leidsciie c0iikakt. |87fi. N". 173. D1NGSDAG 25 JULIJ. STADS-BERICHTEN. BINiN KIN LA NI SCiH BEU IGTEN De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestaagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jcars ƒ3.franco p. p. 3 50. met het F er slag der Handelingen van den gemeenteraad ƒ3.35, franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaart, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 27i,eD Julides namiddags te half drie. 1». Benoeming van een Regent van de R. K. Armen en het R. K. Wees- en Oudeliedenliuis. (155) 2°. Idem van hulponderwijzers of hulponderwijzeresscn. a. aan de school n». 2 voor onvermogenden. b. aan de school n'. 2 voor minvermogenden. c. aan de school n°. 1 voor minvermogenden. d. aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (158) 3». Idem van eene hulponderwijzcres voor de handwerken aan de scholen n». 1 voor on- en minvermogenden. (159) 4». Verzoek van A. J. Van Mannekus om eene uilloozing te maken voor zijn huis aan den singel bij de Naakte Sluis. (148) 5». Idem van G. Tibboel betrekkelijk zijne aanvrage ter bekoming van ge meentegrond bij de voormalige Marepoort. (149 en 160) 6°. Idem van J. Van der Wiel ter bekonnng van gemeentegrond aan den Nieuwen Rijn. (150 en 160) 7». Idem als voren van P. Kooreman aan de Oude Ileerengracht. (151 en 160) 8°. Idem als voren van L. Maas aan de Kaiserstraat. (136 en 163) 9°. Idem als voren van K. F. A. Hoefficke in de stadhuispoort. (131 en 160) Voordracht betrekkelijk de gewijzigde verordeningen op de heffing en invordering van markt- en liggelden. (144 en 164) 1 Suppletoire begrooting, dienst 1876, van het Gereformeerde Minne- of Anne Oude Mannen en Vrouwenhuis. (153) Voordracht tot vermeerdering van het aantal onderwijzers of onder wijzeressen 2Je klasse en tot vermindering van het aantal hulponder wijzers en hulponderwijzeressen aan de scholen voor on- en minvermo genden. (162 en 160) Idem beirekkelijk de huur van het schoollokaal op de Pieterskerk gracht. (157 en 160) 14". Verzoek van .1. C. Vunderink om ontslag als ambtenaar belast met het toezicht op de honden. (161) 10». 11 12' 13», LUIDEN. 24 Julij. Door de staatscommissie voor het geneeskundig examen is heden tot arts bevorderd de heer G. II. Schlcncker, candidaat-arts. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ25.50. ƒ5.20 en ƒ2.50 en de laagste prijzen 25.ƒ5.- en ƒ2.50. Onder de voorstellingen, die gedurende de kermis alhier gegeven wor den, vestigen wij de aandacht nog in het bijzonder op die. welke in het theatre mechanique van den heer Morieux (standplaats Uzerengrachtl plaats hebben. Reeds mogl dit theatre, naar wij gelezen hebben, in onderschei dene plaatsen onzes lands, algemeen bijval vinden. Het nuttige en aange name is hier op voortreffelijke wijze vereenigd. Bij den aanvang maakt de toeschouwer een schilderachtige reis mede van Londen naar en door Parijs. Bij het opkomen der zon verlaat men Engélaud's hoofdstad, lil het Kanaal aangekomen, woont men een storm op zee bij. De bliksem doorklieft de lucht en verlicht op magische wijze de heen en weer bruisende golven. Er daagt een stoomboot op, die in den strijd met het verbolgen element wordt heen en weer geslingerd. Een bliksemslag treft het ongelukkige vaartuig, welks vertwijfelende bemanning den wissen dood poogt te ontvlieden. Dit tooneel van schrik verlatende, ontwaart men in de verte de Franschc kus ten, men passeert Calais, St. Omcr, kasteelen en dorpen en komt te Parijs. Men ziet St. Denis, de kerk de la Madelaine, Chateau d'eau, de gebouwen der vertegenwoordiging, alles gevuld met tal van mechanische figuren. De afdeeling der automaten verdient vooral lof. De bewegingen dezer mecha nismen zijn van dien aard, dat zij niet vernuftiger kunnen verlangd wor den. Dit theatre is een druk bezoek waardig. - De minister van oorlog, ontvangen hebbende een aantal verzoeken van of ten behoeve van milieicn-verlolgangers om vrijstelling of om uitstel van opkomst in werkelijke dienst voor de te houden herhalingsoefeningen, heelt ter kennis van de adressanten gebragt, dat de belangen van de dienst niet toelaten in hun verzoek te bewilligen. - De 25e algemeene vergadering der vereeniging ter bevordering van fabriek en handwerknijverheid in Nederland zal op Woensdag en Donder dag 9 en 10 Augustus a. s. te Zwolle worden gehouden. Nabij de Daniël Stalpertstraat te Amsterdam is een