LEIDSCIIE COURANT. Si". 198. WOENSDAG 23 AUGUSTUS IS70. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—, franco p. p. 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'tjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents Dc prijs der Advertentiën is van 1—4 regels j I.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERJCI3TEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 24t,el1 Augustus 1876, des namiddags te twee uren. 1». Benoeming van een onderwijzer lste klasse aan de Jongensschool der 2dt klasse. (171) 2°. Voordracht tot vermeerdering van het hulppersoneel aan de scholen voor minvermoaenden en lot overplaatsing van twee onderwijzers 2de klasse en een hulponderwijzer. (170 en 184) 3«, idem betrekkelijk de reorganisatie van het Gymnasium. (169) 4». Verzoek van Th. Van Wijk om een keldergat te maken. (180) 5». Verzoek van J.-Van der kamp. om een stoep te leggen in de Kaiser- straat. (178) 6'. Idem van J De Koning om een stoep te leggen aan den Nieuwen Rijn, twee keldergalen, alsmede eene uitloozing te maken. (179) 7". Idem van J. Bots ter bekoming van gemeentegrond aan den Vestwal bij de voormalige Heerenpoort. (181 en 151) 8». Idem van W. Kok, W. A. Van Lilh en A P. M. Van Oordt als voren builen de voormalige Wittepoort. (182 en 184) 9*. Idem van A. van Veelo en H. Eeijkes Jr. als voren aan den Vestwal bij de Kaiserstraat. (183 en 184) 10'. Rekening van de ontvangsten en uilgaven der gemeente over 1875. (177) 11». Voordracht tot wijziging van de Verordening van 13 Januari 1876 regelende het pensioen aan gemeente-ambtenaren en bedienden te ver strekken. (168) 12». Verzoek van J. A. Kramer, stadswerkman, betrekkelijk het bedrag van het hem toekomend pensioen. (64, 85, 95 en 168) 13°. Rekening van Vrouwen Kraammoeders over 1875. (173) 14». Idem van het Nederl. Israëlietisch Armbestuur. (175) 15». Idem van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (176) B1NNENLANDSCHE BEI»!GTEN. verleend om leverancier van Zijne Koninklijke Hoogheid, Hü* wapen te voeren. De luchtballons van den lieer Landreau, genaamd de 5 werclddeclen, zijn gisteren avond ten 8 ure opgestegen van het terrein der gasfabriek alhier. Sedert de mislukte opstijging van 29 Julij alhier, waren deze ballons in beslag genomen door den ondernemer van het Rotterdamschc feestgebouw als waarborg voor een som van ƒ1500, voortspruitende uit onkosten, ver oorzaakt door de mislukking eener opstijging, die in genoemd gebouw te Rotterdam zou plaats hebben. De heer Landreau had nu te bewijzen dat hij met de 5 werelddeelen kou opstijgen en dus dat overmagt indertijd zijne opstijging had verhinderd of te betalen ƒ1500 gemaakte onkostenwaar voor zijn ballons waren in beslag genomeu. De ballon, die alhier den 29,lcn Julij zoo deerlijk beschadigd was door den wind, lag nog in dien toestand opgeborgen en verzegeld en zou gisteren op den dag hersteld worden, wat oog juist kon geschieden, hoewel de ontzegeling twee uren te laat plaats Radwaaraan dan ook is toe schrijvendat de opstijging te 8 in plaats van 7 uur geschiedde. Niettegenstaande deze luchtvaart dus geheel een particuliere zaak was, scheen zij algemeen bekend geworden, want de Singel tegenover de gasfabriek wemelde van kijkers en ook op het terrein der fabriek waren vele nieuwsgierigen. Toen het luchtgevaarte, omgeven door vier kleinere satellieten, eindelijk opsteeg, klonk er dan ook een krachtig "hoezee" en Landreau staande op den rand van het schuitje groette zwaaijende met zijn hoed, terwijl zijn medgezel llossi een zak zand over de menigte uitstrooide om op hetzelfde oogenblik te voorkomen dat zij 111 het geboomte van den singel drijven zou den. Wel slingerden de 5 werelddeelen even door den schok die het schuitje uog kreegdoch ongedeerd stegen ze over dat beletsel heen in N. W. rig- ting drijvende, lot zij in een hoogere luchtlaag op ongeveer 2600 meters bo ven den grond iu oostelijker rigting over de stad dreven. Toenzoo ver- lelde ons de heer Landreaiikon ik mij nergens wenden of ik ontdekte overal water, doch langzamerhand viel de duisternis en zagen wij enkel dc lichten die hier en daar op aarde werden ontstoken. Thans, omstreeks half hen, werd liet lijd te dalen, want de opstijging was gelukt, de ƒ1500 ver- LEIDEN. 