LEIDSCHE COCRANT. 1870. 193. DONDERDAG 17 AUGUSTUS. BINNENLANIJSCHE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentifin is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN16 Augustus. De uitslag van het huishoudelijk concours, heden gehouden in Katwijks duinen door de Leidsche scherpschutters-vereeniging onder bescherming van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, was als volgt: Wedstrijd A, 200 pas, le prijs, een sigarenkist (bois durci), W. P. Mulié; 2e prijs, een stel gouden manchetknoopen enz.C. Zuhrhaar. Wedstrijd B, 200 pas, le prijs, een compleet schrijfgarnituur (nikkel), j. C. Timmermans; 2' prijs, een stel gouden manchetknoopen, G. L. W. Hazenberg; 3e prijs, een sigarenkoker met een kist sigaren. P. Somerwil. Wedstrijd C, 100 pas, le prijs, een ombre-doos, van Schravendijk 1' prijs, een rooktafel, D. van Wijk; 3e prijs, een sigarenkoker, A. van Thiol: 4e prijs, een bloemenmand, A. D. Wempe; 5? prijs, een portemonnaie, m'. H. J. liann. Gecombineerde wedstrijd. 200 pas. om twee prijzen: le prijs, een veld- flesch en buste van II. M. de koningin, W. van Rooijen2" prijs, een zak- portefeuilleW. van Amerongen. Door de Leidsche vereeniging lol bevordering van geregeld schoolbe zoek wordt heden het gewone jaarlijksche kinderfeest gegeven. De kinde ren zijn daartoe met rijtuigen naar Katwijk vertrokken. Op Vrijdag 8 September aanst. zal aan het departement van oorlog te 'sllage, bij inschrijving, aanbesteed worden de levering van het, voor de dienst van het jaar 1877, bij de landmagt bcnoodigd ordinair-, onderoffi ciers- en nitmonsteringlaken. De voor de dienst van 1877 benoodigde stoffen zijn: ordinaire lakens: 80000 meter donkerbiaauwin 20 perceelen ieder van 4000 meter, 15000 meter lichthlaauwin 5 perceelen, ieder van 3000 meter; 4000 meter groen, bestemd voor het reg. grenadiers en jagers, in 2 percelen, ieder van 2000 meter; onderofficierslakens30C0 meter donker biaauw, in 10 perceelen, ieder van 300 meter; 1500 meter lichtblaauw, in 5 perceelen, ieder van 300 meter; 300 meter groen, bestemd voor het rcg. grenadiers en jagers, in ééne partij; tiitmonsteringlakens: 750 meter geel, in 3 perceelen, ieder van 250 meter; 500 meter rood, in 2 perceelen, ieder van 250 meter; 100 lichtblaauw, in ééne partij; 100 meter zwart, in ééne partij; lakens bestemd voor het koloniaal werfdepot: 6000 meter donkerbiaauw keper, in 2 perceelen, ieder van 3000 meter; 4400 meter grijs keper, in 2 perceelen, ieder van 2200 meter; 250 meter lichtblaauw uitmonstering, in ééne partij. Men schrijft ons: De boezem is niet lager dan andere zomers met groote droogte, omdat, hoezeer de polders overal een massa water inlaten, de doorlating van IJsselwater in de Gouwe die ma*sa overtreft. Niet in weerwil van die doorlating ondervindt 1 derhalve de scheepvaart nabij de Alphensche brug belemmering door den lagen waterstand van den Rijn. maar omdat de Rijn aldaar voor schepen, die meer dan 6% voet diepgang hebben, te naauw en le ondiep is. Dit zou de gebrekkige toestand zijn. waarin dit belangrijk vaarwater met zomcr-boezemstand verkeert. In dien toestand verandering te brengen zou wel met eenige bezwaren gepaard gaan. De minister van binncnlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt dat de examens voor het verkrijgen van actcn van be kwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 4 October, voor Zeeland 18 October aanst. en volgende dagendat zijdie een dezer examens wenschen al te leggen, zich uiterlijk vóór 13 September, voor Zeeland 27 September bevorens aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voorne mens zijn zich te'vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat ter opleiding voor telegrafist in de maand September aanst. een tiental leerlingen bij den rijkstelegraaf kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van één gulden. Deze leerlingen kunnenna voldoende blijken van geschiktheid gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van tele grafist der tweede klasse, aan welke betrekking aanvankelijk eene bezoldi ging van 7900 'sjaars is verbonden. Voor toelating als leerling-telegrafist komen alleen zij in aanmerking, die het getuigschrift hebben verkregen van goed afgelegd eind-examen voor de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. De candidaten moeten