BIJVOEGSEL, bekoorende lol de Leidsche Courant van Maandag ó4> Augustus ó876690. PER TELEGRAAF. een donderstorm, zooals er anders alleen in tropische gewesten wordt gevonden, boven de hoofden der ongelukkige vlugtelingen los. Hagelstccnen ter grootte van noten vielen neder op de rampzaligen, die reeds doornat geworden waren op den mocrassigen doorweekten bodem. Het gilien der kinderen en vrouwen, het woest getrappel der paarden, het loeijen van het vee te midden van het ontzettend gehuil van den stormgaf een voorsmaak van den dag des oordeels. Twee Engelsche jonge dames, Pearson en Mac-Laughlinvergezeld van den medicus Hugh Jackson, zijn naar Belgrado vertrokken met een goeden voorraad geneesmiddelen en pluksel. Allen zijn, evenals de reeds te Bel- grado aangekomen chirurgen en luitenant Gordon, die het toezigt heeft op de ambulance, leden van het bond tot bescherming der Christenen in Turkije. FBAIKHMll. Bij de voortzetting der beraadslagingen in den senaat over de gemeente wet heeft de heer Jules Simon de voordragt krachtig verdedigd. Hij wees ook op de gevaren, die kunnen voorlvloeijen uit de verwerping eener wet, die door de kamer en het ministerie goedgekeurd is. Door de verwerping zou de senaat niet allecu aan zijn gezag een knak toebrengenmaar er zou ook zonder eenige aannemelijke reden eene botsing ontstaan. Het amende ment van den heer Grivart kwam in stemming, strekkende om tot de wet van 1831 terug te keeren. Het werd verworpen met 157 tegen 120 stemmen. Art. 2 der voordragt, bepalende dat de gemeenteraden de maires verkiezen, uitgezonderd in de departements-, arrondissements- en kantonnale hoofd plaatsen, werd vervolgens met eene groote meerderheid aangenomen. Bl'ITiGULASD. De heer Reuleaux heeft bij de Nat. Zeit. een brief ingezonden naar aanleiding van de aanmerkingen op zijn artikel over de Duilsche industrie op de tentoonstelling te Philadelphia. Hij verklaart, onmogelijk op al die aanvallen te kunnen antwoorden, doch twee feiten te kunnen constateren: 1». dat hem van alle kanten wordt toegegeven dat de Duitsche industrie niet op de gewenschte hoogte staat; 2°. dat verreweg de meeste tegen hem uitgebragle beschuldigingen berusten op eene onjuiste opvattingdaar hij slechts een resumé heeft geleverd van de aanmerkingen der Amerikaansche pers op de Duitsche industrie, hetwelk men ten onregte heeft beschouwd als het resultaat van zijn eigen beoordeeling. Wat betreft de bewering Jat bet hem in zjjn officiële betrekking bij de tentoonstelling niet voegde zoo te schrijven, hierop heeft hij slechts te antwoorden, dat hij, toen hij zijn artikel schreef, nog niet in die betrekking was geplaatst. Hoe men mtusschen over de zaak zelve moge oordeelcn, zjjns inziens staat liet vast. Jat Je inzendingen der Duilsche industrie over het algemeen zeer veel te wenschen overlaten. Het gedenkteeken, Zondag 11. op het slagveld van Worth ingewijd, be staat uit eene steenen naald, waarop een verguld-bronzen adelaar, met den kop oostwaarts gcrigt en het ijzeren kruis in de klaauwen. Aan de vier zijden van het voetstuk zijn vier beelden der overwinning aangebragt, even eens van brons, en op eene bronzen tafel leest men: "Den gevallen kame raden, het derde leger." In den Zoölogischen tuin te Berlijn hebben twee koningstijgers met j elkander gevochten, met het gevolg dat de een den ander eene wond aan den hals heeft toegebragt en hem den geheelen staart heeft afgebeten. Te Caub heeft bij de werken tot voorkoming van verdere aardstorting een ongeval plaats gehad. Aan een der zijden van den berg is een smederij geplaatst, ten einde de boorijzers der werklieden telkens te scherpen. On- voorzigtig beeft men in die smederij een hoeveelheid kruid geborgen, dat ontploft is en den smid. die juist aan het werk was, gedood heeft. Uit Munchen meldt men dat de koning van Beijerenna de sluiting der zitting van den landdagaan de gezamenlijke