zame opsluiting veroordeeld. Ongeveer 8 weken geleden heelt hy een rijks veldwachterdie hem ophaalde om een dag in de gevangenis door te brengen, zoodanig op de horst getrapt, dat men eerst voor diens leven vreesde, en hij nog niet weer in functie is getreden. Een viertal personen i had moeite den razenden de J. naar de getuigenis over te brengen. Te Niéuw-Stadskanaal is de toren der lierv. kerk door den bliksem getroffen. Hij zocht een weg door den middelstcn zoogenaamdeu klttnder- zolder, zoodal er een groole en eene menigte kleinere splinters beneden lagen, terwijl de vioeren met eene laag kalk bedekt waren. Van daar schijnt de vuurstraal in hel schip der kerk gekomen le zijn; in het bene denste gedeelte van liet plafond ziel men een gat van p. m. 1% decimeter in doorsnede, en 4 a 5 kleine gaten (ligt hij elkander. Te Tilburg heeft men gisteren nacht op twee verschillende plaatsen getracht brand te slichten, bij den heer Luiten, boekhandelaar, door het raam open le schuiven en brandende voorwerpen tiaar binnen te werpen waardoor reeds vele boeken en papier in den brand geraakten en achter tien heer Botermans, door een hoop heideplaggen in brand te steken. Beide pogingen zijn spoedig ontdekt, en de vermoedelijke dader is aangehouden. Te Maastricht is gevankelijk binncngebragl een Pruissiseli landbou wer. die voor zeven jaren door de arrond.-regtbank aldaar wegens smok kelarij tol een maand gevangenis was veroordeeld. Wal betreft de gevraagde inlichtingen omtrent de bewoners enz. van geestelijke gestichten verneemt De Tijddat een burgemeester van een ambtenaar in een provinciale hoofdstad eene missive heelt ontvangen, ge merkt met het bijschrift «vertrouwelijk", en van welke missive de inhoud op het volgende neerkomt: Namens den minister van justitie wordt een onderzoek ingesteld naar het getal der gestichten voor mannen co vrouwen, welke sedert de invoering der Meiweiten in Pruissen hier te lande zijn ge vestigd. De bedoelde ambtenaar verzoekt den burgemeester daarloe tc wil len medewerken en te trachten te vernemen: of er in de gemeente een gesticht bestaat voor mannen of vrouwen; wanneer dit gevestigd is; door hocvele personen bewoond; van welke nationaliteit de personen zijn en w elke hun geestelijke regel of orde ismet verzoek om uiterlijk vóór 1 September antwoord op die vragen te willen inzenden. Bij de synode der Ned. Iierv. kerk kwam dezer dagen in behandeling de in liet vorig jaar voorloopig aangenomen nieuwe redactie van art. 38 van liet Hegl. op het godsdienstonderwijs en de aanvulling van art. 22 van liet Regl. voor de kerkeraden. waarbij de voor de bevestiging van lidmaten voorgeschreven vragen waren opgenomen onder de zaken, bij welke de pre dikanten naar eigen oordeel tc rade gaan met de godsdienstige behoeften der gemeenten. He tneesle van de in het uitvoerig rapport naauwkeurig opgegeven consideratibn van de prov. kerkbesturen en classicalc vergaderin gen waren niet gunstig voor deze verandering gestemd. Onder de leden van de commissie, aan welke hel voorloopig onderzoek dezer zaak was op gedragen. bestond eveneens een groot verschil van gevoelen, zoodat door hen zeer tiiteenloopendc amendementen waren voorgedragen. Vóór men tot de behandeling van de door de commissie in het rapport en door andere leden voorgeslagen wijzigingen overging, werd door een der leden voorge steld vooraf de aanvulling van art. 22 van het Reglement voor de kerkera den aan de orde te stellen. Dit voorstel werd door de meerderheid aange nomen. Een amendement door de Waalsehe reünie voorgesteld om bij de aanvulling van art. 22 toe le voegen de woorden «voor vijf jaren", om langs dien weg tijd le laten, dat meer eenstemmigheid op dit pnol mogl ontslaan en na verloop van dien tijd de intusschen rustende quaestie weder zou kun nen worden opgevat en tot een goed einde gebragt. werd door de meer derheid verworpen, omdat men niet oordeelde, dat door een dergelijk uitstel de vrede der kerk zou kunnen worden bevorderd. Daarop werd tot de zaak zelve overgegaan. Door