Jen koning, benevens Je renlen van het nationaal huldeblijkter gelegenheid van V. M'. 25-jarige regering, bedragende ƒ8149.68; voorts een lesaal van wijlen den heer 11. J. Eerligh te Doetinchem. groot ƒ1000. en een subsidie van het rijk ten behoeve van het invalidenhuis te Leiden, groot ƒ5000- In het afgeloopcn jaar werden aan 2243 deelgeregtigden gratificatiën verstrekt tol een gezamenlijk bedrag van 63,747.45 y2 daarenboven genoten 40 ver minkten uit den tegenwoordigen oorlog niet Atchin eene verhooging uit 's konings geschenk, van gelijk bedrag als hunne gratificatie, te zamen ƒ1048.80. liet aantal gegratiliceerden gedurende 1875 in hel fonds opgenomen bedraagt: 35 verminkten in Oost-Indie, 2 verminkten in den strijd tegen lielgie en 176 infirmen, te zamen 213, daarentegen zijn 210 verminkten en infirmen in dat jaar overleden. Om verschillende redenen, doch meestal wegens mindere hulpbehoevendheid, werden 16 deelgeregtigden geschorst; terwijl van de vroeger geschorsten 6 in hel genot hunner gratificatie werden hersteld. Het aantal sollicitanten bedraagt 990. Voor het grootste gedeelte zijn dit infirmen of veteranen daar verminkten voor den vijand niet op de lijst van sollicitanten worden geplaatst, maar aanspraak hebben op dadelijke opneming. Men meldt uit Katwijk aan Zee: In de vorige week werd de kant- visscherij nog door 20 schuiten uitgeoefend, welke besomden van 70 tot ƒ168 in 5 dagen. De vischprijzenvooral van droogvischwaren hoog. Maandag zijn weder C schuilen op de haringvisscherij uitgegaan, benevens de nieuw uitgehaalde bom groot 36 voet booms, genaamd dniia Lijdia, gevoerd door schipper L. van der Boon, toebehoorende aan den rceder Hubrecht van der Marei. Tol heden zijn er 25 schuiten naar de haring visscherij. Te Zoetermeer is gisteren nacht eene houw manswoning, bewoond door A. van der Eyk, afgebrand. De bewoners hadden, toen de brand ontdekt werd, naauwelijks den lijd hel leven te redden. De luchtreiziger Landreau. die gisteren te Rotterdam met zijne vijl aan elkander bevestigde ballons uit den tuin van het Feestgebouw zou opstijgen, heelt zijne reis moeten uitstellen, omdat de hoofdballon bij de vulling scheurde. In het hoofdkiesdistrict Utrecht is tot lid der provinciale stalen van Utrecht verkozen de heer mr. C. G. Berger van Hengst met 163 van de 229 uitgebragte geldige stemmen. Nabij Amersfoort werd onlangs bij herhaling des avonds een naakt- looper gezien, die vooral de voorbijgaande boerinnen hevigen schrik aanjoeg. Alle pogingen om hem in handen te krijgen bleven vruchteloos, zoodat velen het verhaal verdicht achtten. Het schijnt echter geen gezigtsbedrog Ie zijn geweest, want dezer dagen is een persoon aangehouden, die zich aan andere onzedelijkheden had schuldig gemaakt en tevens bekende de ge heimzinnige nachtvyandelaar te zijn. Aan de hervormde gemeente te Hees en Neerbosch is door wijlen wed. II. L. de Villeneuve een legaat van ƒ1000 vermaakt. Te Gennep is eene vrouw, ten gevolge van eene zonnesteek, overleden. Men meldt uit Maastricht: Men weet dat de heer Smulders alhier een nieuwe wijze van carillon-bespeling heeft uitgevonden, waarvoor hij op de tentoonstelling te Amsterdam met de gouden medaille werd bekroond. Deze uitvinding bestaat daarin, dat het klokkenspel even als een piano door een ligte drukking op de toetsen kan bespeeld worden. Ons gemeentebestuur heelt het carillon te dezer stede door den heer Smulders naar die methode laten inrigten. Deze verandering is thans voltooid, zoodat de inwijding van het veranderde klokkenspel, waartoe belangstellenden uit verschillende plaatsen zullen uitgenoodigd wordeneerstdaags kan worden te gemoct gezien. 