PER TELEGRAAF. Kerkelijke hoofdelijke omsla»- der Nederl. Hervormde gemeente te Leiden. handteekeniug en den stempel op de briefjesom ingeval van twijfel onmid- delijk aangifte te doen. Uit Salzburg meldt men: De keizer van Duilscliland is Vrijdag van bier naar Gastein vertrokken. Keizer Franz Joseph deed Z. M. tot aan het spoorwegstation uitgeleide en bij het afscheid nemen kusten beide vorsten elkander driemaal en schudden elkander hartelijk de hand. Men meldt dat de toestand van het bekende Arenenberg door den jongsten hoogen waterstand weder veel achteruit is gegaan. In het begin van het voorjaar had deze buitenplaats van wijlen Napoleon III reeds veel geledenmaar nu is dit landgoed nog meer gehavend. Er hebben allerwege aardschuivingen plaats gehad, zoodat de gansche aanleg der plaats is be dorven. TURKIJE. Uit Konstantinopel meldt men dat Midhad-pacha de bankiers in die stad bij zich heeft laten komen om hen over het sluiten eener leening te raadplegen; doch dat zij stellig weigerden daartoe mede te werken en niets anders deden dan gelden inzamelen voor de verpleging van gekwetsten. Met dit doel wordt ook onder de Muzelmansche bevolking veel bijgedragen. De oorlogscorrespondenten van de Times en het Daily News bevesti gen het Servisch berigt aangaande de inneming en het verlies der drie Turksche schansen. Het gevecht had plaats te Iswor, niet ver van Saiczar, en 10000 Serviërs vochten tegen 12000 Turken. De Serviërs behaalden de zege, maar werden ten slotte, toen de Turken versterking kregen, tot den aftogt genoodzaakt. Aan beide zijden werden ernstige verliezen geleden. Volgens de Turksche berigten was het een volslagen nederlaag voor de Ser viërs, die 5 kanonnen. 2 caissons en 7 paarden verloren. Uit Belgrado wordt gemeld dat de minister van binnenl. zaken eenige deputatiën uit de bevolking heeft ontvangen, die op dreigenden toon de openbaarmaking vroegen van de lijsten der gesneuvelden en gewonden, alsmede van officiële berigten van het oorlogstooneel. Groote hoeveelheid chassepots en ammunitie zijn over Rumanic aangekomen. - Op den l'te° Julij zijn te Smyrna 56 ter dood veroordeelde Muzelman nen uit de gevangenis losgebroken. Zij hebben zich met revolvers en ge weren die op het Israëlitische kerkhof voor hen gereed lagengewapend en leverden aan de soldatendie op hen afgezonden wareneen formelen veldslag. Gedurende het gevecht werden 15 der losgebroken booswichten gedood of gewond, 24 andere werden gevat, doch 17 zijn nog steeds op vrije voeten. In dezelfde gevangenis zrjn nog 762 Grieksche gevangenen opgesloten en in de stad zijn niet eens zooveel soldaten. BELGRADO, 21 Julij. (Officieel). De in Beljina verschanste Turken vie len gisteren met 10 bataillons en een corps Baschibazoeks het leger van Alimpitz aan, om hem op den anderen oever van de Drina terug te dringen; na een gevecht van zes uren werden de Turken teruggedrongen en tot Beljina vervolgd. Eergisteren vielen de Turken den Servischen overste Us- sum Mircovic in Gramada aan; de strjjd duurde tien- en een half nur en bleef onbeslist. Gisteren hernieuwden de Turken, die versterking ontvan gen hadden, den aanval, doch zij werden teruggeslagen. LONDEN, 21 Julij. De correspondentie betreffende de Turksche aangele genheden is rondgedeeld en is 373 pagina's groot. Zij loopt van 30 Jannarij tot 17 Julij en bevat 544 stukken; de correspondentie over de wreedheden door de Turken in Bulgarije gepleegd is er bij. De correspondentie over de Oostersche quaestie eindigt met een depêche van lord Loftus van 11 Julij, waarbij hij den bevredigden afloop van de zamenkomst der keizers te Reichstadt mededeelt. LONDEN, 21 Julij. Volgens de verklaring van Disraeli zou de parlements- zitting niet vóór de tweede helft van Augustus gesloten worden. De behan deling der Oostersche quaestie is bijna niet mogelijk vóór het einde der vol gende week. De diplomatie onderzoekt thans de vraag of weldrahoe eerder hoe liever, het voorstel tot een wapenstilstand gedaan zal kunnen worden. De heer Isidore Gerstenberg, een geacht Duitscher, hier wonende, is op de reis tusschen Dover en Oslende