tie voorstanders van dc aanvulling van art. 22 werd in het licht gesteld, hoezeer door het lacultatief stellen der bewuste vragen het zamenwonen en zamcnleven van verschillende rigtingen in één kerk- verbond gemakkelijk gemaakt werd. dat buitendien het dogmatisch karak ter van de eerste vraag niet in overeenstemming was utel tie plcglige intrede in dc gemeenschap der kerk. Maar daartegen werd ingebragt, dat door liet .facultatief stellen der vragen het eigenaardig karakter van geloofsbe lijdenis geheel zou worden opgehevenen openlijk zou worden verklaard, dat de Ned. herv. kerk in het geheel geene belijdenis bezat, en dal boven dien bet toetreden tot dc gemeenschap der kerk dan geheel zou worden overgelaten aan lid eigen oordeel der predikanten, daar bij bet toetreden van nieuwe lidmaten, evenals bij de toelating tot de Evangeliedienst, de kerk zelve dc voorwaarden daarvoor behoorde Ie stellen. Na langdurige beraad slaging werd eindelijk de voorgestelde aanvulling van art. 22 van hel Regl voor de ketkeraden verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Er werd nu overgegaan tot liet onderzoek, of art. 38 van het reglement op tiet godsdienstonderwijs door eenige wijziging ook aannemelijk zou kun nen worded gemaakt. Verschillende amendementendoor de commissie voor bet rapport en andere leden ingediendwerden in behandeling genomen. Hel groole en hoofdzakelijke bezwaar, door de consideration en adviezen van dc provinciale kerkbesturen en classicale vergaderingen, kwam daarop neder, dat bet rciM der ouderlingen bij de voorgestelde redactie tc veel zou worden beperkt, ia naar bet oordeel van sommigen tot niets zou worden teruggcbiagl.Maar indien men dit bezwaar wegnam, dan bleek een ander bezwaar onvermijdelijk, dal namelijk de predikanten bij ontslaan verschil over bel voldoende of onvoldoende van het onderzoek naar de maat van de kennis der aannemelingcn geheel aan het oordeel der ouderlingen onderwor pen zonden zijn. liet gevolg is geweest, dat de voorgestelde amendementen niet zijn aangenomen. Het voorstel van een der leden om aan art. 38 de woorden loc tc voegen: «om verschil van geloofsovertuiging mag niemand worden algewezen" werd met 13 tegen 8 stemmen verworpen. Het geheelc art. 38, zooals bet ten voorgaanden jare door de synode was geredigeerd, werd in stemming gebragt en vooral ook met bel oog op de daarop inge komen consideration der provinciale kerkbesturen en classicale vergaderin gen. met 11 legen 8 stemmen verworpen. Daarop werden verschillende voorstellen betrekkelijk hel afleggen der be lijdenis ingediend, uie lol eene nieuwe regeling daarvan zouden kunnen leiden. Een voorstel om al deze voorstellen niet meer in behandeling ie nemen, maar aan de synodale commissie lot nader onderzoek op te dragen vond geen by val bij de meerderheid, omdat de synode dan niet geacht kon worden de haar opgedragen taak ten einde gebragt te hebbenmaar veel meer van zich te hebben afgeschoven. Er werd dus besloten wel degelijk kennis le nemen van de ingediende voorstellen. Op voorstel van een der leden werd echter met algemeene sletnmei: goedgevonden de behandeling van de zaak der belijdenis voorloopig te schorsen en over le gaan tot de zaak van liet hooger onderwijs en het daarop betrekkelijke rapport, ten einde dan later weder de eerstgenoemde zaak ter baud le nemen. Daar omtrent schonk dc synode eenparig bare goedkeuring aan hetgeen door de synodale commissiebetrekkelijk deze zaak. was verrigt, en nam met volle instemming de twee van vvege de synodale commissie uitgesproken hoofdbe ginselen aan. welke bjj de regeling der opleiding van de aanslaande predi kanten beliooren gevolgd le wordenvooreerst de kerk maakt van bet uni versitair onderwijs in tie godgeleerdheid, van staatswege te geven, zooals dit door dc wet op liet hooger onderwijs omschreven is, bet meest volledig gebruik voor de opleiding van bare aanstaande evangeliedienaren; ten tweede; de kerk maakt eveneens het meest volledige gebruik van de gele genheid, haar bij art. 104 van de wet op het hooger onderwjjs geschon ken, om leerstoelen van hooger onderwijs in de academiesleden te vestigen, opdat vuil harentwege onderwijs gegeven worde in de vakken van godge leerdheid, waarin van staatswege geen onderwijs wordt gegeven, maar dit zjj evenwel voor de vorming barer aanstaande evangeliedienaren onmis baar acht. 