LEID8CHE CO ERA AT. 1870. MAANDAG 14 AUGUSTUS. BINNENLANDSGHF. BEK1GTEN. K°. 100. J)e Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. lij deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN. 12 Augustus De commissie voor de volksbijeenkomsten heeft onlangs het plan opge vat in 1877 eene tentoonstelling te houden van voorwerpen vervaardigd door werklieden te Leiden en omliggende gemeenten en de uitvoering van dat plan opgedragen aan eene sub-commissie, uit haar midden gekozen. Werd er steeds aan de tentoonstellingen van bloemen, door den werkman ge kweekt, met ingenomenheid deelgenomen, met volle regt mag de commissie vertrouwen dat ook aan dit plan algemeene sympathie zal te beurt vallen. Dit is te meer het geval nu ook alhier een aantal werkmansvereenigingen beslaan, die; bij de zorg voor de onderlinge belangen der leden, het ook als hare roeping zullen beschouwen de liefde voor en de bedrevenheid in het vak, dat de leden uitoefenen, te bevorderen. Door de besturen dier ver- eenigingen is dan ook hel plan met ingenomenheid ontvangen en de mede werking tot het welslagen daarvan aan de sub-commissie toegezegdeen steun, dien z[) zeer op prijs stelt en dien zij hoopt ook in de omliggende dorpen te zullen vinden. De sub-commissie heeft haar plan ontwikkeld in een programma, dat zoo algemeen mogelijk onder de werklieden zal verspreid worden. De tentoon stelling zal de voorwerpen omvatten vervaardigd door werklieden in alle bedrijven, waarvan er niet minder dan 62 worden opgegeven; voorts heeft de sub-commissie, in 24 rubrieken, 150 nommers, de aandacht der werk lieden bijzonder gevestigd op eenige werkstukken, die voor de tentoonstelling haar geschikt voorkomen; niet zoozeer een band, als wel eene vingerwij zing, in welke rigting zij de werkzaamheden der deelnemers wil leiden.De tentoonstelling is mede bestemd voor al hetgeen iets nieuws bevat, eene nuttige strekking heeft, kunstig of doelmatig is, terwijl voorwerpen, uit liefhebberij vervaardigd, niet zijn uilgesloten. Voor ieder vak wenscht men zoo mogelijk een afzonderlijken prijs op premie te bestemmen; ook zullen de ingezonden voorwerpen zooveel mogelijk voor eene te houden verloting wor den aangekocht. Het is gewis eene moeijelijke en veelomvattende taak, die de sub-commis sie op zich heeft genomen. Eene ruime deelneming van de zijde der werk lieden zal niet weinig strekken om haar die taak aangenaam te maken en met opgewektheid te doen volbrengen. Moge zij later de zelfvoldoening smaken van te mogen wijzen op de bekwaamheid van menig werkman in ons mid den en van zigtbareu vooruitgang in onderscheidene vakken. Bjj de gisteren gedane opgave omtrent de op de tentoonstelling op Zonierzorg bekroonde personen, is verzuimd achter den naam van II. Beek man, aan wien onderscheidene prijzen zijn toegekend, le vermelden: tuin baas van de dames Cock, op den huize Rhijnhof, onder Ocgstgeest. Voorts moeten wjj vermelden dat nog een bcstmirsprijs is toegekend aan den heer J. van Leeuwen, te Leiden, ingevolge art. 10 van het programma en dat abusief is vermeld dat een tweede prijs voor asters is toegekend aan •11. J. van Leeuwen dit moet zijn: J. D. Speet. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dageljjks van 49 tot 64 volwassen personen en 9 tot 14 kinderen. 's Lands middelen over de zeven maanden dezes jaars hebben opgc- gebragt 51,461,750.88zijnde f2,002,142.33 h meer dan in hetzelfde tijd vak van 1875. De raming bedroeg 50,056,020.42. 'L. M. de koning heeft goedgekeurd het besluit der staten van deze provincie, van den lld™ Julij jl.tot intrekking, le rekenen van 1 Augjl. hunner besluiten tol heffing van doorvaartgelden door de schutsluis en brug aan de Gouwe, in den lloogen Rijndijk onder Alphcn, en tot heffing van sluis- en doorvaartgelden aan de Mallegatsluis te Gouda, een en ander ten •behoeve van dit gewest. Het heeft Z. M. den koning behaagd gan de vcrceniging: 'Het Neder- landsch Tooneel" voor het tooneeljaar 1876 77 een subsidie te verleencn van ƒ5000, ten behoeve van den stads-schouwburg te Amsterdam, en van ƒ10000, ten behoeve van het Hollandsch tooneel te 's Gravcnhage. Naar men aan de A. C. uit goede bron mededeelt is te Parijs de over eenkomst geteekend betreffende de suikerregeling, waarbij vermoedelijk is aangenomen de saccharimetrie met werking in het entrepot. De Belgische concessionbij de vroegere overeenkomst toegestaanzouden gewijzigd