Miiosdii: COURANT. ZATURDAG 26 AUGUSTUS BlNNEiNLANDSCüE 6EIUGTEM. |S70. V. 301. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertent iihi is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 25 Augustus Aan den verjaardag van Z. K. II. prins Alexander werd lieden op dc «ewone wijze, door het doen wapperen van vlaggen, gedacht. De raad van bestuur van de rijksinstelling voor onderwijs in Indische laai-, land- en volkenkunde heeft bekend gemaakt, dat de inschrijving voor de lessen zal plaats hebben Dingsdag 12 September e. k., 's namiddags van 2—4 tire, in bet lokaal in de Kloksteeg. Te Katwijk zijn de werkzaamheden aan de binnensluizen in zoover geëindigd dat het water weder lot de zeesluis kan doorstroomen. Behoefte om te spugen beslaat er niet, daar het water niet onzuiver en de boezem laag is. Men schrijft ons uil Stolwjjk van den 24'": Gisteren was het 50 jaar geleden dat de heer Bisdom van Vliet benoemd werd tot burgemeester van Haastrecht. Hel was daarom ook te Haastrecht feest. Des voormiddags ten 8 ure namen de feeslelijkheden een aanvang met eene muziekuitvoering op den toren. In den loop van den dag had men eenige volksvermaken, zooals mastklimmenzakloopen enz.om verscheidene prijzen. Het meest echter trok een allegorische optogt ieders aandacht. In dien optogt zag uien o. a. vertegenwoordigd denlandbouw.de zuivelbereiding, de leerlooijerij en de hennep-cultuur. Ongeveer 50 ruiters, versierd met de nationale kleu ren en die van hel wapen der familie Bisdom, namen hieraan deel. Talrjjk waren de bewijzen van belangstellingdie de jubilaris van verschillende zijden mogt ondervinden. Zoo vereerden hem de ingezetenen en de school kinderen prachtige geschenken. Des avonds deed zich de muziek van het 3' reg. huzaren hooren, terwijl de Bengaalsche verlichting op den toren en de illuminatie der eerepoorten een werkeljjk schoon gezigt opleverden. Een groot vuurwerk besloot dc feestelijkheden. De groote veldmanoeuvres in Overijssel onder de bevelen van den generaal majoor C. M. H. Pel. die den IS11"1 dezer zijn aangevangen, eindi gen heden, waarna de troepen naar hunne respective garnizoensplaatsen lerugkeeren. De miliciens der ligtingen van 1873 en 1874, behoorende tot liet le en 8e reg. infanterie, welke corpsen aan bovengemelde oefeningen hebben deelgenomenzullen den 29tD dezer weder in het genot van onbe paald verlof worden gesteld. De algemecne vergadering van de Nederl. juristen-vereeniging is giste ren le Middelburg geopend, onder voorzitting van den heer mr. A. J. Swart. In de eerste zitting is behandeld de vraag betreflende de voogdij van re genten van weeshuizen. Door de vergadering werd de voogdij van regenten wenschelijk geoordeeld, ook van instellingen tot verpleging van weezen, regentessen daarvan niet uit le sluiten. Die voogdij moet regtens bestaan. De ministers van binnenl. zaken en van marine zijn te Velzen geweest om zich le overtuigen van den staat van zaken betrelleude het ramtoren- scliip Koning der Nederlanden. Volgens herhaalde peilingen in de Noord- zeehaven, door het personeel van de Amstcrdauische kanaalmaatschappij en van 'srjjks waterstaat verrigt. is de diepte van de geul aldaar 0 45 M. onder A. P. De kommandant van het ramtoreuschip is echter van oordeel dat er een diepte van 0.50 M. onder A. P. (dus een meerdere diepte van 0.05 M.) vereischt wordt om het schip veilig builen de haven en in zee te brengen. Zoolang de geul niet op die diepte gebragt is, kan het vaartuig dus niet Uisschen de hoofden passeren. Naar men uit Velzen meldt zijn gisteren morgen op de kruispunten van de Holl. IJzeren spoorweg en den spoorweg van de havenwerken twee wagens, beladen met 20-tons betonblokken, door hel breken van de as ge derailleerd. Hierdoor ontstond een oponthoud voor den Holt. trein van ntiin een uur Te Zandvoort ontving dezer dagen de policie liet berigt, dat in de duinen twee personen ronddwaalden van verdacht uiterlijk. De rijks- en de gemeenteveldwachter gingen daarop .ie duinen in, maar konden hen niet opsporen. Later echter vervoegden de verdachten zich om eenig voedsel bij den veldwachter J. van Honschoten aan de Benbaan, eu deze nam hen in arrest, waarna zij door eerstgenoemde veldwachters naar Haarlem zijn ge drag' en aldaar aan de bevoegde autoriteit overgeleverd. Naar het voorge ven der aangehoudenen, die vreemdelingen, Üuitschers, bleken te zijn, waren zij uil Berlijn naar Holland gekomen, om voor Indic dienst te nemen. Zij hadden de reis tot Harderwijk te voet afgelegd; aldaar afgewezen, wa ren zij naar Amsterdam gewandeld, van daar naar Botterdam, toen wéér terug tot 's Gravenhageen voorts door de duinen over Katwijk tot in de omstreken van Zandvoort. Uit Sloterdijk meldt men aan de N. R. C.