in de w eide loopend paard gruwelijk mishandeld. Men heeft het dier. dat zijn laatste levensda gen slijt door een met stëenen geladen kar voort te trekken, gedeeltelijk met een brandbare stof ingewreven en die daarna aangestoken, zoodat het dier bijna half verbrand is. De dader is, meldt het iV. v. d. D., ongeluk kig genoeg, niet bekend. De luchtreiziger de Pauw is Vrijdag namiddag te Arnhem opgestegen, vergezeld van twee personen. Ten 4 ure had de opstijging plaats en kwar tier over 7 ure is de ballon op de Mokerheide nedergedaald. Te Lobith had Vrijdag 11. het volgende ongeluk op de rivier plaats. Van de bemanning cener aan den zoogenaamden Bijland liggende bagger machine raakten vijf personen te water. Twee hunner werden nog door de hulp van een toegesnelden schipper geredmaar de drie anderen verdronken. Te Franeker zijn in verschillende snoepwinkels in beslag genomen helder rood en groen gekleurde suikerboonen of erwten, welke uit Enge land ingevoerde erwten bij scheikundig onderzoek een aanzienlijke hoeveel heid arsenicum bleken te bevatten. De regterlijke maat te Heerenveen heeft zich dezer dagen naar Oranje woud begeven. Men vermoedt, dat een ongehuwde boerendochter, eene wees, zich schuldig heeft gemaakt aan kindermoord. Voor het geregtshof te 's llertogenbosch stond Vrijdag teregt Sjobko Abelios, laatst wonende te Groningen, beschuldigd van op 5 April jl.ten huize van den heer de J., te 's Bosch, op diens echtgenoote vijf revolver schoten te hebben gelost, waardoor zij aan de linkerhand en het oor ver wond werd. Door deskundigen werd verklaard, dat wanneer het schot het hoofd had gelrollen, dit den dood had kunnen ten gevolge hebben. De beschuldigde gaf voor de daad te hebben bedreven, omdat bedoelde mevr. de J. weigerde hem ƒ250 te restitueren, die hij voorgaf haar vroeger tot het voeren van een proces te hebben geleend. Het openb. min. eischte eene gevangenisstraf van 8 jaren. Als verdediger van den beschuldigde trad op jhr. mr. E. van Rijckevorsel van Kessel. Van Lith zijn Vrijdag naar het Loo teruggekeerd de koninklijke be dienden, in Maart jl. bij gelegenheid van den watersnood derwaarts over gekomen met lemen van Z. M. den koning. De bedienden van Z. M., met de zorg voor ee (enten belast, hebben vier maanden te Lith vertoefd. Zij waren te allen tijde bereid de tenten, naar de veranderde omstandigheden en behoeften, ovreenkomstig den wensch van het burgerlijk bestuur, te ver plaatsen. Om hunne trouw, hunnen ijver, hunne voorkomenheid verwierven zij zich aller achting. De kosten, zoo van transport als van het verblijf der bedienden, worden geheel door den koning gedragen. Te St. Oedenrode werd dezer dagen door een veldwachter een persoon opgemerkt, die bezig was op eene weide hooi in een zak te laden. Ontdekt zijnde, zette hij het op een loopenmaar toen hij zag dat hij niet kon ontkomen, trok hij een mes en kwam dreigend op den veldwachter af. Deze waarschuwde hem te zullen schieten, en toen die waarschuwing niet baatte, loste hij zijn revolver, waardoor de vlugteling aan den schouder werd verwond. Bij de daarop gevolgde gevangenneming bleek het een be rucht persoon te zijn. 'sGRAVENHAGE, 24 Julij Tot referendaris bij het dep. van binnenland-'che zaken is benoemd jhr. mr. G. de Bosch Ketnper, commies ter provinciale griffie van Noordholland. Tot notaris te. Rotterdam is benoemd de heer W. van Traa, cand.- notaris aldaar. Met ingang van 1 September aanst. zijn door den minister van ma rine de navolgende jongelingen benoemd: tot adelborst 3e kt voor de zee dienst: L. A. Asperen van de Velde, I. G. II. Baerts, .1. BeeckmanI. G. Besier, W. T. de Booy, J. W. Bos .lanszen, .1. 11. Commijs, G. A. Dom in i- cus, D. A. van Drooge, E. E. Dullemond, J. E. J. Eybergen, A. A. Flaes, A. Gersen, N. Gips, G. L. Goedhart, J. G. A. Goedhart. C. I.. Groll, E. de Haan, J. L. Hanewinckcl. G. G. 1). baron van llardenbroek, II. lier man, H. Hoven, 1. B.-A. Jonckhcer, I. C. Kiiller, A. P. Koning. G. M. Kraay, I. C. P. Kraijenhoff van de Leur. J. .1. van Laar. L. J. van der Mandele, B. F. Mevboom, B. P. J. G. Mol, J. B. Mulder, M. van Nassau, B. Nierstrasz, M. W. L. Olivier, T. \V. Parker Verboom, R. Posthumus Meyjes, J. A. A. G. ridder van RappardZ. I. 11. Rietberg. II. C. A. Schlii- ter, jh'. J. A, G. von Schmidt auf AltenstadtT. Slot, \V. G. J. Smit,

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1