m;I»H( ir. COURANT. MAANDAG 7 AUGUSTUS Si0. 184. STADS-BER1CHTEN. J A G T. BINiNENLANDSCHE BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Uandelitigen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertenticn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 18 der wet van den 1411"1 September 1866 (Staatsbladn'. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhond van het krijgsvolk en de transporten en leverantiën. voor 'skonings legers of vestingen gevorderd; Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komenis opgemaakt, op de kleine I'ers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedcrgelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht dat bij voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personenvan de inkwartiering en het onder houd. mits zij van den wensch daartoe kennis" geven aan den Burgemees ter vóór dat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Eu geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Ceidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden. 5 Augustus 1876. E. KIST, Secretaris. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den l8tt0 Augustus 1876, n°. 25; Gelet op art. 11 der wet van den 13d™ Junij 1857 Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat. ingevolge bovengenoemd besluit; 1". de opening der jagt op klein wildvermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13d™ .lunij 1857 Staatsblad n". 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaturdag den ^Sep tember aanstaande met zonsopgang 2". van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jagtbedrijf, vermeld in art 15. lett. e der aangehaalde wet; 3'. de korte jagt dagelijks en de lange jagt slechts drie malen 's weeks,' en wel des WoensdagsVrijdags en Zatnrrlngs mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aan geplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is. alsmede in het Provinciaal Blad en in de Mederlandsche Staatscourant worden aeplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, 'sGravenhage, 2 Augustus 1876. f o c k. LEIDEN5 Augustus. In de maand Julij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 117 kin deren, als: 59 zoons en 58 dochters. Overleden 97 personen, als: 9 man nen, 14 vrouwen, 35 zoons en 39 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 8. Gehuwd 24 paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 44 tot 63 volwassen personen en 7 tol 11 kinderen. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat het voornemen bestaat om een Nederlandsch jongeling, die den leeltijd van 22 jaren niet heeft overschreden, en die aan het eind-examen der hoogere burgerschool met vijtjarigen cursus heeft voldaan, praclisch en theoretisch te doen op leiden tot technisch ambtenaar voor het boschwezen in Nederl. Indië. De aan die betrekking verbonden voordeden enz. worden door de Staatscourant medegedeeld. Het Politieblad signaleert zekere Cato Schriek. oud 34 jaren, onder wijzeres te Leidendie zich het laatste te 's llagc moet hebben opgehouden en tegen wie door de regtbank te Leiden regtsingang met bevel van gevan genneming is verleend. Volgens berigt van den officier van justitie te Groningen is bij hem als vermist aangegeven een bankbillet van 40 A 1727, gesloten geweest in eenen brief, den 14d'n Julij jl. namens eenc firma te Groningen ten post- kanlore aldaar bezorgd en aangeteckend, en geadresseerd aan den rijks ontvanger te Helder. Die brief is wel aan zijn adres bezorgd, zonder dat zich daarin bevond bedoeld bankbillet. De minister van justitie beeft aan den onbezoldigden rijksveldwachter J. van der Linden te Zandvoort en aan 11. van llonschoten te Bloemendaal, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven over hunne wakkerheid en kloekmoedigheid beloond bij de gevaarvolle aanhouding van een uit de ge vangenis te Meaux (Frankrijk) ontvlugt en als hoogst gevaarlijk gesignaleerd misdadiger, die zich ook hier te lande had schuldig gemaakt aan onder scheidene zware diefstallen en tijdens zijne arrestatie in het bezit werd gevonden van ccne aanzienlijke hoeveelheid kostbare voorwerpen van die diefstallen afkomstig. In cene te Amsterdam gehouden bijeenkomst van deelgeregtigden in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren is besloten lot indiening van een adres aan Z. M. den koningdoor de leden van het aldaar gevestigd comité'. liet adres bevat hel verzoek, dal de ambtenaren weder als vroeger mogen worden gepensioneerd door den staat, en de baten van het door hen bijeengebragt pensioenfonds mogen worden bestemd tot eerste bijdrage in een op te rigten algemeen fonds voor weduwen en weezen voor burgerlijke ambtenaren. Door de directie van de stoomvaartmaatschappij "Nederland" wordt het volgende medegedeeld: De storing van de telegraaflijnen tusschen Bata via en Nederland brengt uit den aard der zaak groole onregelmatigheden te weeg in de berigten van daar. Zoolang er in het geheel geene tijdingen kwamen, begreep ieder, dat dit was door de storing. Thans echter komen weder telegrammen van lateren datum, terwijl die tusschen 17 Julij en einde Julij nog altoos ontbreken. De reden daarvan is waarschijnlijk deze: Tusschen 17 Julij en einde Julij was te Batavia de eenige weg, die eenige kansen van spoedige overseining aanbood, de lijn via Rusland. Daarvan werd dus gebruik gemaakt. Door de breuk in die lijn hebben die telegram men hunne bestemming t.iet bereikt, en zoolang die lijn niet hersteld is, komen ook die telegrammen niet over, niettegenstaande latere berigten via Singapore thans weder aankomen. Het duurt evenzeer lang eer men in Indië verneemt, dat de via Rusland verzonden telegrammen niet zijn aan gekomen. De synode der Ned. herv. kerk heeft kennis genomen van de handelin gen der vereenigde commissie uit de algemeene synode en uit het algemeen collegie van toezigt op het beheer der kerkelijke goederen in Nederland, en van het belangrijk advies van deze commissie omtrent de vraag, of en boe ecne door de synode gewenschte regeling van het toezigt op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen tot stand gebragl zou kunnen worden. Na ernstige overweging van deze voor het belang der Ned. herv. kerk zoo hoogst gevviglige zaak is de synode tot het besluit gekomen, dat zij in den tegenwoordigen stand van zaken het niet raadzaam acht het beheer der kerkelijke goederen der gemeenten bij eene zuivere, algemeen geldende kerkelijke verordening te regelen of een toezigt daarop in te stellen. Meer aannemelijk is het haar voorgekomen, in overeenstemming met het advies der commissie, en overwegende den onzekeren toestand, waarin dat beheer verkeert, en de omstandigheden, die daartoe aanleiding hebben gegeven eene poging bij de hooge regering te doenom door hare hulp der kerk een vasten regtsgrond te verschaffen, waarop eene regeling dezer gewigtige aangelegenheid kan worden gebouwd, en daarmede het verzuim jegens de kerk in 1866 begaan te herstellen. De synode heeft daarop eene commissie benoemd om daarvoor ecu adres te ontwerpen. Door burg. en welb. van Amsterdam zijn ter vervulling der verschil lende leeraarsbetrekkingen aan de op te rigten hoogere burgerschool met driejarigen cursus de volgende aanbevelingen gedaan: voorde Nederlandsche taal en letterkunde en het Uoogduitsch: J. Snijder, leeraar aan de h. bur gerschool met 5-jarigen cursus aldaar; J. C. van Druien, leeraar aan de h. burgerschool te Zaandam; J. Woltjer, leeraar te Groningen; voor het Fransch: J. Yauxleeraar aan de middelbare scholen te Dordrecht; C. F. Koelt, leeraar aan de h. burgerschool te Schiedam; II. Dttvanel leeraar te

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1