BUlTKNLAtMiSCHE BEU UI I Ki\ PEK TELEGRAAF. F J. Stam, T. E. van Staveren, H. T. van Stipriaan Luïscins, G. Witsen Elias, jhr. H. L. Wiehers. S. Woldring. E. Zegers Rijser: tot adelborst 3e UI. voor de mariniers: C. N. Cazaux van Staphorst, J. A. Gauw. M. J. Struick. 1. P. A. Termaat. J. A. van Toorenburg en E. A. R. van Reek. Z. K. H.. prins Albert van Pruissen is heden ochtend, vergezeld van Z. K. H. prins Alexander, naar het Loo vertrokken, ten einde een bezoek ar te leggen bij Z. M. den koning, lieden namiddag keerden de vorstelijke personen alhier terug. Heden was het voor de Ditilsch keizerlijke familie, te Seheveningen logeerende. een feestdag. De oudste dochter van het vorstelijk echtpaar, prinses Charlotla. geboren 24 Julij 1860. vierde dit jaar haar IC""1 geboor tedag. In den kring van het vorstelijk gezin werd dit feest op hartelijke wijze gevierd Van verschillende zijden mogt de jeugdige prinses blijken van belangstelling ondervinden. De leden van onze kon. familie lieten reeds vroegtijdig hunne gelukwenschen overbrengen, vergezeld van keurige bou- quetten. H. K. H. prinses Marianne overhandigde de prinses persoonlijk een bloemruiker. De dag voor het definitief vertrek van 11II. UK. Illl. den kroonprins en de kroonprinses van Dnitschland met hunne twee oudste zonen is bepaald op 30 dezer. Zij zullen zich alsdan naar Zwitserland begeven. De jongere kinderen verblijven tot 23 Augustus te Seheveningen. Rij kon. besluit is, na advies van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op bet deswege gedaan verzoek van den raad der gemeente 'sGravenhage beslist, dat de zorg voor de instandhouding, bruikbaarheid en veiligheid van de Laan van Nieuw-Oosleinde, van daar naar Voorburg, niet afhangt van burgemeester en wethouders van 'sGra venhage. De koning besliste op hel verzoek van den gemeenteraad in bovengemelde» zin, hoofdzakelijk op grond dat de Laan van Nieuw-Oost- einde niet is hel eigendom der gemeente sGravenhage. maar eigenaars, beheerders en onderhoudspligtigen daaraan zijn bijzondere personen en der halve de last van herstel op de provincie rustte. Gelijk men weet hadden gedep. stalen een post voor hel onderbond van dien weg op de gemeente- begrooting gebragt. Te Seheveningen was gisteren bet bezoek zeer druk. Alleen door den tramway zijn ruim 5500 personen vervoerd. Gisteren ochtend omstreeks 8 ure had er bijna een ongeluk in de zee plaats. Een aankomend jongeling, zijne voeten willende wasschen, geraakte in een kuil en zou. was de agent van politie Toet niet toegeschoten om hulp te verleenenzeker verdronken zijn. Voorzigligheid zij steeds aan bevolen. EH6 ELAND. LONDEN 23 Julij. De Observer verneemt uit Berlijn het volgende: De keizers van Oos tenrijk en Dnitschland zijn hel te Salzburg eens geworden, dat handhaving der politiek van non-interventie onmogelijk is. met het oog op de moorden en het bloedvergieten op het schiereiland van den Ralkan. De geruchten omtrent eene Europesche bemiddeling ten gunste van den vrede zijn intus- schen voorbarig. Geenerlei voorstel is nog gedaan. Van de gekwetsten bij het springen van den stoomketel op de Thun- rlercr zijn er drie in bet hospitaal te Portsmcuth overleden; het getal slagt- oflers bedraagt nu 40. Maar dat getal zal zeer zeker nog toeuemen. Gel den worden verzameld ten behoeve van de nagelaten betrekkingen. Reeds is eene aanzienlijke som ontvangen: doelt de burgemeester van Portsmouth deelt mede dat er 20000 zal noodig zijn om den gezinnen der verongelukten financieel het verlies der kostwinners te vergoeden. Betreffende de quaestie der regtbank te Alexandrie deelt de Times o. a. het volgende mede, omtrent hetgeen aanleiding heeft gegeven tot de sluiting der zittingen door den heer Haakman: Zekere heer Carpi was houder van een wissel, door den administrateur van hel particulier vermogen desonder- konings, de zoogenaamde «Daira", op den minister van financiën, als verte genwoordiger der Egyptische regering, getrokken. Op den vervaltijd aan geboden werd die geweigerd, op grond van het besluit, waarbij de betaling der coupons van April en Mei voor drie maanden werd uitgesteld. Hierop stelde Carpi eene actie iu. op grond, vooreerst dat de «Daira" aansprakelijk was. immers dat liet besluit waarbij de schatkist hare betalingen schorste het bijzonder vermogen des onderkonings van zijne verpligtingen niet ont heffen kon; ten tweede, dat elk regeringsbesluit onwettig was, hetwelk streed met de bepalingen