ven manschappen, <lrie Fransehen en een Belg, uil Harderwijk ontvlugt. van waar z(j den volgenden ochtend moesten vertrekken, om zich aan hel Nieuwe Diep naar Batavia in Ie schepen. Steeds het strand der Zuiderzee volgende, des nachts loopende en over dag slapende, zijn zij. naar zij op gaven, Maandag ochtend den 21!len dezer in de buurt van Hoorn gekomen, waar zij een schuitje wisten magtig te worden. Des namiddags ten 5 ure kwamen zjj met dat schuitje in de buurt van Medemblik, bleven achter den zeedijk liggen en lieten twee hunner in de stad gaan om brood en bier te koopen. De gemeente-veldwachter. Daniel Koster, gewaarschuwd, dat er verdachte personen in de stad waren, zag deze twee eerst, toen zij, voorzien van eenige kruiken bier, in hun bootje stapten en van wal staken. Hij begreep terstond aan hunne uniform, dat de vier in het schuitje gezeten personen deserteurs van het Indische leger waren en begaf zich met vijf medeburgers uit Medemblik in een schuitje om hen te achtervolgen en zoo noodig aan te houden. Ofschoon zij hard roeidenhadden zij niet vóór acht uur des avonds de deserteurs, die zich in de rigling van Wie- ringen verwijderden, ingehaald. De deserteurs, ziende dat men hunne schuit aan de andere wilde vastmaken, gooiden met kruiken en sloegen met de riemen, die zij bij zich hadden, maar werden eindelijk bevreesd voor het geladen geweer, waarmede Koster hen dreigde en dat hij reeds een paar maal had afgeschoten. Zij lieten daarop toe. dat men de beide bootjes met een touw aan elkander bevestigde. Toen dit geschied was is men naar Medemblik geroeid, waar men te hall twaalf des nachts aankwam. De veldwachter had evenwel steeds de deserteurs met zijn geweer moeten dreigen te verhinderendat zij het louw losmaakten. Den nacht hebben de deserteurs in het huis van bewaring doorgebragt en zijn den volgenden dag onder geleide van drie veldwachters naar Hoorn getransporteerd. Zij hadden gemeenddoor het strand te volgen in België te zullen komen. Men meldt uit Hilversum: Alhier is feest gevierd ter eere van een zeer bekwaam geneesheer, die zijn geheele leven gewijd heelt aan zijn dorp, die de vriend is geweest van twee geslachten, die meer dan iemand geijverd en gewerkt heeft voor de ontwikkeling van zijne gemeente. Doctor van Hengel zag terug op een 40 jarige practijk als geneesheer, en nu hij zijn welver diende rust neemt, bragt Hilversum's bevolking, die hem zooveel verpligt is, hem hulde toe. Het behaagde Z. M. den koning hem bij deze gelegen heid tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw te benoemen, en een theeservies in zilver, een bureauenz. bewezen hem de toegenegenheid zijner vrienden in het dorp. Er werd overal gevlagd, er was muziek op den Brink enz. Te Arnhem werd eergisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van de broederschap van candidaal-notarissen. Uit het uitgebragt verslag bleek dat die veteeniging in bloeijenden toestand verkeert. Men meldt uit Leeuwarden: Er wordt reeds een begin van uitvoering gegeven aan de door wijlen den heer dr. L. A. Buma te Makkum gemaakte stichting van twee 5-jaarlijksche studiebeurzen aan een der Nederlandsche akademiën, óf in de geneeskunde, óf in de letteren, óf in de wijsbegeerte, ten behoeve van jongelieden, geboren in Friesland en niet in het bezit van voldoende middelen om de kosten van hunne studiën te bestrijden. Blijkens1 gedane kennisgeving zal daartoe in de laatste helll van de maand December e. k. te Leiden door de hoogleeraren der letterkundige faculteit in het open baar een vergelijkend examen worden gehouden. Te Groningen werd naar gewoonte op den 28"> dezer de herinnering gevierd van het ontzet der stad in 1672. Tengevolge van de intrekking der gemeentelijke bijdrage voor dit feest vóór een paar jarenhadden er ook thans niet zoo vele en zoo schitterende feestelijkheden plaats, als wel in vroegere jaren het geval was. Duizenden vreemdelingen bezochten de stad. De pleizierlreinen