LEIDSCHE COUR A AT. |S7Ö. VltlJDAG 25 AUGUSTUS V. 300. STADS-BER1CHTEN. PATENTB1ADEN. BI1NNKNLANUSCHE BK li IGTE.N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Oemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels I.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1876/7, voor de wjjken I. II, III en IV bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dageljjks, behalve den Zondag, des namiddags van één tot drie uren, en wel van den as»1'0 tot en met den 318trD Augustus e. k., op vertoon van hun aanslagbiljet; terwjjl na het verstrijken van dien termijnde onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 24 Augustus 1876. DE FREMERY, Weth. 1". Burg'. met algemeene stemmen goedgekeurd; burg. en weth. hielden zich buiten stemming. De voordragt tol wijziging van de verordening van 13 Jan. 1876, regelende het pensioen aau gemeente-ambtenaren en bedienden te verstrekken werd, op voorstel van den heer Cock, namens de commissie voor de huis houdelijke verordeningen, aangehouden. De heer Cock toch deelde mede dat nog door twee ambtenaren bezwaren waren ingebragt, waarover de com missie nog wenschte te beraadslagen. Op voorstel van den voorzitter werd uit dien hoofde ook het verzoek van J. A. Kramer, stadswerkman, betref fende het bedrag van het hem toegekend pensioen, aangehouden. Ten slotte werden nog goedgekeurd de rekeningen over 1875 van vrouwen kraam- moeders, van het Ncd. wees- en kinderhuis. Israëlitisch armbestuur en van het H. G. of arme LEIDEN. 24 Augustus De zitting van den gemeenteraad van heden werd gehouden onder het pratsidium van den wethouder de Fremery, die mededeelde dat den burge meester verlof was verleend zich, met ingang van 7 Augustus, voor den tijd van vier weken uit de gemeente te verwijderen. Van den inspecteur vau het lager onderwijs en van de plaatselijke schoolcommissie zjjn missive's ingekomen waarbij deze hunne ingenomenheid betuigen met het plan tol het bouwen eener nieuwe school, maar tevenswat betreft de inrigling dier school, eenige opmerkingen maken. Voorts is ingekomen eene missive van den minister van buitenlandsche zaken, in antwoord op een schrijven van burg. en weth., mededeelende dat Zr M' gezant te Berljjn van den Nederl.-consul te Frankfort a. M. kennis had gekregen dat de heer Burzi aldaar inderdaad de som van ƒ30000 aan het stedelijk werkhuis te Leiden heeft vermaakt en dat eerstdaags de »Erbshaftsbehörde" te Frankfort een afschrift van het testament zal overzenden. Van de Leidsche schouwbtirgverecniging is ingekomen het verzoek om het gewone subsidie voor 1877, ad 1500, en van de commissie voor de volksbijeenkoaisten van het dep. Leiden der maatschappij tot Nut van '(Algemeen om, even als in het vorige jaar, een subsidie te mogen genieten van ƒ100 ten behoeve van de tentoonstelling van bloemen door den tyerkman gekweekt. De voorzitter stelde voor. bijaldien daartegen bij de leden geen bezwaar bestonddit laatste verzoek reeds nu te behandelen. De heer Krantz meende echter dat het beter was ook met dit verzoek den gewonen gang van zaken le volgen. De heer Eigenian was mede voor dadeljjke behandeling; de heer Cock ondersteunde het gevoelen van den heer Krantz. Met 12 tegen 7 stemmen, werd overeenkomstig de mceniug van den heer Krantz besloten. Tot onderwijzer 1' kl. aan de jongensschool 2'' kl. werd benoemd F. A. van Dam. alhier. De voordragt tot vermeerdering van het hulppersoneel nan de scholen voor minvermogenden en tot overplaatsing van twee onder wijzers 2e kl. en een hulponderwijzer werd goedgekeurd; ook werd goed gekeurd de voordragt betrekkelijk de reorganisatie van het gymnasium, waarbjjin aanmerking nemende dat die instelling, ingevolge de nieuwe '-vet op het hooger onderwijs uitbreiding zal moeten ondergaan, burg. en weth. worden gcmagligd zich tot de regering te wenden lot het verkrijgen van een rijkssubsidie. Toegestaan werden de verzoeken van Th. van Wijk, om een keldergat le maken, van J. van der Kamp. om een stoep te leggen in de Kaiserstraat, en van J. de Koning, om een stoep te leggen enz. aan den Nieuwen Rijn. Op het verzoek van J. Bots, ter bekoming van gemeentegrond aan den Vestwal bjj