BUITENLANDSCHE BER1GTEN. Ten slotte werd in behandeling genomen het voorstel van het dep. Rot terdam. om uit de maatschappelijke kas eene som van ƒ1000 beschikbaar te stellen tot bestrijding der kosten van commission voor den dienstbaren standopgerigt door de departementen. Dal voorstel is zonder hoofdelijke stemming verworpen. De vergadering werd daarop gesloten. H. K. 11. prinses Marianne en haar zoon, prins Albert van Pruissen. hebben gisteren de stad Haarlem en omstreken bezocht. Zij bragten ge- ruimen tijd in de Groote kerk door om de orgelbespeling te hoorenook de prins heeft hel orgel met vaardigheid bespeeld. De vorstelijke personen bragten ook een bezoek aan de ruïne van Brederode. Aan het oude mannen- en vrouwenhuis te Nijkerk is door mej. E. van Domselaar gelegateerd eene woning met een kamp bouw- of tabaks- land, aan de herv. diaconie aldaar 1000 en aan de school in de buurt schap Veen ƒ100. Te Zwolle is gisteren dc 25e algemeene vergadering der vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverhcid in Nederland geopend door mr. D. J. baron Mackay, met eene rede over de algemeene belangen der nijverheid. Onder de gemeente Beilen zijn dezer dagen twee boerenhuizen met inboedel, rogge enz. afgebrand, waarbij ook 13 varkens en 5 kalveren omkwamen. Te Oostwolde is door hel verbranden van hel stroo bij het zaaddor- schen een persoon omgekomen. Naar men zegt had hij te veel sterken drank gebragt. Onder Aardenburg vond Zondag 11. een knaapdie in de Stiershoek- kreek wilde gaan zwemmen, aan den waterkant twee pakjes kleederen liggen, zonder dat daarbij zwemmers te bespeuren waren. Dadelijk naar de stad terugloopendedie ongeveer tien minuten verwijderd was, waarschuwde hij de policie. waarop de burgemeester met een geneeskundige en een agent zich naar de aangewezen plaats begaven. Men trachtte echter vruchteloos door middel van polsstokken of dreggen iets te vinden, waarna men tot het visschen met de zegen overging en daarmede de lijken van twee jon gens, 12 en 13 jaren oud. ophaalde. Een hunner was de zoon eener weduwe, van wie voor een paar jaren reeds een andere zoon op noodlot tige wijze om het leven kwam. De twee knapen moeten onmiddellijk na het eten in het water zijn gegaan. 's GllAVENHAGE10 Augustus. Aan den heer II. Scholtens is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rijksontvanger te Oegstgeest. Aan den heer A. J. Kluppel, thans met verlof hier te lande, is opzijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Kediri. Aan A. M. den Otter en zijne echlgenoole J. Meter, binnenvader en binnenmoeder van het weeshuis te Buren, is. op hun verzoek, eervol ont slag verleend uit die betrekking, ei. als zoodanis zijn in hunne plaats be noemd J. J. Bebclaar en echtgenoote C. J. Rosel, thans vader en moeder in het diaconie-weeshuis te Leiderdorp. De luit. ter zee 2' kl. W. J. Struick is. op zijn verzoek, wegens ligchaamsgebrekenop pensioen gesteld. De luit. ter zee 2' kl. C. .1. Franqois, dienende aan boord van den monitor Heiligerlee, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2' kl. J. Wentholt. H. M. de koningin heeft gisteren met de tweede oudste nog te Sche- veningen vertoevende prinsessen van Duitschland. dochters van den kroon prins van dat rijk. de kon. bibliotheek en het penningkabinet bezocht. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aanst. geen gehoor verleenen. De zaak, gisteren voor het geregtshof alhier behandeld, (in het vorig nommer reeds vermeld) betrof, zooals bekend is, de ontvoering van een minderjarige, liet driejarig zoontje van den voortvlugtigen S.met medewer king van den beschuldigde jhr. v. B. Dat kind was. ingevolge beschikking van den president der arrond.