van Amsterdam, van Arnhem en van Leeuwarden en tusschengelegen plaatsen bragten eene groote menigte aan. Te Breda is Maandag II. een werkman bij het slechten der vesting wallen onder een massa aarde bedolven geraakt, en hoe spoedig men hem daaruit ook te voorschijn haalde, kwam de hulp Ie laat en bleek het dat hij overleden was. De ongelukkige, Coenraads geheeten, laat eene zwangere weduwe met 3 jeugdige kinderen na. Te Tilburg is in eenen sedert eenigen tijd niet meer gebruikten put in een ver gevorderden staat van ontbinding gevonden het lijkje van een pasgeboren kind. Men doet ijverige nasporingende schuldige is echter nog niet bekend. Bcrigten uit Zuid-Afrika tot 3 Augustus melden dat de krijgsmagt te velde van de Transvaalsche republiek vorderingen maakt, en de beide af- deelingen dier magt half Julij op korten afstand van Secocoenie's sterkte waren genaderd. De sterkte van Johannes (een Kallcrhoofd) was door de Lydeuburgers bestormd; over den uitslag daarvan had men nog eenigzins onzekere berigten. Men hield het voor vast, dat de troepen der Transvaal de KalTcrs ten onder zouden brengen, hoewel het inspanning vereischte. 's GRAVENHAGE30 Augustus. Door Z. M. is aan den heer mr. C. p. K. Winckel, advocaat en pro cureur bij den raad van justitie te Samarang, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder 2e kl. van de Oldenburg- sclic Huis- en Verdienstenorde van Hertog Peter Friedrich Ludwig, hem door den groothertog van Oldenburg geschonken. Door Z. M. zijn benoemdtot regter in de arrond.-reglbank te Brielle de heer mr. E. Feith, thans substituut-griffier bjj de arrood.-regtbank te Groningen; tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Groningen de lieer jlr. mr. VV. J. Quintus, advocaat aldaar en burgemeester der gemeente Noorddijken lot plaatsvervangend kantonregler te Oldeberkoop de heer 11. Oosler. ontvanger der registratie aldaar. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt in Ne derl. Indië zijn benoemd tot officier van gezondheid 2e kl., de hh. M. Rut gers van der l.oeff. arts, J. K. Jacobs, med. doctor, en G. 11. L. Vriens, med. doctor. Z. M. de koning zal zich aanstaanden Zaturdag des ochtends ten 4 ure met een extra-trein naar het Loo begeven. Hel geregtshof alhier heeft gisteren regt gedaan in de zaak van J. J|, Bakker, te Rotterdam, beschuldigd van enkele bankbreuk door het als ge- failleerd koopman niet doen van aangifte dat hij had opgehouden te betalen en van bedriegelijke bankbreuk door het als gefailleerd koopman verduiste ren van goederen tot zijn boedel behoorende en het niet houden van boe- ken, van welk proces wij vroeger melding maakten. Niettegenstaande de bewering van den besch. dat hij toch plan had later te betalen, en derhalve ter goeder trouw te hebben gehandeld, nam het hof als wettig en overtui- gend bewezen aan dal hij, wetende in voortdurenden slaat te verkeeren dat hij had opgehouden te betalen, willens en wetens de door hem bestelde goederen tot spotprijzen heeft verkocht en niet alleen niemand van hel door hem* ontvangene betaald, maar zelfs de opbrengst daarvan niet in den boedel heeft gebragl; terwijl niet was gebleken van het houden van boeken of van eenige administratie. Dat dit laatste bedriegelijk en om den loop zijner zaken verborgen te houden was bedreven, achtte liet hof niet bene. zen en sprak den besch. op dit punt vrij. Voor het overige werd het hem ten laste gelegde gequalificeerd als boven is gezegd en hij te dier zake vet. oordeeld tot zeven jaren tuchthuisstraf. Ten correctionele werd vernietigd het vonnis der Leidsche regtbank, waarbij D. S. en II. F. zijn vrijgesproken van den hun ten laste gelegde diefstal van paling in den nacht van 5 op 6 Julij jl. onder Oegstgeest. Htl hof veroordeelde elk hunner tot 3 jaren gevangenisstraf. In den afgeloopen nacht is aan den Noordwal opgehaald het lijk ij eene vrouw, naar gissing oud 23 a 24 jaren. Aan den waterkant sloof een kist met eenige