BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. weiden gelegdbij welken brand echter geen menschenlevens in gevaar werden gebragt. Hel openb. minist. eischte eene tuchthuisstraf van 7jaren; bet hof heeft hem veroordeeld tot 6 jaren tuchthuisstraf. Ook is door dat hof behandeld de zaak der ongehuwde dienstbode, die onlangs geleden ten huize van een bewoner der Bergstraat haar kind heeft vermoord. Zij had hare misdaad volledig bekend; ook dat het kind levend ter wereld was gekomen en door haar met behulp van een band van haar voorschoot was geworgd, en het lijkje van Dingsdag tot Zondag door haar in een koffer op hare kamer bewaard was. Het openb. minist. eischte 5 jaar tuchthuisstraf. Hel hof veroordeelde haar tot cellulaire gevangenis straf voor den tijd van 2 jaren. Men meldt uit Leeuwarden: De toestand van de landerijen in deze environs, vooral van die, welke hoog gelegen zijn. laat tegenwoordig nog al te wenschen over. Door de droogte wordt de groei van hel gras zeer belemmerd, zoodat de meeste weiden schraal zijn en voor het vee slechts weinig voedsel opleveren. De lage landerijen echter zijnwegens hare na tuurlijke ligging en daardoor meer vochligen bodem behoorlijk van gras voorzien. Gelukkig voor de veehouders, dat de hooioogst der eerste snede als goed geslaagd is aan te merken. Over het algemeen wordt dan ook verlangend naar regen uitgezien. Veel regen wordt echter voor de aard appelen niet gewenscht; deze vrucht toch staal over het geheel uitmuntend en belooft bij een goeden oogst ook cene goede qualileil, en juist de hoe danigheid van dit product zon door veel regen kunnen worden benadeeld. Tot dusver is de bekende ziekte onder de aardappelen over het geheel van geringe beteekenis. Door het geregtshof te 's Hertogenbosch is uitspraak gedaan in de zaak van Sjakko Abelius, uit Groningen, beschuldigd van 5 revolverschoten op mevr. de J. te 's Bosch gelost te hebben; hij werd wegens poging tot man slag veroordeeld tot 0 jaren tuchthuisstraf. Hit Middelburg meldt men dal Vrijdag II., even nadat de trein van 12.45 was gepasseerd onder Koudekerke, nabij het buitengoed de Parel, eenig te veld staande oppers hooi in brand zijn geraakt; toen deze ge- bluscht waren moest men zich haasten om aan de andere zijde van den spoorweg eveneens te gaan blusschcn. Door de vonken der locomotief was hel langs den weg staande gras in brand geraakt en deze deelde zich aan tie oppers mede, waarvan er 22 verbrandden. 'sGRAVENHAGE, 31 Julij De minister van justitie zal Woensdag aanst. en die van oorlog en van financiën zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De Duitsche kroonprins en kroonprinses zijn gisteren ochtend met hunne twee oudste zonen uit Scheveningen naar Zwitserland vertrokken. Aan het Rijnspoorstation bragten H. M. de koningin, 11H. KK. HH. prinsen Alexander en Frederik der Nederlanden en prins Albert van I'ruissen aan de vorstelijke bezoekers een afscheidsgroet. De minister van buitenlandsche zaken, de Duitsche en Engelschc gezanten en Duitschlands consuls te Am sterdam en Scheveningen deden hun uitgeleide. Als bewijs zijner tevredenheid over de genomen maatregelen en de bewe zen diensten, heelt de kroonprins vóór zijn vertrek van hier, den heeren kamps, chef, en van Burkomsous-chef aan het Rijnspoorwegstation alhier, elk een paar gouden manchetknoopen vereerd, met het wapen van den Pruissischeu adelaar, die van den eerste versierd met edelgesteenten. De suppoosten en vrouwen bij de buitenbaden te Scheveningen ontvingen uit naam van den kroonprins van Duitschland voor zjjn vertrek een som van ƒ200. als bewijs van tevredenheid over hun diensten tijdens Z. K. H. de baden gebruikte. Ten raadhuize is heden door burg. en weth. aanbesteed het bouwen van een