van het wetboek, als grondslag voor de gemengde regtbanken bij tractaat ingevoerd. De regtbank van eersten aanleg stelde den onderkoning in hel gelijk, maar in hooger beroep won Carpi zijne zaak. Natuurlijk was dit zoodra niet bekend, of het stroomde vorderingen; niet minder dan 43 op één dag. De zaak werd bedenkelijk en de regerings- advocaleu verschenen in officieel gewaad ter regtbank, verklarende, dat de regering weigerde in eenig regtsgeding op te treden, «waarbij de bevoegd heid van den soiiverein betwist werd om wetten te maken in het algemeen helaas van den staal, of waarbij de eiscli gesteld werd, dal de reelbank elk individueel belang zon beschermen, dat nadeel mogt ondervinden van noodzakelijke wetten' De moeijelijkheid wordt niet verminderd door de hopelooze verwarringwelke feitelijk bet particulier vermogen des onder konings met dat des lands tot een geheel beeft zamengcsmolten. PKANNKUH. De senaat, zegt het Joiirn. des Héb.heeft eene ernstige beslissing genomen: hij beeft beslist, dat hij niet zou overgaan tot de beraadslaging over de artikelen van het ontwerp van wet op het toekennen van akademi- sclic graden. De meerderheid was zeer gering: 5 stemmen slechts. Hel is te betreuren dat de senaat niet vooruit heeft begrepen het belang, dal het had de regering te steuren: maar men mag z ggen. dat hij de zaak niet beschouwd heelt uit een ministerieel oogpunt, en wij gelooven. dat er op hel oogenblik der stemming in zijne gedachten niets vijandigs was legen de algenieene poliiiek van de regering, die de ceuige is. welke het na de jong ste verkiezingen mogelijk is toe te passen. Ongelukkigerwijs wekte het ontwerp van wet zekere ongerustheid op, zekere emotiën. vreemd aan de staatkunde, en die het debat slechts had kunnen aanwakkeren, in plaats van te sussen. De senaat heeft weerstand willen bieden op een bijzonder punt, maar zal, wij willen bet gelooven, geen werktuig worden van bot singen, dat wil zeggen van revolutiën. Naar aanleiding van een aanval van den heer de Cassagnac op den minister van biunenlandsche zaken in de kamer van afgevaardigden, over de benoeming van een maire. heeft de kamer een votum van vertrouwen in hei ministerie met algemeene stemmen aangenomen. - fit de strafkolonie Noumea zijn weder vijf veroordeelden ontsnapt. die wegens diefstal in de kolonie vertoefden. In den nacht van 20 np 21 Mei laatstleden ontsnapten zij in een boot. Tijdens het beheer van den nieuwen gouverneur zijn nu reeds 35 veroordeelden ontsnapt. Aan boord van een pakketboot, Marie Henrietta., varende tlisschen Calais en Dover, is de heer J. Gerstenberg in de machinekamer gevallen. Hij brak de uekbeenderen en was onmiddellijk een lijk. Een gedeelte der stad Gavray (dep. van het kanaal) is door brand ver nield. Honderd huizen zijn in de ascli gelegd en vier honderd inwoners van dak beroofd. Er is eene inschrijving geopend om de ongelukkige» te hulp te komen. De oorlogscorrespondent in het Oosten van de Temps deelt o a. het volgende mede: Het blijkt, dat in de Turksche hoofdstad de groote menigte moge praten van de Serviërs te verpletteren, maar enkele bezadigde lieden erkennen, dat de toestand, uit een militair gezigtspunt beschouwd, alles behalve goed is. De strijdkrachten zijn in werkelijkheid niet, wat zij op bet papier loonen; de administratie is slecht; de verdiensten der staf-officieren zjjn op zijn minst zeer twijfelachtig. Toch zijn er lieden soms boog ge- plaatste lieden die de volgende zonderlinge redenering er op nahouden: aangenomen dat Servië 100 tot 120.000 man in het veld brengen kan. zoo hebben wij met onze vrijwilligers binnen kort 300,000 man. In enkele dagen I hebben wijzonder een bepaalden veldslag geleverd te hebben10000 Ser viërs gedood. We mogen dus aannemen, dat we er 15000 per maand kunnen ombrengen. Op zijn langst genomen zon dus de uitroeijing der Ser viërs vijf of zes maanden duren. Volgens dien correspondent redeneert het volk te konstantinopel aldus: De regering is dwaas, wanneer zij troepen tegen de rebellen zendt; men behoeft alleen de 150,000 Sofia's, die te Konstantinopel zijn, naar Serviëen Montenegro te zenden en door Gods geest gedreven zullen zij die landen, bijkans zonder slag of stool, van de ellendelingen schoonvegen. Het staat vast als een paal boven water, dat een Muzelman met één enkel geweer schot tien Christenen kan doodschieten. Omtrent de gebeurtenissen ep het oorlogstooneel wist de correspondent van de Temps geene