de voormalige Heerfenpóortwerd afwijzend beschiktde gemeente heeft den bedoelden grond in eigen gebruik. Ook werd afwijzend beschikt op de verzoeken van W. Kok, W. A. van Lith en A. P. M. van Oordt. tot het bekomen van gemeente grond, een open pleintje, buiten de voormalige Wfttepoort; de gemeente wil vooralsnog dat terrein aan zich behouden. Hel verzoek vaii A. van Welo en H. Feykes Jr.tot het bekomen van gemeentegrond aan den vest wal bij de Kaiserstraatwerd toegestaan. De rekening Van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1875 werd Heden namiddag is aan de Donkersteeg een kinderwagentje, waarin een kind was gezeten, bij het afrijden der brug in den Ouden Rjjn geraakt. Het kind werd echter spoedig gered door een aldaar vertoevenden schipper, bijgestaan door meerdere hulpvaardige handen. Gisteren morgen is te Katwijk de eerste schuit aangekomen van de sletirharingvisscherij met eene mooije vangst pekelharing en 4000 bokkingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot leeraar in de ge schiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus den heer M. J. IJzermanleeraar aau de h. burgerschool te Leiden. Te Rotterdam is dezer dagen in een huis op den Oostsingel een stoute diefstal gepleegd. De bewoner, die met zjjne huisgenooten een uitstaftje naar het buitenland maakthad zijn buurman den huissleutel gegeven, met verzoek nu en dan eens te zien of in zijne woning zich alles in goede .orde bevond. Deze had zich daarvan nog vóór een paar dagen overtuigd, doch toen hij met hetzelfde doel gisteren ochtend het huis binnentrad, ontwaarde hij tot zijn groolen schrik dat daarin de grootste wanorde beerschte. De pendules en in het algemeen alle draagbare voorwerpen van waarde waren verdwenen, de meubelen opengebroken en gedeeltelijk vernield, uit eene schrijftafel de papieren ontvreemd enz., terwijl een linnenkast de duidelijkste sporen droeg dat de dieven vruchteloos hadden getracht die open te breken. Te Amsterdam hebben gisteren de beursbezoekers weder een persoon van de beurs gedrongen. Het ramschip Koning der Nederlanden is nog niet door de zeesluizen nabij Velzen gepasseerd. De weg tot in zee zal vooraf worden afgebakend. Naar men uit Hilversum meldt belooft de boekweitoogst, die in andere jaren op de zandgronden zoo winstgevend is, nu even weinig als de meeste andere veldgewassen. De meeste korrels bevatten weinig of geen meel. De arrond.-regtbank te Arnhem heeft een persoon, die met een paard en kar een particulieren overweg op den spoorweg Arnhem—Zulphen Was overgereden, op liet oogenblik dat er een trein aankwam (welke tijdig ge noeg kou stoppen om den wagen nog te verwijderen)wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, tot één dag gevangenisstraf veroordeeld. Onlangs heeft de justitie zich van Arnhem naar Zevenaar begeven, om het lijk vap de voor omstreeks twee jaar aldaar overleden eebtgenoote van den kastelein Thuis op te graven, wegens vermoeden van vergiftiging, ten gevolge waarvan gemelde persoon, als verdacht van die misdaad, in hechtenis wetd genomen. De groote hoeveelheid arsenicum, uit de chemisch onderzochte deelen van het lijk der vrouw le voorschijn gebragt, heeft het gepleegde misdrijf onwederlegbaar aangetoond en dien tengevolge zal de echtgenoot ondanks zijn halsstarrig ontkennen binnenkort voor den straf- •regter verschijnen. Een machinist op een der stoombooten van de Arnhemsche stoom bootmaatschappij heelt dezer dagen, door beklemd te geraken in de machine, hel leven verloren. Men meldt uit Vlagt wedde: Hel vuur voedt in de Veenen van Vlagt- wedde steeds voort, llijna het geheele veen is nu in brand. Honderden voeren turf zijn reeds verbrand en evenzoo een aanmerkelijke hoeveelheid te veld staande boekweit. Aan stuiten van den brand is niet le denken. Allertreurigst is de toestand. De schade, door hel vuur veroorzaakt, is nu al zeer groot, en waar zal het heen als er niet spoedig regen komt. Dez« ramp zal zich in den aanstaanden winter, vooral bjj de arbeidende klasse, geducht doen gevoelen. Door de arrond.-regthank te Hfereïtvecn is T de J tot een jaar een-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1