LEIRSCIIE COURANT. WOENSDAG 9 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BKIUGTEX. is;o. K". 186. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. EsnaxnKsmfia LEIDEN, van financiën 8 Augustus De minister van financiën, in ervaring gekomen zijnde, dat sedert eenigen tijd door een deel der ingezetenen zeer te regt geweigerd wordt Belgische 2-centimesstukken in betaling aan te nemen; en zijnerzijds die geneigdheid van het publiekom eindelijk mede te werken tot wering dier vreemde muntstukken uit den omloop, zoo veel mogelijk wenschende te steunen Geeft aan de ingezetenen langs dezen weg te kennen dat, vermits niemand gehouden is vreemde muntstukken in betaling aan te nemen, 's lands reken- pligtigen op nieuw ten strengste zijn aangeschreven om de gemelde stukken niet in ontvang te nemen; Noodigt de ingezetenen bij herhaling ten dringendste uit, om hunnerzijds, door die stukken niet in betaling aan te nemen, tot wering van den ver deren omloop daarvan mede te werken, vooral ook om zich voor schade te hoeden, daar welligl, overeenkomstig het daartoe strekkend reeds aanhangig wetsvoorstel, binnen niet langen tijd de Nederlandsche koperen munt door bronzen zal worden vervangen en dan wè! de Nederlandsche centen, maat niet de Belgische 2-ccntimessUikken zullen worden ingewisseld; Maakt tevens bekend: 1". dat, zoo de verwijdering der Belgische koperen munt uit den omloop behoefte aan meer Nederlandsche centen mogt doen ontstaan, in die be hoede door krachtige aanmunting, die weldra reeds aanvangt, voldoende zal worden voorzien 2". dat een wetsvoorstel van de regering aanhangig is om het in betaling geven en aannemen van vreemde koperen en bronzen munt, te beginnen met 1 Januatij aanst., strafbaar te stellen. (Stc.) Wij achten het niet ondienstig, ten einde alle mogelijke verkeerde opvattingen af te snijdenmede te deelen dat de in het Politieblad dezer dagen gesignaleerde Cato Schrieck alhier noch op eene openbare noch op «ene bijzonderej school werkzaam was. Zijn de ons verstrekte inlichtin gen juist, dan bezit zij alleen eene acte als huisondcrwijzeres. Het eindexamen der hoogere burgerscholen in Zuidholland is thans afgeloopen. Er hadden zich aangegeven 53 candidaten, nl. 15 van de school te 'sGravenhage. 11 van die te Delft, 1 van die te Schiedam, 14 van die te Rotterdam, 8 van die te Dordrecht, 2 van die te Gorinchem, en 2 die in den laatsten tijd geen h. burgerschool bezocht hadden. Een candidaat heeft zich kort na het begin van het mondeling examen teruggetrokken; 10 candidaten zijn afgewezen; aan 42 is het diploma verleend, als aan 12 uit Botterdam, 12 uit 'sGravenhage, 8 uit Delft. 1 uit Schiedam, 6 uit Dordrecht, 1 uit Gorinchem en 2 die geen leerlingen waren eener h. burgerschool. Het programma van het onderwijs voor het leerjaar 1876/77 aan de rijkslandbouwschool te Wageningen is bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 12 Jttlij 1876 goedgekeurd. Afdrukken van dat programma zijn bij den directeur verkrijgbaar. De minister van financiën heelt ter kennis van belanghebbenden ge brast dat op .Maandag den 2'n October e. k. en volgende dagen te 'sGra venhage een vergelijkend examen van candidaten voor de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster zal plaats hebben. Het aantal te ver vullen plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. De candidaten moeten zich bij een op zegel geschreven request tot den minister wenden. Ver zoekschriften, welke na 10 September a. s. inkomen, worden buiten aan merking gelaten. Voor de dienst in Nederlandsch Indië zijn benoodigd: 10 onderwijzers der klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener acte van be kwaamheid als hoofd- of als hulp-onderwijzer; en 1 hulponderwijzeres in het bezit eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzcres. Hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers en hulponderwijzeressen, beneden den leeftijd van 24 jaren,, en genegen zich aan 'slands dienst in Nederl. Indië te ver binden, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het dep. van koloniën gerigt en aan den heer dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 'sGravenhage, franco in te zen den request. Te Rotterdam had gisteren een