ongelukkig om het leven gekomen door een val in de machinekamer van de stoomboot. VERSAILLES, 21 Julij. Senaat. Na het sluiten der algemeene beraadsla gingen over de wet op het verleenen van de akademische graden, verzocht de minister Dnfaure dat de senaat de wet zou aannemen, ten einde het ministerie te versterken, doch met 144 tegen 139 besloot de senaat niet over te gaan tot de behandeling van de artikelen der wet. LONDEN, 22 Julij. Reut. office ontving het volgende berigt uit Alexandrië, van hedenZaak Haakman. De minister van justitie is heden van Cairo alhier aangekomen. De vergadering van regters heeft het gedrag van dén heer Haakman goedgekeurd, maar den heer Antoniades benoemd tot regter bij het hof van summier regt. Heden morgen had er eene demonstratie voor het hof plaats; de kreten werden aangeheven: Leve Haakman! Regt voor allen Met genoegen hebben wij opgemerkt, dat voor bet echtpaar, dat den 3d'" Augustus den dag beleeft, waarop het voor vijftig jaar aan elkander dooi den huwelijksband werd verbonden, door de Hceren J. H. Sala en H. van Pinksteren, Brcedestraat. liefdegiften worden ingezameld. Mochten hunne pogingen worden gezegend, velen iets afzonderen; want dat echtpaar, arm voor de wereld, heeft zich ten allen tijde, naar onze informatiën, door een voorbeeldig gedrag onderscheiden. In deze week wordt zooveel uitgegeven voor zich zeiven; mochten toch velen aan die brave ouden denken, en hun levensavond, zeer donker, verhelderen. Enkele giften zijn reeds ingekomen. t. t. INCKEL. Aan den heer redacteur van de Leidsche Courant. IN GEZONDEN. I Onlangs werden in de Leidsche Courant van M. vier artikels opgenomen over hetgeen weldra komen zou, namelijk: over den voormelden omslag, waarvoor door de gemeente-commissie de aanslagbillctten in de vorige week werden rondgezonden. Op de keerzijde daarvan wordt verklaard: dat daarbij is gelet op «art. 35 van het Reglement op het beheer der kerke- //lijke fondsen en goederen (1 October 1870) door de Nederduitsch Her- //vormde gemeente alhier aangenomen en goedgekeurd bij de stemming^ van "23 en 24 Juli 1869, gehouden". 1 Die artikelen van M. doen vermoeden, dat, als hij meer bekend ware met het kerkrecht der Nederl. Herv. kerkhij niet zóó lichtvaardig of luchtig over de gevolgen van dien omslag gedacht en geschreven, maar zich tot taak gesteld zou hebben: grondig aan te toonen. dat de gemeente- commissie op het wélslagen rekenen mocht, krachtens het genoemde arti kel 35. Gewis zou zrj daarop mogen rekenen, als dat Reglement raiion d'etre, recht van bestaan had. dat wil zeggen: het initiatief daarvoor ge- nomen was door de synode, overeenkomstig haar Algemeen Reglement voor de Nederl. Herv. kerk in het Koningrijk der Nederlanden (1 Mei 1852), hetwelk de dusgenoemde grondwet der Nederl. Herv. kerk is; want io art. 65, handelende over de verplichting der synode ter zake van het fc. heer der kerkelijke goederen en fondsen, wordt in de tweede alinea be- paald: «omtrent de administratie der kerk-, pastory-, custory- en andere «gemeentefondsen en de betrekking tusschen derzelver bestuurders en de «kerkeraden zullen nadere bepalingen worden ontworpen" Door de synode is hieraan geen gevolg gegeven, zelfs niet nadat de schei ding van kerk en staat is uitgesproken. De gevolgen daarvan voorspeld zijn te betreuren voor den bloei en den vrede der Nederl. Herv. kerkwant dientengevolge is het beheer over hare fondsen en goederen eene babelver- warring geworden, welke door een in de studie van het kerkrecht grijs geworden man: Ds. H. Stemberg, predikant te Amsterdam, wordt beschre ven in het weekblad «de hervorming", dd. 10 Februari 1876. n». 