PER TELEGRAAF. Naar men ai» Belgrado meldt trachtte op 10 Aug. een Turk&ch ba- taillon door de Servische liniën bij Javor te breken, maar werd verslagen kwam er bijna geheel bij om. De stellingen der Serviërs voor Javor 7m ongedeerd. Alimpies behoudt zijne stellingen aan de Drina. Banja is sterk geretrancheerd en bezet door het leger onder Tchernajefï. liet leger onder Becker bezet de bergen en liniën aan de Timok en de Morawa. De prins vertrekt voor eeuige dagen om het leger op de Bosnische grenzen te inspecteren. 30000 Bulgaren, grijsaards, vrouwen en kinderen, namen naar Servië de vlugt. Qerigten uit Semlin, van Heuler s correspondent, bevestigen het berigt dat de Turken te Javor cene overwinning hebben behaald. De verliezen moeten bij beide partijen zeer groot zijnbijzonderheden ontbreken nog. Men zie' ecn ve^s'aT '>ij Banja tegemoet. Een groot aantal vrijwilligers ujt Oostenrijk en Rusland voegen zich bij de Serviërs; onder de Russen zijn verscheidene korporaals, uitgezonden op kosten van de Slavische comiiés te Moskou en St Petersburg. Het Slavische comité te Triest heeft den minister van oorlog 3000 vrijwilligers aangeboden. oo^T-nniE. BATAVIA. Naar men verneemt, worden door krijgbare inlichtingen ingewonnen 3 Julij. den oflicier van justitie alle vcr- omtrent het vergaan van den stoomer Luitenant-Generaal liroesen, en is door hem aan de regering de benoe- min» van eene commissie van deskundigen te zijner voorlichting gevraagd. Men verneemt dat een proel zal worden genomen met de opheffing van de regtbanken van omgang. In de 4e afdeeling zal geen omgaand rcter meer worden benoemd maar zullen alle zaken afgedaan worden door de landraden, voorgezeten door reglsgeleerden en bijgestaan door regtsgeleerde griffiers. Madura, dat een afzonderlijke afdeeling vormt, waar wegens de vele zaken twee omgaande regters en twee reglsgeleerde griffiers werkzaam zijn, zou dan volgen. - Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende beschik kingen genomen; Civiel departement. Onlslagen: eervol, de klerk hij de algem. reken kamer L. G. van Beusechem. Benoemd: tot opzigter 2e kl. bij den water staat, de opzigters 3e kl. M. J. IJserman en A. Verburgh, en de eervol uit 'slands dienst ontslagen opzigter bij dienst F. J. Krocse; tot 3'" commies ter algem. secretarie, mr. J. W. T. Cohen Siuart en de klerk bij dat bureau C. Darricarrère. Depaiteiiwut ran oorlog. Benoemd: tot militair ambtenaar 3C kl.de adjudant-onderofficier-kwartierm. A. (1. Ridder. Departement van marine. Benoemd: tot 3en stuurman bij de marine.de eervol uit de zeedienst onlslagen 3e stuurman 1\'. M. van der Ham; lot vice- kommandeur voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaija, J. II. van der Kley. BELGRADO, 13 Augustus. Vrijdag hebben twee bataillons Serviërs en een halve batterij artillerie bij Tchotschak cene ontmoeting gehad met de Turken. Het gevecht duurde 13 uren. De Turken werden geslagen en ver loren 200 man. Gisteren hebben de Turken Klein Zwonit aangevallen, maar zij werden teruggedreven. LONDEN. 13 Augustus. Reuters bureau heeft uit Shanghai van heden liet berigt ontvangen, dat de kapel der Fransche prieslers te Ningkoeiefoo, in de provincie Nganhoei, gedurende de mis werd overvallen, en de priester en eeltige geloovigcn hij die gelegenheid hel leven hebben verloren. KONSTANTINOPEL, 12 Augustus. (Officieel). De agenten van Servië, han delende op bevel van hunne regering, trachten in Europa het geloof te doen ingang vinden dai de keizerlijke troepen opzettelijk de Servische dorpen iu brand steken, en beweren zelfs dat de Cirkassische hulptroepen zich voorzien van emmers met petroleum gevuld, welke zij lot op liet slag veld dragen ten einde hun vernielingswerk heter te verriglen. Deze dubbele beschuldiging, even belagchelijk als onwaarschijnlijk, is ten eeuenmale uit de lucht gegrepen. Zijn eeuige Servische dorpen door de vlammen aange tast, dan is dit door de hitte van het gevecht en hij toeval gebeurd: doch sedert liet begin van de vijandelijkheden zijn 00 dorpen, op Oltomanisch grondgebied gelegen en door Christenen zoowel als Muzelmannen bewoond door dc Serviërs in brand gestoken. BELGRADO. 14 Augustus. Ilondcrd-een kanonschoten verkondigen dal de Vorstin van een zoon verlost is Kraamvrouw en kind zijn welvarend. BELGRADO. 