\ De spoortrein, die Woens dag om 4 ure in de rigting naar Haarlem vertrok, zag men halfweg Am sterdam en Sloterdijk onverwacht in vaart verminderen, hall houden en daarna op zijn afgelegden weg terugkeeren. De trein was op dezelfde rails, waarop een andere treinhoewel gelukkig nu nog in de verte, hem van den kant van Haarlem te gemoet stoomde. Machinist, stoker noch bagage- meester bemerkten de vergissing; immers eerst na het teeken, dat eenige spoorwegwerkers met een rooden zakdoek gavenstopte de trein en keerde terug om op de andere rails te kunnen komen. Dat de reizigers eenigzins iu gevaar van botsing verkeerd hebben is zeker, en de oplettendheid van genoemde arbeiders verdient wel waardering. Te Zaandam is Dingsdag avond weder een houtzaagmolen een prooi der vlammen geworden. v Te Doetinchem zal eene kweekschool voor christelijke onderwijzers, ter gedachtenis van mr. Groen van Prinsterer, worden opgerigt. De inschrij vingen zijn geopend; men vraagt giften voor eens en voor jaarlgksche con tributie, tot instandhouding der school. Aanvankelijk vloeijen de giften ruim toezells tot inschrijvingen van 1000. Een Geldersch landbouwer heelt voor dit doel 12000 toegezegd. {V. D Uit Vlagtwedde meldt men dat, dank zij eene frische regenbui, de veenbrand is gebluschtjuist nog bjjtijds om niet over le slaan naar het Veelerveen, alwaar nog zooveel brandstof aanwezig was. Men meldt uit Leeuwarden: De visscherij in deze provincie, die tot dusver, over het geheel genomen, betrekkelijk weinig heeft opgeleverd, verwacht men dat met den lslen der volgende maand betere uitkomsten zal geven. Immers, dan is het tgdstip weder daar, dat met de zegen mag worden gevischt. Naar men verneemt moeten echter reeds eenige zegen- visschers het verbod hebben overtreden en is tegen hen proces-verbaal opgemaakt; zelfs moet dit reeds herhaaldelijk hebben plaats gehad. Men schijnt het niet te begrijpendat de gedurige overtredingen er toe kunnen leiden, dat het vissclien met de zegen, waarmede bovendien veeleer roeke loos wordt omgegaan, zoodat eene menigte kleine vissclien wordt gedood, geheel verboden wórdt. Aan de gezamenlijke boter- en kaasmarkten in deze provincie werden in 1875 aangevoerd 8,278.773 kilogram boter en 1,941,820 kilogram kaas. Naur de middelprijzen aan de markt alhier kan de waarde van deze pro ducten weder geschat op ƒ12,767,687, nl. de boter op ƒ12,418,159.50 en de kaas op ƒ349,527.50. Uit Arum meldt men dat Dingsdag avond aldaar een jongeling van 19 en een knaapje van 11 jaren jammerlijk om het leven zijn gekomen. Met den wagen naar de kermis te Bolsward geweest zijnde, waren zij bijna weer te huis, toen de wagen in het water geraakte en zij verdronken. De moeder van den eerstgenoemde had het rijtuig even te voren verlaten, om een hek le openen; de vader wist zich uit het water te redden. -- Te Maastricht is eergisteren het klokkenspel op dert stadhuistoren ingcrigl naar het systeem van den heer Smulders aldaar, voor het eerst bespeeld. De proef voldeed uitmuntend. 's GRAVENHAGE 25 Augustus. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer J. M. Suieelslid van gedep. staten van Limburg. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept., en een loffelijk getuigschrift, aan P. van Noord, schipper, C. van der Meuten, 11. de Hooy, I. Vroombout Jr.M. Versteeg. K. Schouten en B. van Noord, allen varens lieden te Maassluis, wegens de redding der bemanning van het barkschip Lodewijk cu van liet personeel der aau dit schip te hulp gekomen reddingboot van het loodswezen op 9 April jl en aan de vletterlieden C. de Hoover. C. Bot, J. Minneboo en G. Spil, le de Helder, wegens de redding der be manning van de op 9 Jiinij jl. in de Noordzee Ier hoogte van Kijkduin ver ongelukte vischschuit. Z. M. heeft aan den heer tV. P. Groeneveldttolk voor de Chinesche taal te Batavia, vergunning verleend tol het aannemen der onderscheiding»

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1