BiJVOEGSEL, behoorende lol de Leidsche Courant ran Maandag 7 ^Augustus Jdi76, d&4. Voortdurend worden nog personen wegens deelneming aan de Com mune gevangen genomen. Dezer dagen werd iemand aangehouden, die na den brief van Mac Mahon aan den minister van oorlog, waarbij de staking der vervolgingen gelast werd, uit het buitenland was teruggekeerd. De Rappel merkt op, dat een der veroordeelden, die wegens deelne ming aan de Commune bij het laalsle decreet van hel Journal Officiel kwijtschelding of vermindering van straf hebben verkregen, al lang dood is. en dat van een ander de straftijd juist een paar weken om was. Sommige bladen verzekeren dal Duilschland zich in zooverre met de tentoonstelling van 1878 reeds bezig houdt, dat de Duitsche regering de Duilsche industriëlen gewaarschuwd heeft dat zij geen wapenen o( oorlogs werktuigen mogen tentoonstellen, dan die de regering daartoe heelt uit gekozen. Koningin Isabella heeft voor haar vertrek uit Parijs aan den prefect der Seine 5000 fr. voor de armen ter hand gesteld. in den Figaro wordt voorgesteld, om. nu er overal in Frankrijk zoo veel standbeelden verrijzen, ook een gedenkteeken op te rigten voor Lode- wijk XVI en Marie Antoinette, evenals de Engelschen te Whitehall een standbeeld voor Karei I hebben geplaatst. De te Parijs gevestigde maatschappij voor het verleenen van hulp aan gekwetsten zou gaarne doctorenverpleegsters en geneesmiddelen naar Ser vië zenden. Daar echter Servië suzerein is aan de Porie, is de Servische oorlog tegen Turkije een opstand en zijn de Serviërs door Europa niet als oorlogvoerenden erkend, zoodat zij niet vallen in de termen der conventie van Genève. Van de zijde der genoemde maatschappij zullen pogingen wor den gedaanom voor hare doctoren bescherming te verkrijgen. De bepalin gen van de conventie zouden dan ook voor dit geval geldig moeien wor den verklaard. BVIT8C1ILAXU. In liet Roven-Sanndal (Stiermarken) is op 25 Julij een vreessclijk onge luk gebeurd. De bliksem sloeg in een kerkwaar een aantal pelgrims hur» nachtleger hadden opgeslagen. Drie personentwee mannen en een vrouw werden gedood. Het kind. dat de vrouw op den arm droeg, bleef echter ongedeerd. TURKIJE. Dat Sultan Murad V werkelijk ziek en zijn troonsafstand waarschijn lijk is, hebben de mogendheden officieel vernomen uit eene rnededeeling van de Porie, zoo meldt de Weener correspondent van de Times. Deze aankon diging heeft, volgens dien berigtgeverde mogendheden geleid tot het be sluit eikander te raadplegen over de houding, welke moet aangenomen wordenbijaldien het Ottomanische rijk weder een nieuwen souverein moet krijgen, en naar het schijnt zijn zij het eens, dat Murads abdicatie en de troonsbestijging van zijnen opvolger moeten aangemerkt worden als een verandering door den geregelden loop der gebeurtenissen veroorzaakten die geen anderen maatregel zou eischen dan dezulken, welke men gewoon lijk in dergelijke gevallen neemt. De nieuwe Sultan van Turkije zou dus erkend worden, en de geloofsbrieven, welke de gezanten te Konstantinopel hebben ontvangen om ze aan Murad V te overhandigen, hetgeen nog niet is geschied, zouden eenvoudig vervangen worden door andere, die hen bjj Sultan Abdul-Hamid accrediteren. De Wien. Abendpost meldt dat alle in omloop gebragle geruchten omtrent pogingen tot bemiddeling tusschen de oorlogvoerende partijen onge grond zijn. Tot op dit oogenblik werd door geen enkel kabinet een stap in die rigling gedaan noch om het doen van zulk een stap verzocht. De mogendheden zijn het veeleer er over eens, dat de eene of andere beslis sende slag op het oorlogstooneel moet worden afgewacht, voor dat aan raadgevingen betreffende het sluiten van een wapenstilstand of vrede ge dacht kan worden De schadeloosstelling, toegekend aan de families der te Salonika ver moorde consuls, is nog niet uitbetaald. Aan