LEIDSCIIE COURANT. WOENSDAG 26 JULIJ, H°. 174. B1NNENLANDSCIIK BEI'.IC,TEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p, ƒ3 50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Arivertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN25 Julij Door de staats-commissie voor hel geneeskundig examen is heden het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer J. A. Weber. In de stads-gehoorzaal worden gedurende de kermis-avonden vocale en instrumentale concerten gegeven door het operetten-gezelschap van den heer Th. van der Heem, afgewisseld door voorstellingen van Chinesche en andere acrobaten. Mag het bezoek dezer soirées worden aanbevolen om den goeden zang, om de geschikte muziek cn den verdienstelijken komiek, ook om den équilibrist Sextilian en den niet minder beroemden Chinees Arr Hee is het der moeite ten volle waardig. Den eersten te zien op zijn zwevend rek, ijzingwekkende toeren volbrengendeof zijn forsehe spierkracht vertoonende in allerlei soort van kunsten en spelenen den zoon van het hemelsche rijk in nationale kleederdragt te bewonderen om zijne behendigheid in het werpen met messen, met eene naauwkeurigheid in millimeters al te meten, was bepaald iets nieuws in het vak, waarin genoemde heeren een hoog standpunt innemen. De kermis vertoont in de stadszaal baar modern karak ter in den prettigsten vorm, waartoe zeker ook de prachtige bloemversie- ring daar aangebragt wel het hare bijdraagt. Het was er dezen eersten avond reeds zeer bezet cn zeker zullen deze soirées op den duur veel publiek trekken, daar ook de consumptie zeer goed is. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 22 Juljj van Port-Saïd vertrokken. Met het stoomschip Celebes zijn te Helder aangebragteen orang outang, zeer mak, twee wilde sappies, een aantal wilde duiven, een groot aantal kroonduiven, een pelikaan, een groote boa slangeen paar steen arenden enz.meest bestemd voor de diergaarde te Amsterdam. Op de algemeene vergadering der vereeniging voor christelijk natio naal schoolonderwijs, gehouden te Utrecht, werd besloten pogingen aan te wenden tot het opriglen van een //Groen van-Prinslerer fonds", ten einde daarmede de opleiding van hulponderwijzers voor de christelijke scholen te bevorderen. Aan de hoofdcommissie werd opgedragen eene commissie te benoemen om de stichting van zoodanig londs te beproeven. Tot leden dier commissie zijn benoemd de lih. J. van Eik als voorzitter, mr. P. J. Teding van Berkhout, dr. G. J. Vos Az.d'. L. .1. van Rijn, jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, mr. 11. J. Gratama, dr. F. W. Merens, mr. JE. baron Mackay, C. J. de Bordes, jhr. mr. M. A. de Savornin Lohmanjhr. J. L. de Jonge, die allen zich de keuze hebben laten welgevallen. Het Hbl. meldt dat de heer F. C. Tromp van zijne reis in Zuid- Afrika is teruggekeerd. Ilij doorreisde achtereenvolgens de Kaapkolonie, den Vrijstaat, de Transvaal en Natal: een groot aantal mineraliën, zaden van boomen cn planten, photographieën, monsters tabak, wol, hennep, steenkolenenz. zijn door hem medegebragt. Het zal bij de toenemende relatiën tusschenons land en de tlollandsche republieken in Zuid-Afrika zeker aan velen aangenaam zijn. dat een man als de heer Tromp zich persoonlijk heeft willen overtuigen van de toestanden van land en volk in die verre gewesten, die in een nabij liggende toekomst zooveel beloven, en wier ontwikkeling ook voor onze scheepvaart en handel van zoo groote beteekenis kan worden. -- Het meisje, dat aan de kon. waskaarsenfabriek te Amsterdam in een ketel met kokend water en vitriool was gevallen, is aan de bekomen brandwonden bezweken. Door het kantongeregt te Zaandam is eene onderwijzeres aan de bij zondere, niet gesubsidieerde (katholieke) school aldaar schuldig veiklaard aan het geven van lager onderwijs buiten de grenzen barer bevoegdheid, en veroordeeld toch eene boete van 12.50 ol twee dagen gevangenisstraf. Te 'sGraveland is eergisteren nacht brand ontstaan in eene bleekerij, die zoo in hevigheid toenamdat de woning van den bleeker en de droo- gerij, benevens vijf woningen, zijn in de asch gelegd. Te Deventer hoorden Zondag morgen na de godsdienstoefening de bewoners van het Groote Kerkhof een geweldigen slag in den toren. Bij onderzoek bleek, dal het gewigt van het klokkenspel. 