LEIDSC11E COURANT. 4*7 V. 199. DONDERDAG 24 AUGUSTUS HI NN EN L A N l»CH E UKIt if,TEN. J)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant tt per vierendeel jaars 3.franco p. p. ƒ3.50, met het F er slag der Uandelitigen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaari, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 14 regels l.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN 23 Augustus. Thans heeft ook de heer l). A. Schreden hel door hein in Fcbiuarij bij het gemeentebestuur ingediend voorloopig plan voor den aanleg eener duinwaterleiding van Katwijk naar Leiden en de voorwaardenwaarop hij de uitvoering van dat werk zou wenschen te aanvaarden, door den druk publiek gemaakt, met toevoeging van eenige aanmerkingen, waartoe het rap port van de commissie van fabricage omtrent de ingekomen aanvragen hem aanleiding gal. Ook hij is niet op geheimhouding gesteld en hij acht het noodig hel publiek niet de door hem gedane aanvrage bekend te maken. Blijkens het inleidend woord heeft het besluit tot het verleenen eener voor- loopige concessie aan de tih. van der Vliet en Bosch-Reitz den heer S. zeer bevreemd, omdat belanghebbenden door het gemeentebestuur waren opgeroe pen »om in onderhandeling te treden". Ook hij behoorde onder de belang stellenden en hij heelt zich veel moeite en kosten getroost om daarvoor gereed te zijn. Nu echter de concessie is verleend wacht hij steeds op de onderhandeling. De lieer S. komt ook op legen hetgeen in het rapport gezegd wordt omtrent de ouduidelijke redactie van zjjnontwerp, tengevolge waarvan processen zouden kunnen ontstaan; bijna zou hjj daaruit moeten opmaken dal men hem van kwade trouw verdacht. Bet ontwerp der tegen woordige concessionarissen schijnt echter ook niet zeer duidelijk geweest te z'p, daar de commissie hel noodig heeft geoordeeld zelve een ontwerp op te maken en door den raad te doen behandelen. lu de aanmerkingen by het plan gevoegd tracht de heer S. aan te toonen dat hetgeen de commissie omtrent zijne aanvrage in haar rapport heeft gezegd niet altijd op goede gronden steunt en dat de commissie soms in hare gevolg trekkingen heeft gedwaald. Aan het slot zegt hij dat het hem niet duidelijk is, waarop het meerdere vertrouwen gegrond is dat de commissie stelt in de aanvrage van der Vliet en Bosch-Reitzdan in die der overige aanvragers. Wat betreft het exploiteren van waterleidingen, geeft hij den president der commissie toe, dat genoemde heeren meer hebben gedaan dan de andere aanvragers, maar zoo er sprake mogt zijn van het ontwerpen en aanleggen, daarvan is hem niets bekend. Men schrijft ons: Door de aanhoudende droogte klimt met lederen dag de behoefte aan water, terwijl de boezem van Rijnland daalt. Kr is blijkbaar onmagt; het verbruik kan niet voldoende worden aangevuld; de hulpbron is ontoereikende Reeds meermalen is er op gewezen dat met alleen water uit den Ussel in te laten slechts onvolkomen doel getroffen wordt. Dat water tochzoo het niet voor een groot gedeelte langs den Rjjn vervloeit, bereikt de stad ten oosten langs den Ouden en Nieuwen Rijn, om noordwaarts af te stroomen. Bijgevolg wordt het zuidelijk deel der $lad er weinig o( in het geheel niet door gebaat, zoodat er, de boe- zcmsland buiten rekening gelaten, geenszins op frisch water te roemen valt. Toen vroeger uil Delfland water aan den l.eidscheudam werd ingela ten ontmoetten de beide stroomen elkander in en om de stadzelden anders dan met ccne gunstige uilkomst. Er was leven itt het water en zoo deelde de boezem gelijkelijk in verhooging en verversching. Dat kanaal schijnt voor Rijnlands boezem gesloten te zijn. Toch is de Vliet onder Delfland altijd liooger dan de Vliet ouder Rijnland; daarentegen de IJssel niet altijd. Zoo bedient bet eene gedeelte van Rijnland zich van versch, het andere ge deelte zicli van vuil water eu de polders langs den Rjjn slokken het eerste op. Hel bewjjs ligt derhalve voor de hand dat van ééne zijde niet voldoende kan worden voorzien in den toevoer van water, om den boezemstand te onderhouden of te verversclienhoe rijkelijk de doorlating ook zij. