J» PER TELEGRAAF. Het stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Batavia, is op 9 Aug. te Port-Saïd aangekomen. Uit Aalsmeer meldt men betredende de aardbeziënleelt in dit jaar dat zij voor die gemeente zeer voordeelige uitkomsten heelt opgeleverd. Alleen naar Amsterdam zijn verzonden 30106 hakken of 602,120 koppen; deze t hebben gemiddeld opgebragt. 5 de 100 kop. dus ruim ƒ30000. Hierbij komt nog het verzondene naar den Haag en Rotterdam, dat men veilig op ƒ15000 mag schatten. Uit Hellevoetsluis meldt men aan de IV. K. C.: Ook hier ter plaatse weigert men vrij algemeen de Belgische centen in betaling aan te nemen. Van rijkswege wordt echter voortgegaan met de uitbetaling met Belgische centen o. a. Dingsdag 11. aan een aantal werklieden van 's rijks werf. het geen dan ook een algemeen gemor veroorzaakte. Aan den Kinderdijk had eergisteren een treilend ongeluk plaats: Een jongentje van 5 jarenzich vermakende met visschen viel in het water. Zijn moeder, dit bemerkende, sprong het kind onmiddellijk na, en beiden verdwenen in de diepte. De vrouw verkeerde in zwangeren toestand. Te Amsterdam was in den nacht van Dingsdag op Woensdag een nachtwacht in de vierde sectie zoek. De man was present geweest en had de teekenen zijner waardigheid gehaald; hij moest dus ergens schuilen. Men vond hem smoordronken liggen in een kelder op het Leidscheplein. Te Kuinre heeft voor ruim 14 dagen de jager B. Dotnvna een twee jarigen jaglhonddie nimmer buiten die plaats was geweest, medegenomen naar hel eiland llrk, ten einde hem van daar naar Kampen te doen over brengen. Zondag 11. vond hij echter bij zijne tehuiskomst het dier. dat een onbekenden weg van ongeveer 7 uren had afgelegd, weder in zijne woning terug. De .Xoordbrabantcr meldt, dat op verschillende plaatsen in Noord- hrabant aan de besturen der geestelijke gestichten inlichtingen en mede- deelingen worden gevraagd omtrent 1» de sterkte der bevolking; 2° het getal Nederlanders; 3" het getal vreemdelingen; 4" de geestelijke orde. waartoe de vereeniging behoort of den geestelijken regel, door hare leden gevolgd; 5° het tijdstip der vestiging of oprigting. Die vragen zijn op een stuk papier geschreven en worden door beambten der politie ter invulling of beantwoording voorgesteld. 'sGRAVENHAGE, 11 Augustus. Z. M. heeft aan den heer mr. F. W. C. P. graaf van Bijlandt. raad van legatie, werkzaam aan het ministerie van buitenlandschc zaken, verlof ver leend tot het aannemen van het otFicierkruis der orde van het Legioen van Eer. hem door den president der Fransche republiek geschonken. poor Z. M. zijri benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond. regtbank te Brielle dc heer mr. J. van Doorn, thans substituut- griffier bij de arrond. regtbank te Utrecht: lot plaatsvervangend kanlonreg- ter te Hoorn de heer B C. van Berkel. ontvanger der registratie aldaar; en tot plaatsvervangend kantonregler te Medemblik dc lieer J. van der Laan, ontvanger der registratie aldaar. De hh. de Jong. de Huiler Zylker. W.vbenga. Gevers Deynoot en Schepelleden van de tweede kamer, hebben aan die vergadering voorge steld gebruik te maken van hel regt van enquête en een onderzoek te doen houden omtrent de besmettelijke longziekte onder het rundvee. Z. M. de koning heeft H. K. 11 prinses Marianne en haren zoon Z. K. 11. prins Albert van Pruissen uilgenoodigd om morgen den dag op Hl), paleis het Loo te komen doorbrengen. Te dien einde heeft Z. M. zijn particulieren trein ter beschikking van de vorstelijke personen gesteld. van de voorgestelde De minister van kolo- BUlTEiNLAlNlJSCtiE BEKKJTEN. EHfiEL ATf lï. LONDEN 10 Augustus. Dezer dagen is alhier de eerste zitting gehouden conferentie over de aangelegenheden van Zuid-Afrika. nien nam het voorzitterschap waar en hield eene rede. waarin hij eene con federatie tusschen de verschillende staten in Zuid-Alrika krachtig aanbeval, vooral uit het oogpunt van meerdere veiligheid tegenover de vijandige Kaffer stammen. Hij zag ook een groot gevaar in den oorlog door den president Burgers tegen de Kaflers begonnen, want deze kon aanleiding geven tot het uitbreken van eenen algemecnen oorlog tusschen de kolonisten en de inlanders. De heer Brand, president van den Oranje-Vrijstaat, ter vergadering tegen woordig. verklaarde dat hij in last had mede te deelen dat, hoewel de Oranje-Vrijstaat de vriendschappelijkste betrekkingen verlangt in stand te houden mei de