stand van bezwijming geraakt, waarop deze visch bij het verkeerde spuijen door de groote sluis in massa moet binnengestroomd zijn. Het wegwerpen van gist schijnt te geschieden om dit product op prijs te houden. Betreflende den reeds vermelden brand in de P.O. Hoofstraat te Amster dam meldt het Hbl. nog: Wij hebben nader de plaats in oogenschouw ge nomen en gezien dat liet aantal der vernielde en zeer beschadigde huizen twaalf bedraagt. De brandweer werd om 8.33 gealarmeerd en moest onge veer 2000 meter slang uitleggen om met de stoomspuiten in het Vondelspark ile vlam te bereiken. In den riool- of brandput was wel een soort van mod derig vocht. dal echter niet kon worden gebruikt, uil vreeze dat de kleppen van de spuiten onklaar zouden worden. Later op den dag werd door één stoomspuit dit vocht opgepompt, om lot blusschiug der puinhoopen te dienen. De brandweer heeft 120 man in hel werk gehad en de officier Drill is met levensgevaar, terwijl hij zich zelf met een waterstraal nat hield, uil de vlammen ouikomen. Den geheelen dag was men met blusschen bezig. De spoedige uitbreiding van den brand wordt toegeschreven aan de ligte con structie der huizen, die tevens door openingen mcl elkander gemeenschap hadden. De brandwacht Smit is buiten gevaar. Volgens geloofwaardige mcdedeclingen is bij den brand op groote schaal gestolendoor personendie van de algemeenc verwarring in de belendende huizen gebruik makende, zich uitgaven als behoorende tot een personeel, dal werkelijk lot redding van meubelen als anderszins was gezonden. Volgens genoemd blad waren eenige werklieden in het bjjna voltooide perceel 117 bezig koffij te koken op een vuurtje, waardoor een hoop krullen in de nabijheid vlam vatte. In plaats van onmiddellijk eenige emmers water te halen, liepen zij weg. om hunne gereedschappen te redden, en wat erger is, toen zij die in veiligheid hadden gebragt, deden ze nog geen pogingen om het vuur te dooven, maar liepen naar de brandschel, liet ongeluk wil, dal de ontworpen brandschel in den sigarenwinkel in de 1'. C. Hoofstraat nog niet in werking is, zoodat de lange weg naar de Stadhouderskade moest worden afgelegd. Middelerwijl was het geheele perceel, droog en leeg, in laaije vlam gevlogen. Volgens de A. C. hebben de diefstallen zich bepaald tot enkele tlcsschen wijn, waarvan de verdwijning niet goed te keuren, maar verklaarbaar en misschien verschoonbaar is bij een brand, die de kelen der blusschers uitdroogt. Te Amsterdam heelt een bijna 70-jarige schoenmaker zjjne mede hoog bejaarde huisvrouw, met welke hij reeds 35 jaren gehuwd is geweest, doch waarvan hij sedert eenige maanden gescheiden leefde, des avonds op een donker gedeelte van de Prinsengracht opgewacht en haar verraderlijk eene zoo belangrijke verwonding aan den hals toegebragt, dat zij naar het gast huis moest worden vervoerd, waar zij niet buiten levensgevaar verkeert. De dader heeft zijne misdaad beleden en is naar de cellulaire gevangenis overgebragt. Van Barneveld is hier gevankelijk naar Arnhem overgebragt zekere E. R.. huisvrouw van J. v. d. B.zij wordt beschuldigd van haren tweeden man vergiftigd te hebben. Haar derde man, een jongeling, die als knecht bij haar heelt gediend, bevindt zich thans eveneens in verzekerde bewaring/ Bij de groote manoeuvres in Overijssel is Zaturdag II. een stukrijder le ki. met zijn been tusschen het affuit en het rad bekneld geraakt, zoodat hij z vare kneuzingen bekwam. Na het leggen van een verband is hij naar Kampen vervoerd. -- Door eenige arbeiders, bezig met uitbaggeren in hel riviertje de Aa, werd onlangs nabij Steenwijk eene antieke kruik gevonden, toonende aan beide zijden de beeldtenis van een man in volle wapenrusting, met inscriptie, het jaartal 760 en een wapen. Te Giethoorn is Zaturdag avond het huis van een koopman, winkel goederen, eene partij hooi en twee koeijen een prooi der vlammen geworden. Door den raad der gemeente