LEIDSCHE COURANT. 1870. ft10. 175. DONDERDAG 27 JULIJ BÏNNENLANDSCHE BËRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Ferslag der Uandelingen van den Gemeenteraad j 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekotten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertcriliën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 115118 der Handelingen vau den Gemeenteraad. LEIDEN. 26 Julij. Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen zijn heden tot arts bevorderd de heeren Scrinerius van Schaik en K. Kooy, med. doctorandi. Hiermede is de tweede zitting der commissie gesloten. De opvoering van de Reis om de wereld in 80 dagen, in den Salon des Variétés van de hh. Judels en Bouwmeester, heelt gisteren avond een buitengewoon talrijk publiek derwaarts geloktzoodat het voor meer dan een moejjelijk was eene plaats te vinden. De uitvoering liep voor den eer sten avond vrij goed van stapel. De directie heeft, ten gevolge van den grooten toeloop van het publiek, besloten nog een derden kermis-avond aan de opvoering van dit stuk te wijden. De twee wonderkinderenleden eener Russische boerenfamilie, die onlangs gedurende eenigen tijd in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam werden tentoongesteld, bevinden zich thans op de kermis alhier en houden, bljjkens hierachter voorkomende advertentieverbljjf in eene tent op de Bloemmarkt. Het eene kind is 5% jaar oud en weegt 264 pond, het andere is 3 jaar oud en weegt 124 pond. Deze kinderen, die in zoo buitengewone mate afwöken van den gewonen loop der natuur, zjjn de bezigtiging overwaardig. In het Neèrlandsch Kofïijhuis, Haarlemmerstraat, is gedurende de kermis avonden mede de gelegenheid geopend zich aangenaam te verpozen. Onder de leiding van de hh. van der Vank en Winter worden daar soirées musi- cales gegeven, die rijk zijn aan afwisseling, zoowel door muziek en zang, als door komische voordragten. Het aangekondigde optreden aldaar van een drietal negerinnendanseressen en zangeressenzal ongetwijfeld mede tot een druk bezoek uitlokken. Bij kon. besluit van 11 Julij jl. is de gemeente Barneveld aangewezen als standplaats van een postkantoor, hetwelk met 1 Augustus in werking zal komen. Het stoomschip Poorwaarts, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 25 Julij van Port-Saïd vertrokken. De Prins Hendrikop weg naar Nieuwe Diep, is mede op dien dag van daar vertrokken. Het afdeelingsverslag van de tweede kamer omtrent het onderzoek dei- gewijzigde belastingwetten, t. w. vrijstelling van verschillende artikelen van iuvoerregt tegenover verhoogiug van den accjjns op het gedistilleerd, is verschenen. Werd het beleid van den minister naar aanleiding zijner han delwijze ten deze in verschillenden zin besprokende voorgestelde wijzi gingen werden vrij algemeen als wezenlijke verbeteringen beschouwd, al had men ook stelselmatiger en uitgebreider toepassing gewenscht. Het equivalent werd öl geheel onnondig geacht of liever gereserveerd gezien voor de afschaffing van de accijusen op suiker of zeep. In een buitengewoon Politieblad wordt ter kennisse gebragt dat den 20'» Julij jl. ten nadeele van E. K.. arbeider te Velsen, uit eene in diens woning staande kist, met behulp van buiten- en binnenbraak zijn ont vreemd 30 goudstukken van 10 en een gouden haarring, van welken diefstal worden verdacht twee personen, waaronder eene vrouw, die wegens hunne armoede door K. uit medelijden ten zijuent werden opgenomen en tweemaal geld bij hem geleend hebben. Sedert den diefstal zijn zij spoorloos ver dwenen. Te Rotterdam had eergisteren het jaarlijksch examen plaats van de doofstommenschool. Uit het verslag bleekdat aan de inrigling 110 leer lingen, waarvan de grootste helft jongens, uit alle deelen des lands, wer den opgeleid. De financiële toestand der school werd niet gunstig geacht, daar de inkomsten de kosten naauwelijks goedmaken. Twaalf leerlingen 4 meisjes en 8 jongens, verlieten de school ditmaal en gaven verrassende blijken van vorderingen. Een van hen sprak een zeer gepast woord van dank. Te Amsterdam is heden morgen vroeg op een stoep in de Looijers- straat een man levenloos gevonden. Het lijk is naar een politie-bureau vervoerd. Te Veenendaal werd bij de godsdienstoefening in de lierv. kerk op Zondag 11. eene gift van ƒ2000 voor de armen gecollecteerd. Door wijlen jonkvr. II. C. A. barones van Pallandt tot Eerde is