een tractement van 500 'sjaars. Belanghebbenden moeten zich schriftelijk of in persoon (Muntgebouw-Neude) bij het lid-secretaris van bet muntcolleg'e vervoegen. In de Staatscourant zijn opgenomen de statuten van het Nederlandsch Protestantenbondgoedgekeurd bij kon. besluit van 4 Junij 11. n°. 16. Het bond is gevestigd te Utrecht en is aangegaan voor den tijd van 29 jaren. Volgens het Hbl. blijft de minister van oorlog, de lieer Klerck, vol harden bij zijn besluit om af te treden. Den 16de» Augustus jl. is in de brievenbus aan het postkantoor te Delft gestoken een brief geadresseerd aan mevr. de wed. K. te Amsterdam, inhoudende een bankbillet van 25 n°. 3160, waarop verschillende kentee- kenen, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De justitie te Zutphen waarschuwt in het Politieblad tegen de bedrie- gelijke handelingen van zekere te Nijmegen wonende naaister, oud 32jaren. Zij trekt van de eene plaats naar de andere en tracht, door valsche voor- gevens van treurige lotgevallen en hooge afkomst, zich bij familiën in te dringen, ten einde huisvesting en voeding te erlangen, hetgeen haar. die wegens opligting tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld, dan ook herhaaldelijk te Zutphen en in de omstreken gelukt is. Als een bewijs van het gebrek aan predikanten bij de herv. kerk wordt aangehaald het dorp Meeuwen, dal sedert 9 jaren vacant is en alwaar 81 maal te vergeefs een beroep is gedaan. Onder Giessen-Nieuwkerk heeft tusschen twee boerenzonen een hevige twist plaats gehad, waarbij een hunner zoodanig gestoken werd, dat hij aan de gevolgen overleden is. Te Amsterdam is in den nacht van Woensdag op Donderdag in een pakhuis op de Bloemgracht, waarin kantoor wordt gehouden door den heer H. Luchsinger Johzn.diefstal met braak gepleegd. In dit pakhuis zijn een aantal koopmansgoederen geborgen, en de dieven hebben zich toegang ver schaft door een in aanbouw zijnd belendend perceel en door een in het dak van het pakhuis gebroken opening. Zij kwamen zoo doende in het kan toor, waar men den volgenden morgen" een drietal lessenaars opengebroken vond, benevens de brandkast, ongeopend, doch van de gewone plaats ver schoven en voorover op den gronddaarnaast een geladen pistool. De daders, die niet ontdekt zijn, hebben zich slechts van een kleine geldsom kunnen meester maken. Ter beurze aldaar zijn gisteren bij duizendtallen kleine gedrukte billetten verspreid, waarop niet anders staat dan: "Heb je mijnheer Molm niet gezien Te Zalt-Bommel loopt het contract der gemeente met den tegenwoor- digen eigenaar der gasfabriek in het najaar van 1877 ten einde. De onder handelingen over contract-verlenging, contract-wijziging en zelfs die omtrent de overname hebben tot geen gunstig resultaat geleid, zoodat de gemeente raad heeft besloten zelf eene gasfabriek te bouwen en te exploiteren na afloop van het voormelde contract. Men meldt uit Leeuwarden: Dezer dagen is hier gevankelijk binnenge- bragt een straat-muzikant, die, in min of meer beschonken toestand, te Jorwerd een zijner makkers, met wieu hij in twist geraakte, met een mes eene gevaarlijke snede aan de zijde van het hoofd heeft toegebragt. De ge kwetste, die dadelijk onder geneeskundige behandeling is genomen, is in de dorpsherberg aldaar achtergebleven. Gisteren, Vrijdag, werd in de Manége alhier, van wege de vereeniging «Floralia", voor het eerst eene tentoonstelling gehouden van bloemenge kweekt door den minderen stand. Nadat eergisteren de bloemen daar ter plaatse waren aangebragtis gisteren avond de tentoonstelling feestelijk ge opend. Het tentoongestelde levert, met de decoratie van het allezins daar voor geschikte gebouween waarlijk schoonen aanblik op. Naar men uit Franeker meldt is door gedep. staten van Friesland ge wezen op dë noodzakelijkheid om in het geslicht voor krankzinnigen aldaar een tweeden geneesheer aan te stellen op eene jaarwedde van ƒ1600. Deze zaak is bij eene commissie uit den raad in onderzoek. Gisteren heeft over de provincie Groningen een onweder gewoed, ver gezeld van zwaren hagelslag en hevige regens, die aan de te veld staande gewassen veel schade hebben toegebragt. Eenige jaren geleden, meldt de Pr. Nbr. C.werd zekere V. R., be steller, door een noodlottig toeval bij het rangeren van wagens op het stationsterrein te 's Bosch ernstig aan den voet gekwetst. Hij stelde eene vordering in tot schadevergoeding tegen de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen bij de regtbank, die na gehouden getuigenverhoor en pleidooijen den eisch toewees. Wij vernemen thans dat de schadevergoeding dezer dagen is uitbetaald. Te Vlissingen heeft zich in de vorige week een bejaard Engelsch heer, mr. Daniel Thijssen, opgehouden, die nasporingen deed naar zijne voorouders, die aldaar gewoond hebben en in de Groote kerk zouden begraven