Worknm is lot secretaris dier gemeente benoemd de lieer J. P. A. 1'. .Nolten, te Leeuwarden. Naar men verneemt is de kiesvereciirging Eensgezindheid aldaar tegen deze benoeming in beroep gekomen op grond van hel bepaalde bij art. 96 der gemeentewet. Men meldt uit Leeuwarden: Werd onlangs gemeld, dat wegens de vermeerderde bevolking de school in het naburige dorp Huizum le klein was geworden en pogingen werden aangewend om daarin door verbouwing van de bestaande of stichting van eene nieuwe school te voorzien, in de behoefte is voorshands door armvoogden van lluizuui tegemoet gekomen door een gedeelte van het armengesticht ten gebruike af te slaan, in welk lokaal, dat allezins doelmatig is bevonden, nu voorloopig ook onderwijs zal worden verstrekt. llit Winschoten meldt men: Het veen brandt achter Vriescheloo sedert drie of vier dagen. Men stelt alle pogingen te werk om het vuur te blus schen. De brand is onder Bellingwolde ontstaan en heelt zich vervolgens uitgebreid in de rigting van Vlaglwedde en later naar bet Veelerveen. Er beviudt zich in die streek eene massa turf, waarvan reeds een gedeelte is verbrand, en men was van meening, dat er wel niet veel van zou over blijven. Een ooggetuige schal de uitgestrektheid, waarover de brand zich heeft uitgebreid, op omstreeks 200 bunders en zegt: *Het waséen vuurzee!" Pogingen oui den brand te sluiten waren nog niet geluktofschoon alle man ijverig aan hel werk was. Tc Wildcrvaiik. heelt de gemeenteraad op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan den 85-jarigen secretaris dier gemeente, den heer H. A. Veenhoven die gedurende een tijdvak van ruina 62 jaren met jjver en naauw- gezetheid die betrekking heeft vervuld. Hem werd een pensioen van ƒ300 toegelegd. Zijn zoon werd in zijne plaats als secretaris benoemd. - Onder Oirschot heeft in de vorige weck een heibrand gewoed, die zieh over 170 hectaren heide uitstrekte. Ook te Gilzc had een boschbrand plaats, die ongeveer 9% hectaren 10, 13cn 16-jarig dennenbosch, toebehoo- rende aan Z. K. H. prins Frederikin asclt legde. Dc schade is aanzienlijk. fit Maastricht meldt men dat dezer dagen uit eene militaire berg plaats aldaar, behoorljjk door schildwachten bewaakt, 2100 patronen zijn gestolen, zonder dat de daders zijn ontdekt. 'sGRAVENHAGE22 Augustus. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de hh. A. B. Mentz, als burgemeester van Terschelling, C. F. 11. Engelen, als bur gemeester van Sommelsdijk, C. Kaaskooperals burgemeester van Oosthui zen, en P. van Duyvendijkals burgemeester van Zwariewaal; voorts zjju tol burgemeester benoemd: te Terschelling de heer D. Reedeker; te Sommels dijk de heer P. van Duyvendijk; te Zwartewaal de heer C. Albertite Oosthuizen de heer J. P. M. Oosterman; te Huisseu de heer P. J. Masion. Door Z. M. zijn benoemd: tot griffier der arrond.-regthank te Alkmaar de heer mr. M. A. Kluppel, thans griffier bij het kantongeregt aldaar: tot plaatsvervangend kanlonregter te Nijkerk de heer mr. R. A. J. Colenbrander, notaris aldaar, en tot officier van justitie by de arrond.-regtbank te Sneek de heer nr. H. van Manen, thans substituut-officier van justitie bij de ar rond.-regtbank te Hoorn. Aan den heer m'. E. Attemate Leeuwarden, isop zijn verzoekeer vol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen, en als zoodanig is benoemd de heer mr. W. J. van Weideren baron Rengers aldaar. Aan den luit. ter zee 1' kl. R. D. Crommelin is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de zeedienst verleend, en de luit. ter zee 1' kl. J. p. Mercier, uit O. I. teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. De minister van justitie, baron van Lijnden van Sandenburg, is giste ren uit Mariënbad alhier teruggekeerd. Heden middag keerden de dochters van den kroonprins van Duitschland uit Scheveningenwaar zij sinds 1 Julij in het Oranje-hötel hebben vertoefd, naar Berlijn terug. BlilfhlNLAlNDJSCHft BKKIGTKN