'sGRAVENHAGE, 24 Augustus. Z. M. heeft benoemd lot riddei der orde van den Neder). Leeuw den heer M. Bisdom, burgemeester der gemeenten Maastricht, Vlist en Bonrepas De lieer J. G. Oosterbaan is. op zijn verzoek, eervol ontslagen als rijksontvanger te Bodegraven. De commissie, benoemd in de vergadering van den gemeenteraad van 15 Aug. II. tot onderzoek van liet geschil omtrent tie regeling van liet gym- nastiek-onderwjjs aan dc hoogere burgerschool aldaar, beeft haar rapport daaromtrent den gemeenteraad aangeboden. De commissie maakt bezwaar aan den raad voor te stellen de bedoelde regeling als blijvenden maatregel in tc voerenmaar geeft in overweging le volharden bij het genomen be sluit van 8 Augustus II.. met dien verstande, dat de daarin bepaalde proef inel het gymnasliek-onderwjjs, tusschen de schooluren in. niet worde geno men door den legenwoordigen directeur, maar bij liet in functie treden va» zy ii opvolger. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van lieden, na langdurige gedacli- tenwisseling en verwerping van een voorstel van den heer dc Jonge, ooi met den minister van binnenl. zaken op nieuw in overleg te treden omtrent de regeling van bet gymnastiek-onderwijs aan de hoogere burgerschool, be sloten gedurende den cursus 1876/77 een proef le nemen volgens het stelsel van den minister, t. w. gymnasliek-onderwjjs gedurende de schooluren. Dt directeur der hoogere burgerschool beeft bepaald zijn verzoek om ontslag bij den raad ingediend. In de jongste buitengewone warme dagen is bel getal baden te Scbe- veilingen ongemeen geklommen. Alleen Zondag jl. bedroeg het 1200. HUITK1MLA[N11SCHE BKHIGTEN K TV ti K 5, A TV It. LttNDEN 23 Augustus. Dc heer Disraeli, graaf van Beaconsfield, heeft aan zijtie kiezers mede gedeeld. dat 11. M. hem tot pair heeft verheven en hij bijgevolg zijn mandaat voor liet lagerhuis nederlegt. Ilij verklaart dit niet zonder aandoening te doen. Het Home rule-bond hield dezer dagen te Dublin een bjjeenkomst. Uit i bet door dc vergadering goedgekeurde rapport blijkt o. a.dat in hel af- geloopett jaar, ten gevclgc van financiële moeijelijklteden15 afdeefingea van hel bond waren opgeheven; daarentegen waren 25 nieuwe afdeeliugen opgerigt. De vergadering besloot den zetel van het bond van Liverpool uur Londen te verplaatsen. Een vreemdsoortige zwemwedstrijd heeft Zaturilag II. op de Theems plaats gehad. Van London-Bridge naar Greenwich zwommen om het hardst de heeren Lawrence en Cook, beiden slechts één arm hebbende. Lawrence bleel overwinnaar hij legde den afstand in één nur en negen minuten af. Hij was zijne tegenpartjj 600 ellen vooruil. Volgens berigt iijt New York hebben de Sioux aan dc Zwartvoet-hi- dianen van Canada boodschappers en geschenken gezonden, hunnen bjjstand inroepende in den krijg tegen de Vereenigde Staten. De Zwartvoeten wei gerdenwaarop dc Sioux gedreigd hebben in hun grondgebied te vallen, wanneer bedoelde oorlog ten einde is. Dc regering van Canada heell de» Zwartvoeten hare bescherming toegezegd. fr' K A H K IJ £4. De zittingen der departementale raden zijn Maandag geopend. Voor zooverre men weet hebben negen aftredende anti-republikeinsche voorzitters hunne plaats moeten inruimen aan republikeinen. In een gewest heeft een republikein moeien wijken voor cenmonarchaal. Het syndicaal der I'arijschc wijnhandelaars heeft, door tusschen komst der kamer .van koophandel aldaar, tol den minister van landbouw en koop handel een adres gerigt omtrent het kunstmalig kleuren van wijnen, welt bedrijf, volgens de adressanten, sedert den oogst van 1875 in werkelijk onrustbarende male is loegenomen, onrust harendzoo met het oog op den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2