14 Augustus. Zoodra de prins hier was aangekomen, hebben de ministers hem de meest geruststellende verzekeringen gegeven betredende den biiinenlandschen toesiand. Nergens vertoont zich eenige gisting, en al wat zekere bladen vertellen, volgens welke het tegendeel liet geval zou zijn, is onwaar, lieden houdt de prins met zijn ministers een conferentie, waarin zeer waarschijnlijk de vraag: oorlog of vrede? wordt behandeld. De minis ters zijn nog sleeds tot het voortzetten van den oorlog geneigd. Algemeen heerscht de overtuiging dat de laatst behaalde overwinningen van de Turken de Timok volstrekt niet in gevaar hebben gebragt. BELGRADO, 13 Augustus Berigt van hel Drina-leger. Twee bataillons, onder bevel van Csismils lovanovies, die beneden lieliua op verkenning tut waren, hebben zich van een Turksehe stelling bij Javia meester gemaakt. Zij werden door de Turken overvallen, doch sloegen deze af, en na een ge vecht van 13 uren werd de vijand ten eenenmale teruggeworpen. Gedurende (■'en strijd werd Javia gebombardeerd. Out Belina heen stonden Servische observatiecorpsen. De Turken verloren 200, de Serviërs 0 dooden. HVfSEKOÏSMEai. Leiden, nu cn 25 jaren vroeger. 111. «De linanliëele toestand dezer gemeente is niet ongunstig te noemen, gc- «lijk het beheer op eenen gcregelden voet plaats heeft", leest men in het verslag over 1851 aan het begin van het hoofdstuk Geldmiddelen en zoo slaan we een blik op de uitgaven en op de inkomsten, naar den aangenomen regel, dat eerst de kosten worden bepaald en dan de middelen lot dekking gezocht. Hel totaal-cijfer verschilt reeds aanmerkelijk, want de werking dei' gemeentewet moest haar invloed doen gelden. De voor schriften veranderden ook en vooral werd de splitsing in gewoon en buiten gewoon afgeschaft; naar onze meening niet oordeelkundig, omdat tol een geregeld en verstandig beheer juist behoort dat er verschil bestaat tusschen uitgaven voor eens en voortdurend, opdat er ook meer orde en gelijkmalig- heid besta in de heffing van belastingen, zoodat voor buitengewone uitga ven ook buitengewone middelen worden gevonden kDe vergelijking over de totaal-cijl'ers is aldus: 1850 gewone uitgaven283.719.34 buitengewone uitgaven24,256.46% f 307,975.80 1851 gewone uitgaven277.568.61 buitengewone uitgaven19.287.64% 296,856.25% 1874 alle uitgaven502.626 22 En toch in 1874 slechts /5000 gevestigde schuld, terwijl in 1851 een geldleening was aangegaan van ƒ45000. Later zal bjj elk hoofdstuk: arm wezen, onderwijs, gemeentewerken, politie enz. blijken welke uitgaven zijn gestegen en welke verminderd. Nu bepalen we ons slechts bij de kos ten van het plaatselijk huishoudelijk bestuur, die in 1874 beliepen 37439.26 en in 1851 /30879.98. De bezoldigingen zijn. op enkele nitzouderinseu na. verhoogd, de kosten van druklooncn, vuur en licht toegenomen; alleen de ƒ900 voor presentiegeld van de leden van den Raad is afgeschaft, ofschoon als bezuiniging onbeduidend en als beginsel niet oordeelkundig. Bij de ver deeling bleek altijd van de trouwe opkomst der leden en wal men kreeg kon strekken tol tegemoetkoming in hetgeen men als raadslid nu en dan moet bekostigen De maatregel om het ambtenaars-personeel te verminde ren en daardoor beter te bezoldigen, is iu beginsel aangenomen, maar door de aanstelling van onbezoldigden niet zuiver in werking. Natuurlijk na ervaring van bijna een halve eeuw moet een blik van vergelijking zeer ver schillen met die op jeugdigen leeftijd en met minder ervaring op zulk raderwerk geworpen. Als we later opzettelijk Leiden gaan vergelijken met andere groote gemeenten van ons vaderland, wordt die blik ruimer en vrijer, om het goede en kwade bier en elders op te merken en aan te wijzen. Liever slaan wij nu het oog op de inkomsten. En nu eerst de vergelijking ten aanzien der belastingen. 1851. 