Sjteltepdeno a. de president en eenige leden der kanaal -maatschappijbe vonden. Het vaartuig zou Vrijdag door de sluizen en Zaturdag in zee gebragt worden. Als een bewijs van buitengewone wraakneming by een kind. meldt men uit kuilenburg, dat een elfjarig meisje gepoogd beeft brand te stichten in een woning naast het ouderlijke buis gelegen. Zulks deed zijnaar de door baar afgelegde verklaring, om een meisje, tegen wie zij een wrok koesterde, op dusdanige wijze Ie verbranden, daar zij meende dat dit kind zieli op de bovenwoning bevond. Gelukkig was zulks bet geval niet en werd de brand tijdig gestuit. Te Lienden zjjn dezer dagen drie arbeiderswoningen een prooi der vlammen geworden. De bewoners waren reeds Ier rust, en toen zij wak ker werden, stonden twee panden in volle vlam. Alles is verbrand. De vlammen stuitten op twee nieuwe huisjes met pannen gedekt. Dit was bet behoud voor eene geheele buurt, daar geen water aanwezig was, dan in een enkele put en pomp. Te Deventer is afgekondigd dat dysenterie in die gemeente epidemisch voorkomt. Gelukkig is hel aantal door deze ziekte aangetasten niet groot. Van 23 July jl.toen het eerste geval werd aangegeven, tot eergisteren zijn 22 personen aangetast. Hiervan zijn er reeds eenigen hersteld en twee a drie overledenzoodat het schijnt dal de ziekte van geen zeer kwaad aardige:) aard is. - Het berigt uit Deventer, als zouden er van de naar hel kamp uitge rukte troepen twee personen zijn overleden, wordt tegengesproken. - Betreffende de manoeuvres in Overijssel wordt aan de P. Z. C. het volgende medegedeeld: Onder een drukkende warmte zijn de troepen uit Zwolle en dié, welke per spoortrein van het 1' reg. infanterie den 14"" dezer vervoerd werdenop verschillende 'uren in hunne nachtkwartieren aangekomen. De troep uit Zwolle was reeds te half twaalf in Raalte; evenwel waren op dat uur niet alle manschappen in hunne kwartieren. Sommige moesten nog ruim een uur marcheren vóór zij in hun kwartier waren. Niettegenstaande dit alles, de afmattende hitte en de uitgestrekt heid der gemeente, liet de bonding en de geest van de troep niets te wenschen over. Bij aankomst was een man ernstig ziek ten gevolge der hitte. Hij is dan ook achtergebleven. Geheel anders was dit bij de troepen van het le reg. infanterie, die dien dag Raalte aandeden, komende van AVijhe, waar zij met den trein werden gebragt. Deze hadden zeer veel van de warmte te' lijden en er bleven veel manschappen achter. Den 15d'n verlieten de troepen Raalte en omstreken om hunne verzamel plaatsen te bereiken. Voor den troep uit Zwolle was dit Markelo. De zware zandweg, die naar Holten voert, leverde voor dezen troep een zware be proeving en er bestond in ruime mate gelegenheid de gehardheid en geoefend heid in het marcheren te toonen. Niet één man bleef achter, ondanks de buitengew oon drukkende hitte en het gloeijend heete zandwaar de baga gewagens met moeite doorheen konden komen. Om half twee kwam deze troep te Markelo aan. Thans is alles op de plaats van bestemming aangekomen, en is de lijn Dclden— Goor-Markelo door de 2dt brigade der 4"* divisie infanterie bezet, lerwijl het hoofdkwartier door een balaillon wordt gedekt. Ook een ge deelte der troepen uit Arnhem hebben veel geleden door het marcheren naar de verzamelplaats Markelo, alwaar zij den 15"n zjjn aangekomen. Den 16dïn werd rust gehouden, 's Middags had alleen een inspectie plaats over wapenen, kleeding en schoeisel. Den 1711"1 zullen de troepen oprukken om de eerste evolutiën le doen. De Asser Cour. meldt: Reeds eenige dagen is ei brand in het zooge naamde Bunnerveen. De burgemeester van Bunne-Winde, dit vernemende, begaf zich terstond daarheen. Blusschen kon men niet, doch op eenigen afstand van het vuur werden