liggen. Hoewel uil de boekeu bleek, dat zekere Gilles Thijssen en meer anderen van dien naam in de kerk begraven lagenwas het niet zoo heel gemak kelijk dien te vinden. Daar de Engelschman het niet opgaf, heft de koster der kerk de stoelen weggeruimd en den steen met inscriptie gevonden. Uit de verschillende opschriften der steenen blijkt, dat die familie ruim twee eeuwen geleden tot de regering dezer stad behoorde, en een van hen zelfs burgemeester is geweest. De oude heer heeft de inscriptie van alle steenen, met dien naam aangeduidop papier overgetrokken en was blijkbaar zeer in zijn schik dat hij zoo gelukkig geslaagd was. Maandag 11. had tusschen de gemeente Luyksgestel (Nederland) en Lommei (België) eene ontmoeting plaats tusschen twee wildslroopers en twee Belgische gendarmes. Een der stroopers loste een schot, waardoor een gendarme doodelijk getroffen werd; de stroopers zetten het daarna op een loopen. Door den overgebleven gendarme achtervolgdontving deze een slag met het geweer op het hoofd, zoodat ook hij ter aarde stortte. De justitie heeft de zaak onderzocht, maar de daders zijn nog niet bekend. 's GRAVENHAGE2 September. Z. M. heeft bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapitein 2e kl.. bij het 5e reg.den leD luit.-adjudant G. A. T. Salomon, en bij het 6e reg., den leD luit.-adjudant H. J. F. Dommers, beiden van het reg. gre nadiers en jagers. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten; de commies 4" kl. C. Koens ten post kantore te Rotterdamde commies P. C. N. Eickholtz ten spoorwegpost- knntore n°. 2. Z. M. de koning heeft zich in den afgeloopen nacht ten 4 ure naar het Loo begeven en zal veertien dagen op Hd buitenpaleis verblijven. Prinses Maria van Wurtemberg, zuster van H. M. onze koningin, zal heden namiddag ten 6%. ure in de residentie aankomen en door H. M. aan het Rijnspoorstation worden verwelkomd. Ingevolge eene uitnoodiging van Z. K. H. prins Alexander der Neder landen, tijdens HD. verblijf te Algiers in den afgeloopen winter, zal de Scheik dezer stad ook ons land komen bezoeken. Aanstaanden Maandag wordt genoemde bevelhebber hier ter stede verwacht en zal hij door prins Alexander bij zijne komst ontvangen worden. Een Utrechtsche bakkersknecht, die gedurende de Haagsche kermis in dienst was bjj den théatre-directeur Calp voor 7 's weeks, stond gisteren voor het geregtshof alhier teregt, beschuldigd van in den avond van 13 Mei, na zich den toegang lot de kamer waar zijn meester verblijf hield, te heb ben verschaft, met eenen beitel eene ladetafel geopend en daaruit ƒ80 ont vreemd te hebben, van welk geld hij zich dadelijk andere kleederen kocht, terwijl hjj het overige verteerde. Reeds viermalenwaaronder tweemaal tot 5 jaren, werden hem straffen opgelegd. Thans requireerde mr. van Maanen oplegging van minstens 5 en hoogstens 20 jaren tuchthuisstraf. Nadat advocaat mr. Pelerin wegens de gulle en omstandige bekentenis van zijn cliënt op verzachting van straf had aangedrongen, veroordeelde het hof den recidivist tot 5 jaren tuchthuisstraf. De commissie, die in het voorjaar het initiatief nam tot de Haagsche Floraliamogt heden de resulaten van hare bemoeijingen aanschouwen, bij gelegenheid van de tentoonstelling van planten gekweekt door den arbeiden den stand. De opening daarvan had heden middag plaats. Van de 750 jonge planten, die in Bloeimaand van dit jaar aan personen uit de arbeiders klasse werden uitgereikt, werden slechts een 330-tal aangekweekt ter ex positie aangeboden. Het getal bekrooningen, aan de best gekweekte plan ten toegekend, bedraagt 124. De prijzen voor de eerste en tweede klassen bestaan in geldelijke belooningen met getuigschriften, voor de 3e kl. alleen in een getuigschrift. Ten 2 ure bragt H. M. de koningin haar voorgenomen bezoek aan de expositie. De vorstin, die met de meeste belangstelling de planten bezigligde, werd door de commissie rondgeleid en gaf hare hooge ingenomenheid over een en ander te kennen. a x K i. N; U. LONDEN 1 September. De aartsbisschop van Canterbury, het hoofd der episcopaalsche kerk, heeft dezer dagen een brief ontvangen van den melropolitaan van Servië, onderteekend door de voornaamste priesters der Oostersche kerk, waarin de bekende gruwelen in Bulgarije worden medegedeeld, en waarin plegtig ver zekerd wordt, dat de Turken vele vrouwen in de gevangenis gespijzigd hebben met het vleesch van hun eigen gebraden kinderen. De aartsbisschop heeft den metropolitaan zijn innige overtuiging uitgedrukt, dat het Engel- sche volk al het mogelijke zal doen om het lijden der ongelukkigen te ver minderen en vergelding te eischen voor het onregt hun gedaan. Het onderzoek betreffende het ongeluk met de Thunderer is afgeloopen. Het duurde 15 dageneenparig gaf de jury te kennendat de ramp het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5