L F. MEIJERAAN, VAN WENSEN C., VERHUISD: Specialiteit van KOFFIJ en THEE ADVERTENTIE N. Kassiers en Commissionairs in Effecten, Hoogewoerd 142, koopen Coupons met directe afrekening. IN- EN VERKOOP VAN VREEMDE WISSELS. C. J. BLANK WAARDT, Stukadoor. Hartensteeg en Nieuwen Rijn. alle soorten van Kruidenierswaren. 'silage; voor tic wiskunde en hel boekhouden; D. P. Beeser, leeraar te 'sHage; T. Leo penleeraar aan de li. burgerschool le Zierikzee: C. van Aller, leeraar te Utrecht; voor liet schoonschrijven: J. J. H. Cornelisse, leeraar aan de h. burgerschool met 5 jarigen cursus; ,1. G. Dekker Jr.leeraar aan de handelsschool; A. J. E. Kraft, leeraar, allen te Amsterdam; voor de gymnastiek; P. C. Adrian, leeraar aan de burger dagschool; F. C. Grote, onderwijzer aan de openbare lage scholen; G. Hesse, idem, allen te Amsterdam. Te Amsterdam is tegen een nachtwacht proces-verbaal opgemaakt, wegens diefstal van hout. Eergisteren had nabij Utrecht een treurig ongeluk plaats. Een 6-jarig meisje, dat met andere kinderen speelde, geraakte onder een zwaar hek, dal omviel, met het ongelukkig gevolg, dal zij haar nekbeen brak. Hoewel er spoedig geneeskundige hulp verleend weid, mogt het niet baten; zij is onder de hevigste pijnen bezweken. Het buitengoed de Matance niet het erf Kolkenstein enz., benevens het boerenerf de Boerdam, alles gelegen onder Terwohle eu Nijbroek, hebben in publieke veiling opgebragt, de eerste ƒ113,000, liet tweede 88000te zamen, behalve de opgelden 201.000. terwijl de waarde der boomen j 14360 bedraagt. Eigenaar is geworden de heer Servatius, onlangs uit Indië in Nederland teruggekeerd. Eergisteren avond ontstond er brand in de stoomfabriek (spinnerij) van de hh. van Heek O.in de onmiddellijke nabijheid van Enschede, op ge ringen afstand van de stoomverwerij van den heer Blijdensteynmede een fabriek van groolen omvang. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat de brandweer er alleen op bedacht moest zijn de nabijgelegen woon huizen en de fabriek van den lieer Blijdensteyn legen het vuur te vrijwa ren. omdat aan blusschen van het brandende gebouw niet te denken viel. In korten tjjd lag alles in puin en ascli. De schade is groot, en ruim hon derd arbeiders zullen voor geruimen lijd door deze ramp van werk versto ken zijn. De brand wordt toegeschreven aan zelfontbranding der katoen. De fabriek was tegen brandschade verzekerd, naar men zegt, voor ruim twee ton. De schade, eene groote hoeveelheid katoen moet een prooi der vlammtn zijn geworden, wordt echter op 2% a 3 ton begroot. Vreeselijk is de aanblik op de ruïne. In de benedenzaal liggen alle machines letter lijk als een groote ijzermassa aaneengesmolten. Men meldt uit Leeuwarden: De heer Tichelaar jr.steen fabrikant en burgemeester van Loppersum, had zijn machinist, v. d. B.den 22'"0 Mei door een ander doen vervangen: de machine wilde toen echter niet goed werken en bij onderzoek bleek, dat er met geweld schade aan toegebragt was. De schade voor den heer T. was gering, maar het herstel der machine heeft 5 dagen geduurd en daardoor heeft het werkvolk, dal op stuk werkte, circa ƒ150 nadeel geleden. Donderdag stond nu v d. B. voor het hof teregt; hij bekende het feit gedaan te hebben, opdat zijn opvolger van onbekwaam heid beschuldigd en bij dan teruggeroepen zou worden. Het O. M. achtte art. 437 W. v. S. toepasselijk en requireerde veroordeeling tot één jaar correctionele gevangenisstraf in eenzame opsluiting. De uitspraak is bepaald op 17 Augustus. 's GRAVENHAGE 5 Augustus. Z. M. de koning heeft den lieer Dunkier, directeur der muziek bij het reg. grenadiers en jagers, benoemd lot ridder 3' kl. van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Tot burgemeester der gemeente Nieuwe Schans is benoemd de heer 11. Mulder. Aan den heer mr. I'. B. 11. M. Swart is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als regter-plaatsvervaiiger in de arrond.-regtbank te Maastricht; voorts zijn benoemd: tol substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Go- rinchem de heer mr. J. R. H. van Schaick thans griffier bij het kanton- geregt te Ridderkerk; tot griffier bij hel kantongeregt le Purmercnd de heer mr. J. Boldingh Gz.advocaat te Hoorn; lot griffier bij het kanton geregt te Zevenaar de heer mr. A. T. H. G. baron van Lamsweerde, advo caat te Nijmegen; tot notaris te Sas van Gent de heer D. \V. Goninck Westenberg, cand.-nolaris te Aardenhnrg; tot notaris te Poortugaal de heer II. üuyfjes, cand.-notaris te Naaldwijk: en tot notaris te Soest de heer S. Cambier van Nooten, cand.