800 kilo zwaar, van eene hoogte van 40 meter naar beneden was gestort, in zijnen val een groot gedeelte van hel zwaargebouwde gewetl halverwege den toren medeslepende. De puinhoop met groote brokken gehouwen steen van den kruisboog kwam neer op den zolder boven de bewaarplaats van ijs, die, hoewel beschadigd, den val heeft doorgestaan. De bediende, met de aflevering van jjs belast, had even Ie voren de plek verlaten. Men meldt uit Leeuwarden: Maandag morgen is aan de kaai bij de grachLswal alhier uil liet water opgehaald het lijk van R. v. d. K., knecht van den beurtschipper op Amsterdam, YV. 's Avonds te voren is hjj, hetzjj bij ongeluk of door eenig toeval, te water geraakt en verdronken. Te 's Hertogenbosch heelt zich Zaturdag avond een 18-jarig jongeliug, die als koloniaal zjjne bestemming zou hebben moeten volgen, uit leedwezen over den door hem gedanen stap zich een kogel door het hoofd gejaagd. Het schot heeft echter den dood niet ten gevolge gehad, doch de ljjder, die naar het hospitaal is overgebragt, verkeert in hopeloozen toestand. Te Oss. in Noordbrabant, is eergisteren brand ontstaan in een schuur, die terstond in vlam stond en het vuur mededeelde aan vier boerderijen, welke tot den grond zijn afgebrand. 7 varkens zijn hierbij omgekomen en ook de inboedels werden een prooi der vlammen. In de bosschen om de dorpen Mechelen en Epen (Limburg) houdt zich een troep wilde zwijnen op. Tot uilroeijiug dezer ongenoodigde gasten is door jagers uit de omstreken een jagt georganiseerd. Reeds is een ever ter zwaarte van 163 KG. door hen gedood. De Courier du Limb, verneemt uil goede brondat de kautonrcgler te lleerle last heeft ontvangen, naauwkeurige inlichtingen in te winnen omtrent de kloosters, kloosterlingen enz. Het blad is van meeningdat alle kantouregters dezelfde instructie zullen ontvangen hebben en leidt uit deze wijze van informeren af, dat bij de regering plannen beslaan, die niet voordeelig voor de kloosters zullen zijn. De commissie voor de feesten der pacificatie van Gent heeft dezer dagen uit Nederland een zeer eigenaardig geschenk ontvangen. De heer P. van der Want. pijpenfabriekant te Gouda, heeft opzelteljjk groote pijpen voor de bedoelde leesten laten maken en een mandje met die pijpen als eeregeschenk voor de commissie, als ook aan den burgemeester van Gent gezonden. Op den kop er van staat aan den eenen kant het schild van België en aan den anderen kant dat van Nederland, met het opschrift: Pacificatie ran Cent. Langs den steel der pijp leest men aan de eene zijde: Prins ffiUeni van Oranje Jan Vanderlindenabt Philips van Marnix8 Nov. 1576; en aan de andere zijde: ter eere van 'tvolk van Artevelde Aug. 1876. Graaf Ch. de Kerchovc, Burgemeester van Gent. 's GRAVENHAGE25 Julij Bij kon. bestuit van 21 Julij jl. is, ten vervolge op dat van 2 Junij jl. houdende belooniug dergenendie zich onderscheiden hebben bij de krjjgs- verrigtingen op de Noordkust van hel eiland Ceram in 1875, ter zake voorschreven alstios benoemd lot ridder 4® kl. van de Militaire Willemsorde Jane Sowale, regent der Alfoersche negorij Loemaweh. Aan den heer jhr. mr. G. 11. Beelaerts van Blokland is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van financiën. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is benoemd tot officier van sezondbeid 2® kl., de officier van gezondheid 3e ki. R. H. F. Sikkes, van dat personeel. De minister van marine zal Vrijdag aansl. geen gehoor verleenen. De minister van oorlog heeft aan de tweede kamer ingezonden een nota van wijzigingen in het aanhangige wets-ontwerp (den 25s,eD January 1873 ingediend) betredende wijziging der wet van 28 Augustus 1851, rege lende de bevordering, het ontslag en hel op pensioen stellen der militaire officieren bij de landmagt. De kroonprins van Dtiitschland met familie heelt gisteren het diner gebruikt bij 'L. K. 11. prins Frederik. De heer Hoyack, Dnitsch consul in Nederland, was heden met zijne familie de gast van den kroonprins. Heden den leestdag van den II. Jacobus, patroon van de r. k. kerk op het Binnenhof alhier, werd op plegtige wijze de gedenksteen gelegd van de in aanbouw zijnde parochiekerk in de Parkstraat. Onder de plegtigheid had eene schaalcollecte plaats ten behoede van de werklieden, wie in de vorige week een treurig ongeluk trof; de ontvangst getuigde van het innige mede leden dat de aanwezigen voor die ongelukkigen gevoelden.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1