op last van den burgemeester greppels gegra ven. De rook verhinderde echter het werk voort te zetten, zoodat het ge staakt werd. Men wendde toen alles aan, om den brand in zyn voortgang te stuiten. Het veen brandt echter nog en slechts door regen zal de brand kunnen gebluscht worden, want water is daar niet te vinden. Naar wij vernemenis de brand ontstaan door onvoorzigtighcid. In het voormalig tolhuisje, even buiten Assen, aan den Rolderweg. bewoond door den spoorwegambtenaar van Dobberen, had dezer dagen een stoute inbraak plaats. De vrouw, die alleen te huis was, had de deuren ge sloten en was toen een oogenblik te bed gegaan. Bjjna onmiddelijk daarna werd hevig aan de voordeur alarm gemaakt; de vrouw deed echter niet open. Daarop begaf men zich naar de achterdeurwaaraan zooveel geweld werd gepleegd, dat deze gedeeltelijk openging, doch. doordien er iets voor stond of door andere oorzakende dieven konden de deur niet ver genoeg open krijgen om binnen le komen. De verschrikte vrouw, die zich inmid dels gedeehelijk had gekleedzag daarop twee kerels zich schjjnbaar ver wijderen, doch onmiddellijk daarop keerden zij terug en, onder den uit roep: »wjj willen er in!" sloeg een van hen een ruit in en kroop door de opening in de kamer. De vrouw vlugtte daarop de achterdeur uit naar hel huis van den heer v. S.en keerde dadelijk met diens echtgenoole en zoon naar huis terug. De vrouw van van D. had den moed het eerst weer binnen te gaan: zij zag toen een half gekleeden kerel voor de chiffonnière staan; hjj had een der laden daarvan reeds op den grond gezet en was juist bezig met aan den sleutelbos, dien hij schjjnt gevonden te hebben, den op op het slot van de hoofddeur passenden sleutel te zoeken. Op het ge schreeuw van de vrouw en toen hij bespeurde, dat er zich reeds meer mensciien buiten bevondenliep hij het huis uit enna de vrouw nog he vige bedreigingen toegeroepen te hebben, verwijderde hjj zich in de rigting naar Rolde. -n- Eenige bijenhouders in de Peel ondervinden veel last van boosaardige heden, die 's nachts uit brooddronkenheid de bijenkorven vernielen, de raten er uitnemen en de diertjes dooden. Winstgevend is dit bedrijf niet. want de diertjes hebben nog maar weinig verzameld. Men meldt uit Vlissingen: Het hier in de haven liggend schip "Fries land". van Java op de reede aangekomen, heeft eene lading in, die geschat wordt jop een waarde van ruim drie millioen gulden; zij bestaat hoofdzake lijk uit indigo, liu, koffij en tabak, welk laatste product het hoofdartikel van de lading uitmaakt. Het schip zal, na door een ligter iets van de lading te hebben doen overnemen, langs den nieuwen waterweg naar Rot terdam vertrekken. 's GRAVEN11AGE18 Augustus. Aan den telegrafist le kl. van den rijkstelegraaf W. 11. Gosler is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'srijks dienst. --- Door den minister van koloniën is de heer J. C. Ribbers. civiel-inge- nieur. gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Naar men verneemt zal Z. M. de koning aanstaanden Woensdag, 23 dezer, van het Loo in de residentie terugkceren. De miliciens der ligting van 1873. behoorende tot het reg. grenadiers en jagers alhier, die den 18'" Julij II. daarbij in activiteit zijn opgetreden, zullen Maandag aanst. weder met onbepaald verlof huiswaarts vertrekken, zullende de miliciens der ligting van 1874 tot dat corps behoorende den 23,,'n dezer daarbij in activiteit optreden. BUITKIN LA NÜSCI1K BKKIGTKN. ■sure KL. A NB. LGNDEN 17 Augustus. Vermoedelijk zal de heer Gave, als /-postmaster general", lord John Manners vervangen, (lok beschouwt meu als waarschijnlijk de aanstaande verheffing van lord John Manners tot het pairschap, en zijne benoeming tot klein zegelbewaarder. Dc benoeming