-regtbankhangende hel geschil tot echtschei ding der ouders, aan de zorgen der moeder, die inmiddels bij haar vader was gaan inwonen, toevertrouwd. Ter juistere toelichting hiervan zij medegedeeld, dal uit dc verklaring der gedagvaarde getuigen in verband met de acte van beschuldiging is gebleken, dal, hoewel het kind niet meer aan de vaderlijke magt onderworpen was, de vader van zijne echtgenoote verlof bekomen had het kind des Zondags om de veertien dagen te zien en zich dan gedurende een uur met zijn zoontje te amuseren, waartoe het dan gebragt werd ten huize van jhr. mr. d. B.. in de Balistraat alhier. Op een dezer Zondagen, den 14rten Mei. des mid dags, toen de vader zich met zijn kind in het achtergedeelte van de woning des heeren d. B bevond, bemerkte mevr. V., aan de overzijde van den heer d. B. wonende, dal op hel onbebouwde terrein, Ier zijde van diens woning, zich een heer bewoog, die. nadat hij eenige oogenblikken had op en neder gewandeld, over den afscheidsmunr een kind had aangenomen, dat hem door den nu afwezigen S. werd overgereikt: S. had namelijk dc deur van de verandah opengemaakt, zich op den muur begeven en toen zich daarvan ook weder verwijderd. De heer, die het kind in ontvangst had genomen, is gebleken te zijn jli'. v. B., die zich in allerijl naar een rijtuig begaf, dat in de straat stond te wachten en waarin zich eene dame, aan jhr. v. B. bekend, bevond, met welk rijtuig het gezelschap, behalve S.zich naar Gouda deed brengen De blonde krullebol schikte zich wèl naar de omstan digheden en gal geen aanleiding eenige bevreemding bij den koetsier op te wekken, daar deze eerst aan den Leidschendam bespeurde, dat er een kind in het rijtuig was; dit werd te Utrecht, waarheen men zich vervolgens be geven hadvan nieuwe kleertjes voorzien doch teil gevolge van dc maat regelen. door den officier van justitie alhier genomenwerd jhr. v. B. met het kind aldaar aangehouden en naar den Haag teruggevoerd. Dc vader van het ontvoerde kind, die in de meening verkeerde dat zijn voornemen zou verwezenlijkt worden, om zich le Brussel te vestigen en zich in het bezit van het kind te zienwas zeker niet weinig teleurgesteld toen hij de arrestatie van zijn vriend vernam; het schijnt hem echter gelukt te zijn zich aan de regterlijke vervolging te onttrekken. De instructie, die vervolgens in dit proces gevoerd werd en waarin zelfs de liooge raad reeds een oordeel heelt gegeven omtrent de al of niet teregt- stelling van jhr. v. B.bragt voldoende feiten aan hel licht om den aanwe zigen bescli. naar de openbare teregtzitting van het hof te verwijzen. Dc besch. jhr. v. B. erkende volledig, dat hij op aanzoek van ziju vriend S.en na door dezen te zijn gemagtigd, diens kind naar Brussel wilde ver voeren en hield voldat hij daarmede volstrekt niet anders dan het be wijzen van een vriendschapsdienst had op het oog gehad, wel wetende, dat zich eene verwijdering tusschen de echtgenooten S had opgedaanmaar geheel builen kennis, dat er eene comparitie van partijen voor den president der regtbank had plaats gehad, en tevens niet wetende, dat bij beschikking van den president het kind onder de hoede van de moeder gesteld was. De vreemde wijze, waarop hij in het bezit van hel kind door den vader was gesteld, kwam hem niet verdacht voor, nadat deze hem had medegedeeld, dat liet gebeuren kon dat jhr. d. B. zich tegen de verwijdering van het kind door de straatdeur zoh verzetten en er dan mogelijk moeijelijkheden zouden ontstaan. Besch. blijft er bij. na door den president op verschillende opmerkelijke punten te zijn gewezen, volstrekt met geen kwade bedoelin gen. inaar geheel te goeder trouw te hebben gehandeld. S. heeft hem mis leid en bedrogen. Indien hij alles geweten had zou hij zich niet geleend hebben tot hetgeen, waartoe hij meende bevoegd te zijn. Adv.-gen. mr. van Maaneii. het openb. ministerie vertegenwoordigende, ving aan met het opsommen der verschillende ter teregtzitting gebleken omstandigheden, liet voor deze zaak gevorderde boos opzet was z. i. vol doende aanwezig: bewijzen daarvoor waren er te over. De overtuiging dat de besch v. B., met alle omstaudigheden bekend was, bezat adv.