de regering is een laatste uit stel van drie weken toegestaan en dan zal zij des noods de gelden nemen uit de inschrijvingen voor den oorlog gedaan. - Naar men verzekert zou de Russische generaal Fadejeff, die zeer ge ijverd heeft voor de oplossing der Oostersche quaestie in Russischen zin, in Servische dienst zijn getreden. Hij zou het bevel over het leger aan de Dt'ina op zich nemen. De Servische krijgsmagt is zeer in het naauw gebragt door dat de Tnrksche bevelhebber Abdul Iverim eene onvoorziene wijziging in zijne krijgsplannen heeft gebragt. Het dal van de Morawa is de natuurljjke in gang naar liet binnenland van Servië en alle krijgskundigen waren het in den beginne van den oorlog er over eens, dat de Turken, tot een offensive beweging overgaande, dezen weg zouden kiezen. Ook de krijgsraad van vorst Milan was daarvan zoo vast overtuigd dat men juist met bet oog daarop overal versterkingen oprigtte. De Turksche bevelhebber heeft ongetwijfeld de moeijelijkheden ingezien aan zijn eerst opgevat plan verbonden en heeft zijn leger eene groote alwijking in oostelijke .rigling doen maken en op die wijze de Serviërs verrast, zoodat zij in een hoogst gevaarvollen toe stand zijn gebragt. Een officieel berigt uit Relgrado meldt het volgende, dd. 4 Aug.: De Turken vielen gisteren het leger van Knjazevac bij Trcsibaba aan. Na een strijd van acht uur werd het Turksche centrum eene mijl teruggeworpen. Gisteren ochtend tastte llorvatovich dc Turken aan; de strijd duurde nog heden tot 's morgens vier uur voort. De Serviërs hebben de Turksche ver sterkingen te Mramor bij Nis genomen, en zijn in het Turksche legerkamp doorgedrongen. PER TELEGRAAFT" 'sGRAVENIIAGE, 5 Augustus, Atchin-bcrigt van 23 .lulij. Na het vol brengen door agerende kolonnes van een moeijelijkcn overlogt over de diepe Koerongrabaen daarmede gepaard gaande omtrekking van den vijand, zjjn deze voortgerukt naar de Koerongraba-baai en hebben zich gelegerd in de kampong Moesan. Twee patrouilles zijn door den overmagligen vijand aan gevallen en leden verliezen. Overigens is de vijand rustig. De gezondheid is minder gunstig. SEMLIN. 4 Augustus. Sedert twee dagen worden belangrijke gevechten geleverd bij Tresibaba, tusschen de sterke voorhoede van Abdul Kerim Pacha, waarover llafiz Pacha het bevel voert en de Serviërs onder Horvatovich. Tresibaba is het punt waar de wegen van Pandiralo en Gramada naar Knja zevac zamenloopen. TchernajefI staat aan de linie van den Timok ten zuidwesten van Knjazevac; Milan en Ristics zijn te Deligrad. CAIRO, 4 Augustus. De Egyptische strijdkracht, voor Turkije bestemd, zal niet meer dan 9000 man bedragen. 4 MADRID, 4 Augustus. De onderhandelingen over de conversie der bui- tenlandsche en der binnenlandsche schuld hebben heden tot een voldoende uitkomst geleid. RUCHAREST, 5 Augustus. Al de ministers hebben ontslag ingediend en dit is door den vorst aangenomen. Waarschijnlijk zal heden door Bratiano of door Joan Ghika een nieuw kabinet gevormd worden. INCEÏ ONDEN. II De keizer heeft eene uitnoodiging ontvangen van den koning van Beijeren, om de Wagnersche opera-voorstellingen te Baireuth te komen bij wonen. Generaal von der Tann bragt het daartoe betrekkelijk eigenhandig schrijven van koning I.odewijk den keizer te Gastein over. Üp de meest hartelijke wijze heelt de keizer op de uitnoodiging geantwoord en toege zegd aan haar te zullen beantwoorden, indien zijne gezondheid het hem veroorlooft. Volgens eene rnededeeling van officieuse zijde, is het gerucht, dat de plaatsing der nieuwe Pruissische leening, ten behoeve van de uitbreiding i'| van het spoorwegnet aangegaan, te Londen zou worden beproefd, geheel en al bezijden de waarheid. In den jongst verloopen tijd is veel van die leening geplaatst. Eenige bankiers hebben voor een bedrag van 25 millioen mark van die leening