-notaris te Lopik. Aan den heer W. Collard is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Baarn. De le luitt. R. A. T. Wijgersma, van het wapen der infanterie, en J. C. Gail lard, van het wapen der artillerie, die van het leger hier te lande werden gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indie, zijn in hunnen rang overgeplaatst, eerstgenoemde bij het wapen der infanterie en laatstgenoemde bij dat der artillerie van het leger in Oost-ludie. BUITENLANDSCHE BEKIGTE1N. ESGELANI5, LONDEN 4 Augustus. Dezer dagen zijn verschenen de officiële stukken betreffende de maze- len-epidemicdie in 1875 zoo ontzettend onder de Fidji-eilanders woedde. Lil de stukken blijkt, dat de berigten omtrent de verwoestingen, door de ziekte aangerigl, niet overdreven zijn geweest en dat de laakbaarste zorge loosheid aan het uitbreken en voortwoeden der ziekte schuld heeft gehad. Allereerst rust blaam op den kommandant en den doctor van het Engelsche oorlogschip Dido, die, niet wetende of bedenkende hoe vatbaar eene be volking in den natuurstaat voor eene nieuw aangevoerde besmetting is, een paar lijders aan mazelen zonder eenige voorzorg van het schip naar den wal lieten overbrengen. De gevolgen waren vreesselijk. Officieel wordt de sterfte geraamd op eeu vjjfde der bevolking; doch uit andere gegevens moet men opmaken dat die gerust op een derde mag gesteld worden. Woensdag aanst. zal liet gebruikelijke ministeriële visehmaal te Green wich plaats hebben. Eene firma alhier, welke met de Turksche regering een contract had aangegaan tot den bouw van gepantserde schepen, heeft der admiraliteit aangeboden, die schepen aan haar over te doen voor de aannemingssom, zoodra zjj gereed zijn. Daar er geen behoefte aan bestaat, betwijfelt men of het aanbod zal aangenomen worden. FKANHBUM. In den senaat heeft Donderdag de heer de Saint-Vallier voorgesteld den dag voor het verkiezen van een senator, in plaats van wijlen den lieer Casimir-Périer, op 11 Aug. vast te stellen. De constitutie, zeide hij, bepaalt dat eene plaats in den senaat, door overlijden opengevallen, binnen twee maanden moet aangevuld worden. De verkiezing kan dus niet uitgesteld worden tot de volgende zitting, in November. Dat zou eene schending van de constitutie zijn. De lieer de Kerdrel bestreed het voorstel van den heer de Saint-Vallier. Tot stemming overgaande, verklaarden zich 124 leden voor het voorstel en 3 er tegen. De regterzijde en het regter-cenlrum had den zich van stemming onthouden. Daar er minder dan de helft der leden aan de stemming deelgenomen had, kon zij niet geldig worden verklaard. Vrijdag moet er op nieuw over het voorstel gestemd worden. In de kamer van algevaardigden, bij de voortzetting der beraadslagingen over het budget voor oorlogheelt de Bonapartist Üréolle zich zeer scherp uitgelaten over het daaromtrent uitgebragte rapport. Door alles wat het leger betreft naauwkeurig uit le pluizen, had de commissie het militair gevoel gekwetst, maar. zeidehij, de aanzienlijkste mannen der reptiblikeinsche partij waren altoos tegen een staand leger. Zij beschouwen hel budget van oorlog als een pestbuil; zij stellen alleen vertrouwen in de «levée en masse". Te oordeelen naar het rapport, zou het leger al meer en meer zijne desor ganisatie te gemoet gaan. De heer Gambelta beantwoordde dien spreker. De millioenen, zeide hij. mogen niet verkwist worden, gelijk vroeger het geval was, toen men voor het uitwendige militaire praal had, die de des organisatie van het leger moest verbergen. Eene pariij, van wie het niet heeft afgehangen, dat liet leger niet met schande overladen is, paste het niet op die wijze van het Kransche leger te spreken. Het Fransche leger zou nooit dc smet van Sedan en Metz vergeten. De kamer was verpligt alles zorgvuldig na te gaanopdat het land te eeniger tijd niet op nieuw verrast en aan den rand des .afgronds gebragl worde. De vertegenwoordi ging had le waken; dat was eene gebiedende noodzakelijkheid. De misslagen en misdaden van het verleden moesten goedgemaakt worden. In de kamer zijn de ontwerpen rondgedeeld tot verbetering der scheep vaart op de Seine, van Parijs naar Rotiaan, en op de Rhone, van Lyon tot aan zee. Voor de Seine worden de kosten geraamd op 24 millioen en voor de Rhone op 45 millioen. (Zie verder hel Bijvoegsel Voor de vele blijken van belangstelling en deelneming, bij de ziekteen het overlijden van onzen waarden Vader en Behuwd-vader ondervonden, beluigen wij onzen opregten dank. Uit aller naam. Lemen 5 Augustus 1876. W. G. DE GRAAF. Inkoop. Verkoop. London kort 12.09% 12.11%. Parijs 17.HO 47.95. Franco courtage. van den Ouden Rijn N°. 84 naar den Apothekersdijk N°. 24, AANBESTEDING. Op Woensdag den 16d'" Augustus 1876, des namiddags ten één ure. zul len de lleeren VV. llöüGENSTRAATEN C". aanbesteden: liet maken van een Fahrickgebouvv niet aanhoorlge werken, op het terrein der Fabriek nabij de bteenschuur. Het bestek en de teekeningen liggen van heden ter inzage en overname in het Magazijn aan de Breèstraat, N®. 156, terwijl dc aanwijzing in loco op Maandag den 14''*n Augustus, des namiddags ten een ure, zal plaats hebben. Verdere inlichtingen le bekomen bij Leiden, 7 Augustus 1876. W. F. VAN DEK HEIDEN. W en

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2