LEIRSUIIË COURANT. 1870. NV 187. DONDERDAG 10 AUGUSTUS, BIN N E N L A NI SC HE B E R1G TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad j 3.35, franco p. p. ƒ3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'ijaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommcrs de; Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiftn is van 1 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 9 Augustus Wij vernemen dat de Leidsche schcrpschatters-vereeniging, daartoe door Z. K. II. prins Frederik, beschermheer der vereeniging, gemagtigd, een huishoudelijk concours zal houden in Katwijks duinen op Woensdag 16 Au gustus aanst. Z. K. 11. prins Frederik heeft het bestuur der vereeniging ƒ100 voor dat doel doen toekomen. - Het gisteren in hoofdzaak medegedeeld telegram uit Alchin, van 30 Julij jl.luidt in zijn geheel als volgt: Docr de van twee zijden te gelijk ondernomen operatien is thans de bergpas Gli-taroen geheel van vijanden gezuiverd. Eene patrouille van 30 man kwam nabij de benting Lemboe Oost in gevecht met talrijke vijanden, die echter met achterlating van 10 dooden werden teruggedreven terwijl er van onze zijde 5 mindere militai ren sneuvelden en 7 gewond werden. De weersgesteldheid was droog en warm, de gezondheidstoestand belerende, evenwel kwamen nog enkele ge vallen van cholera voer. Een gezantschap uit Pedir is, vergezeld van den aldaar gevestigden adsistent-resident voor de Noordkust, in Groot-Atchin aangekomen, ten einde zijne opwachting te maken bij den militairen, te vens civileu bevelhebber. - Het stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batav'ia, is op 8 Aug. tc Porl-Saïd aangekomen. Dat schip had brand gehad in het reserve-kolen- ruim. De Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 7 Aug. het eiland Ouessanl gepasseerd. De Hamptonop weg naar Batavia, ver trok op 5 Aug. van Malta. - In het arrondissement Nijmegen zjjn op twee verschillende plaatsen zilveren voorwerpen gestolen, namelijk in den nacht van 3 op 4 Augustus te Doornenburg, gemeente Bemmel, 15 zilveren theelepeltjes. 1 zilveren ser vetring gemerkt J. v. d. L., 16 zilveren flesschenstoppen en 6 nieuw zilve ren flcsschenbakjes en in den nacht van 4 op 5 Augustus te Gent 12 zilve ren theelepeltjes, 2 zuurvorkjes met bloempjes op den steel, 1 zilveren sui kerschepper, zoomede 1 zesloops nieuwe revolver en 1 paar heeren bottines. De officier van justitie te Nijmegen verzoekt opsporing en berigt. - Te Amsterdam is gisteren de 91c algemccne vergadering geopend van dc maatschappij tot Nut van 'l Algemeen, met eene rede van deu voorzit ter, den heer mr. J. G. Gleichman, over hel misbruik van het woord, welk misbruik hij door verschillende voorbeelden in het licht stelde. De secretaris bragt daarna het verslag uit omtrent den toestand der maatschappij en hare verrigtiugen gedurende het afgeloopen jaar liet aantal leden was met 383 vermeerderd en bedroeg thans 17028. liet kapitaal der maatschappij bestaat uit ruim ƒ237,000 inschrijving 2% pCt. W. S.ƒ35000 in andere geldbe leggingen en ƒ631.49 kasgeld. Een onbekende schonk der maatschappij in het afgeloopen jaar ƒ6000. Aan hel dep. Groningen was, overeenkomstig het vroeger genomen besluit, ƒ10000 ten behoeve zijner onderwijzeressen- school uitgekeerd. Op de uitgeschreven prijsvraag «Armenzorg" was geen voldoend antwoord ingekomen. Aan 26 departementen waren, op hun ver zoek, ter uitreiking wegens loffelijke bedrijven, 38 medailles toegezonden. Na dc goedkeuring van het verslag en tevens van de rekening en verant woording over het vcrloopen dienstjaar en de begrooting voor het volgende werd aau de orde gesteld het voorstel van net hoofdbestuur, om ontheven te worden van de opdragt, ontvangen van de algemeene vergadering, waarbij een onderzoek werd gevraagd, «in hoever en onder welke voorwaarden het mogelijk en wenschelijk is, onderwijzers en onderwijzeressen van departe- mensscholen voor lager of voorbereidend onderwijs uit dc algemeene kas pensioenen te vcrleenen." Na langdurig debat werd door het dep. Bloemen- daal als amendement voorgesteld, het hoofdbestuur van de opdragt tc ont heffen en het gevraagde onderzoek vervolgens op te dragen aan dc depar tementen Zalt-Bommcl, Zwolle en Leiden. Dit amendement werd aangenomen. Na de pause kwam in behandeling het voorstel van het hoofdbestuur in zake het rapport der commissie over het lager onderwijs en de motie van het dep. Utrecht om de beraadslaging daarover uit te stellen tot eene vol gende algemeene vergadering. De afgevaardigde van het dep. Utrecht voerde verschillende gronden voor de motie aan, als: dat de departementen geene genoegzame kennis van het rapport hebben kunnen