Miinsciii; CO H RA AT. 1870. A0. 178. MAANDAG 31 JULIJ ST ADS-BER 1CHTEN. BINNENLANDSCDK BEIUGTEN. Dt Courant rerschijnl dagelijks, Zou- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per merendeel aars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50. met het F er slag der Handelingen van den tiemeenteraad j 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaart, buiten de espeditiekotten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents .franco, p. p. 6 Cents De prijs der Adverientiiiii is van Ji 4 regels j 1.— iedere regel meer 25 cents. ■11 deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 119124 der Handelingen van den Gemeenteraad. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 28,ttD Juli jt. invorderbaar verklaard kohier van de patentbelasting van wijk C. dienst 1876/7: zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leiden, 29 Juli 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 29 Julij. Bij bescliikkin? van 27 Julij jl. is aan G. Glasius, te Amsterdam, lot wederopzeggingvergunning verleend voor eene stoomsleepdienst lusschen Amsterdam en Leiden. Den geheelen middag van 3 tot 7 ure waren de Incbtschippers bezig geweest hun ballon gereed te maken voor de opstijging; een breuk om 4 ure in de aanvoerbuis gaf veel oponthoud. Eindelijk was men gereed, de heer Rossi en zijn vrouw zaten reeds in het schuitje, men sleepte nog «en paar zakken zand aantoen eensklaps een al te forsche windvlaag in het onderdeel van den ballop sloegen het gevaarte in flarden scheurde. De teleurstelling te beschrijven van den ongelukkigen luchtschippcr, wien de tranen in de oogen stonden, en van het verbazend groote publiek is on mogelijk. Bjj dé gisteren te Amsterdam door de roei- en zeilverecniging «de Hoop" gehouden wedstrijd op den Amstel, is voor n\ 3, vierriems gieken, geroeid en gestuurd door leden der vereeniging of genoodigden, de premie behaald door de Leidsche Sludenten-roeivereeniging Njord alhier. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenoméhen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 60 volwassen personen en 6 tot 11 kinderen. Ingevolge de bepalingen van art. 1 der wet van 22 Junij jl.welke den l"w Augustus e. k. in werking komt, wordt, te rekenen van dien dag. bel verhoogde port wegens de ongelrankeerde brieven niet toegepast op de aan porL onderworpen dienstbrieven van departementen en collegiën van openbaar bestuur en openbare autoriteiten afkomstig, indien zij vóór hunne ter post bezorging op het adres zijn voorzien van eene aanwijzing, ten blijke dat zij dienstaangelegenheden betreffen. Op den voet van drukwerk en tegen het bij het tarief bepaalde port, kunnen, ingevolge art. 3 der nieuwe wet, voor het vervolg mede worden verzonden de gedrukte naam- of zoogenaamde visite-kaartjes. De bepalingen omtrent bijvoegingen en ver anderingen in gedrukte stukken, het verbod om zoodanige stukken in de brievenbussen te steken, benevens de voorschriften omtrent hnnne inpak king, zijn in alle opziglen op de naam- ol visite-kaartjes van toepassing. Het bezigen van open briefomslagen voor de verzending dezer kaartjes is derhalve niet toegelaten. Het is echter geoorloofdom het adres op de achterzijde van het kaartje te plaatsen, mits hel kaartpapier, waarop het is gedrukt, van gcene mindere stevigheid zij dan dat der briefkaarten, ge schikt om beschreven te worden en de afmetingen niet minder zijn dan 9 centimeter in de lengte en 6 centimeter in de breedte. Blijkens berigten der justitie is te Breda aangehouden een rijksdaalder met de beeldtenis van koning Willem 111 en het jaartal 1870 en te Haarlem een gulden met de beeldtenis van Willem II en het jaartal 1848, welke stukken door het muntcollegie valsch zijn verklaard. Woensdag 11. hebben de kroonprins en de kroonprinses van Dnitsch- land aan den heer mr. J. P. Amersfoort, op de Badhoeve in de Haarlem mermeer, een bezoek gebragt. Te Amsterdam werd gisteren nacht in het magazijn van naaimachines van den heer B.agent van het Americaansche huis Singer C".in de Warmoesslraat, een der drukst bezochte straten, inbraak gepleegd. De daders, blijkbaar volkomen met het terrein bekend, hebben een lessenaar met een beitel opengebroken en daaruit eene niet onaanzienlijke geldsom ontvreemd. Te Amsterdam is heden even na middernacht een jongman van 21 jaren, die ecu ral iu den val gevangen had en die in het water wilde ver drinken. op den Zwanenburgerwal