Miinsciii: COURANT. Z \TUBDAG 29 JIILIJ 177. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTËNT" De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Hemeenteraad j 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaari, buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents I)e prjjs der Advcrlcntiën is van 1 4 regels J 1.— iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente, over het dienstjaar 1875, met ai de daarbij behoorende bescheiden aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegelijk voor een ieder, ge durende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer ge meente en in druktegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n'. 85), openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 27 Juli 1876. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter algemeene keunis dat op Zaterdag 29 Juli aanstaande de Singel tusschen de Zijl poort en de voormalige Marepoort voor voertuigen en de Singelgraeht nabij de Stedelijke Gasfabriek voor vaartuigen zullen gesloten zijn tot des avonds as even nren. Geschiedende hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 28 Juli 1876. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 28 Julij. Bij kon. besluit van 18 July is Stadskanaal, gemeente Onstwedde (Groningen), aangewezen als standplaats van een postkantoor, in werking te treden met 1 October aanst. De miliciens-verlofgangers der ligling van 1873 en 1874 behoorende tol het le en 8e reg. inlanterie, welke corpsen bestemd zijn tot hel deel nemen aan de oefeningen op groote schaal in de provincie Overijssel, moe ien den 31!l<° dezer bij die corpsen in activiteit gesteld zijn en zullen 29 Aus. daaraanvolgende weder in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Men schrijft ons: liet verlangen naar regen wordt iederen dag groo- ter. omdat de weiden verdorren en de moesgroenten niet aankomen. Er is gebrek aan gras en op sommige plaatsen aan water voor hel vee. lie tuin lieden kunnen polen noch zaaijen, want de plant mist stevigheid en vocht en liet zaad ligt werkeloos in de aarde. Langs wegen en voetpaden is het houtgewas met cene dikke laag slof bedekt. Slechts in drie maanden heeft het tweemaal van cenig belang geregend en hoezeer de lucht soms dreigt, geen donderbui kwam over deze streken opzetten of zij werd door den noordenwind weggedreven. De regen toeftdie alle kruid zou laven. De algeuieene vergadering van de Vereeuiging ter bevordering van de belangen des boekhandels zal gehouden worden le Amsterdam in hel Buik sloten Tolhuis op Maandag den Augustus 1876. Te Enschede is eergisteren de 31le vergadering geopend van het Ned. onder»ijzers-genootschap. Uil alle woningen wapperde de vaderlandsche driekleur, eu hij gebrek aan genoegzaam logies in de beide hotels hebben fabrikanten en andere gegoede ingezetenen hunne woningen voor de leden van het genootschap gastvrij opengesteld, lie vergadering werd in het kerk gebouw der herv. gemeente gehouden. .Voor de benoeming van een regter in de arrond.-regtbank te Brielle bestaat de voordrag! uil de hh.: 1°. uir. E. Eeiili, substituut-griffier bij de regtbank te Groningen; 2". mr. 11. D. van Kelwich Verschuur, griffier bij het kantongeregt te Gorinchem. met het lot tegen mr. II. E. Kanu, substi tuut-griffier bij de regtbank te Almelo; 3°. m'. H. E. Kanu. Toen Woensdag II. te Rotterdam de aangekondigde opstijging van luchtballons voor de tweede maal moest worden uitgesteld, heelt het pu bliek, dat zich nabij het Feestgebouw aan de Linker Roltenkade had verza meld, vrij wal ongeregeldheiden bedreven, zeker om zich over die teleur stelling te wreken. De i\. li. C. meldt daaromtrent: Toen men ten 6 ure tot de overtuiging kwam dal men werkelijk weder teleurgesteld werd vierde de ruwe ongebondenheid ten volle den teugel. Het fatsoenlijk ge- kleede publiek werd met sleenen geworpen, waardoor verschillende mannen vrouwen en kinderen geringe wonden bekwamen, menige hoed werd alge- rukt en menige parasol vernield, terwijl bier en daar zelfs schermutselingen plaats grepen. Zooveel mogelijk door de politie verdreven, vercenigden zich de verschillende groepjes kwaadwilligen en trokken naar den Crooswijk- schen Rijweg, alwaar zij begonnen met steenen te werpen naar eenige boeren, die met hunne dames in cenen tuin bij elkander zaten, waarbij ook enkele glasruiten werden verbrijzeld, (lok daar door de politie, geholpen door bedoelde heeren, verjaagd, trok de tierende en