ministers schriftelijk zijne bijzondere tevredenheid wegens hunne krachtige handhaving van de begin selen zijner regering heeft te kennen gegeven. Dit trekt vooral de aandacht, omdat de kon. prinsen, als leden der eerste kamer, den minister van finan ciën zoodanig hebben aangevallen dat hij zich genoopt zag zijn ontslag te vragen, dat echter geweigerd werd. De koning van Beijeren is te Bayreuth aangekomen, ter bijwoning van de uitvoering van Wagner's "Nibelungen". Hem viel eene schitterende ontvangst te beurt. Z. M. heeft 2000 mark aan de armen der stad ge schonken. TURKIJE. Hen berigt dat de Turksche regering, gehoor gevend aan de tot haar gerigte vertoogen, maatregelen genomen heeft om diegenen te straffen, die zich in Bulgarije aan buitensporigheden hebben schuldig gemaakt. Vijftig ambtenaren zijn ontslagen wegens wangedrag; de rondzwervende Cirkassiërs zijn gearresteerd en bij het leger ingelijfd; de bewoners van verscheidene dorpen zijn genoodzaakt geworden hunne wapenen af te geven; voorts heeft de Sultan uit zijne bijzondere fondsen 10000 geschonken om de noodlij denden te hulp te komen; van 800 Bulgaren, verdacht van deelneming aan opstand en in de gevangenissen van Philippopolis opgesloten, zijn 400 in vrijheid gelaten. Alle kommandanten van het leger van Osman-Pacha hebben bevel ont vangen om de corpsen vrijwilligers te ontbinden en deze benevens de Tcher- kessen bij tientallen in te deeïen in de overige compagniën. Een consortium van Armenische bankiers heeft de Porte voor het oogen- blik uit de allerdringendsche geldverlegenheid geholpen door haar 1.800,000 Turksche ponden te leenen. Verder houden de Mahomedanen in Indië groote inzamelingen van gelden ten behoeve van Turkije. De kleinste gift is op 6 bepaald en reeds moeten hoogst aanzienlijke sommen bijeengebragt zijn. Naar men uit Smyrna meldt hebben aldaar op 22 Julij ergerlijke too- neelen plaats gehad, na de aankomst van ongeveer 400 Turksche vrijwilli gers die het kwartier der Christenen doortrokkenwaartoe de gouverneur verlof had gegeven. Eenige winkels werden geplunderd en aan een aantal Christenen, die op straat waren, verwondingen toegebragt, slechts op de herhaalde en dreigende vertoogen der consuls heeft de gouverneur afdoende maatregelen genomen. De Agence russe meldt, dat de Engelsche commissie van onderzoek verscheidene dorpen in Bulgarije heelt bezocht. De heer Baring meldt, dat alleen in het district Philopopoli 10000 menschen zijn vermoord en een duizendtal lijken onbegraven liggen. De tegenwoordigheid van Kiani-Pacha heeft gccne uitwerking hoegenaamdzijn gezag wordt ten eenemale mis kend. De Turken beletten den wederopbouw der verbrande huizen. De oogst verrot op het land; het vee is weggevoerd. De typhus maakt groote ver woestingen onder de kinderen. De uitgemergelde bevolking is tot wanhoop gebragt. Ook de Amerikaansche, Duilsche en Fransche correspondenten zijn verontwaardigd over de in Bulgarije gepleegde gruwelen. Men heeft er 3000 lijken, 100 afgehouwen hoofden300 verbrande meisjesenz.gevonden. BERLIJN, 11 Augustus. De Nat. Zeit. vermeldt van eene zijde, van welke zij grond heeft te denken dat zij goed onderrigt is, dat Rusland en Oosten rijk te Reichstadt zijn overeengekomen dat Turkije niet verhinderd zal worden waarborgen te verlangen tegen een herhaalden aanval van de zijde van Servië, maar deze waarborgen zouden niet mogen bestaan in wederopvatting van het vroeger bestaande regt van het leggen van bezetting in sommige i steden. WEENEN. 