tot stijgende koersen overgenomen. Het verbod tot in- en doorvoer van vee uit NederlandBelgie en Luxemburg, is nu uitgebreid, en wel bij een besluit van den minister van/ landbouw, dat terstond van kracht is verklaard. De in- en doorvoer van 7 1 niet volkomen afgekoeld vleeschenz. van rundvee of kalveren zijn nu ook verboden. De ingewanden dier dieren mogen in geen geval, hetzij warm of af- gekoeld, worden in- of doorgevoerd, evenmin de huiden niet horens en klaauwen, die zich nog aan het aeslagte beest bevinden, ol, daarvan ont daan, nog niet volkomen droog zijn. De negen Pruissische lands-universiteilenbenevens de akademie te Munster en het lyceum te Brattnsberg telden gedurende het thans afgeloo- pen akademiejaar 872 docenten, waarvan 80 in de evangelisch-theologiscbe, 26 in de katholiek-theologische, 86 in de regtsgeleerde240 in de genees- 3j kundige, 440 in de philosophische faculteiten. Het getal der gewone hoog- 6} leeraren bedroeg 204der honoraire hoogleeraren Cder buitengewone boogleeraren 204, der privaat-docenten 208. De meeste docenten heeft Ber- lijn, namelijk 191: daarop volgen: Góttingen met 103, Bonn met 100, Breslau met 99Ilalle met 92Koningsbergen met 71Marburg met 62 Kiel met 59, Greifswald met 55, Munster met 26, Braunsberg met 10. Het getal der ingeschreven studenten bedroeg in de vijf bovengenoemde facul- J teilen resp. 690, 365, 2248, 1333, 3287, te zamen 7923. waarvan 6771 Pruissen en 1152 buitenlanders. Daarvan kwamen er op Berlijn 2143, 231 Breslau 1116, Göttingen 985, Halle 870, Bonn 707, Koningsberg 611, 82# 83» 83 S )2ü 63 20h 96» 92 63 55; 3/12. 1 ƒ30» d./ :he Col Greifswald 444, Marburg 401, Kiel 202, Miinster 431, Braunsberg 13. De beide laatstgenoemde instellingen hebben alleen katholiek-theologische cn philosophische faculteiten. Aan het station van den spoorweg te Presburg is een stoute diefstal gepleegd. Bij aankomst van den posttrein uit Weenen 's avonds te 11 uur uam de postbeambtegelijk altijdeerst de verzonden geldsommen in ont- vangst, namelijk 13 pakketten in één zak bewaard, en legde deze op den Stond neder, om de andere pakketten aan te nemen. Naauwelijks waren deze in zijn handen overgegaan, of hij miste den geldzak. Er werd alarm geroepen, en men ontdekte toen, dat de dief den zak met een haak onder den waggon door van het perron had weggehaald. Juist deed een bejaard nachtwacht, die van het voorgevallene niets wist, de ronde en een jongen man ontwarende, die met een zak op den rug hard wegliep, zette hij hem na cn haalde hem indaar de vlugteling over een rail viel. Na eene korte worsteling wist de dief met zijn buit te ontkomen, en daar de wacht er nan wanhoopte hem in te halenging hij terug om een pak te zoekendat hij uit den zak had zien vallen. Inderdaad vond hij een der geldpakketten en bragt het naar het stationwaar reeds door een baanwachter een tweede pakket was gevonden. Men trachtte nu den dief na te zetten en ontdekte hem inderdaad in den omtrek verscholen, maar hij wist weder te ontkomen, hen zak had hij achtergelaten, maar met ledige pakketten! De inhoud, luim 3000 flor. cn 1700 mark, is nog altijd zoek. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke het onderstaande in uw geëerd blad op te nemen, waarmede wij de zaak als afgedaan zullen beschouwen. De inzender van het ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad, zich noemende W2, zegt dat een agent van politie aan het contra-bureau belast was met de intieme der kaartjes. Dit is eene onwaarheid. De man in kwestie, in dienst van, en aldaar geplaatst zijnde door den heer Sluyters, kastelein van Musis Sacrum, was vroeger agent van politic, doch sedert drie maanden als zoodanig gepensioneerd. De Commissarissen van Politie, VINK. R. A. v. d. MAAREN. Te Leiden ter Boekdrukkerij vaD J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5