WOENSDAG 30 AUGUSTUS, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar* f 3.franco p. p, 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentifin is van 1—4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. UININKNLAMISCHK HKMGTE.N. LEIDEN. 29 Augustus. De Staatscourant beval liet verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuidholland over 187C. De berigten omtrent de tarwe zijn over liet algemeen van niet zeer bevredigenden aard. Vooral in liet voorjaar beeft dit gewas op onderscheidene plaatsen veel geleden van de vorst. Echter beloven de uilkomsten in de Vijf-lleerenlaudeu aoed, in het Westland zelfs gunstig te zijn; in de overige deelen der provincie wordt daarentegen slechts cene middelmatige opbrengst verwacht. Ook omtrent de rogge zijn de verwachtingen niet hoog gespannen. Vrij algemeen is het met kort en weinig stroo bezet en wordt niet dan een middelmatig beschot te gemoet gezien. Zoowel zomer- als wintergerst staan schoon te velde en beloven bij goede korrel minstens eene gemiddelde opbrengst. De mededee- lingen omtrent de haver zijn meerendeels van zeer verblijdenden aard. Met uitzondering van den lloekschen waard, alwaar slechts middelmatige uit komsten zullen worden verkregen, beloolt elders overal de opbrengst uit muntend te zijn. Hoogst gunstig luiden de berigten omtrent het vlas en ook omtrent hel koolzaad luiden meerendeels de berigten zeer gunstig. De mededeelingen ten opzigle van de aardappelen luiden, vooral wat de latere soorten betreftschier algemeen zeer bevredigend. Ofschoon langdurige droogte in den regel niet wenschelijk is voor dit voedingsmiddel, wordt zoowel hoeveelheid als hoedanigheid nagenoeg eenparig geroemd. Hoezeer in Voorne en Putten de quaiileil mede bevredigend is, wordt echter ge vreesd dat in die streek de knol vrij klein van stuk zal blijven. In het Westland was de teelt der vroege aardappelen mede zeldzaam voordeelig, ofschoon aldaar zorg bestaat dat de langdurige droogte op het beschot der latere soorten nadeelig zal werken. Behalve in het Westland, waar zij zich in geringe mate vertoonde, deed zich in de overige gedeelten der pro vincie tot dus verre geen spoor van de gevreesde ziekte voor. Ook ten aanzien van erwten en boo.nen zijn hoogst bevredigende en gunstige berigten ontvangen. Ten opzigle van de boomvruchten luiden de berigten nagenoeg algemeen ongunstig. Over het algemeen blijkt het dat de verwachtingen van den oogstzooveel dit gewest betreftals bevredigend mogen worden aangemerkt. Moge al tarwe en rogge eenigzins mindere uitkomsten dan ten vorigen jare doen verwachten, daarentegen mag met grond worden te gemoet gezien, dat het meerendeel der overige producten, inzonderheid aardappelen, benevens erwten en boon endeze zoo hoogst gewigtige ele menten der volksvoeding gunstige uitkomsten zullen opleveren. Volgens de jongste bij de regering ontvangen officiële berigten uit Zwitserland omtrent den stand der veeziekten daar te lande, loopende lot 18 Aug., nam het mond- en klaanwzeer in de oostelijke kantons buiten gewoon toe. De ziekte was echter over hel algemeen goedaardig. Wegens geheimhouding der ziekte en wegens overtreding van het verbod van vent- handel met varkens, waaraan de overbrenging van de ziekte in enkele gevallen gebleken was te moeten toegeschreven worden, was een veehan delaar door de reglbank te Ziirich tol eene aanzienlijke boete en tot eene schadevergoeding van 2000 fr. aan de veehouders, die door zijn toedoen schade geleden hadden veroordeeld. Aan de tweede kamer der staten-generaal is aangeboden een wets ontwerp houdende maatregelen ter voorkoming der uilputting van de rob- henvangst. Dit ontwerp wordt aangeboden in overeenstemming met de regeringen van andere staten. De wijze waarop de robbenvangst aan de kusten van Groenland gedreven wordt wettigt het vermoeden van een eer lang te verwachten ondergang dezer vangst. In overeenstemming met eene ftel, in Engeland lot stand gebragt, wordt door de regering voorgesteld, gedurende zekeren tijd des jaars aan de opvarenden of bemanning van Ne- derlandsche sehepen het dooden of vangen van robben van alle soorten te verbieden. Tegen de overtreding daarvan wordt cene boete van 100 tot ƒ3000 bepaald. Het tienjarig bestaan van den Nedcrlandschen weerhaarheidsbond werd gisteren feestelijk herdacht. Op de vlakte van Waalsdorp werd een schiet wedstrijd gehouden, waaraan door ecu groot aantal schutters werd deel genomen. Op de negen schietbanen, waarop de wedstrijd werd gestreden, waren onderscheiden corpsen en vereenigingen vertegenwoordigd; zoo als Amsterdam, Botterdam, Schiedam, Delft, Gouda. Leiden, Ylaardingen. 