nemen, dat het rapport beginselen belijdt, die door de departementen zeker niet onverdeeld worden goedgekeurd en dat bepaaldelijk de zaak van den leerpligt nader onderzoek vereischt. De motie werd bestreden door de heeren Philips en de Veer, leden van het hoofdbestuur, en ten slotte met aanzienlijke meerderheid van stemmen verworpen. Dientengevolge kwam in beraadslaging het voorstel van het hoofdbestuur: 1° dat ten name der maatschappij hulde en erken telijkheid gebragt worde aan de commissie voor de naauwgezetheid en bij zondere zorg, waarmede zij tot dusver de haar opgedragen taak volbragt heeft; 2" dat de alg. vergadering doe blijken van de instemming der maat schappij met de hoofdbeginselen, in het rapport nedergelegd, en bijgevolg aan het hoofdbestuur opdrage zich te wenden tot de liooge regering met een adres, waarin met krachtige handhaving van het hoofdbeginsel der wet (de neutrale openbare school) en onder verwijzing naar meergemeld rapport wordt aangedrongen op eene wijziging der schoolwet van 1857, bepaaldelijk wal betreft de volgende punten: «verbetering en uitbreiding der gelegenheid tot opleiding van onderwijzers; versterking van het onderwijzend per soneel in verhouding tot het aantal leerlingenbetere regeling van het schooltoezigtverhooging van de wettelijke minima der onderwijzers- jaarwedden; verdeeling der kosten van het openbaar onderwijs tusschen den staat en de gemeente, in dier voege, dat een zeer aanmerkelijk deel daarvan in alle gemeenten kome ten laste van den staat; verbetering der wijze, waarop de bevoegdheid lot het geven van onderwijs kan vér- kregen worden. Dit alles tevens als voorbereiding eener spoedige invoering van den leerpligt." Op dit voorstel werden onderscheidene amendementen ingediend, strekkende o. a. om sub 2" te zwijgen van de hoofdbeginselen, uitgedrukt in het rapport, en weg te laten het punt omtrent den leerpligt. liet eerste amendement, het weglaten in het voorstel van de verwijzing naar de hoofdbeginselen, werd aangenomen, het amendement betreffende hel weglaten van den leerpligt verworpen. Alsnu werd het geheele voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Te Amsterdam werd gisteren door eenige werklieden van de firma B. te Dordrecht aan de voorpui van een groot kleederen-magazijn op den Nieu- wendijk een zware kostbare spiegelruit van groolen omvang ingezet, toen de ruit door een onvoorzien toeval naar binnen viel, twee personen onder het krakende spiegelglas geraakten en zoo ernstig gekwetst werden, dat zij ter verpleging naar het gasthuis moesten vervoerd worden. Eergisteren heeft zich de regterlijke magt uit Almelo naar de gemeente Losser begeven, ten einde een onderzoek in te stellen omtrent het overlij den cener vrouw, die, naar men vermoedt, door het gebruik van een te groole hoeveelheid morphine, haar door eene onbevoegde hand toegediend, zou overleden zijn. Tc Sloten, Noordholland, is Zondag 11. dielstal gepleegd in een boe renwoning, waarvan de bewoners op dat oogenblik afwezig waren. Ver schillende gouden en zilveren kostbaarheden van vrouw en dienstbode zjjn ontvreemd. Dc aanbieding van een en ander aan een goudsmid moet tot de ontdekking van den misdadiger geleid hebbendie vroeger als hooibouwer bij den gestolene heeft gewerkt. 's GRAVENHAGE 9 Augustus. Z. M. heeft aan den heer mr. 11. D. Levyssohen Norman, algemeenen secretaris der regering van Nederl. Indiö, vergunning verleend tot het aan nemen der oiiderscheidingsteekeuen van officier der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. -- Aau den heer C. Th. Kolfschoten is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van lluissen. Z. M. heelt benoemd: tot directeur van het postkantoor te Dclden den heer II. 11. J. A. Stoop, thans te Geertruidenberg; tot ontvanger der directe belastingen enz. tc Vlijmen c. a. den heer K. W. van Sandick, thans te Groesbeck, en te Neuzen c. a. den heer W. fl. G. van Santen, thans te Knijpe c. a. Aan den heer P. E. van der Linden is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als directeur van hel postkantoor te Nijmegen. De kapitein A. J. Prins, van hel 2' reg. infanterie, is in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Tot adelborst lc kl. bij de zcemagt zijn benoemd de adelborsten 2' ki. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord G. F. Tijdeman. J. 11. van Hoogstraten, J. J. HissingR. O. J. Verschoor, E. F. H. Suther land, A. C. Zeeman, J. M. P. Kluit, J. M. Phafï, VV. J. Cohen Stuart, P.O. Swaan, T. H. de Meester, K. D. de Vassy, M. E. B. J. Kluit, jhr. J. K. F. H. von Schmidt auf Alteustadt, D. N. Wentholt en fl. Flaes.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1