bijzonderheden, maar hij deelt nieuwe gruwelen medt uit Bulgarije. Ook zendt de correspondent aan de redactie van de Tempt een exemplaar van een te Konstantinopel, onder de ongeil van het Turk sche gouvernement, gedrukt Bulgaarsche dagblad de Denir, waarin bet ver haal van die gruwelen voorkomt. (IIIIT9CIILA A I». In het stadje Todtnau, in het Zwarte Woud, heeft een brand gewoed, waardoor 88 huizen, bewoond door 248 gezinnen, de kerk en het raadhuis eene prooi der vlammen zijn geworden. De Weener Pol. Corr. ontvangt uit St. Petersburg het berigt dat dt Turksche gezant bij het overhandigen zijner geloofsbrieven door keizer Alexander persoonlijk met alle onderscheiding behandeld werd. Daarentegen zou de Czaar zich over de verhoudingen in Turkije op eene wijze uitje- laten hebben, welke op hem den diepsten indruk heeft gemaakt. De gezant trok zich na de audiëntie zigtbaar terneergedrukt terug. TURK IJ E. De Turksche regering heeft de volgende bekendmaking afgekondigd: «De bladen beschuldigen ten onregle de vrijwilligers in Bulgarije, die niet tot de geregelde troepen belmoren, van plundering, van gruwelen en zelfs van moord. Deze vrijwilligers zijn zeiven inwoners der provincie Bulgarije; zij zijn gewapend en naar het tooneel van den opstand gezonden ter ver dediging van hunne huisgezinnen en hun eigendom, welke beiden door ie opstandelingen bedreigd worden, en in het vooruitzigl dal de Turksche rege ring hen met een toereikende troepenmagt zou ondersteunen, om den opstand te onderdrukken. Waar is het, dat deze vrijwilligers zich aan handeling» hebben schuldig gemaakt welke afkeuring verdienen, maar met zekerheid kan gemeld worden dat de berigte» dienaangaande sterk zijn overdreven, Bovendien werden de Mohammedanen tot eenige in hunne vertwijfeling ge pleegde handelingen geleid door de omstandigheid, dat zij bij de aanvoerders der opstandelingen den schriftelijken last vonden, uitgaand-' van de verschil lende comités van den opstand, om de Mohammedanen te vermoorden ei Adrianopel, Philippopolis en Tatar-Bazandschik te vernielen. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de generaals Moustapha en Dje- laledin de Serviërs in de omstreken van Bjelina op 21 Julij hebben aange vallen en geslagen. De Serviërs leden een geheele nederlaag, verloren luinne verschansingen en 4 stukken geschut. Zij trokken op Hol Atteueja terug. Uit Belgrado wordt als officieel gemeld: Na het moorddadig gevecht op 20 JttIij te Bjelina lieten de Turken vele geweren en veel ammunitie achter. De Serviërs begroeven 200 Turken. De Servische troepen rukten eene verschansing nader bij Bjelina. 360 vrijwilligers stootten te Novosello aan den Donatt op 6 bataillons Nizams en benden Tscherkessiërsterwijl ook uit oorlogsstoomschepen op hen geschoten werd. De vrijwilligers we ken voor de overmagt. PARIJS. 23 Julij. Blijkens officiële bekendmaking is voor de leening ten behoeve der stad Parijs ingeschreven voor 54-maal bel bedrag. KONSTANTINOPEL. 23 Julij. (Officieel.) Een Montenegrijnsch corps van 6000 man heeft den Turkschen post te Banjani aangevallen. Na een hevig gevecht zijn de Monlenegrijnen gevlugt, met achterlating van 200 dooden. Hunne verschansingen zijn vernield. PARIJS, 23 Julij. Het Journ. off., heden zeer laat verschenen, bevat het rapport der commissie van enquête iu zake het incident bij het toelatings examen aan de polytechnische school. De commissie is tot de slotsom ge komen, dat de onbescheidenheid, waarover men zich heeft beklaagd, bloot een gevolg van hel toeval is. Wie zich aan de onbescheidenheid beeft schul dig gemaakt kon niet ontdekt worden. De kweekeling van St. Geneviève, die. naar men zegt. met het op te geven onderwerp bekend zou zijn geweest, ontkende dit en heelt zelfs zijn opstel niet kunnen maken. St. PETERSBURG, 22 Julij. De Agence tel. Husse meldt, dat generaal Tchernajefï' zich noordwaarts heeft begeven met een detachement ter ver sterking van bet legercorps van Leschanin, bij den Timok. (In een ander telegram wordt gemeld, dat TschernajefT genoodzaakt was naar zijne pósitito terug te keeren, omdat de Turken versterking hadden gekregen van Je keizerlijke garde.) BELGRADO, 23 Julij. Officieel. Den 21sttn hebben de Turken een aanval gedaan op de Servische verschansingen bij Klein-Zwornikdoch zij werden teruggeslagen. In het gisteren geleverde gevecht hij Rakilnilza. aan den Timokwerden de Turken op de vlugt gedreven.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2