elfjarig kind de onvoorzigtigheid een zijner handen tusschen een aan het spoorviaduct over de beurs geplaatste machine te steken, met hel gevolg, dat dc geheele hand door het kamrad werd verbrijzeld. Door de politie te Amsterdam zijn Zalurdag II. aangehouden vijf knapen, die te zamen door middel van braak met inklimming uit een pakhuis, staande op de Brouwersgracht, ten nadeele van de Ned. handelmaatschappij ongeveer drie balen Java-koHij ontvreemd, die bij eeltige winkeliers te gelde gemaakt en de opbrengst onderling verdeeld hadden. Men meldt uit Urk: De putten en regenbakken alhier zijn door het aanhoudend drooge weer ledig; er heerscht dus groot gebrek aan drinkwater. De postschuit, welke drie keer per week vaart, neemt IJsselwater mede; ofschoon dat water alles behalve lekker is en tevens niet gezond kan zijn, wordt het toch met graagte gekocht en gebruikt. Dat hel somtijds niet zeer nobel toegaal, als de postschuit aankomt, laat zich wel begrijpen; ruim 1800 zielen hebben nog al wat water noodig. Een vrachtrijder te Brakel ontving Woensdag II. zulk een geweldigen slag van zijn paard tegen het onderlijf, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De ongelukkige laat eene weduwe en zes onmondige kinderen na. Zondag II. is de lieer de Pauw met zijn luchtballon te Njjmegen op gestegen. Dc ballon is onder de gemeente 's lleerenberg, nabij de Pruissische gren zen, nedergedaald. Dezelfde reizigers, die den luchtreiziger te 's llage ver gezelden maakten ook nu den togt mede. De gemeenteraad van kampen heeft besloten voor de som ƒ700 een avant-projet door de hh. Liernur en de Bruyn Kops te laten vervaardigen, zonder evenwel nu reeds te bepalen, dat het Liernur-stelsel zal worden aangenomen, Te Leeuwarden is in den ouderdom van 64 jaren overleden de heer .1. Andreae, gepens. vice-admiraaloud-kommandant der zeemagt in Ned. Indië, oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal. De kantonregter te Grave heeft uitspraak gedaan in dc zaak van zes leden der sociëteit «De Eendracht", te Ravenstein, die des avonds'na half twaalf zich op de stoep van hun societeits-gebouw hadden bevonden. Vier hunner zijn veroordeeldieder tot 6 gulden boete of subsidiair twee dagen gevangenisstraf; de twee overige leden zijn vrijgesproken, omdat zij, hoe wel in het gezelschap dier heeren. echter niet op de stoep, maar wel op de straat stonden. Iemandmeldt het Pal. v. Just.stond teregt ter zake van geweld dadigheid tegen een politie-agent. Hij had dezen een zoo geduchten schop toegediend, dat de agent naar het gasthuis was vervoerd, en acht dagen lang zijne dienst niet had kunnen waarnemen. Bekl. expliceerde het Icit aldus: «liet was erg druk. Ik hief het been op om door te stappen, toen de agent mij bij mijn broek greepom mij tegen te houden. De broek scheurde, het been gleed uit, en, zóó kan mijnheer den trap hebben beet- gekregen! Geschopt heb ik niet." 'sGRAVENHAGE, 8 Augustus. Z. M. heeft aan den heer S. E. Pietersz, consul der Nederlanden te Kingstonverlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis 1< kl. der Militaire Verdienstorde, Item door den koning van Spanje geschonken. De kapitein-luit. ter zee P. ten Boschofficier-instructeur bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld, en als zoodanig worden bij die instelling benoemd dc luit. ter zee 1* kt. E. Simon van der Aa en de luit. ter zee 2e kl. W. J. Derx. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen tusschen de adspirantcn naar eene plaatsing als kadet op de kon. militaire akademie, zullen met September aanst. aan die inrigling als kadet worden geplaatst: voor de infanterie hier te lande: M. P. Stevens, P. M. van der Mandcre, jhr. J. T. van Spengler; voor dc artillerie hier te lande: A. C. van Allena, II. B. Moll. J. A. Bachofner, II. Kemper, E. J. de Bock, J. W. VerfT, W. C. Wollerbeek: voor de genie hier te lande: J. M. van Hoogstraten. B. W. Boloroey, G. C. Makkink; voor de infanterie in Oost- Indië: M. G. E. L. baron von SchaurothT. 11. van Haeften, P. A. H. van der Haas; voor de genie in Oosl-Indië: F. W. van Bloemen Waanders, H. A. Berkhout. Door den minister van koloniën is D. Claus Jr. gesteld ter beschik-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1