BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche (Courant van JMaandag 24 Julij 1<S76V°. ó72. BUITElNLAlNDSCHE BERIGTEN. Uit Rotterdam meldt men dat niettegenstaande de in Engeland streng gehandhaafde bepalingen op den invoer van vee, de uitvoer uit die haven naar de Londensche markt zeer belangrijk blijft. In de vijf eerste maanden van dit jaar werden van daar naar Londen uitgevoerd ruim 9600 koeijen, 8200 kalveren, ruim 2000 varkens en niet minder dan 117,500 schapen. Voortdurend worden ook geslagte varkens en schapen naar Engeland uitge voerd; in genoemd tijdsverloop tot een hoeveelheid van ongeveer 1,600.000 KG. Voor eene geldleening ten laste van het hoogheemraadschap de Alblas- serwaard, met Arkel beneden de Zouwe, groot 165,000. is ingeschreven tot een bedrag van ƒ444,000, tegen verschillende rente, van 4 tot 4% pCt. Te Amsterdam is eergisteren in de koninklijke fabriek van waskaarsen een 14-jarig meisje in een ketel met kokend water en vitriool gevallen. Zij werd met hevige brandwonden naar het gasthuis vervoerd. Een der nachtwachts van de eerste sectie te Amsterdam was gisteren nacht zoek. Na zorgvuldige nasporingen vond men hem in zijne woning. Hij had slaap gekregen en was naar huis gegaan. In de vorige week betrapte de politie te Bennekom iemand, aldaar woonachtig, op diefstal van een paar laarzen. Ten gevolge daarvan is diens woning onderzocht, waarbjj het is mogen gelukken een kar vol ge stolen goederen meester te worden en te vervoeren. Niet minder dan 20 diefstallen, waarvan men langen tjjd de daders niet kon ontdekken, wor den aan bedoelden persoon en zijn vrouw ten laste gelegd. Vier jaren heb ben zij ongestoord hun handwerk uitgeoefend. Twee personen nit Rouveenvan de weekmarkt te Meppel terugkee- rende, kregen twist, die zeer hoog liep. De een trok het mes en ver wondde zijne tegenpartjj zóó onmenschelijkdat deze door het vele bloed verlies als dood nederzeeg. Den volgenden dag was de toestand van den verwonde iets gunstiger. Woensdag avond had te Ruinen een verschrikkelijk voorval plaats. De persoon van J. F., schoenmakersknecht te Uff'elte, geboren te Noord- wolde, kwam, als milicien met verlof, in militaire kleeding zijn vroegeren baas te Ruinen een bezoek brengen, legde zijn spekzak af en zei: //Schrik niet, als ge schieten hoort!" Daarop ging hij naar buiten, men hoorde een schot en de ongelukkige was een lijk. Wat aanleiding gegeven heeft tot deze wanhopige daad, is niet bekend. Tot ambtenaren aan het bureau voor den provincialen waterstaat in Friesland zjjn door gedep. staten benoemd: tot 1' beambte, op eene jaar wedde van 1200, de heer J. K. de Jung, te Utrecht; tot 2e beambte, op eene bezoldiging van ƒ900, de heer A. Struiksma, te Leeuwarden. Voor de betrekking van 3' beambte, tevens teekenaar, jaarwedde ƒ600 a ƒ800, zal eene nieuwe oproeping van sollicitanten plaats hebben. 's GRAVENHAGE 22 Julij Tot plaatsvervangend kantonregter te Rauwerd is benoemd de heer S. Mossel, secretaris der gemeente Idaarderadeel, en aan den heer J. Tro- mer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Voorschoten. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt zal aanstaanden Woensdag, in eene buitengewone bijeenkomst van de vrijmetselaarsloge alhier, Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden in de orde worden opgenomen en te dezer gelegenheid gereci pieerd worden door den grootmeester Z. K. H. prins Frederik. Ter eere van Z. K. H. prins Frederik zal aanstaanden Donderdag, bij gelegenheid van het ma^oniek feest, op het terras van het groot stedelijk badhuis een buitengewoon vuurwerk ontstoken worden. Na afloop daarvan zal het terrein aan de landzijde met bengaalsch vuur wordenvei lic'.it. -- Z. K. H. prins Albert van Pruissen, met zijn adjudant, is heden voor middag ten 11% ure uit Duitschland alhier aangekomen in gezelschap van Z. K. H. prins Frederik, die, uit Minden terugkeerende, de reis medemaakte en begeleid door II. K. H. prinses