scheldende menigte naar de nabij gelegene Isaac llubertstraal. Ilier gelukte het de politie, die van de blanke sabel gebruik maken moestdoor de hulp van 30 a 35 werklieden, welke aldaar bezig waren en door hunne patroons afgezonden en voorgegaan werden, de steeds ruwer wordende baldadigen uit elkander te werken. Doch het bleek slechts van zeer korten duur, daar zij zich weder spoedig op een stuk land aan den Crooswijkschen Singel verzamel den, waar velen met stokken waren gewapend. Zij drongen toen gezamen lijk on.Ier het werpen van een aantal steenen op zes politie-beambten aan. die. toen zij zelfs geslagen werden, andermaal van hunne sabel gebruik maken moesten om zich te verdedigen. Daarbij gebeurde het dat een eenigzins beschonken 16-jarige jongen een slag bekwam zoodat hij versuft legen den grond tuimelde, en in eene naby zijnde herberg bijgebragt wor den moest. Dit gaf. lang nadat die jongen reeds weder vertrokken was, aanleiding dal bel publiek bleef razen en schreeuwen, en de politiebeambten, die langzamerhand naar hun bureau aan den Goudscheu Weg terugtrokken door duizenden lieden werden gevolgd, zoodat de commissaris van politic van dat bureau verpligl was met zijn beschikbaar personeel die agenten tot hulp te komen, olschoon het ook daarna nog geruimen lijd duurde voor de onruststokers zich wilden verwijderen. Te Dordrecht is Donderdag avond een 12-jarige knaap, met een zjjner makkers aan de Taaukade spelende met eene roeiboot, in het water geval len eu in de diepte verdwenen. Zijn verschrikte makker is stilzwijgend huiswaarts gekeerd en was een half uur later pas in slaat het voorgevallene mede te deelen, waarna het lijkje op de aangeduide plaats is opgehaald. In de Haarlemmerstraat te Amsterdam heeft de policie Dingsdag avond op een zolder in niet meer dan een hok onder de dakpannen, waarvan de deur gesloten was en waarin licht noch lucht toegang had, een 14-jarig meisje ontdekt, hetwelk, slechts met afzigtelijke lompen bedekt en liggende op eene legerstede, zells voor een hond ongeschikt, als het slagtoffer van de meest oumenschelijke verwaarloozing, maanden achtereen aan gebrek en ellende ten prooi was geweest en naauwelijks de kracht meer had zich ver staanbaar uit te drukken. liet arme schepsel is, na gehouden overleg met een geneeskundige, op last van den commissaris van policie per rjjluig naar het gasthuis vervoerd, en legen de ouders, met name hare stiefmoeder, zal, naar wij vernemen eene strafregtelijke vervolging worden ingesteld. (Af. C.) - Te Amsterdam is gisteren avond, ten huize van den heer Ketting Jr. |j in de Kalverslraateen droevig ongeluk voorgevallen. De bewoner van de voorkamer op de l,le verdieping, de heer F., geacht commissionair en ma kelaar in tabak, was eergisteren van een buitenlandsche reis teruggekeerd met zijn vader, dien hij gisteren namiddag naar het station van den Rijn spoorweg had gebragt. Des avonds ten 7 ure was de heer F., na met een vriend gedineerd te hebben, op zijn kamer teruggekomen, om zijn koffers te ontpakken, bij welke bezigheid F. zijn vriend een in het buitenland ge kocht pistool toonde van geheel nieuw maaksel. Op de vraag of het ook geladen was. luidde het antwoord; «wel neen", maar naauwelijks waren deze twee woorden gesproken ol de heer F. viel door een kogel uit de pistool doodelijk getroffen neêr. Hij had nl. by het overreiken den tromp in de hand gehouden, waarop wel degelijk de geladen pistool, toen zijn vriend het ter bezigtiging in handen wilde nemen, is afgegaan en het noodlottig schot volgde. Op een hartverscheurend angstgeschreeuw vond men den vriend van den heer F. der wanhoop ten prooi. Geneeskundige hulp, die dadelijk werd ingeroepen, verntogt niets dan het overlijden te constateren. Te Helder is herbesteed de verbetering van hel fort Kijkduin. Eenige inschrijver was de heer Schreuders, te Winkel, voor ƒ747.800. De begroo ting was ƒ618 000. Door wijlen den heer J. A. V. van Hal. in leven r. k. priester te Breda, is onder andere legaten aan de conferentie van den 11. Vincentius a I'anlo aldaar vermaakt eene hofstede niet aanhoorigheden, geschal op eene waarde van 30000 Door het gereglshof te Leeuwarden is Jan Hagen, van beroep kuiper, wonende te Kockangc, gemeente de Wijk, schuldig verklaard aan het namaken van de merkengeschikt om van wege de hooge regering de ver schillende soorten van koopmanschappen le merkleekenenvijfmalen ge-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1