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Bataviais op 23 Aug. van Port-Saïd vertrokken; de Torringlon, op weg naar Rotterdam is op 21 Aug. van Suez vertrokken. Volgens het U. D. bestaat liet voornemen aan 's rijks muutna het slaan van de benoodigde koperen pasmunt, een millioen 10- en 5-ceiUsluk- hen te slaan. Op 20, 21 eu 22 Aug. is te Dordrecht het 45-jarig herinneringsfeest der Vereeniging «Het Metalen Kruis" feestelijk gevierd. Overal waren de u^tionale kleuren ontplooid. De oud-strijders woonden ten getale van 361 «en wapenschouwing der dienstd. schutterij bij. Bij dc ontvangst der rid ders aan het station en in de sociëteit /■Kunstmin", ten raadhuize en in de algemeene vergadering werden hartelijke toespraken gewisseld. De burge meester van Dordrecht, die van Utrecht, de heer 1. P. Bredius, de heer J. W. Weijermanpresident der 3« sectie uit den Haag, en anderen spra ken in de verschillende bijeenkomsten hun oud-wapenbroeders of de gasten van Dordrecht toe in proza of poëzie. Een watertogtje naar het Hollandsch Diep werd Maandag ondernemen en daarna werden aan het veer te Papen- drecht eeuige ververschingen gebruikt. Aan een diner in de Harmonie na men 155 oud-strijders deel. De derde dag was aan de vergadering gewjjd, die ten 10 ure in de groote sociëteit plaats had. Te Amsterdam is Zondag li. weder een stoute diefstal gepleegd. Des mid- dass kwamen de bewoners van een huis op den Overtoom uit de kerk tehuis en vonden de denr open, die de man by het heengaan goed had ge sloten. Dat kwam hem terstond verdacht voor, en naar binnen gegaan zijnde, bleek zijn vrees niet ongegrond. Uit een kast, die open stond, was eene som van ongeveer 600 ontvreemd. Toen een der buren van de zaak hoorde, zeide hij, dat hij omstreeks drie ure twee personen met een sleutel de deur had zien openen, en dat zij omstreeks half vier weder waren ver trokken, maar dat hij, naar de vrijpostigheid te oordeelen, waarmede zjj waren binnen- en heengegaan, had gemeend, dat zjj familieleden waren en hjj hoegenaamd geen kwaad vermoeden had. Betreffende den brand in de P. C. Hooflstraat te Amsterdam, meldt het Bbl. nog; Het doet ons genoegen te kunnen mededeeien, dat de brand wacht Smit in beterschap toeneemt. De politie van de vierde sectie heeft eenige personen in heehtenis genomen, verdacht van diefstal tijdens den brand. Drie brandwachts, die zich schuldig hebben gemaakt aan bet ge bruik en misbruik van spiritualiën en wijnendoor de bewoners achtergela ten of ten onregte in ruime mate aangebodenzijn, terwijl de brand nog woedde, uit het corps weggejaagd. Nadere inlichtingen hebben ons does zien, dat de brandschel op ruim 500 meter alstand. de gewone afstand tusschen twee brandschellen, verwijderd was, dus ongeveer zes minuten gaans. Het gemis aan water in den brandput wordt geweten aan het onvol tooide riool, dal nog geen behoorlijke voeding heeft. De ©(Beier J. W. Meijer is ook met levensgevaar uit de vlammen ontkomen. De werklieden protesteren tegen het verspreide berigt, als zou de brand veroorzaakt zijn door koffijkoken en achteloosheid. Volgen hen is hjj ont staan doordien men in den kelder van het eerstverbrande perceel bezig was met zwavel tol liet leggen van het Liernnrstelsef. De vlam sloeg uit den kelder, en de timmerlieden liepen niet weg; integendeel, met levensgevaar trokken zij eenen steiger omom daardoor de vlammen te stuiten en de an dere percelen te beveiligen. Het beeld de Alcmaria Viclrix zal den 9" October a. s. onthuld wor den. De raad van Alkmaar heeft ƒ2500 toegestaan voor feestelijkheden by die gelegenheid. Te Well, in den Bommelerwaard, ontstond Zondag namiddag brand in eene arbeiderswoning op den djjk. De vlammen namen zoo snel de over hand, dat tien woningen geheet in de aseh werden gelegd. Al die huisjes werden bewoond door polderwerkers met liunne gezinnen. Slechts nut twee der bewoners was de inboedel verzekerd; de overigen hebben alles verloren. De heer Cattie, voorzitter der Arnhemsche vereeniging tot bescher ming van dieren, maakt liet feit bekend, dat een slagter te Arnhem een koe in dc tegenwoordige tropische hitte zes volte dagen zonder eeltig voed sel op stal heeft laten staan. Een militair, tjjdens de manoeuvres in Overijssel te baltsen ingekwar tierd, is bij hel baden verdronken. Uil Leeuwarden meldt men dat de aldaar garnizoen houdende troepen van het le reg. infanterie, thans in Overijssel gekantonneerd. aanstaanden Vrijdag aldaar zullen tcrugkeeren. 's GRAVENIIAGE 23 Augustus. Z. M. heelt den lieer W. C. P. Toe Water. provinciaal inspecteur der directe belastingen enz. te Rotterdamvergunning verteend1 tot bet dragen der ondcrscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. De, luit ter zee le kl. E. .1. Hoos. dienende aan boord van het wacht schip te, Willemsoord en gedetacheerd op de kanonneerboot n". 13. wordt op non-activiteit gesteld terwijl de luit. ter zee kl. C. II. dc f.neje ge-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1