Marianne, die haar zoon aan het station te Voorborg had verwelkomd. De prins begaf zich naar Scheveningen, alwaar hij geruimen tijd zal verblijven. Door het geregtshof alhier werd gisteren behandeld de zaak van H. K., beschuldigd van poging tol moord op zijne huisvrouw J. J. L. De aanklagt luidde: dat hij op 8 April jl. te Rotterdam, na daartoe vooraf het plan te hebben gevormd en daar des morgens op de markt een mes te hebben ge kocht, zich daarmede had begeven naar de woning waar zijn vrouw zich bevonddat hij haar toen gewelddadig heeft aangevallenop den grond ge worpen heeft, en met het mes talrijke verwondingen beeft loegebragt; en dat hij in het volvoeren van zjjn voornemen om zijn vrouw te vermoorden is verhinderd doordien een op de kamer aanwezige vrouw hem de armen heeft vastgehoudeneu het mes heeft afgenomenterwijl het dieper door dringen der wonden was voorkomen doordien zijn slagtofler haar hoofd en hals met de handen had bedekt. De beschuldigde had bij den commis saris van politie een volledige bekentenis van schuld afgelegd, welke hij echter in de instructie en ook ter zitting voor een deel heeft ingetrokken. De advocaat-generaal requireerde de schuldigverklaring aan poging lot moord en veroordeeling tot tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaar. Naar het oor deel van dien ambtenaar bleek de praemeditatie uit verschillende aanwijzin gen als 1". de extrajudicieele bekentenis van beschuldigdevan vooraf het plan om zijn vrouw te vermoorden te hebben gevormd, welke op geen aannemelijke gronden was ingetrokken2°. de tegen haar gebezigde bedrei gingen; 3°. het koopen van het mes korten tijd voor het plegen van den aanval; 4°. dat zijn moorddadig plan bleek uit zijn, na de daad gebezigde uitdrukking</nu ga ik er voor 25 jaar achter, net als Jut". De advocaat mr. Horch trad als verdediger voor den beschuldigde op en betoogde dat het feit niet anders opleverde dan het wanbedrijf van moedwillige verwon ding, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken was te weeg gebragt, weshalve hij concludeerde tot het opleggen van een geringe straf. Het hof deed terstond uitspraak; het verklaarde K. schuldig aan poging tot moord, gepleegd onder verzachtende omstandigheden, en veroordeelde hem tot cellu laire gevangenisstraf van één jaar. BEL. «IE. Omtrent het gebeurde in de zitting der regtbank te Antwerpen tusschen de advocaten Delvaux en Delaet wordt het volgende medegedeeld: De advo- kaat Delvaux trad als verdediger op, voor twee personen, die beschuldigd waren den 5den Junij steenen geworpen te hebben in het oude Jezuïtenklooster. De advocaat Delaet stelde zich civile partij voor zekeren heer Moretus, wegens de schade aan zijn eigendom toegebragt. De advocaat Delvaux ver zocht, dat de heer Moretus zijn eigendom bewijzen zou, omdat hij alle reden had te gelooven dat niet de heer Moretus, maar de Jezuïten-orde eigenares van het gebouw was. Delaet noemde dit eene ellendige chicane waarop Delvaux zeide: ellendig is hier maar één, namelijk gij, die het woord bezigt. En hierop viel het reeds vermelde tooneel, slaan en schoppen, voor. De voorzitter mengde zich niet in de zaak. FHAIKRUK. Het Journ. Off, bevat het besluit van den president, waarbij den minister Decazes het grootkruis van het Legioen van Eer verleend wordt. In de zitting van den senaat van Donderdag heeft de heer Laboulaye de voordragt van den minister van onderwijs betreffende de akademische graden bestredenzoodat de meening van sommigen dat hij een voorstander van het onderwijs was gewordenongegrond is. Hij betreurde het dat hij verschilde met den minister, ofschoon de staatkunde van het kabinet ook de zijne was. De voordragt was volgens hem niet liberaal, niet billijk, niet staatkundig. Zij strekt om den staat het monopolie terug te geven; zij zal den luister van het staatsonderwijs niet verhoogen. Onbillijk is de voor dragt, omdat zij de vrjje hoogescholen in de onmogelijkheid stelt, om met het