LEIDSCHE COURANT. 1876. V. 197. DWGSDAG 22 AUGUSTUS. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.60, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p.p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advcrtentiën is van 14 regels 1.— iedere regel pieer 25 cents. BINNENLANHSCIIE BER1GTEN, LEIDEN. 21 Augustus. In het weekblad Sieboldia wordt het volgende medegedeeld: De Vic toria regia vertoont zich weder in al hare pracht in de botanische tuinen te Amsterdam en le Leiden; achtereenvolgend bragten die planten in beide kassen reeds een aantal bloemen voort. In den Leidschen hortus trekken bovendien dit jaar inzonderheid de beide, vóór de Victoria-kas liggende vijverljes de opmerkzaamheid der bezoekers. Niet alleen toch dat in één daarvan de Euryale ferox hare groote bladeren voortbrengt, maar boven dien vertoont zich daar thans de prachtige roode variëteit van de Indische Lotus (Nelumbium speeiosum rubrum) in al hare pracht, en weet men niet wat er meer van te bewonderen, de sierlijke, hoog boven het water uit stekende, schotelvormige bladeren of de keurige, groote donkerroode bloe men. in het andere vijvertje rijst de statige Thalia dealbata, met hare tro pische groeiwijze, hoog boven het water op, terwijl de lieve blaadjes der llarsilea quadrifolia (een aan de Varens verwante waterplant, die volmaakt op vierbladerige klaver gelijkt) deels op de watervlakte drijven en ten deele daarboven uitsteken. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Hetgeen in uwe courant van 18 dezer omtrent den loop der visscherij alhier gemeld werd kan niet als volkomen juist beschouwd worden. Zoowel in de afgeloopen als ook in de voorgaande week werd de kant- o( kustvisscherij met zeer goed gevolg nog door acht schuiten van Katwijk uitgeoefend, waarvan in het vervolg nog maar twee op de haringvi6scherij zullen uitgaan, zoodat het voornemen be staat met zes schuiten de kust- of herfstrisscherij te blijven uitoefenen. Hoogstzelden is in dezen tijd des jam's de vangst zoo ruim, hetgeen niet verhindert dat bij dagelijksche aankomst van levenden krimpvisch de prijzen zeer hoog zijn. In de voorgaande week werd per schuit besomd ƒ170 a ƒ200, in de afgeloopen week werd per schuit besomd 130 ƒ217. Naar de haringvisscherij zijn reeds 40 schuiten vertrokken, waarvan de eerste 11 weken uit zijn. Met de vangst is het nog zeer ongunstig gesteld. Men schrijft ons uit Alphen: Eindeljjk komt dan toch een begin van uitvoering aan den zoo dikwerf besproken, meermalen afgebakenden spoor weg Leiden—Woerden. Men gaat hier geregeld voort met onteigening van kef bepoodigde land en reeds is omtrent Gouwsluis, bij Alphen, een stuk lgnd gehuurd, voor den tijd van vier jaren, tot berging der rails, die, naar men zegt, in 24 scheepsvrachten (gemiddeld 52 ton) worden aangevoerd. Van deze schepen zijn er bereids twaalf aangekomen. Niettegenstaande het spoor dus zoo goed als in het gezigt is, wordt de vaart der stoomboolcn al drukker en drukker. Thans kap men van AlpLen naar Leiden en terug 10 malen per dag, en gaat het plan door, dan wordt de vaart met twee sloomboolen vermeerderd, eene van Boskoop-Leidtn (dus Qver Alphen), de tweede Alpliea Leiden, vice versa, zoodal men als- dun minstens 15 malen per dag heen en terug zal kunnen varen Dit, gc- voegd bjj de bekende scheepvaart voorbij deze plaats, zal eenig idee van de drukte gpven. Is het niet te bejammeren, dat zulk eene passage als deze zoozeer door ondiepte is belemmerd, dat bijna alle schepen eepige uren, en die, vvelke dieper dun 6% voet gaan, soms een dag moeten vertoeven, overladen en door hulp van stoombooten w orden afgesleept I Men spreekt evenwel van verbreeding, uitdieping en daarvoor noodigc onteigening, in verband met den spoorweg, hetgeen, als hel zal door gaan, eene groote vlugt agn de scheepvaart moet geven, te meer, daar als dan ogk een vaart qf HUW' wordt gegraven, om gopderen direct van en oaar lief station vqq den spoorweg te kunnen vervperen. Voor hel ver- brepden van den Rijn is reeds opmeting gedaandoch van de beslissing in deze is nog niets met zekerheid bekend. Het berigt van de G. C. omtrent de eigendoms-overdragt van de be- noodigde perceelen voor den spoorweg Leiden - Woerden wordt in de 'V. li. C. tegengesproken. We) zijn vele perceelen reeds overgedragen, Waar nog op verre na niet al de benoodigde perceelen. Bij kon. besluit van 28 Julij jl. is, ter bevordering van eenheid en gelijkvormigheid bij de muziekcorpsen van de regimenten infanterie, het volgende bepaald Met het toezigt op de opleiding en