Britsche regering cit dc Zuid-Afrikaansche koloniën, volken regering van dien staat ten zeerste volharden in hun wensch om hunne onafhankelijkheid te bewaren en te handhaven, weshalve zij geen deel kunnen nemen aan onderhandelingen met betrekking tot eene confederatie, welke die onafhankelijkheid in gevaar zou kunnen brengen. Hij was dus bereid mede te werken tot eene overeenkomst ten aanzien var. wetgeving voor dc inlanders en van den invoer van wapenen doch hij moest verzoe kenzoolang hij de vergaderingen zou bijwonen, de quaestie van confedera tie onaangeroerd te laten. Het spoorweg-ongeluk nabij Radslockdat aan 14 mensehen het leven kostte, wordt toegeschreven aan nalatigheid. Hel tooneel van de ramp leverde een akelig schouwspel op. Afgescheurde ledematen lagen hier en daar verstrooid. Een reiziger was onthoofd. Een tweede lag verpletterd onder een zwaar ijzeren wiel. Een derde, dienzelfden dag gehuwd, stierf eerst nadat hij vijfdehalf uur onder een zwaar voorwerp vastgeklemd had gelegen. Dc niecsie andere slagtollers vonden een snellen dood. De Standard heeft een telegram uit Trebinje ontvangen, volgens het welk Moukhtar-Pacha zijne vereeniging met 3000 man troepen ouder Mustapha- Pacha bij Biiek heelt ten uitvoer gebragt. Dc Montenegrijnen hadden den omtrek van Bilek verlaten en een deel hunner troepen naar de zuidelijke grenzen van Montenegro gezonden. F A X ëi K ÏJ St. De senaat heeft thans een aanvang gemaakt met de behandeling der gemeentewet, liet terugkeeren lot de wet van 1831, volgens welke de legering de maires in het geheele land benoemt, maar eene keus moet doen uit de leden van den gemeenteraad, werd voorgesteld en krachtig verde digd. maar door den minister van binnen!, zaken bestreden. Dezer dagen heeft in de kamer van afgevaardigde de ronde gedaan een stukje van 50 centimes met den beeldenaar van Napoleon IV. Het is gedeponeerd bij het dep. van binnenlandsche zaken. »UITSC8ÏUA»I!8. De Prov. Corr. meldt: De termijnen voor de verkiezingen en voor de parlementaire zittingen zijn voorloopig als volgt bepaald: 10 October ont binding van hel huis der afgevaardigden. 17 Oclobet' verkiezing der kies- collegiën, 24 October verkiezing der afgevaardigden; eenige dagen later ope- ning van den rijksdag, welke zitting zal houden tot hel midden van Decem ber. om dan ontbonden ie worden. Op 5 Januarij 1877 nieuwe verkiezin- gen voor den rijksdag, op 8 Januarij opening van den Pruissischen landdag, in Februarij door die van den rijksdag gevolgd. Dezer dagen is aan het weeshuis te Munchen. bij uitersten wil ver maakt de som van ruim 20000 fl. door den heer Gaigloverleden te Regens- burg. Deze schenking is gemaakt onder voorwaarde, dat gemeld gesticht uitsluitend zal staan onder het beheer en toezigt van het stedelijk bestuur der hooldstad. Voorts heeft hij bepaald, dat de rente van eene aanmerke lijke som zullen worden gebezigd tot ondersteuning van jongelieden onder de weezen met uilstekenden aanleg begaald. Zij zullen opgeleid mogen worden in het vakwaartoe zij de meeste geschiktheid blijken te bezitten. Na afloop van goed volbragte studiënzal hun eene zekere som als bewijs van goedkeuring en belooning worden toegelegd. Uit lschl wordt het navolgende medegedeeld: Dezer dagen passeerde de keizer van Oostenrijk, vergezeld van zijn adjudanten, de zoogenaamde Rettenbaeher wildernis, juist toen een vierjarig kind van een in de nabij heid zijnden rotswand naar heneden vieldoch zich aan ten vooruitste- keuden wortel vasthield en bleef hangen. Als geoefend jager in het ge bergte. sprong de keizer over de ongeveer vijf meter brecde kloof, greep met vaste hand het kind en liet het door de inmiddels toegesnelde adjudan ten naar een molen brengen, waar zich de moeder bevond, die li ij een geduchte vermaning voor haar onachtzaamheid toediende. TUK KIJ E. Te Konslanlinopel moet de toestand verre van rooskleurig zijn. lie magt berust alleen hij den groot-vizier en de ministers, en onder die perso nen bestaat groote oneenigheid over het al of niet invoeren van hervormin gen in het bestuur. De groot-vizier is op de hand der oud-Turksche partij en tegen alle hervorming gestemd. Men verwijt hem reeds dat hij zich op «lie wijze een goeden voet wil verzekeren bij den toekomstigen Sultan. Naar men beweert zou vorst Milan te kennen hebben gegeven dal hij bereid was afstand Ie doen van den troon, indien mogt blijken dat hij een hinderpaal was voor het welzijn van Servië; ook tegenover zijne ministers zou hij zich in dien geest hebben uitgelaten. Volgens het Weener Tagblatt heeft Abdul-Kerim-paeha, de opperbevel hebber der Tttrksche troepen, in last gekregen den vijand meedoogenloos ie verpletteren, tot Belgrado door te dringen, een flinke schatting te eischei en daarna bezetting te leggen in alle Servische vestingen. Hij mag, vóór dit doel is bereiktgeen wapenstilstand sluiten. Te Bucharest heeft zich een afdeeling van het Itoode Kruis gevormd, aan welker hoofd prins Demetrius Ghika staat. Zij heeft reeds een goed uitgeruste ambulance, onder leiding van dr. Jordanoff, naar het oorlog!