's Bosch, Utrecht, enz. Fraaije prijzen waren beschikbaar gesteldwaar onder de door liet rijk uitgeloofde pendule met kandelabres (le prijs voor liet schieten op 300 pas). Het lokaal in het gebouw op hel terrein was fraai met vlaggen en tropeën versierdin liet midden prijkte de levens- groote buste van 'L. M. den koning, waarachter het Nederlandsche wapen was geplaatstin dat lokaal waren de uitgeloofde prijzen ter bezigtiging gesteld. Ten een ure vereenigden zich daar de corpskommandanten der verschillende scherpschuttersvereenigingen. Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, vice-president der vereeniging van officierennam daarop het woord. Met den lieer G. Visser, kommandant van hel Schiedamsche corps, had hij een commissie gevormd, ten einde bijdragen te innen tot het aanbieden van een geschenk in geld. Het moest strekken om den schuldenlast te verminderen, die op de schouders van liet comité drukt ten gevolge der gehouden schiet wedstrijden. Hoewel die poging niet zoo gelukt was als spreker dit had gewenschtwas men toch gekomen tot een zekere som. Die som werd ter hand gesteld aan den lieer Sehubart, den voorzitter van het centraal comité van den weerhaarheidsbond, die zich gedurende tien jaren zooveel moeite voor den bloei der atgemeene weerbaarheid had getroost. Men zal zieli herinneren dat de Belgische regering van de Nederland sche gevraagd heeft de uillevering van zekeren Otterman, die beschuldigd was van zich le Brussel, ten nadeele van mevr. Squiibrin - prion, op bedrie- gelijke wijs te hebben meester gemaakt van een zak, bevattende 140,000 fr. Men weet dat hij zich naar 's Gravenliage had begeven en daar werd gear resteerd. De uitlevering kon echter te dier zake niet worden toegestaan, omdat de misdrijven van dien aard niet in het verdrag waren voorzien; maar de uitlevering werd wel verleend ter zake van valschheid. OHermau had dat misdrijf te Antwerpen gepleegdtoen hij na den diefstal reeds op dc vlugt was. Toen toch had hy tot valschheid zijne loevlugt genomen, om, onder een valschen naam, hij een geschrift van zjjne hand, rijtuig en paard terug te vorderen, die hij in eene herberg had achtergelaten. De Belgische justitie heeft Oflerman dus alleen kunnen vervolgen wegens die valschheid. Zaterdag jl. diende deze zaak voor de kamer van vaeantie der reglbank te Brussel, onder voorzitterschap van den heer Delcourt. De be schuldigde werd verdedigd door mr. Frick. Wat de ontvreemding der 140,000 fr. betreft, waarvan ongeveer de helft nog in het bezit van Offer man werd gevondendeze zaak zal een onderwerp van burgerlijk geding uitmaken door de persoon, ten wier nadeele de arglistige ontvreemding heeft plaats gehad. De beschuldigde heeft bij de reglbank veel koelbloedigheid aan den dag gelegd. Hij werd veroordeeld lot een jaar gevangenisstraf wegens valschheid in bijzondere geschriften. Tegen dat vonnis is hij dade lijk in liooger beroep gekomen. Aan een particulieren brief van Porl-Saïd ontleent het D. v. 's Gr. het berigt dat op het stoomschip Madura, kapitein Kerckelbach van der Spren kel, op de reis van het Nieuwe Diep naar Batavia, in de Middeilandsche Zee brand is ontstaan, die zoo hevig werd, dat 7 sloepen met de uoodigc proviand werden gereed gemaakt voor de passagiers. Hel kolenmagazijn geleek een vuurzee, ijzeren platen van drie centimeters dikte waren gloeijend. Ten 5 ure 's ochtends achtte men den toestand reddeloos, liet scheepsvolk i n hel detachement militairen waren ijverig bezig de brandende steenkolen over boord te werpengelijk reeds geschied was met de petroleum en andere brandbare stollen. Door de bedaardheid, koelbloedigheid en uitstekende zorg van den scheepsgczaghebber is het gevaar echter geweken en zijn vele men- scltcnlevens behouden. De passagiers zijn vervuld met dankbaarheid jegens kapt. Berckelbach van der Sprenkel en deden daarvan op verschillende wijzen blijken. Door overstrooming is de telegraaflijn naar Siberië gestoord en daar door de gemeenschap met Japan, China. Ned. Oost-lndië en Australië afgesneden Zondag 11. was liet 60 jaar geleden, dat de vereenigde Engclsche en Nederlandsche vloten, sterk 27 schepen, onder Exmomh en van de Capelle, Algiers bombardeerden. De Unrdr. Cour. geeft een uitvoerig verhaal van dien togl, herinnert dat deze heugelijke gebeurtenis zatnenviel met de echt- verbindleuis van den kroonprins, later koning Willem II, en deelt het gedicht mede, destijds door den Dordteuaar, wijlen den heer Jan Schouten, vervaardigd. Voor de arrond.-regtbank te Haarlem stonden onlangs teregt een bri- gadicr-majoor-titulair bij de rijksveldwaeht en een brigadier-titulair, beschul-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1