11 Augustus. De Pol. Corr. ontvangt per telegraaf berigt uit Belgradodat men in het ministerie van oorlog begint te gelooven dat het Turksche leger op Belgrado zal aanrukken. Belgrado wordt daarom met een ring van anderhalf mijl diameter van versterkingen omringd. Alle groote stukken geschut uit de arsenalen van Kragujcvac worden naar Bel grado gezonden. De minister van binnenlandsche zaken sloot contraeten over oogenblikkelijke levering van groote voorraden proviand voor Belgrado, dat men, naar het schijnt, zoo lang mogelijk wil verdedigen. Vorst Milan is nog te Deligrad. Tusschen Banja en Alexinac verwacht men een grooten veldslag. RAGUSA, 11 Augustus. Nikita heeft zijn marsch om zijne vcreeniging met het Servische leger te bewerkstelligen gestaakt, ten einde Djelladin- Pacha Ie verhinderen Moukhtar-Pacha te hulp te komen. LONDEN, 11 Augustus. Reuters correspondent meldt: Belgrado. 11 Aug. Een officiële depêche bevat de volgende bijzonderheden betreffende de ge vechten tusschen de troepen van Derwisch-pacha en de Serviërs onder bevel van Teholak-Antics. Den 8st'° begon Derwiscb-pacha den aanval metl6ba- taillons tegen het Servische leger bij Yavor. Drie dagen achtereen werd gestreden zonder beslissenden uitslag. De Servische artillerie onderscheidde zich door moed en dapperheid. Een Servisch detaclement, onder kapitein Ilischis den 8ft I1' van 3 ure 's ochtends tot 4 ure 's namiddags in het vuur geweest. De Turken hebben 2000 man verloren. De Serviers tellen 250 gekwetsten; het aantal hunner dooden is niet bekend. VERSAILLES, 11 Augustus. De senaat hield heden een voormiddagzitting, die ten 9 ure werd geopend. Aan de orde was de voortgezette behandeling der maireswet. De beraadslaging liep over art. 3dat door de kamer aan genomen, doch door desenaatscommissie geschrapt was. Tolain, van de republikeinsche partijstelde voor het artikel te handhavendoch met 159 tegen 131 stemmen besloot de senaat overeenkomstig het praeadvies der com missie; zoodat verworpen is de regeringsvoordragt tot het vernieuwen van alle gemeenteraden, binnen drie maanden na de afkondiging van de wet. BERN, 10 Augustus. De poging tot moord, gisteren avond door een Rus sische dame gepleegd op prins Michael Gortschakofl, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van den keizer van Rusland bij het Zwitsersche eedgenootschap en zoon van Ruslands rijkskanselier, geschiedde buiten de stad, in de nabijheid van zijne woning, bij den zoogenaamden Schanzenberg, bene den hetSchanzli, de bij alle toeristen welbekende uitspanningsplaats. De dame heeft naar het schijnt den vorst afgewacht, die uit den schouwburg naar het Schanzli terugkeerde. Eerst nadat zij door middel van hare lorgnet zich van 'svorsten identiteit overtuigd had, trad zij op hem toe en loste de pistool op hem. Dat hij niet getrofien en de dame gevat werd, is reeds berigt. Naar ik verneem heeft de vorst zelf, bij wien een heer zich bevond, de dame aangehouden, en aan den landjagerspost, in de digstbij gelegen poort, de Aarbergerpoortovergeleverd. Wraakzucht moet de aanleiding tot de misdaad zijn. De dame weigert eenige opheldering te geven. Men zegt dat zij Louise Strauss heet en de schrijfster is van een onlangs te Genève verschenen werk: Een der misdaden van de Russische regering. Episode uit het leven eener vrouw. St. PETERSBURG. 11 Augustus. De Russische bladen melden, dat baron Stieglitz een hall millioen roebels ten behoeve der slagtoff'ers van den oorlog geschonken heeft. PltOGRAJinA VAK NUZIEKCITVOERIKftEK. Zomcrzorg. Dingsdag 15 Augustus, des avonds ten zeven ure. door de Stafmuziek van het 4e Reg. Infanterie. Kapelmeester de heer A. Grextzius. I' Afd.: 1. "Krijgsmansvreugd", Marsch. Dunkier; 2. Ouver ture "Der Freischiitz", von Weber; 3. Fantaisie "Une Corbeille de Fleurs". Rodolphe; 4. Souvenir de l'opéra "Faust", arr. Grentzius; 5. "Un Jour de Fète", Divertissement Champètre, M. Krein. 2e Afd.: 6. "Le réveil du Soldat". Pas redouble. Dunkier; 7. Fantaisie sur "Giroflé-Girofla", Merckx-, 8. a. "Romance", Spohr; b. "Meditation" sur un prélude de Bach. Gounod; 9. Souvenir de l'opéra "La Fille du Régiment", Dunkier; 10. Cou-Cou-Polka, M. Krein. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABB3.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5