vrouwenkleederen, vermoedelijk van haar afkomstig. BUITKNLAiNDSCHE BEBKiTEM. BELGIË. Bij gelegenheid van de bijeenkomst van het taal- en letterkunde congres te Brussel is in het Palais Ducal, onder leiding van den heer Henr W'arnots, door driehonderd koorzangers en een drietal solisten, een gedeelte van het oratorium "de Schelde'', van Emanuel Hiel en Peter Benoiit, en'itj cantate /'Jacob van Artevelde", van Destanberg en Gcvaert, ten geh gebragt. Dit concert werd door de koninklijke familie bijgewoond. Di koning werd door den heer Hanau verwelkomd en antwoordde ongeret het volgende: "Met zeer groot genoegen, mijne heerenzie ik de zoo oil<| zaggelijke uitbreiding der Vlaamsche letteren. Voortaan mogen wij bela»! rijke vruchten daarvan tegemoet zien. Ook acht ik mij gelukkig en beij ik er trotsch op, de beschermheer te zijn van het congres". Te Luik zijn onlangs door de policie twee personen in hechtenis jt| nomen, wegens medepligtigheid aan het maken van valsche stukkenwaarop personen zich voor de dienst in de Nederl. koloniën trachten aan te melde Dezer dagen is een derde persoon wegens dat feit aangehouden. ENGELANI). LONDEN29 Augustus. De heer Hicks-Beach, minister voor Ierland, heeft een brief aan k heer Butt gezonden, waarin hij uitdrukkelijk verklaart, dat zeker persoo; die bij gelegenheid van het diner der llome-rulers te Dublin uit de z» geworpen is, als zijnde een geheime spion der policie, zich volstrekt si daar bevond op last van de politie of van de regering. Aan den Manch. Guardian meldt men uit Lagos liet volgende: 8» gerucht loopt, dat de koning van Dahomy al de Europeanen binnen ijji bereik gevangen houdt als gijzelaars. Die Europeanen zijn voor het meeree deel Franschen, te Whydah als handelaars gevestigd, met eenige Porlti» zen. De Franschen waren des konings beste vrienden; zij kozen zijne pari tegen Engeland, en beloofden hem dat Frankrijk de blokkade niet duldn zou. Inderdaad verscheen een Fransch admiraal met een paar oorlogstek pen. niet echter om de blokkade te beletten, maar om af te trekken,zoé de Engelsche schoul-bij-nachi getoond had dat het hem ernst was. Hienf is de koning, teleurgesteld en zich bedrogen wanende, woedend gewords op de ongelukkige Franschen, die onvoorziglig genoeg waren te Why# te blijven. Hij doet ben in hunne huizen streng bewaken, en verklaart' het eerste schot van de Engelsche vloot hen allen te zullen dooden. Verit heeft hij gezworen liever met zijn koninkrijk ten gronde te gaan, dt aan de voorwaarden der Engelschen te onderwerpen. Hij wil overwin» of sterven, doch in hel laaiste geval zich den weg naar zijn heiden® Walhalla bereiden door het slagleu, op het offerblok, van al de Europese1, gijzelaars. FBAIRRIJK. In de departementen worden adressen aan den senaat ter teek# vei spreid, waarin dit ligchaam verzocht wordt, den door de kamer'! afgevaardigden geschrapten post ten behoeve van de aalmoezeniers bij k leger weer op de beg rooting te brengen, hl een dier adressen wordt ff zegd: "Senatoren, duldt niet dat de godsdienst in het land van den H. li wijk en van Jeanne d'Arc beschimpt wordt. De senaat heelt dezelfde*' gevende magt als de kamer van afgevaardigden. Waakt voor het bik» uwer magt en zorgt dat zij geëerbiedigd worde". Ten einde den ijver der jeugdige rcgterlijke ambtenaren te prikkel» die in den eersten tijd niet heel vec'i te doen en weinig kans op bevorder'' hebben, heeft de minister Dufaure een commissie benoemd uit magistral» leden van het »Inslilut", beslaande, ten einde hem opmerkzaam te mak op verdienstelijke verhandelingen en monographien van jeugdige schrijf op het regtswezen betrekking hebbende, hetzij te Paiijs, hetzij in de dep tementen uitgekomen. De minister verzoekt toezending van exemplar" aanwijzing van de uitgave. Voor eenige maanden werd zekere dame Deveny te Parijs gebeten 8 haar hondje. Om het dier te straffen, sloeg zij liet. liet hondje verlid1

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2