zich vóór 10 September aanst. bij het dep. van finan ciën aanmelden. In het tijdperk van vier weken, 9 Julij tot 5 Augustus 1876, zijn, blijkens bij het dep. van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast: in Gelderland 1 rund; in Zuidholland 46 runderen; in Noordholland 2; in Utrecht 3; in Friesland 21, in het geheel 73 runde ren. In het vorige tijdperk van vier weken waren 82 runderen door die ziekte aangetast. Blijkens berigt van den consul der Nederlanden te Elmina van 18 Julij jl.is het op 1 Julij jl. door de Britsche zeemagt ter westkust van Afrika uitgevaardigd decreet van blokkade der zeekust van het koningrijk Dahomey, den S11™ Julij daaraanvolgende in zoo ver gewijzigddat de blok kade slechts geldig wordt verklaard voor de streek bevattende de havens van Cutano of Appi Vista, Godemey of Jackin en Whydah. Het programma is bekend gemaakt voor het vijftiende Ned. taal- en letterkundig congres, onder bescherming van Z. M. den koning der Belgen le Brussel te houdenvan Zondag 27 tot Woensdag 30 Augustus. Als «hooge voorstander" van het congres wordt genoemd: Z. K. H. de graaf van Vlaanderen; eere-voorzitters zijn de Belgische minister van binnenl. zaken, de gezant van Nederland, de minister van staat de heer A. van de Peereboom en de burgemeester van Brussel. De plegtige ontvangst der con gresleden door de vereenigde Vlaamsche letter-, tooneel- en kunstgezelschap pen der hoofdstad zal plaats hebben op Zondag ten 2 ure aan het Noorder station; van daar zal de oplogt geschieden, begeleid door de harmonie van het keurregiment der grenadiers, door de stad naar het stadhuis. Het plegtig onthaal der congresleden door het gemeentebestuur van Brussel zal plaats grjjprn ten stadhuize, in de Gothische zaal, alwaar een welkomsgroet uitgesproken zal worden door den heer J. Anspach, burgemeester van Brus sel. Des avonds is er «raöut", den congresleden aangeboden door den bur gemeester in de Gothische zaal van het stadhuis. Maandag wordt het^ congres geopend. De afdeelingen komen 's morgens ten half tien bijeen. Algemeene vergaderingen worden gehouden op 29 en 30 Augustus, des namiddags ten 2 ure. Maandag middag zal er een matinéé plaats hebben in het Palais. Ducalwaar 300 zangersdames en heerenen het orchest van den koninkl. schouwburg, benevens talentvolle solisten zich zullen doen hooren. Des avonds is er Vlaamsch feest in het Lucashuis. Dingsdag avond 8 uur is er concert in het Park. Woensdag avond 6 uur feestmaal in den dierentuin en na afloop vuurwerk. Bengaalsche verlichting en muziek van de grenadiers, onder directie van Bender. Verschillende museums en instel lingen zijn voor de leden opengesteld. Men is lid van het congres tegen betaling van ƒ2.50. De bewijzen van lidmaatschap zijn 3lhier verkrijgbaar in den bockhandel van den heer W. T. Werst, firma Jac. Hazenberg Cz. De miliciens der ligting dezes jaars, die in Mei 11. b(j de bereden corp sen zijn ingelijfd en daarna met onbepaald verlof huiswaarts zijn vertrokken, zijn tegen den 8!teo October a. s. bij de corpsen in activiteit opgeroepen, ten einde daarbij gekleed en geoefend te worden. De minister van oorlog heeft bepaald dat in alle militaire bakkerijen van de verschillende garnizoensplaatsen gedurende een tiental dagen een proeve zal worden genomen tot hel bakken van brood van enkel tarwemeel en met gist in plaats van hefdeeg. Hel stoomschip Hampion, van Botterdam naar Batavia, is op 11 Aug. Suez gepasseerd. De Koning der IVederlanden, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 14 Aug. van Suez vertrokken. De hh. Marius en van Rosscm. in chemische, physische, pharmaceuli- sche, medische en chirurgische apparaten, te Rotterdam, zijn op de ten toonstelling van industrie en kunst le Utrecht bekroond met hel zilveren kruis. Te Gouda hoorde men eergisteren avond een donderend geraas, dat menigeen, met schrik vervuld, naar buiten deed loopen. De oorzaak daarvan bleek te zijn dat het pakhuis van den heer J. J. Verdrics, op de Raam, geheel gevuld met ijzer, was ingestort. Gelukkig zijn er geen menschen bij omgekomenwat zeer ligt het geval had kunnen zijn. Een gedeelte van het daarnaast staande huis werd aan de achterzijde zeer beschadigd. Te Amsterdam werd gisteren door het bestuur van de Amslerdamsche

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1