staatsonderwijs te concurreren. Onstaatkundig is zij, omdat zij de katholieken tegen de republiek in het harnas jaagt. Toen de republiek gevestigd werd, heeft men gezegd, dat zij niet het gouvernement eener partjj zou zijn. Wat zal men nu zeggen, als de wet aangenomen wordt? Dat de republiek een triomf op de clericalen heeft behaald. De minister Waddington trad in eene uitvoerige verdediging zijner voordragt. Hij herin nerde dat hij in de kamer van afgevaardigden verklaard heeft een voorstan der te zijn van de vrijheid van hooger onderwijs; dat hij zich verbonden heeft haar te verdedigen, evenals alle vrijheden en alle regten des staats. De senaat kan er op rekenen, dat het kabinet in de kamér van afgevaar digden de vrijheid der kerk in bescherming zal nemen. Wel hadden de leden van iiet episcopaat met groot vertoon hun ontslag genomen als lid van den hoogen raad van onderwijs; maar dit zon den minister niet weerhou den, voor de regten der kerk te pleiten. Het jus promovendi had voor de vrijheid van hooger onderwijs niet de minste beteekenis. De universiteit is onpartijdig; hare leden worden gekozen uit alle klassen der maatschappij. Doch wat zou het zijn, als er examinatoren van wegc de katholieke hooge scholen in de gemengde jury's zitting zullen hebben Deze toch kunnen niet geacht worden onpartijdig te zijn. Tot hoogleeraar aan de katholieke inrigtingen worden alleen dezulken benoemddie om hunne absolute begrip pen bekend zjjn. Voor den minister is de gemengde jury //la carte forcée", de professoren der katholieke hoogescholen hebben een //mandat impératif'. Hij zou liever het //jus promovendi" geheel en al vrijgeven, dan het systeem der gemengde jury's behoudendat een officiëlen stempel draagtzonder waarborgen op te leveren. Na den minister voerde nog de heer de Broglie het woord, die natuurlijk de voordragt ten hoogste afkeurde. Wanneer de voordragt werd aangenomenzou de revolutionaire geest met nieuwe eischen voor den dag komen. Allen moesten zich vereenigen ter verdediging der maatschappij. De generaal Chanzy, gouverneur-generaal van Algerie en senator voor het leven, is door de regering naar Versailles ontboden, vermoedelijk om deel te nemen aan de stemming over het ontwerp Waddington. HUITICHLAIVO. Naar men verzekert zal de heer von Bismarck veel langer te Kissin gen vertoeven dan aanvankelijk was bepaald. Het verblijf aldaar en het gebruik der baden beeft niet alleen een gunstigen invloed uitgeoefend op den algemecnen gezondheidstoestand van den patiënt, maar ook de plaatse lijke kwaal in de beenen is aanmerkelijk vooruitgegaan. Z. K. H. prins Frederik herdenkt te Minden den dag, waarop hij 60 jaren geleden tot chef van het 15e Pruissische (2e Westphaalsche) regiment infanterie werd benoemd. Het regiment had in 1816 nog slechts drie jaren beslaan, maar toch reeds zijne lauweren behaald. Het was dit regiment, dat in den slag bij Waterloo de bagage en het rijtuig van keizer Napoleon buit maakte, waaronder 's keizers hoed, krooningsmanteldegen en ridder orden. Het veroverde dien dag 78 kanonnen en maakte 2000 Franschcn tot gevangenen. In den veldtogt van 1870/71 verloor het 30 officieren en j 600 man. De hoofddirectie der staatsloterij heeft in den Staats-Anzeiger bekend gemaakt, dat II. Goldberg, houder van het //loterij-kantoor" in de Neuc Friedrichstrasse, en Max Meijer, chef der zich noemeude //eerste en oudste loterij-firma in Pruissen", in de Friedrichstrasse, beiden te Berlijn, welke beide kantoren zich voortdurend bij advertentie in verscheidene bladen tot het leveren van loten aanbevelen, onder de benaming van «aandeelen van loten der kon. Pruissische staatsloterij" briefjes hebben verkocht, die in vorm en druk naar de echte zijn vervaardigd en door hen als echt aan ver scheidene personen zijn verkocht. De directie vestigt mitsdien de aandacht an alle belanghebbenden op dit feit, met verzoek vooral te letten op de

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5