22 Augustus Aan den heer H. A. Timmerman, hoedenfabriekant alhier, is door Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden vergunning als diend en in de diepte voor ons bemerkten wij aan een glinsterenden schjjn eene groole watervlaktewelke wij meenden weer een of andere zee te zijn, maar wat de Kager en Brasemer meeren blijken te zijn geweest. De Klep werd opengetrokken en wij daalden met vrij grooten spoed. Nog meenende op 50 meters afstand van den grond te zijn, omdat zjj niets dan een zwarten nevel onder zich gewaar werden, voelden zij eensklaps water aan de voeten en opstijgen tot aan het middel. Gelukkig was er nog bal last. die uitgeworpen werd en ontstegen zij het bad, dat daar de ringvaart rond het Kagermeer hen bereidde. Het anker vatte middelerwijl aan den kant dier vaart en zoo streken zij kalm en zonder eenige schade tegen den walnabij het dorp Kage. Oogenblikkelijk doken van alle zijden landlieden op, die de uit de lucht gevallen vreemdelingen met zooveel welwillendheid hielpen, dat zij in een oogwenk een paar laarzen, een overjas, ja zelfs hun Resell water kwijt waren. Gelukkig dat onder de aanwezigen een inwoner van Kage, de heer Loogman, hen beschermde en de al te groote dienst vaardigheid van anderen beteugelde, bijzonder door namens den heer Lan dreau te verteilen dat hij een revolver met 25 schoten voor hen gereed had, wal eene riütige uitwerking niet miste. Met behulp en onder dienstvaar dige voorlichting van genoemden heerde eenige in die omgeving, welke de luchtschippers verstond en kon te woord staan, werden de ballons in het schuitje gepakt, konden de hecren eenig voedsel verkrijgen en eindelijk een paar uren in het stroo slapen naast hunne ballons. Heden morgen om 10 ure keerden zij hier weder terug, dankbaar dat hun togt zoo goed was geslaagd, maar vooral daarom, zooals Landreau ons verzekerde, dat zij hiermede aan het publiek hadden bewezen geen bedrie gers te zijn. De minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat tijdelijk, met eene verbindtenis voor den tijd van zes jaren en tegen een handgeld van hoog stens 300, als soldaat-schrijver voor het leger in Nederl. Indië kunnen worden aangenomen ongehuwde personen van 16 tot 40 jaar oud, die a. voor de active militaire dienst in Indië niet geschikttoch eene goede gezondheid genieten en ligchameljjk geschikt zijn om als schrijver b(j ge meld leger te dienen; b. de bewijsstukken kunnen overleggen voor eene vrijwillige verbindtenis bjj het leger gevorderd: c. de optelling, aftrekking, vermenigvuldiging en deeling van geheele getallen kunnen verrigtenvaardig en goed leesbaar kunnen schrijven, en met orde en netheid staten kunnen trekken. Zij, die tot zoodanige verbindtenis wenschen te worden toegela ten, kunnen zich daartoe schriftelijk aanmelden bij het dep. van oorlog, onder overlegging van de bescheiden, sub b bedoeld. Bij goed gedrag kun nen de schrijvers in Indië voor bevordering in aanmerkiug komen, nadat zij bij een examen van hunne geschiktheid voor den naast hoogeren graad hebben doen blijken. Het stoomschip Foorwaarts is op 19 Augustus te Batavia aangeko men. De Prins van Oranje is op 20 Augustus van Batavia naar Neder land vertrokken, en de Holland vertrok op 11 Augustus van Batavia en op 17 Augustus van Padang naar Nederland. Men schrijft ons uit Stolwijk: De hooibouw is in den Krimpenerwaard zoo goed als afgeloopen; alleen wordt hier en daar nog eenig nahooi ge wonnen. Qualiteit en quantiteit zijn zeer bevredigend. De tuinen staan erg droog, zoodat men overal sterk verlangt naar regen. Men is thans bezig met het plukken der gelling. Op sommige plaatsen rooit men reeds late aardappelen. Maakten wij vroeger melding van ondiepten in de Lek, thans bestaat het vooruilzigt, dat die ongemakken zullen verholpen worden. Men is van plan eenige kribben in genoemde rivier te leggen. Een en ander zal bin nen korten tijd te 's llage aanbesteed worden. Omtrent de groote hoeveelheid doode visch. die dezer dagen haven en grachten van Schiedam vulde, meldt men nog aan de .'V. R. Cd Dat hiervoor een reden moest bestaan, was natuurlijk. Men schreef het al aan stonds toe aan de verkeerde manier van spuijing uit de Maas, die den 12d™ en 14den dezer plaats gehad, terwijl den 13d™ niet was gespuid. Hier mede was echter het raadsel nog niet voldoende opgelost, dal zooveel visch op ricnzelfden tijd dood of in zwijm uit de rivier de Maas in onze havens kwam. Maar toen men zich herinnerde hoe kort te voren duizenden pon den brandersgist in de Maas was geworpen, kwam men op het vermoeden dat dc visch op die gist heeft geaasd en daardoor is gedood of in eeu toe-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1