directeurs-een opzigters- en een portierswoning op het terrein van de gemeente-gasfabriek. Minste inschrijver was de heer J. van Lub alhier voor 42200. K ft' «ELA X SS. LONDEN 30 Julij. H. M. de koningin zal zich op 10 Aug. naar Edinburgh begeven, om aldaar tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het gedenkteeken voor prins Albert. Dezer dagen is de locomotief van den sneltrein van Exeter naar Lon den. op drie mijlen afstands van Bristol gekomen en een snelheid van 60 Eng. mijlen in het uur hebbende, gederailleerd. Gelukkig brak door den schok de ketting, die haar met den eersten passagierswagen verbondzoodat de reizigers er met den schrik en kneuzingen afkwamen. De stoker en de ingenieur daarentegen werden gedood. FRAVfiKIJH. In de zitting van de kamer van afgevaardigden op Zalurdag is aange nomen een voorstel tot het opristen van een afzonderlijken leerstoel voor de psychiatrie aan de geneeskundige school te Parijs. De heer Talandier heelt met eenige andere leden een amendement voorgesteld tot opheffing dei- theologische faculteiten, katholieke en protestantsche. aan de staatshooge- scholen. De heer Talandier, dit voorstel verdedigende, zeide dat hij een voorstander is van de scheiding van kerk en slaat. Hij kon dus het be houd der theologische faculteiten aan de slaatsinriglingen niet goedkeuren. Er beslaat thans vrijheid van hooger onderwijs. De katholieken en pro testanten kunnen mitsdien voor hunne kerken bijzondere leerstoelen oprig- ten hunne middelen stellen hen daartoe volkomen in staal. De minisler van onderwijs bestreed het amendement. Steeds is bij alle hoogescliolen in Frankrijk de theologie het uitgangspunt der studiën geweest. Eene ophef- I ting van de theologische leerstoelen zou niet strekken, om het peil van het onderwijs te verhoogen. De godsdienstwetenschap leert ons het verlievenste kennen. De theologische faculteiten zijn ook noodig iot het vormen van nieuwe geestelijken. Zij zijn de hoop der mannendie aan de uallicaanscht begrippen vasthouden. Door opheffing van de theologische faculteiten zou men de toekomstige geestelijkheid aan andereaan schadelijke invloeden blootstellen; men zou eene klove graven tusschen de godsdienstwetenschap en de andere wetenschappen. Men mag hopen dat de staatkunde van het Vaticaan na verloop van eenige jaren eene groote verandering zal onder gaan. en ook met het oog hierop mag men het middel niet uit handen ge- vendat het definitief verbond tusschen de vrijheid en de godsdienst kan voorbereiden. De minister van justitie en eeredienst verklaarde dat deze zaak bij de beraadslaging over de begrooting van het dep. van eeredienst een onderwerp van debat kon uitmaken. In den loop van het debat ver. klaarde de heer Bardouxrapporteur, dat de commissie besloten heeft voor te stellen, de vroegere protestantsch-lheologische faculteit te Straatsbur» en de beslaande prolestantsch-theologische faculteit te Montauban naar Parijs over te brengen. Het amendement van den heer Talandier is verworpen met 365 stemmen tegen 63. Een voorstel tot opheffing van de theologische faculteit te Rouaan werd aangenomen, op grond dat zij geene levensvat baarheid meer bezit. -- Met betrekking tot de begrooling voor het departement eeredienst, heelt de kardinaal-aartsbisschop van Parijs aan Dufaure, voorzitter van het kabineteen brief geschreven waarin hij een beroep op de katholieke ge voelens van dezen minister doet en tegen alle amendementen op dat budget, alsmede legen de door eenige leden voorgestelde herschepping van de kerk Sainte-Genéviève in een Pantheon protesteert. De ex-koningin van Spanje heeft bij haar vertrek naar Spanje van den president der republiek, van mevr. de Mac Mahon en van mevr. Thiers afscheid genomen. Er is sprake van een