- tooneel gezonden. Genoemde heer heeft den strengsteu last gegeven hulp te verleenen aan de gewonden van beide partijen, zonder onderscheid van godsdienst en van nationaliteit. LE Bece| Ut Ut wedt van Lf Ik voor lb vend en i DARIJS, 10 Augustus. In dc zitting der kamer werd heden de beraad slaging over de begrooting van oorlog hervat en de nog overig zijnde hoofd stukken aangenomen. Daarna werd in behandeling genomen de begrootin; over schoone kunsten. LONDEN, 10 Augustus. Lord Northcolc deelde in het lagerhuis mede dal de bank van Engeland sedert 1 October 1875 tot heden van Egyple heeft ontvangen 130,536 voor de Turksche leening van 1854. waarvit nog 61150 over is, en 199,500 voor de Tttrksche leening van 1871 waarvan nog 116,922 over is. BERLIJN, 10 Augustus. Het bcrigt in sommige bladen dat het Duitse! eskader uit de Middellandsche zee zou zijn terug ontboden, is onjuist. Et is geen bevel in dien zin gegeven. St. PETERSBURG, 10 Augustus. Aan de Golos wordt uil Zimony ge meld, dat Hormalovitsh de passen vau Banja verdedigt en er zich staande tracht te houden, daar hij versterking verwacht, die Tshernajefl hen zenden zou. Doctor Sandwirth ging op last der Servische regering naar Widdin om met de Turken te onderhandelen over de bescherming, die van beide zpi aan de ambulances van het Roode Kruis zou verzekerd worden, en tevens overeen te komen den krijg niet meer met zooveel verwoesting te voeren, noch alles aan de vlammen prijs te geven. Kladowa en Negolin zijn door j de Turken bezet. LONDEN, 10 Augustus. De correspondent van Reuter te Semlin telt- graphecrl: Tcuenstrijdige depêches komen aan omtrent den strijd tusschen de Turken en Serviërs, liet Servisch centrum-leger, onder bevel van Cholak- Antilschtrok terug van Sjenitza. Tshernajeff rukt tegen de Turken op» de rigting van Ranja, lie Turksche troepen bezetten de door de Serviërs ontruimde plaatsen niet, uit vrees, dat deze ondermijnd zijn. Er loopti geruchten, dal Rusland en Oostenrijk tusschen heiden zullen komen. En groote hoeveelheid wapenen en munitie, voor de Serviërs bestemd, zijn U Coma aangekomen uit Rusland over Wallachije. Binnen acht dagen wordt de bevalling der prinses verwacht. LONDEN. 10 Augustus, tloogerhuis. In antwoord op een vraag van lord Enily constateert lord Derby de ontvangst van eene mededeeling van dei khedive, waarbij de Britsche regering wordt uilgenoodigd advies uit te brei' gen over het regt. dal hij heeft of zou hebben, zich niet le onderwerpen aan zekere beslissingen van de nieuwe (gemengde) reglbanken in Egypte De vraag is aan Engclsche regtsgelcerden voorgelegd. LONDEN, 11 Augustus. De correspondentie betrelïende de in Bulgarije gepleegde wreedheden is aan de parlementsleden rondgedeeld. Zij begintdea 14<len Julij en eindigt 9 Augustus, met eene dépêche van lord Derby. I» riende instructie van lord Elliott, dat de Porte niet moet gedoogen dat ia Servië zulke wreedheden worden be?aan als in Bnlgarije zijn gepleegd, en dat hij (gezant) elke herhaling van zulke gruwelijke feiten die voor de Porte nadeeliger gevolgen kunnen hebben dan het verlies van een veldslag, ter kennis vandt Britsche regering moet brengen. De verontwaardiging van Europa zal M laatste onweêrstaanbaar worden, en eene tusschenkomst in een voor Turkije vijandigen zin zal er onvermijdelijk het gevolg van zijn. BERN, 10 Augustus. Een jonge Russische vrouw heeft gisteren avond tw« revolverschoten op prins Gortschakofï. den Russischen gezant bij de Znit sersche regering, gelost, doch zonder hem le raken. Deze daad wordt aai een politieke wraak toegeschreven. De vrouw is in hechtenis genomen. Li op t eem Bnr- II verl neet ziet F verl cn HO als Va dei acl On Sc' be 19 tia de ar tr

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2