LEIDSCIIE COUItMT. 18/0. DONDERDAG 31 AUGUSTUS. BINNEN LA N RSCilE BKR IGTEN. 4°. 305. He Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel )aars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het rerslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'j jaarsbuiten de expeditiekosten. Af zonder lij ke nommers der Courant zijn verkrijgbaar roor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverlcutiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cenLs. LEIDEN. 31 Augustus. De brievenmet het stoomschip Prins Hendrik naar Ned. Indië te verzenden, moeten uiterlijk den Is"» September, des nachts ten 12 ure, ten postkantore alhier bezorgd zijn: drukwerken en monsters ten 3^ ure des namiddags. Gisteren avond werd de tentoonstelling van bloemen en plantenge kweekt door den werkenden stand, besloten met een concert van de muziek der dienstd. schutterij en de uitreiking der prijzen door den wethouder de Fremery, als waarnemend burgemeester en eere-voorzitter. Met een har telijk woord sprak de heer de Fremery de talrijke aanwezigen en de bekroonden toe: een woord van opwekking tot hen die ditmaal geene be krooning verwiervenvan dank en gelukwensching tot hen die bekroond werden. De prijzen bestonden in allerlei aardige zaken, die in den regel goed gekozen en tot huishoudelijk nut van de winners strekken konden. Na afloop der prijsnitdeeling dankte dc president der commissie voor de volksbijeenkomsten, de heer W. T. Werst, ieder die hulp. die raad en daad had geboden en medegewerkt om deze tentoonstelling zoo uitnemend te doen slagen, er de mededeeling bijvoegende, dat de commissie zich voor stelde hel volgend jaar eene tentoonstelling te doen houden van voorwerpen door den werkman in zijn vrijen tijd vervaardigd. Vervolgens werd het concert voortgezet, dat eerst over tien ure eindigde Als eene bijzonderheid' vernamen wijdat het is gebleken dat vele eerste en tweede prijzen sedert drie jaren door dezelfde personen verworven zijnwat zeker evenzeer gun stig getuigt voor de commissie van beoordeeling als voor de personen die de planten kweekten. Wij vernemen dat bij de aanbesteding van het uitbouwen van een der vleugels van het akademisch ziekenhuis en andere werken alhierniet de heer W. A. van Lith alhier de minste inschrijver was, maar de heer de Hoog, te Gorinchem, voor 22492; het is echter zeker dat de uitvoering van het werk is opgedragen aan den heer van Lith voor ƒ26276. Op Maandag 11 Sept. zal aan het gebouw van het prov. bestuur te 's Hage aanbesteed worden het maken van drie sleenen ziekenbarakkenbe nevens liet verrigten van eenige daarbij behoorende werkzaamheden op het terrein van het Akademisch ziekenhuis te Leiden, en op Dingsdag 19 Sept. zal alhier door de hoofdadministratie van het 4e reg. huzaren aanbesteed worden de levering van 1000 stuks blaauwe paardendekens. Men schrijft ons het volgende: Iedereen is voldaan met den gevallen regen, wel het meest de tuinlieden en landbouwers. Nu hebben zich de slap neerhangende bloemen weer hersteld en is de vale kleur van het loof door eene heldere tint vervangen. Alle gewas is verfrischt, de weilanden beginnen op te groenen en de wegen zijn weder begaanbaar. Voordat de maand September ten einde is, loopen de kocijen misschien weer in malsche weiden. Maar nu wenscht de boer ook vooreerst geen regen meer, anders valt er te veel. Er zijn toch al polders, waar men toebereidselen maakt om den molen in de zeilen te zetten. Men weet geen raad met al het wa- 1erdal ingelaten is geworden. Het zal nn blijken, ol de voorspelling om trent den laten aardappel in vervulling komt. Men verwachtte de ziekte in of het doorgroeijen van den knol. Met het laatste, waarbij eene menigte onbruikbare, glazige aardappels verkregen wordt, zou, builen de ziekte, reeds eene schadelijke rooijing plaats hebben, en er behoeven geene om standigheden by te komen om de aardappelen nog duurder Ie maken. Men schrijft ons uit Stolwijk van 29 Aug.Gisteren namiddag, omstreeks f ure, ontstond er brand in eene hooischuur, gelegen onder de gemeente Gotulerak. Ofschoon er spoedig twee brandspuiten aanwezig varenbrandden rr twee schuren benevens een hooiberg totaal af. De brand moet. naar men verneemtaangestoken zjjn door twee kinderenhet eene 9 en het andere 11 jaren oud. Alles was tegen brandschade verzekerd. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- ''a?l dat 7 plaatsen ter vervulling zijn opengesteld voor de betrekking van s pirant-landmeter bÜ 'let kadaster, waarvoor op Maandag den 2d,D Oclo- tr aanst. en volgende dagen te 'sGravenhage een vergelijkend examen zal w»rden gehouden. -- De bijeenkomst der staatsamblenaars-commissiën in liet hotel- La Station" e Utrecht had Maandag plaats. Gom missiën waren aanwezig uit Groningen Leeuwarden, den Rosch, Zntphen. Meppel, Dordrecht, Zwolle, Assen, Amsterdam, Rotterdam en Middelburg. Na langdurige discussie werd het reglement vastgesteld van «het pensiocnverbond" en verklaarden de verschil lende comités, voor zoover noodig, dat zij, gemagtigd om naar bevind van zaken te handelenzich aan het verbond aansloten. De synode der Ned. herv. kerk heeft zich bezig gehouden met de quaestie van het hooger onderwijs. De K. C. meldt daaromtrent het vol gende: De commissie, die het rapport over deze zaak had uitgebragt. had de resultaten van haar onderzoek neergelegd in een concept-reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid lot vorming van evangeliediena ren voor de Ned. herv. kerk en deze nader toegelicht door eene daarbij gevoegde memorie. Vooral schonk de synode eenparig hare volle goedkeu ring aan hetgeen door de synodale commissie betreffende deze zaak was verrigt. en nam met volle instemming de twee van wege de synodale com missie uitgesproken hoofdbeginselen aan, welke bij de regeling der oplei ding van de aanslaande predikanten behooren gevolgd te worden. Voor eerst: de kerk maakt van het universitair onderwijs in de godgeleerdheid, van staatswege te geven, zooals dit door de wet op het hooger onderwijs omschreven is, het meest volledige gebruik voor de opleiding van hare aan staande evangeliedienaren; ten tweede: de kerk maakt eveneens het meest volledige gebruik van de gelegenheidhaar bij art. 104 van dc wet op het hooger onderwijs geschonkenom leerstoelen van hooger onderwijs in de akademiesteden te vestigen, opdat van harentwege onderwijs gegeven worde in de vakken van godgeleerdheid, waarin van staatswege geen onderwijs wordt gegeven, maar die zy evenwel voor de vorming harer aanslaande evangeliedienaren onmisbaar acht. Nu deed zich echter de vraag voor, of de synode krachtens ^le,wetten der kerk bevoegd is, de zaak van het kerkelijk hooger onderwijs te regelen, natuurlijk altijd onder voorbehoud van de goedkeuring der kerk langs den bij de reglementen bepaalden weg, dan wel of zij daartoe van wege de kerk uitdrukkelijke of speciale magtiging noodig heeft. De synode was met hare commissie eenparig van oordeel, dat zij lot regeling dezer zaak geene speciale lastgeving noodig heeftomdat de zaak van het hooger onderwijs in de godgeleerdheid behoort tot de algemeene belangen der gemeenten behoorende tot de Ned. herv. kerk, die haar volgens art. 55 van het Alg. Reglement als vertegenwoordigster dier kerk zijn toevertrouwd, en omdat eene instelling, die bestemd is voor de opleiding van hare toekomstige her ders en leeraars, gerekend moet worden te behooren tot »de kerkelijke in stellingen", waarover de synode volgens art. 64 van het Alg. Reglement het bestuur heeft. Eene tweede vraag was, ol bij de regeling van het hooger onderwijsvoor zoover de kerk daarin heelt te voorzienook ter stond eene omwerking van het reglement op het examen moet worden ont worpen. De synode meende de beantwoording dezer vraag te moeten uit stellen, totdat het reglement op het hooger onderwijs zou zijn vastgesteld. De synode heeft daarop een aanvang gemaakt met de behandeling van de artikelen van het concept-reglement. De heer A. R. Gerlach, veldprediker bij het Ind. leger, is ten gevolge van de Atchiucsche koortsen op 59-jarigen leeftyd overleden. - Door den heer E. Lindte Amsterdamis aan de Maatschappij van Weldadigheid 1000 ter hand gesteldals een mondeling besproken gift van nu wijlen den heer C. Lind. liet stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 29 Aug. van Aden vertrokken. Het ramtorenschip Koning der Nederlanden is de Noordzeesluizen nog niet gepasseerd; het ligt nog gemeerd bij die sluizen. De door den bevel hebber gedane peilingen moeten geen aanmoedigenden uilslag hebben opge leverd. De diepte in de geul tusschen de hooiden moet zeer onregelma tig zijn. Maandag avond jl. ontstond op de stoomboot, welke de reizigers, die naar Brussel waren geweest, over den Moerdijk naar Rotterdam bragt, tusschen eenige Ulrcchtsche en Amsterdamschc reizigers eene vechtpartij met het ongelukkig gevolg, dal een der Utrechtsche reizigers een Amster dammer een snede over hel aangezigt gaf. De dader is bij aankomst te Rotterdam in hechtenis genomen. - Omtrent de reeds vermelde aanhouding van vier deserteurs uit Harder wijk meldt men aan de H. C. nader het volgende: In den nacht van 18 op 19 Aug. jl. zijn vier soldaten van de voor het Indische leger aangewor-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1