huwelijk tusschen koning Alfons» en prinses Mercedes, een dochter van den hertog van Montpensier. De Unirers heeft eene inschrijving geopend voor het vortneu van eene permanente katholieke kicsvereeniging door het gansche land. Reeds heelt hel blad 16000 fr. voor dat doel ontvangen. De gelden moeten strekken, om de verkiezingskoslen goed te maken. De stad Parijs heeft een medaille laten slaan ter herinnering aan de diensten, door luchtschippers tijdens het beleg van 1870/71 bewezen. De onroerende goederen van wijlen den hertog de Morny, die voor den coup d'état van Louis Napoleon diep in schulden slak, hebben bij openbaren verkoop 50 millioen opgebragt. Voor de regtbank Ie Parijs heeft de zaak gediend van pater du Lac, directeur van de Ecole Sainte Genevieveeene Jezuïeten-inrigtingtegen de Uien public. Droits de 1'Homme, France, Rêpublique Frnngaise enk People. De pater had die bladen, wegens hetgeen zij in het midden gebragt hadden naar aanleiding van hetgeen bij het toelatings-examen voor de poly technische school was voorgevallen, aangeklaagd wegens hoon of laster, zoowel uit zijn naam als uit dien der kweekelingen. De regtbank heeft tl de bladenmet uitzondering van de Francewaarvan de zaak 8 dagen s uitgesteld, veroordeeld tot eene boete van 2000 fr.wegens laster van den directeur en tot gelijke boete wegens laster van de kweekelingen. bllITSCIILAND. Te Praag is dezer dagen overleden mevr. Therèse Fiedler von Hulfen- steinin den ouderdom van 1X9 jaren. Zij was eene Hamburgsche van gt- boorte en gedurende geruimen tijd hofdame van keizerin Maria Theresia van Oostenrijk; zij was nooit ziek geweest, TURK IJ E. De Golos bevat een berigt uit Cettinje dd. 29 jl.volgens hetwelk vorstin Wilena de volgende dépêche uit Grahowa had ontvangen: »D« 28sl,n hebben de Turken onder Mukhtar Pacha ons aangevallen bij Vrbia De strijd is hevig en duurt nog voort. Wij hebben de Turksche liniii doorgebroken. Men heeft mij Osman Pacha levend gebragt en vele anderen gevangen genomen. Vorst Nicolaus." Van de tegenspoeden, door prins Milan geleden, wordt gebruikge maakt door de aanhangers en vrienden van Kara-Georgewitchzijn mede dinger wiens familie den troon van Servië bezette van 1842 tot de revolutie van 1858. Zij stoken het volk op tegen prins Milanen ofschoon de rege ring deze beweging misschien verijdelen kan, is voor prins Milan de toestanc toch zeer hagclielijk. - Omtrent den gezondheidstoestand van den Sultan wordt aan de Pol Corr. het volgende gemeld: Sultan Murad, die reeds voor zijne troonsbe stijging ziek wasis door de gebeurtenissen der laatste twee maanden zot aangegrepen en diep geschokt, dat zich gedurende 3 weken reeds de ondub zinnigste sporen van een hersenlijden openbaart. De zieke zit dagen achter een stil voor zich heen te staren en deze toestand wordt slechts nu en dan door lievige kramptoevallenvoortdurend elkander sneller opvolgende, gr stoordzoodat de dood ernstig te vreezen is. Uit berigten van onderscheidene plaatsen afkomstig worden vele staal tjes medegedeeld van de verregaande wreedheid der Turken. De Turksche geestelijkheid ijvert dan ook sterk om de geloovigen voor den heiligen oor log op te winden. RAGUSA, 30 J-ulij. 2500 Montenegrijnen onder Bozo Pelrovich hebben een nieuwen aanval der Turken te liutschi afgeslagen. De Turken hebben zware verliezen geledenen twee kanonnen verloren. Sclim Pacha weri in liet gevecht te Zeriza gewond. RAGUSA. 30 Julij. Het laatste telegram van prins Nikita meldt uit Vrbici Mukhtar Pacha is volkomen geslagenvan zijne 16 bataillons redden lit' 4 slechts met moeite door de vlugt. De Montenegrijnen namen behal't Osman Pacha nog 300 Nizams gevangen en maakte 5 kanonnen, l»eneveu>

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2