-gcn. noclt in raadkamer, noch nu. maar hij voor zich had niet het minste bezwaar liet bewijs van schuld als wettig bewezen aan te nemen op grond van een aantal aanwijzingen. Daar hij derhalve de overtuiging bezat dat besch. de wetenschap had dat het kind niet aan de vaderlijke zorg, maar aan die der moeder was toevertrouwd en de vader dus geen regt had het kind le doen vervoeren, vei meende hij te kunnen requireren, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, schuldigverklaring van jh'. v. B. aan het weg voeren van een minderjarige van de plaats waar deze door degene, aan wier gezag en bestuur de minderjarige onderhevig (ondergeschikt) o( toe vertrouwd was, gesteld of gebragt was en z(jne veroordeeling lot cellulaire gevangenisstraf van minstens 45 dagen en hoogstens 2 jaren. Ten aanzien van den voortvlugtige eischte mr. van Maanen diens wederspauning-verkla- ring aan de wel. Mr. Pape, die als verdediger optrad, behandelde uitvoerig het hoofdpunt in deze. t. w. of de besch. wist dat de president der regtbank eene beschik king heeft gegeven, waarbij het kind aan de moeder was toevertrouwd; hij was tot de overtuiging gekomen dat die wetenschap bij zijn client niet aan wezig was. Hij had zich bereid verklaard zjjn vriend ter wille te zijn, onbewust van de beschikking van den president. Aan het werk der duis ternis, gelijk de president van het hof bet in den loop der behandeling noemde, werd, volkomen te goeder trouw, door jhr. v. B. deelgenomen en pleiter trachtte aan te toonen dat te Gouda en zelfs te Utrecht niets ge heimzinnigs plaats vonddaar men zich niet bew ust was eene strafwaar dige handeling te hebben gepleegd. De nieuwe kleêren, voor het kind aan geschaft, dienden volstrekt niet om hel onkenbaar te maken, daartoe had den vele andere middelen met vrucht kunnen worden aangewend. Pleiter wedersprak ten sterkste het gerucht alsof zijn client van S. eene som van ƒ1200 voor zijne bemoeijing zou hebben ontvangen en betreurde het dat te zijnen opzigle eene zoo ongekende gestrengheid was in acht genomen. Hij verzocht ontslag van reglsvervolging van zijn cliënt, op grond dat liet feit ten aanzien van den vader en dus ook ten aanzien van dezen bescli. niet strafbaar is en subsidiair vrijspraak, op grond dat noch hel bestaan van geweld bij het plegen van het feit, noch het bestaan van opzet bij den besch. bewezen is. Hel hof oordeelde dat' wettig en overtuigend was bewezen dat besch. v.B. te zamen en in vereeniging met den voortvlugtige S. met geweld diens kind uit het huis van jhr. d. B. heeft weggevoerd, maar achtte het niet bewezen dat besch. v. B. met de beschikking van den fungeren,ten president der regtbank bekend was. Op grond daarvan verklaarde liet hol de schuld niet wettig bewezen en sprak den tegenwoordigen beschuldigde vrij. De voortvlugtige werd ten slotte wederspannig aan de we.t verklaard. EItdKbAXU. LONDEN 9 Augustus. Te Radstock, nabij Bath, zijn twee treinen tegen elkander geloopen. waardoor veertien personen onmiddellijk gedood, en een honderdtal min of meer gekwetst zijn. De werklieden van de bouwmaatschappij le Bristol hebben het werk geslaakt, ten einde vermeerdering van loon le verkrijgen. 700 werklieden loopen ledig. Dezer dagen is te Kcmertonnabij Fewkcsburydc laatste der vetera nen overleden, die Napoleon I op St. Helena hebben bewaakt. De man bereikte d*n ouderdom van 93 jaren. FRANUR IJ K. In de kamer van afgevaardigden is beraadslaagd over het door de re gering aangevraagde crcdiet van 2 millioen tot ondersteuning van staat kundige uitgewekenen. De commissie had dit bedrag verminderd tot 1,284,815 fr. De onder-secretaris van staat bij hel ministerie van binneiil

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2