van lord Beaconsflcld (Disraèli) tot laatstgedoemden post zou slechts tijdelijk zyn en strekken tot eene vollediger reorganisatie van hel kabinet. Ook wordt verzekerd, dat sir Charles Ad- derley als minister van koophandel zal altreden en in het pairschap verhe ven worden. In dat geval zou de heer M. W. H. Smith, thans aan het hoofd der financiën, naar het ministerie van koophandel overgaan en zelf opgevolgd worden door Masser Hope, dieu de lieer Disraëli sinds lang wenscht te belocnen voor dc diensten aan de conservative partij be wezen. Prof. Cavill begaf zich Dingsdag ochtend ten 2 ure te Dover te water, om. in navolging van Webb, naar Calais te zwemmen. Hij bragt liet een goed eind weegs, doch kon zijn doel niet bereiken. Na elf uren in het water te zijn geweest, moest hij, geheel uitgeput, aan boord genomen worden, lly was toen 12% Eng. mijlen van Dover en ruim 5 Eng. mijlen van Calais. Door het overlijden van James Edwardhel eenig overgebleven lid van de firma A. en D. Edward C°.te Dundee, wordt de groote spinnerij van die firma gesloten. Daardoor zjjn 1500 menschen voor het oogenblik zonder werk. Vrijdag nacht is de groote fabriek van Grant C*.in Turnville street, Clerkenwell. door brand vernield. Daardoor zijn 300 arbeiders zon der werk. De schade bedraagt 225.000 alleen de machines kosten 00000 FKAIVH K IJ K. Het Journ. Off. deelt mede dat gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar voor 178 millioen meer is ingevoerd en voor 120 millioen min der is uitgevoerd dan gedurende denzelfden termijn van het vorige jaar. Het totaal van dit jaar bedraagt dus 52 millioen meer dan dat van ver leden jaar. De nieuwe minister van oorlog, generaal Berthant. is. naar men zegt, repiiblikeinsehgcziiid. hetgeen echter nog twjjfelachiig is. aangezien zijne benoeming door de Frangais. een clerikaal blad, wordt goedgekeurd. De subcommissie voor de begroolingen, die onder Gambetta's voorzit terschap vergadert, heeft zich in drie afdcelingen gesplitst. De eerste zal zich met alle vraagstukken, de belastingen betreffende, bezighouden; it tweede zal de wetgeving op het patent herzien; de derde zal de adrnini strative hervormingen onderzoeken. De drie afdeelingen zullen zich den 8"'1 October vereenigen en den 15'len van die maand haar rapport bij de begro tingscommissie indienen. De aigemeene raden komen op den 2H,e0 Augustus bijeen. De heer Wolowskisenator en lid van het instituutis in den nacht van 14 op 15 dezer te Gisors, dep. Eure, overleden. De villa Prangins, toebelioorende aan prins Jeröme Napoleon, en ge legen tusschen Lausanne en Genève, zal op 5 Sept. a. s. te Genève publiek worden verkocht, met al de daarbjj behoorende roerende en onroerende goe deren. De geheele bezitting wordt geschat op de waarde van 750.000 Ir. De keiz. prins zal zijn reis naar Zweden en Rusland opgeven. Wel was men te Petersburg geneigd hem te ontvangen en reeds had de Russi sche gezant le Parijs den maarschalk Mac-Mahon van 's prinsen voornemen kennis gegeven, maar Rouher vreesde, dat zijn bezoek te Petersburg in de tegenwoordige omstandigheden aan het Engelsche hof, waar de zoon Napoleon lil altijd zulk een gastvrije ontvangst genoot, onaangenaam zou zijn BUITSCHLrANB. De veldmaarschalk von Wrangel heeft bij zijn 80-jarig jubilé een md brillanten omzetten eeredegen van den keizer ontvangen. Het oordeel door prof. Reuleaux uitgebragt omtrent de Duitsche industrk op de tentoonstelling te Philadelphia blijft aanhoudend het onderwerp besprekingen in de dagbladen. Men beweert dat men eerst dan een ju# oordeel zal kunnen uitsprekenwanneer alles door vergelijkende opga« zal zijn opgehelderd. Deskundigen keuren hel af dat het strenge oord''

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2