1874. Opcenten: grondbelasting en personeel 6.568.56 68.682 20 lloofdelijken omslagu 36.472.68% 124.707.56 Accijnsen 191.70085% Totaal234,74240 193.389.76 Dat verschil wordt in de laatste jaren ruimschoots aangevuld: 1". door de uitkeering van 4/5 der rijk< personele belasting, over 1874 bedrasende de som van 100.196.92 en 2" door de aanzienlijke overwinst der stedelijke gasfabriek, die over 1874 ƒ37.229.86 beliep. Zooveel blijkt derhalve, d it in de laatste tien jaren, sedert de afschaffing van de heffing der plaatselijke accijnsen, meer dan ƒ1 per hoofd jaarlijks minder dan vroeger wordt opgebracht. Intusschen valt in het oog hel belangrijk verschil tusschen de kosten van sur veillance en invordering der plaatselijke belastinaen en heffingen nu en vroeger. In 1851 bedroeg het cijfer ƒ24497.165 en in 1874 7607.23. Ten kantore van den gemeentc-onlvanger wordt met den bijstand van twee beambten inge vorderd de hoofdelijke omslag ad 124.707.56, benevens de heffingen ad 19037 98 en de schoolselden voor het openbaar onderwijs ad /44109.865. en daarenboven het beheer gevoerd van de ontvangsten en uitgaven der ge meente naar de plaatselijke begrooling. Personeel en bezoldiging van be ambten is huilen verhouding tot den omvang en de verantwoordelijkheid van de taak. waarmede dat kantoor is belast, en de moeijelijkhedendie daaruit kunnen voorlvloeijenzullen gewis niet achterblijven, indien in het beslaande raderwerk een der raderen moet worden vervangen. Dan zal het bezwaar van dadelijke aanvulling zich doen gelden en het herstel kostbaar der blijken. De plaatselijke belastingen moeten stijgenin verhouding lot de toene mende plaatselijke uitgaven, in geval dc gasprijzen der stedelijke gasfabriek lager worden. Die winst bedroeg over 185Ó 11641.155 en over 1874 1 37229.86. Later letten we meer opzettelijk op die gasfabriek, maar hou den ons nu verzekerd, dat de jaarlijksche winsten juist berekend zijn en de jaarlijksche percentsgewijze daaruit afgezonderde bijdragen tot een reserve fonds werkelijk besteed ziju. om de gemeente-instelling op hare oorspronke lijke waarde te behouden, m. a. w.. om het kapiiaal van dat gemeente- eigendom niet te verminderen, maar door vernieuwing en uitbreiding van ai hetgeen den aanleg, de vervaardiging en de gasverlichting ol het pijpen- net betreft te verbeteren of te verhoogen. In de laatst verloopen 25 jaren is evenwel eene hoogst belangrijke ver mindering gekomen in hetgeen de gemeente Leiden naar hel burgerlijk recht bezat, omdat bijna het gansche kapitaal, op het Grootboek der Natio nale Schuld ingeschreven, is verkocht en de opbrengst besteed voor den aan leg van openbare werken, zooals draaibruggen en schoolgebouwen, een maalregel toch, die de voorkeur verdient hoven het sluiten van geldleenin- gen, nu tevens bepaald is dat jaarlijks een deel weder wordt ingekocht. 51en kan nu rekenen dal het renteverlies slechts 4 pCt. bedraagt en der halve minder dan de rente bij geldleening te betalen. Wat tot aflossing bestemd moest worden, strekt thans tot wederinkoop van de verkochte kapitalen. Evenwel in dat verloopen tijdvak is ook ecn geldleening van ƒ45000 gesloten en weder geheel afgelost voor het bouwen ecner nieuwe Stads-gehoor- of concertzaal. Eene andere kapitaalsvermindering had plaats ten aanzien van het door de Stads-bank van Leening bezeten kapitaal, dat door den ongttnsligen loop der bankoperatiën een alschrijving van ƒ30000 kon lijden, welke, in de ge meentekas teruggevloeid, strekten tol dekking van buitengewone uilgaven voor schoolgebouwen, maar omdat ze niet terugkomen, als verlies van kapitaal zijn te beschouwen. Tenzij men, en dat is een beginsel in het huishoudelijk beheer ,oök openbare gemeentewerken, die renten afwerpen, die men ziet en die men niet ziel, als deelen van het kapitaal der gemeente aanmerkende, het verschil in het oog houdt en zoo streng mogelijk toepastgelijk vroeger tusschen gewone en buitengewone uitgaven, dat alleen als kapilaalvermeerdering geldt al wat nieuw gebouwd of aangelegd wordt en niet wat bloote herstelling of vernieuwing is. XSuvgcrl ijfcc 5?l«\u5 ONDERTROUWD: J. II. Giezen, jm. 20 j. en F. Belt. jd. 27 j. - A. de Wolf. wedr. 37 j. en W. Schipaanboord. jd. 33 j. J. Poelijoe, jm. 26 j. en S. Hanselaar. jd. 27 j. P. J. van den Berg, jm. 20j. en A. C. van der Biöm, jd. 22 j - F. van Dijk. jm. 28 j. en .1. dé Wolf, jd. 29 j. - I). G. Miereitiet, jm 21 j. en G. Lambooy, jd. 23 j. A. Schuurink, jm. 31 j. en 1. M Riebot, jd. 36 j. J. Bricjer.jra. 26 j. en P. Gans, jd. 28 j. - 11. Heymans, jm. 26 j: en A. Sommeling, jd. 26 j. W. Hoogkamer, jm. 23 j. en G. van Iterson.jd. 22 j.,W. Rrpgmau.jm. 30j. en C. Snijders, jd. 27 j. J. 11. W. Remmers, jm. 31 j. en 1. M, M. (jlteiidijk. jd. 23 j. J. G. Griindemann. jm. 27 j, en II. A. van Spanje, jd. 28 j. B. llender, jm. 34 j. en S. M, E. Kulche, jd.28 j.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3