's GRAVENHAGE 27 Julij Door Z. M. is aan W. van Leeuwen, te Amslerdem. als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een drenkeling aldaar, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, als mede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. zijn benoemd tot vertegenwoordigers der Nederlandsche regering op het derde internationale congres van oriëntalisten te St. Peters burg de hh. A'. M. J. de Goeje en dr. II. Kern. hoogleeraren te Leiden. Door Z. M. is. op zijn verzoek, ingetrokken de benoeming van den heer dr. N. W. I'. Rauwenhoff. hoogleeraar te Utrecht, lot lid en vice- president der commissie, gedurende een jaar, eindigende 31 Julij 1877, belast met het afnemen der examens van apotheker en van de praclische examens van hulpapotheker, en als zoodanig in zijne plaats benoemd dr. 1). J. Cosier, te Amsterdam. Voorts zijn benoemd tot lid der commissie, gedurende één jaar, eindisende ultimo Julij 1877, b last met het afnemen van de geneeskundige examens, de heer dr. Th. Dentz. te Utrecht, en tot plaatsvervangend lid dier commissie. d\ C. L. G. Recht, te 'sGravenhage. Aan den heer C. R. Röntger is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Zuilichem. De loge «L'Union Royale" alhier hield gisteren avond in den ma?on- nicken tempel aan den Fluweelen Burgwal eene buitengewone bijeenkomst, waarin werd overgegaan lot de receptie van Z. K. 11. prins Alexander der Nederlanden. De plegtigheid, die van des avonds acht tot tien ure duurde, werd door Z. K. H. prins Frederik, grootmeester nationaal van de Orde der vrijmetselaren in Nederlandin persoon geleid. Prins Alexander legde in handen van prins Frederik den eed af als leerling-vrijmetselaar, en werd daarna als zoodanig geïnstalfeerd. Eene talrijke schaar vrijmetselaren, uit alle oorden des lands alhier bijeen voor het feest dat prins Frederik heden viertwoonde de plegtigheid bij. Het leest van hel zestigjarig grootmeesterschap van Z. K. H. prins Frederik over de orde der vrijmetselaren in Nederland en daartoe behoorende loges, is heden met bijzonderen luister in het keurig versierde gebouw van kunsten en wetenschappen gevierd door de leden der loge »1'Union Royale" alhier en de Br. vrijm. en depulatién der loges uit alle oorden des lands en ook van verschillende loges uit het buitenland. Langs den weg naar gemeld gebouw wemelde het heden middag van feeslgenoolen waaronder een aantal hoofd- en mindere officieren der verschillende wapens van het leger, ook uit andere steden, allen in groot tenue. Omstreeks twaalf ure verscheen Z: K, H. prins Alexauder, vergezeld door HD. adjudant, den kapitein ter zee van Goens. Kort daarna stapten uit een staatsierijtuig aan het feestgebouw af Z. K. H. prins Frederik, groot meester-nationaal, in veldmaarschalks-nniformvergezeld door Z. Keiz. H, den kroonprins van Duitschland en Prnissen, in den uniform van bevelhebber van een der Pruissische legercorpsenversierd met het groolkrnis van den Gouden Leeuw van Nassau en voorzien van de maconnieke teekenen De hooge feestgenooten werden door eene commissie uit de verschillende loges aan den ingang ontvangen. Z. K. H. de jubilaris stelde den vreemden vorst aan verschillende leden der orde voor. met wie deze zich zeer minzaam onderhield. Ter gelegenheid van het herinneringsfeest dat den prins-grootmeester gegeven was te vieren, werd aan HD. een geschenk aangeboden, waartoe tal van Br-vrijm. hebben bijgedragen, zijnde een gouden hamer met brillan- ten bezaaid, begeleid door een prachtig album, met zinnebeelden en de namen van hen die tot het geschenk ten aandenken van dezen dag heb ben medegewerkt. De plegtigheid w erd opgeluisterd door de muziek van een weibezet orchest; het ontbrak daarbij natuurlijk niet aan toepasselijke toespraken. lieden namiddag vereenigen zich een driehonderdtal afgevaardigden van loges aan een diner, in de zaal van Diligent ia. In den loop van den avond zal op het terras van het groot badhuis te Scheveningen een prachtig vuur werk worden ontstoken. BUITENLANDSCHE BEHIGTEN. ter overi gebrc IK W Ï5 5. W LONDEN 26 Julij. Door een der leden van het lagerhuis, den heer Ashley, is aangekon digd dat hij lot de regering eenige vragen zal rigten omtrent den persoon, door den Britschen gezant Ie Ronslantinopel naar Bulgarije gezonden, ten einde een onderzoek