zjjn. Het stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 10 Aug. van Port-Saïd vertrokken. Ongeveer 100 ton beschadigde steenkolen waren gelost. Op den 19deD Augustus zal te Nieuwe Diep overgaan aan boord van het via Suez naar Indië bestemde stoomschip Celebes een detachement sup- pletietroepensterk 210 militairenonder bevel van den van verlof naar Java terugkeerenden majoor der inf. J. H. Godin. Den 2d(° September zal aldaar overgaan aan boord van het via Suez naar Indië bestemde stoomschip Prins Hendrik een detachement suppletie-troepen, sterk 105 militairen, onder welke 5 onder-officieren. Het bevel over dit detachement is opge dragen aan den van verlof naar Java terugkeerenden majoor F. \V. Meijer. Den 20,t,n Julij is door iemand op het postkantoor te Hengelo bezorgd een briel, geadresseerd aan eene jufvrouw te Zutphen, inhoudende twee mmitbilletten elk van ƒ10, n°. 560 G. B. 1 Febr. 1858 en n". 0711 L. X. dd. 1 Febr. 1875, welke brief niet aan zijn adres is teregtgekomen. Der gelijke berigten omtrent h> t vermissen van brieven met geldswaarden kan men gewoonlijk wekelijks in de dagbladen lezen, zonder meer. De afzender van dezen brief echter werd omtrent de ontvangst der gelden gerustgesteld, daar hij eene briefkaart met het postmerk Zutphen, 21 Juljj 1876, heeft ontvangen, waarop met eene onbekende hand is geschreven: /'brief in orde ontvangen, F." De onbekende dief dacht zeker dat dit berigt van ontvangst de ontdekking zon voorkomen. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is een voorstel van burg. gn weth. ingekomen tot herziening der thans bestaande plaatselijke directe be lasting. Men hoopt, dat dit een middel zal zijn om de gemeentebegrooting beter te doen sluiten. De financiële commissie heeft eene regeling ontwor pen, waardoor, naar zij hoopt, de belasting meer gelijkmatig en met een billijker opklimming dan tot nu zal gedragen worden. Te Amsterdam hebben, naar de A. C. meldt, de Belgische centen Woensdag ochtend op de Groenmarkt veel beweging veroorzaakt. De aan voerders ter markt hadden onderling bepaaldgeene Belgische centen aan te nemen. Wie zich niet aan de afspraak hield, zou, volgens de lynchwet, bij parate executie gestraft worden; dat is: hij zou op een pak slaag onthaald worden en moeten tracteren. De afspraak wrerd stipt nagekomen de koperen pasmunt onverbiddelijk geweigerd en de handel stond stil. Van weerszijden werd niet toegegeven. Maar de opkoopers, die zon der groenten geen brood konden verdienenmoesten zwichten. Links en regts zocht elk hunner zijne Belgische munt tegen Nederlandsch courant in te wisselen; eene operatie, die hoogst bezwaarlijk bleek, en per eind en slot niet uitgevoerd kon worden dan, waar zij nog gelukte, met verlies vau 20 pCt.het verschil in waarde iusschen den Belgischen en Neder- landschen cent. Eindelijk was op die wjjze dan toch door de opkoopers het noodige fonds verkregen en konden zij inkoopen doen. De huismoeders; die hare groenten buitengewoon duur hebben moeten aanschaffenhebben het gelag voor de verkoopers en de opkoopers beiden betaald. Langs de straten te Amsterdam hoort men roepen: 'twaalf Beigen om een dubbeltje". Men meldt uit Schiermonnikoogvan 6 Aug.Heden vierde de school gaande jeugd alhier een feest, haar bereid door den eigenaar van dit eiland, den heer mr. J. E. Banck, van 's Gravenhage. De vlaggen wapperden van de meeste gebouwen in de kom van het dorp en ten 4 uur gaven de jonge mastklimmers, zakloopers, enz blijken van hunne krachten en behendig heid. lie kinderen werden rijkelijk onthaaldterwijl een prachtig vuur werk den feestdag besloot. Te Utrecht was eergisteren een brievenbesteller bezig met eenige tur ven door le hakken voor zijne vrouw, toen tot zijne verbazing een ring uit een der turven le voorschijn kwam. Na onderzoek bleek de ring van goud en van zeer ouden datum te zijn. Te Cabouw (Utrecht) werd Woensdag II. de kleinzoon van een land bouwer, een jongen van 12 a 13 jaren, naar het land gezonden om het paard te halenna eenig verwijl maakte men zich ongerust over het te lang uitblijven, en niet zonder grond, want. in de weide komende, vond men den jongeling dood. Vermoedelijk is hij van het paard gevallen cn heeft, naar de beleedigingen aan het hoofd te oordeelen, dit hem de herse nen ingetrapt. Te Groningen ontstond dezer dagen hevige iwist tussrhen man en

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1