6, in het eerste gedeelte van het artikel: «een opmerkelijk vonnis". Het luidt aldus: «De verwarring op het gebied van het beheer der kerkelijke goederen is «groot en neemt nog altoos toe. Men weet niet meer waaraan men zich «te houden heeft. De gemeenten, die zich aan de organisatie vanhetA(lge- «meen) C(ollegie) van Toezicht aangesloten hebben en meenden veilig te zijn «onder de vleugelen van het Reglement (1 October 1871) ondervinden tot «hare schade dat de burgerlijke rechter den rechtsgrond betwist, waarop «die organisatie gebouwd is. Waar men een dusgenaamd vrijbeheer verkoos «en feitelijk de autonomie der gemeente proclameerde, bleef men ongedeerd «zoolang de kerkekas middelen genoeg bezat om in de kosten van den «eeredienst te voorzien doch toen men tot het heffen van een hoofdeljjkeo «omslag de toevlucht moest nemen, zag men weldra dat hel uitschrijven «der belastingen gemakkelijker is dan het innen. Voor kerkvoogden, die «beperkte fondsen administreeren, is de toestand weinig benijdenswaardig. «Hebben zij naar hun beste welen, met de meeste billijkheid en rechtvaar- «digheid ieders aanslag geregeld, er is dan maar een enkel contribuabie «noodig die betaling weigert, om het gansche gebouw van den omslag en «dus van de administratie te doen instorten. Op verschillende gronden kaa «die weigering steunen, en roepen nu de kerkvoogden de hulp in van dea «kantonrechter, om den weigerachtige tot betaling te dwingen, dan ziea «zij zich vaak in het ongelijk gesteld en moeten soms meer aan procts- «kosten uitgeven dan de gansche som van den aanslag bedraagt. «Wie in de laatste jaren den treurigen gang van zaken op het gebied «van beheer der kerkelijke goederen aandachtig gevolgd en het oog gevestigd «heeft op de zeer uiteenloopende rechterlijke uitsprakendie moet wel tot «de overtuiging gekomen zijndal hoe eer hoe beter verandering noodta- «kelijk is. Schijnt de kerk, om welke redenen dan ook, niet bg machte «of gezind, 'tzij een betere regeling in het leven te roepen, 't zij de vol- «strekte autonomie der gemeente te erkennenhet ware dan wenschelijk, «dat naar den wenk onlang in de Tweede Kamer gegeven, de Staat nog- «maals de teugels in handen namwelke hij zoo ondoordacht heeft laten «slippen. Er is behoefte aan een vaste, krachtige hand om orde uit deze «verwarring te scheppenen zoolang er van de eenig bevoegde macht geen «doortastende maatregelen genomen worden, zal het meer en meer blpen «dat de kerk haren ondergang te gemoet snelt. Bij de onzekerheid en «spanning, waarin de kerkvoogdijen verkeeren en met het oog op de pro- «cedures, die ten haren nadeele uitvallen, is het niet zóó onwaarschijnlijk «dat tal van gemeenten verreweg de gehoorzaamheid aan de Staatswet zul- «len verkiezen boven het vrije beheer of de organisatie van het Algemeen «Collegic. Wat is toch onaangenamer voor een administratie dan zichzebe «niet te kunnen handhaven en ten slotte niet gehandhaafd te worden door «den burgelijken rechter? Men zal het wel met ons eens zijn, dat zoodanig «beheer geen stand kan houden en dringend verbetering eischt." Zal men die dringende verbetering mogen verwachten van de beraadsla ging der synode, thans bjjeenvergaderdGewis zou dan mogen verwacht worden, dat weldra, ook ten opzichte van het beheer der goederen en fondsen overeenkomstig haar symbolum «alle dingen betamelijk en mei orde geschieden'paulus, I Kor. XIV: 40. Leiden, 21 Juli 1876. PROGRAMMA VAN MUWEKCITVOERIIVGEIV. Zomerzorg. -- Dingsdag 25 Julijdes avonds ten half zeven ure, directie H. Völlmar. le Afd.1. «Gnoote Marsch" over motieven van Beet- hoven, Wieprecht; 2. «Concert-Ouverture", Lortzing; 3. Souvenir uit de opera «La Traviata". Verdi; 4. «Soldaten-Lieder", Walzer, Gungl; 5. «Sou venir de Balfe, motieven uit de opera «La Bohémienne", Heinze. 2e Afd.: J 6. Ouverture «Le Vampyr", Lindpaintner; 7. Fantaisie uit de opera van I! Donizetti «Anne de Boulen", Leon Chic; 8. a. «Souvenir d'Amitié", Inter mezzo. Dunkler; b. «L'Anemone", Polka. (Solo voor Piston), Heymans; 9. Groote Fantaisie Concertante over motieven uit de opera van Mozart «Don Juan", Dunkler-, 10. «Groet van Verre", Marsch, Dunkler. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongeregt te Leiden, dd. 15 Julij 1876. 1 wegens overtreding op de wet betreffende den arbeid van kinderen. 1 wegens het niet sluiten eener tapperij op den bepaalden tijd, Zoeterwoude. 1 wegens het spelen om centen op de openbare straat. 2 wegens het als publieke vrouw niet verschijnen fop de geneeskundige visitatie. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 6