aan het protestantse!) armbestuur te Zutphen gelegateerd de som van ,/2000. Eergisteren is te Oosterbeek de bliksem geslagen in het huis van den tuinman Hagen, waardoor dat in bruid geraakte. Gelukkig is men er in geslaagd den brand spoedig meester te worden. Een arbeider, mede bij die gelegenheid getroflenontving eenige brandwonden. Te Goor is gelijktijdig de bliksem geslagen in een schoorsteen van eene woning. Hij baande zich een uitweg door de ruiten. De bewoners zijn er met den schrik afgeko men behalve dat de man des buizes cenige brandwonden aan het been bekwam. Te Zwolle sprong dezer dagen een U-jarige knaapdie een flesch met olie, welke hij had moeten halen, in stukken had laten vallen, in het water, uit angst voor de ruwe kastijding zijner stiefmoeder. Nadat men hem te vergeels een langen stok had toegestoken zonk hij weg, maar een timmerman sprong hem na en braut den jongen nog levend aan wal. Men meldt ons uit Leeuwarden: Wegens de toenemende bevolking van het dorp Huizum, inzonderheid van de buurt de Schrans, in de nabjjheid van deze stad, is de te Huizum bestaande school te klein geworden. Bij eene commissie uit den raad der gemeente Leeuwarderadcel is thans een onderzoek aanhangig om in de behoefte op de beste en minst kostbare wijze te voorzien; voorgesteld was de bestaande school te vergrooten èf aan de Huiznmerlaan een geheel nieuwe school te stichten óf, nevens de be staande eene nieuwe school te bouwen in de Schrans. De vereenigde commissie voor den laatsten watersnood in Noordbra- bant is met baar werk omtrent de te verleenen schadeloosstelling gereed, en heeft de daarop betrekkelijke staten en stukken reeds aan den com missaris des konings ingezonden. De groote moeijelijkhedenwelke de commissie ondervond, en de omvang van het werk sproten voort uit de noodzakelijkheid om de gegevens te onderzoeken, die van alle kanten waren ingekomen. De geleden schade zou namelijk, volgens die gegevens, ruim 630,000 hebben bedragen, waaronder ook die, onder meergegoeden ondervondenwelke voor zich zeiven daarin konden voorzien en wier aan vragen daarom, na een naaitwkettrig onderzoek, zijn geschrapt. Voorts zijn onderscheidene subcommissiën bezig geweest om, geholpen door deskundi gen, Ier plaatse zelve de werkelijke schade te gaan opnemen. De uitslag is, dat nu de reële schade is begroot op ruim 270.000. Zaturdag II. had een soldaat in de Barabara-kazerne te 's Hertogen bosch de baldadigheid eenige geweerschoten te lossen, waarvan de kogels alle in de zoldering teregtkwamenuitgezonderd een, die. uit het raam ge schoten, een burger rakelings langs het hoofd ging. Toen eenige militairen zich naar de chamhrée begaven, vonden zij hem onder een tafel liggen en gelukte het hun hem in arrest te brengen. De officier van gezondheid, die hem meermalen bezocht heeft, kan geen sporen van waanzinnigheid ontdekken, terwijl de dader blijlt stilzwijgen op alle vragen, die hem ge daan worden. 'sGRAVENHAGE. 26 Julij Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw den heer A. P. van Beusekomluit.-kolonelkommandant van het 9» ba- taillon rustende schutterij en voorzitter van den bond van officieren der schutterij in Noordbrabant. - De heer S. A. Schoevers, commissaris van policie te Zutphen, is tevens benoemd tol commissaris van rjjkspolicie. Door Z. M. zijn benoemd bij het wapen der artillerie: bij het 1» reg. vehl-arlillerie, tot 1'° luit., de 2e luitt. J. D. Wagner en J. H. Knel, beiden van het corps; bij het 2e reg. veld'-artilleriè, tot 1*" luit., de 2e luit. F.van Hasselt, van het corps; bjj het 3e reg. vesting-artillerie, tot 1«» luit., de 2» luit. J. J. Berkhout, van het corps. Zoo men weet zal Vrijdag avond 28 dezer een groot bal op het ge meente-badhuis te Scheveningen worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve der armen in die zeeplaats. II. 11. de koningin, Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. HH. KK. IIH. de kroonprins en kroonprinses van Duitschland en prins Albert van Prtiissen hebben door het nemen van een aantal billetten hel weldadig doel willen ondersteunen. HH. KK. HH. de kroonprins en kroonprinses van Pruissen hebben heden den dag wederom in Amsterdam doorgebragt. Morgen namiddag zal de prins zich naar Soestdijk begeven, ten einde deel te nemen aan een diner door Z. K. H. prins Hendrik te geven,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1