in te stellen naar de gepleegde gruwelen. Bedoelde gezant zou hiervoor iemand hebben uitgekozen, die de Bulgaarsche taal niet magtig is en een ander, die aan deze eigenschap die van onpartijdigheid paardehebben afgewezen. Berigten uit de Verecnigde Staten melden dat op 4 Julij te Dubuque, aan den Mississippi, in Iowa, en in den omtrek een geweldig onweder gewoed heeft met zoo sterken regen, dat in korten tijd alle rivieren en ravijnen overstroomden en de lagere verdiepingen van een aantal huizen volliepen. Een gehucht, ten zuidwesten der stad gelegen, spoelde geheel weg, waarbij 41 menschen om het leven kwamen. Twee geheele huisge zinnen een van vijf en een van zeven personen, verdronken. Acht van de negen spoorwegbruggen in een omtrek van tien mijlen werden vernield. Op verschillende andere plaatsen kwamen meer dan vijftig menschen om; te Norwalk verloor zekere heer Gideon zijne vrouw en drie zoons. Vier personen werden door den bliksem doodelijk getroffen. fHAKHKIJH. Het Journ. off. bevat een besluit van den president der republiek, waarbij gratie wordt verleend aan 127 veroordeelden, wegens deelneming aan den opstand in 1871. liet Jomn. off. maakt de ontvangsten van de directe en indirecte be lastingen over de zes eerste maanden van dit jaar bekend. De directe be lastingen hebben nagenoeg gelijken tred gehouden met de raming; de indi recte hebben daarentegen 70 miltioen meer opgebragl, dan waarop zij ge schat werden, en, ongerekend 19 millioen aan nieuwe belastingen, 15 millioen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1875. De senaat heeft zonder beraadslaging het wets-ontwerp goedgekeurd betreffende het houden eener wereldtentoonstelling te Parijs in 1878. De generaal Chanzy. gouverneur-generaal van Algeriê, verklaarde dat, zoo hjj Vrijdag tegenwoordig ware geweest, hij voor het ontwerp van den minister Waddington zou h.bben gestemd. Hij meende dit ter openbare kennis te moeten brengenom alle verkeerde vermoedens omtrent de stemdie hj zou uitgcbragl hebbenIe voorkomen. Betreffende den nieuwen ltaliaanschen ambassadeur, den generaal Cialdini, brengt l'L'nivers in herinnering dal toen Cialdini de helden van Castelfidardoonder welke zoovele Fransche Zouaven warenin eCne hin derlaag lokte, hij hen in een dagorder aan de Italiaansche troepen «eene bende vreemde dronkaards" heeft genoemd. Het blad hoopt dat men in de Parijsche salons, waar men lal van bloedverwanten en vrienden vindt van die vhende vreemde dronkaards", den gezant zal doen gevoelen, dat men de herinnering aan zijn berucht wapenfeit bewaard heeft. Den 30!"n Julij wordt te Coulmiers een gedenkteeken onthuld ter her innering aan de overwinning, door Fransche troepen, in deu Fransch- Uuitschen oorlog bij deze plaats behaald, waardoor Orleans voor een tijd lang ontzet werd. Op 8 Augustus wordt te Parijs in de //Ecole des Beaux Arts" een gedenkteeken onthuld voor den schilder Henri Regnault, die bj de verdediging van Parijs gesneuveld is. - Zondag namiddag is boven Parijs een hevjg onweder losgebarsten. Tegen 4 uur begon het te regenen. Een oogenblik kwam de zon nog door, maar weldra viel het water in stroomen neder. De bliksem is op onder scheiden plaatsen ingeslagen en heeft soms brand geslicht. Maandag middag brak de bui op nieuw los. De regen was toen van kleine hagelkorrels ver gezeld. De bliksem sloeg ook toen op sommige plaatsen in, doch zonder grootc schade te veroorzaken De schade, door den brand in de bergplaatsen der Noorder spoorweg maatschappij veroorzaakt, is zeer groot. In de reparatie-werkplaats bevon den zich niet minder dan 150 wagons, waarbij 60 voor de eerste klasse, derik heeft eu v regt ofïici liet monu drast opdrr jubilt van de B en oi haddi het en v benei buik de h wet sterv meni Rum; De Para nedei reids en o slcch niet Thar r VI leen en d BI te C brief tot t TI geva R l llah; tene derz PI Rooi best gror Kon Di noes al 111 19 37 49 58 89 99 180 L Ree Ecl 65

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2