LONDEN 21 Augustus. De Gazelle bevat de benoeming van den heer Disraeli tot pair van het vereenigd koninkrijk, met de titels van //Viscount tlughendeii and Ear! of Beaconsfield in the county of Bucks." Het te Edinburgh onthulde gedenkleeken van wijlen deu prins-gemaal bestaat uil een bronzen standbeeld, voorstellende den prins te paard, op een voetstuk van graniet, die 14 voeten hoog is, waarop in basreliëf gebeurte nissen uit 's prinsen leven zijn afgebeeld. Aan het voetstuk zijn bronzen groepen aangebragt, uit beelden beslaande, die kransen aandragen en sym- bolen zjju van den eerbied en de liefde, welke alle klassen der natie jegens den prins gevoelden. In berigten van Afrika's westkust wordt gemeld, dat de koning van Dahomey zich meester heeft gemaakt van alle blanken en van al dc per sonen tol hunne huishouding behoorende; hij heeft gedreigd hen ter ïoofl te zullen laten brengen by het eerste schot, dat gelost zal worden. Die ge vangenen worden thans streng bewaakt en van elke gemeenschap met Je schepen uitgesloten. -- Van het stoomschip Lammermoormet 300 koelies van Calcutta naar Demerary bestemd, is sedert 4 Febr. niets vernomen. FHAKKKlJk. Te Laval, in het dep. Mayenne. heeft de verkiezing plaats gehad vai dei. opvolger van den heer Beruard-Duireil, die als lid van den senaat it overleden. Tegenover den republikeiiischen candidaal, Goybet-Dubignoit, die 139 stemmen verkreeg, werd dc zoon des overledenen, de heer Paul Bernard-Dutreilmet 189 stemmen verkozen. De gouverneur van Algerië generaal Chanzyheeft reeds in die kolonie uitvoering gegeven aan dc wet op de maires, en gelast dat de gemeente raden zouden overgaan tot benoeming van de maires en hun adjuncten. Te Parijs is een lucifersfabriek afgebrand; 600 kisten met lucifers gingen verloren. De schade wordt op 120.000 fr. geschat. - Uil Thurgau wordt gemeld, dat op 15 dezer ongeveer een 20-tal ge trouwen zich te Arenenberg rondom prins Louis Napoleon hebben geschaard. Onder heil bevond zich de heer Rouher. Des ochtends werd het feest inge- wjjd met vreugdeschoten; later op den dag had een godsdienstoefening plaats by ben en naa D den tere ters rijk: sten f.hri P. Dom doel op d LC dat i Giste reger dat d vroeg gmn VV1 Pol. Engel gerini welke vrede: gendh baar verkri mens liebbei overw digheii e'éne o maakt, wordt zich 1 gen te KOK liet he in de kapel van Arenenberg, des namiddags was er galadiner en des vuurwerk bestaande in vuurpijlen.. DUITSCHLAND. Onlangs is gemeld dat de gewezen aartsbisschop van Posengraai Ledochowski. uit Rome eene sommalie heeft gezonden aan de geestelijken in het aartsbisdom Posen-Gnesen, die hunne toelage uit 's lands kas aae- iicuieu. Daar hun die gelden niet worden uitbetaald wanneer zij tegen it staatswetten in verzet zijn gekomen en de ontvangst derhalve een bet# was dat zij zich aan die wetten hadden onderworpen, werd hun in sommatie een termijn gesteld, binnen welken zij van die gelden afstani moesten doen. Volgens de Ostsee-Zeit. zal een aantal geestelijken aan din eisch niet voldoen. In 1855 waren in het Bnilsche ryk 348.631 vrouwen meer dan man- lien; in de volgende jaren van vrede verminderde het verschil tot 313.383 in 1864. In twee jaren vermeerderde het door de Sleeswijk-Holsleinscln en Oosteurijksche oorlogen tot 471.885. In December 1871 was liet 755,875. een vermeerdering van niet minder dan 141 pCt. in 7 jaren. Men verhaalt dat dezer dagen in Pruissische bladen het berigt opgenomen dat, onder andere giften voor de Serviërs, baron Stieglitz bai ingeleekend voor de som van een half millioen roebels. De baron, lezende, wilde dc noodige stappen doen om dit berigt tegen te spreken, maar ontving tegelijkertijd eene vleijende missive van de keizerin, die red- De ver] L0N teren terugge nalz. malen hunner vijand I BRUS beeft al thans ii bemidde tligde bi Tarwe a 6.9( per 210 Te A kilo; Ro

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2