LKIIISCHE COURANT. IS/fi. N°. 179. DING SI) AG I AUGUSTUS. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BEKIGTEiN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs iter Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den tiemeenteraad j 3.35, franco p. p. f 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 "tjaarshuiten de expeditiekotten, afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 29<teD Juli 11. invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1876/7, voor wijk VII, VIII en IX: zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 31 Juli 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 31 Julij De afloop van de eindexamens der hoogere burgerscholen is in Noord- holland zeer ongunstig geweest. Van de 30 candidaten heeft zich 1 voor en 1 tijdens het mondeling examen teruggetrokken; van de overblijvende werden er 8 afgewezen, zoodat aan slechts 20 candidaten het diploma is uitgereikt. Van de 9 leerlingen der hoogere burgerschool alhier slaagden er 6, namelijk J. van Rossum du Chattel, M. W. F. Treub, C. A. Franchi- mou, P. C. de Geus, G. E. A. F. Rudolph en A. de Neve. Met betrekking tot de nu afgeloopen kermis wordt ons medegedeeld dat er bij de politie niet één feit van diefstal of zakkenrollerij is bekend geworden Voor de betrekking van klerk bij liet departement van financiën, voorloopig op een tractement van 400 en met vooruilzigt op bevordering zal in de maand Augustus aanst.in de tocalen van het gemelde departe ment, een examen worden gehouden. De candidaten moeten den leeftijd van 18 jaren bereikt hebben, doch zij mogen dien van 25 jaren niet te boven gaan. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór den 10JeD Augustus e. k. bij een gezegeld en eigenhandig geschre ven adres aan het dep. van financiën aanmelden. Blijkens berigt van Zr. M*. consul der Nederlanden te Elmiua van 29 Junij jl.is het gedeelte der zeekust van het koningrijk Dahomey, gelegen tusscheu 1° 32' en 2° 35' O. L. en bevattende de navolgende havensPorto Segnro, Klein Ropo, Aghwey, Groot Popo. Whydah, Godomey of Jackin en Cntano of Appi Vistate rekenen van 1 dezer, door de Britsche zeemagt ter westkust van Afrika in staat van blokkade gesteld. Te Amsterdam (aan het Bttiksloter Tolhuis) is Zaturdag ecne bloemen tentoonstelling geopend, die uitmuntend geslaagd is. Voor verschillende inzendingen van Pelargonium Zonale, bij hel programma gevraagd, zijn drie eerste prijzen toegekend aan den heer J. van Leeuwen alhier, benevens eerste prijzen voor Dracaena en voor Croton. Aan dc firma P. F. von Sie- bold alhier is een eerste prijs toegekend voor Phormium en prijzen voor Aucuba Japonica en bontbladcrige planten voor de koude kas. Aan de hh. Halverhont en C te Nieuwer-Amstelzijn mede verschillende prijzen toe gekend, als 4 voor Pelargonium Zonale. 2 voor Fuchsia, 1 voor Knol-Be gonia, 1 voor sierplanten, en 1 voor bloeijcnde Orchideën. Voorts zijn nog aan den heer van Leeuwen, aan dc firma von Siebold en aan de hh. Ilal- verhoutvan de 10 uitgeloofde buitengewone prijzen, ieder een prijs toege kend, aan de eersten met nog een extra-prijs van ƒ50. De hh. Le Gras, van Zuylen en Haspels, tooneelbesluurders te Rot terdam, zooveel in hun vermogen is willende bijdragen tot uitbreiding onzer nationale looneel-letterkunde, hebben een beroep gedaan op de Neder- landsche letterkundigen, tot het schrijven van een tooneelstuk. Het stuk moet uitgebreid genoeg zijn, om, des noods met een zoogenaamd hastukje, ren gcheelen avond te vullen. Het moet bij uitsluiting hedendaagsche Ne- derlandschc locstanden behandelen. Voor het stuk, dat door de commissie van beoordecling de bekrooning wordt waardig gekeurd, loven zij een prijs mi van duizend guldenvoor welke som de schrijver hun het stuk in eigendom afstaat. De hh. P. Ilaverkorn van Rijsewijk en A. G. van Hamel te Botterdam, en mr. C. Vosmaer, te 'sGravenhage, hc-bben zich bereid ver klaard als commissie van beoordeeling op te treden. De antwoorden moeten >*oor 1 Januarij 1877 ingezonden worden bij één der leden van de commissie. Men verneemt dat Z. M. de koning let voornemen heeft, naar aan leiding der in 1877 te Amsterdam te houden internationale tuinbouwtentoon stelling. een nationale tuinbouwtentoonstelling in het laatst der maand Junij van datzelfde jaar, in het park van het