de oefeningen van de muzikanten en hoornblazers bij de regimenten infanterie wordt belast de directeur der muziek van bet reg. grenadiers en jagers, welke directeur tevens den titel zal hebben van inspecteur van de muziekcorpsen der infanterie en voor de uitoefening van dat toezigt eene jaarlijksche toelage uit het muziekfonds zal genieten van ƒ400. De inspecteur voornoemd kan den rang hebben van 2cn of len luitenant en bij uitzondering dien van kapitein, Zijn werkkring wordt door onzen minister van oorlog bepaald. Het bij ons besluit van 9 Junjj 1874 vastgesteld subsidie voor de muziek^ van het reg. grenadiers en jagers wordt voor het loopend jaar met ƒ170 en voor ieder volgend jaar met ƒ400 verhoogd en mitsdien over 1876 ge- bragt op ƒ9170 en voorlaan op ƒ9400 'sjaars. Ter uitvoering van voormeld besluit heeft de minister van oorlog het vol- geode bepaald: 1°. de inspecteur vqn de muziekcorpsen der infanterie staat als zoodanig pnder de onmiddellijke bevelen van den inspecteur van het wapen; 2". hij moet zich volkomen bekend maken met al heigeen in ver band staat met de opleiding en de oefeningen der muzikanten en hoorn blazers bij de infanlerie; 3». hij behoeft magtiging van den minister lot het houden van inspectiën over de muziekcorpsen, en 4°. hij beoordeelt de door de muziekcorpsen uil te voeren muziek. Hij is verpligt jaarlijks twee door hem gecomponeerde marschen kosteloos aan de corpsen ter copiëring af te slaan. De chefs der verschillende corpsen hebben van den minister van oor log eene voorloopige mededeeling ontvangen dat het voornemen bestaat om in Maart ot April a. s., te gelijk met het examen voor 2eD luitenant hier te lande, een examen af te nemen ter verkrijging van den rang van 2en luite nant der infanterie, cavalerie en artillerie bjj liet Nederl. Indische leger. Dqarloe hunnen zich niet alleen aanmelden de onderofficieren der infanterie, die in staat zjjn het gewoon examen overeenkomstig het voorschrift, vastgesteld bij de aanschrijving van 23 Maart 1868, af te leggen, maar ook zijdie de vereischten bezitten om aan het ligter examen te kunnen deelnemen. Naar men verneemt is bij een dezer dagen genomen besluit eene orga nisatie gebragt in het personeel der opzigters van fortificaliën, waarbij dat corps niet alleen is vermeerderd, maar ook de tractementen aanmerkelijk zijn verhoogd. In eene bijeenkomst te Amsterdam, gehouden door de algemeene com missie voor den watersnood met gedelegeerden uit Rotterdam en 'sGraven- hage, is besloten, de schade aan huizen en opstallen geleden, in haar ge heel, en die aan landerijen en roerende goederen voor 30 pCt. te ver goeden. -- Tot leeraar in de Nederl. taal, aardrijkskunde en geschiedenis aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool te Enkhnizen is benoemd de heer R. A. M. Stavenisse de Brauw, candidaat in de letteren le Leiden. Naar men verneemt, is de heer P. C. Plugge, adsistent aan het phy- siologisch laboratorium der hoogeschool te Groningen, door de Japansche regering benoemd tol directeur van het scheikundig laboratorium te Jeddo. Men meldt uit Schiedam aan de IV. R. CDezer dagen dreven dui zenden bij duizenden riviervisschen dood in de grachten onzer slad, Met karren werden ze weggevoerd en de stank was ondragelijk. Men dacht eerst aan kwade practijken, doch kwam later op de gedachte, dat twee dagen achter elkander was afgeweken van den regel, volgens welken onze havens moeien worden doorgespnid. Hoe dit gij, te weijschen is hef dat aan zulke handelingen paal en perk worde gesteld, wqnf het gou de yisch- teelt weinig balen, zoo hare productei» weder hij gulke massa's ig enkele uren werden verdelgd. De hh. Roelemejjer te Amsterdam ontvingen Za|urdag een pppogpap, in lekken toestand, dat zij weigerden aan te nemen en onbeheerd voor (lp deur lieten liggen. Dit vat geraakte door onbekende oorzaak in brpjfi), efi het gloeijeode vocht, dat door de goot liep, deed ook deze v|au) vatten. Twee spelende kinderen werden liglelp gebrand. Pe krapdweer rpjUpaiiö, wierp het vat in den Aiqstel en biusflile den gopibrand met zand. Te Amsterdam werd Zatprdag morgen omstreeks drip u|irlief tjjdsfip waarop de stad nagenoeg onbewaakt isdoor twee personen ingebroken in een kelder hoek Geklerschekade en Scbippprstraat, waarin pene aflaire in boter, vleesch en spek wordt uitgeoefend. De bovenbewoners werden door het omvallen van een kar gewekt en een hunner, die paar buiten kwam kijken wal er gaande was, vond een persoon op straat, welke hem ver-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1