te water geraakt en in de modder gestikt. Betredende de reeds vermelde zaak van het mishandelde meisje le Am- sterdamdeelt de Amst. C. nog het volgende mede: Toen het kind naauwe- iijks twee jaren oud en frisch, gezond en sterk was, had zjj het ongeluk I haar moeder te verliezen. Haar vader, die kort daarna weder in het huwc- lijk trad, vertrok niet vrouw ett dochter van Roermond, waar hfl destijds woondenaar Yelp. Volgens ingewonnen berigten moet daar reeds gebleken zijn dat aan de opvoeding zooveel ontbrak, dat het aan verwaarloozing grensde. De familie begaf zich vervolgens van Velp naar Amsterdam en koos domicilie op het Tuinpadwaar de opvoeding van nabij werd gadege slagen. Meermalen werd het kind in een lage, donkere bedstede gehuisvest, en toen men van liet Tuinpad verhuisde naar de Haarlemmerstraat vond de ontaarde vrouwdie inmiddels lust scheen gekregen te hebben in het mar telen. aldaar een berghok onder de dakpannen, dal sedert der kleine tot verblijfplaats diende, totdat zij door den commissaris van policie daaruit werd verlost Dezer dagen, meldt hel /V. v. d. D., is hier overgekomen het bestuur van de dokwerkeu in Hull, met de eigenaars der stoomhootcn, die van Huil op Nederland varen Deze hecren komen over, vooral met het doel om de kanaalwerken te Velsen in oogcnschouw te nemen, en zijn wij wel onder ligt. dan zuilen die hceren met de stoomboot Eddystonewelke in gere- gelde vaart tusschen Hull en Amsterdam is, door het kanaal van Holland op zijn Smalst van Amsterdam tcrugkeeren. Dat zal dus de eerste Engel- i sche pakketboot zijnwelke het nieuwe kanaal passeert. Onder Apeldoorn is dezer dagen het paard van een landbouwer, bij het inhalen van rogge, door een bijenzwerm overvallen en dermate gesto ken, dat hel korten tijd daarna overleed. Hij zelf en de knecht bleven ook niet bevrijd, hetgeen echter geene nadeelige gevolgen achterliet. Een kind, dat bij hen was bleef ongedeerd. De zaak van Thuis, uit Zevenaar, verdacht zjjne vrouw te hebben vergiftigd, zal waarschijnlijk niet vóór October in openbare behandeling komen. Reeds meer dan honderd getuigen zijn in deze zaak gehoord. Het onderzoek, door scheikundigen ingesteld, moet. naar men verneemt, met buitengewone zorgvuldigheid hebben plaats gehad en duidelijke sporen van vergiftiging door arsenicum hebben aangewezen. Te Kaniers werden dezer dagen hij een huwelijksfeest vreugdeschoten gelost. De gemeenteveldwachter verbood dat, als in strijd niet de verorde ning. Men liet het niet. Toen hij adsistenlie kreeg van den rijksveldwach ter uit Gronw, wilden zij zamen de overtreding beletten, waarbij eene worsteling ontstond, die den rijksveldwachter noopte van zijn revolver gebruik te maken. Een 22-jarig jongman werd door hem doodcljjk in den buik gctrofleu. In de provincie Groningen heeft de hitte van de jongste dagen eenige slagtoffere gemaakt onder de personendie op het veld met den arbeid zich bezig hielden. Van drie personen is de plotselinge dood door zonnesteek bekend geworden. Ook te Assen zijn twee kinderen aai? de gevolgen van zonnesteek overleden. Dezer dagen is verschenen de memorie van antwoord van den heer Mocns op het voorloopig verslag nopens zijn voorstel tot wijziging van enkele bepalingen der wet van 13 Augustus 1857, vergezeld van een gewij zigd ontwerp van wet. De heer Moens zegt o. a.«Hel wordt eene leemte geacht ia het ontwerp, dat de ondergeteekende althans niet eenigermate zijne gedachten heeft doen kennen over den geldelijken last. die, werd zijn voorstel aangenomen, «blijvend op 'stands schatkist drukken zal". Aan heti, die van oordeel zijn, dat aan een voorstel, dat zulke groote financiële gevolgen zal hebben, noodzakelijk eene berekening der kosteh moet zijn toegevoegd, herinnert de ondergeteekende, dal ook de regeling ïn 1857 zich daarvan onthouden heefthij de toelichting en verdediging van haar voorstel. Maar wel heeft zij, toen een der leden van de vertegenwoordiging een voorstel deed om de kosten voor een gedeelte ten laste van het rijk te brengen, die kosten naar den voorgcslelden maatstaf bij «toenadering" doen berekenen en die berekening aan de kamer medegedeeld. Met het oog daarop en om in de onzekerheid van de kosten geen voor sommigen onover komelijk bezwaar legen zijn voorstel te laten overblijvenis de onderge- trekende te rade geworden het bedrag van het deel der kosten, dat ten

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1