koninklijk domein het Loo, te doen plaats hebben. Ten einde te voorzien in de behoefte aan rust en verfrissching voor de talrijke bezoekers van 'skoniugs park, bij de muziekuitvoeringen, die des Zondags op het Loo gegeven worden, is op last van Z. Ml een zeer groote offleierstent aan den ingang van het park opgerigt. In die tent is door den hotelhouder van den Burgeen ruim voorzien bullet geplaatst, waar thans ieder gelegenheid zal hebben zich naar wensch te verkwikken. Dingsdag 8 Aug. aanstaande zal te Rotterdam in het station aan de Beurs de vergadering van het kon. instituut van ingenieurs worden gehou den, welke, na eene wandeling langs de spoorwerken, te 11 tb uren 'smor gens zal worden geopend. Na afloop te 1 uren. zullen de werken op Fijenoord en de fabriek van de stoombootmaatschappijde drinkwaterlei ding en de inrigting van de koolbereiding voor het koolclosetstclsel te Kra lingen en eenige musea worden bczigtigd. Den daaropvolgende!! dag wordt een logt naar den Hoek van Holland ondernomen. liet stoomschip Friesland, van Batavia naar Rotterdam, is op 29 Julij te Suez aangekomen. De /'rins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 30 Julij van Napels vertrokken, en de Madura, mede op weg naar Batavia, is op 29 Julij Kaap ltoca gepasseerd. Den ID1"1 Augustus aanst. zal te Nieuwe Diep overgaan aan boord van het via Suez naar Batavia bestemde stoomschip Celebes een detache ment suppletietroepensterk 210 manonder welke 10 onderofficieren onder bevel van den majoor J. H. C Godin. Het Fad. meldt: Voor Izaak de Jong en zijn vroegeren medeverdachte Verlind is door eenige mcnschenvriénden, bewogen met het lot van hen, die ten onregte van den moord op mevr. van der Kouwen en haar dienst maagd waren beticht, blijvend gezorgd. De Jong is in de gelegenheid ge steld zich met een koopman in aardappelen en grint te associëren en op die wijze zich een bestaan te verschaffen. Verlind is bij de duinwaterlei ding geplaatst en men heeft hem de noodige gelden ter hand gesteld om zich meubelen en andere levensbenoodigheden aan te schaffenzoodat hjj nu slechts met arbeid iu zijn toekomstig onderhond beeft te voorzien. Men kon voor Ifehagel niets doen omdat diens verblijfplaats onbekend is. Aan de hh. W. F. C. van Laak, pred. te Nieuw-Helvoet, en D. J. II. van Tussenbroek, pred. te Rumpt, is, op verzoek, eervol emeritaat verleend, aan den laatste na 53 jarige vervulde evangeliebediening. Onder Ooltgensplaat is Zaturdag II. eene bouwschuur met den daarin opgeslagen voorraad hooibenevens een kalf en een geiteen prooi der vlammen geworden. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen eene voordragtder commissie voor de rentegevende eigendommen, strekkende tot het uitgeven in erfpacht aan Oscar Carré van eene oppervlakte gemeentegrond, gelegen in het plantsoen aan de Weteringschans, ter zijde van de Hollandsche gas fabriek, ten einde aldaar een vasten circus op te rigten. Bedoelde opper vlakte bedraagt 3200 centiaren. Heden morgen, meldt men uit Amsterdam, is een groetenschuit op den Amstel bij het Jagersbruggelje door de stoomboot Volharding aange varen waarbij een man is verdronken, wiens lijk ten 11 ure nog niet was opgevischten wiens naam nog onbekend is gebleven. Te Amsterdam heeft gisteren nacht een volksoploop plaats gehad voor het huis op de Haarlemmerstraat, waar hef verwaarloosde meisje is gevonden. Vier personendie dreigden het huis in brand te stekenwerden in ver zekerde bewaring gebragt. De rust werd daarna hersteld. De Italiaan, die gedurende eenigen tgd met zijn knecht te Amsterdam vertoefde en door zijn zonderling gedrag jegens dezen of tegenover koetsiers en anderen, met wie hij vocht en dronk, en door zijn klceding veler aan dacht trok, is ingevolge beschikking van den president der regtbank naar hel krankzinnigengesticht te Utrecht overgebragt. Voor het geregtshof te Arnhem stond Donderdag 11. teregt A. Deldik, gedetineerde te Ommerschans, beschuldigd van brandstichting. Hij ver klaarde voor het hof aan het leven in de gevangenis de voorkeur te geven boven dat in de kolonie. Deldik had, ten einde daartoe veroordeeld te worden-, brand gesticht, ten gevolge waarvan drie hooibergen, een dorsch- sehutii' en een varkenshok, allen toebehoorende aan het rijk, in de asch

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1