der Mey, Ie Nijmegen: in de Fransche laai mej. R. Leuenberger, Ie's [lage; in de Engelschc taal mej. S. J. van Deventer, te Dordrecht; in de handwer ken mej. A. Risseeuw, te Goes; tot leeraar in de wis- en natuurkunde de heer D. S. Jansen, te Leiden; in het teekenen de heer D. de Koning, te Goes; in de gymnastiek de lieer P. van der Meulen. te Goes. Tot directrice is benoemd mej. R. Leuenberger. De personen, tegen wie vermoedens bestonden dat zij te Elsloo brand gesticht haddenzijn weder op vrije voeten gesteld. Men schrijft aan het Hbl: Rijzonderc beriglen. uit de Zuid-Afrikaan- sclie republiek ontvangen meldendat president Burgers zeil in volkomen gezondheid verkeert en zich met zijn gewonen ijver aan de behartiging der lands- en volksbelangen wijdt. Voor den logt tegen Secocoeni, een inwoner van de republiek, die zich aan haar gezag en wetten niet wil onderwer pen zijn 2300 man opgeroepen. De president zal het opperbevel op zich nemen, als hel werk niet vlug van de hand gaat; omtrent een goeden uit slag wordt geen twijfel gekoesterd. Onder de Hollanders, die naar de repu bliek zijn gegaan, bevinden zich flinke jongelieden, en deze zijn bijna allen geplaatst. Van dezulken, wier gedrag aanleiding geeft tol gegronde aan merkingen, hoopt men voortdurend verschoond te blijven: er bestaan voor hen geene gunstige vooruilzigten. De antipathie tegen de Hollanders begint reeds te verdwijnennu men eenige degelijke en beschaafde exemplaren beeft leeren kennen. Een kapper en haarsnijder, die lust heeft zich te Pretoria le vestigen, zal daar goede zaken kunnen maken. 'sGRAVENHAGE, 21 Julij De officier van gezondheid 1' kl. ,1. van Lilh llarrcbomée. dienende aan boord van het wachtschip le Willemsoordwordt overgeplaatst in de rol het wachtschip le Amsterdam, terwijl de officier van gezondheid le kl. G. F. Rochat, dienende aan boord van laatstgenoemden bodem, op non- activiteit wordt gesteld. De luit. ter zee 2' kl. A. M. R. Wagner, uit O. 1. teruggekeerd, is mede op non-activiteit gesteld. Ter gelegenheid van de hulde aan prins Frederik's G0-jarig grootmeester schap over de vrijmetselaars-orde in Nederland zal aanstaanden Donderdag een groot feestmaal van 300 couverts in het lokaal üiligentia worden aangerigt. De zitting van het gereglshof alhier zou heden gewijd worden o. a. aan de zaak van J. D. A. S. en jbr. mr. v. D., uit Brussel, beschuldigd van het te zamen en in vereeniging door middel van geweld wegvoeren van een minderjarige van de plaats waar deze onder gezag van de toevertrouwde persoon was gesteld. De tweede besch. verscheen voor het hof terwijl de eerste niet bleek tegenwoordig te zijn, weshalve het hof. op vordering van het 0. M., de behandeling uitstelde lot Woensdag 9 Augustus. De synode der Nederl. herv. kerk heelt hare zittingen aangevangen. Tot haar zijn afgevaardigd vanwege de godgeleerde faculteiten dr. L. W. E. Rauwenhoff, hoogleeraar te Leiden; dr. J. ,1. van Oosterzee, hoogleeraar te Utrecht; dr. G. H. Lamers, hoogleeraar te Groningen. Voorts bestaat zij uit de volgende algevaardigden der verschillende prov. kerkbesturen: jhr. W. F. Trip van Zoutlandt, pred. te Hattemjhr. C. A. H. Mollerus, ouder ling te Arnhem; G. Molenkamp, pred. te Delft; L. van Koetsveldond-ouder- ling te Rotterdam; G. van Duyl G.Wz., pred. te Broek in Waterland; dr. 11. J. E. van lloorn. pred. te Hoorn; C. F. Zeeman, pred. te Zonnemaire; jh'. mr. M. J. Schuurbeque Boeye, ouderling te Zierikzee; J. C. Verhoef! pred. te Utrecht; mr. C. G. de Balbian van Doorn, oud-ouderling le Utrecht; d'. S K. Thoden van Velzen, pred. te Leeuwarden; dr. D. C. Pleyte, oud ouderling te Leeuwarden; A. A. A. Molhuyzenpred. te Vollenhove; dr. A. I. Ileilsema. pred. te Groningen; J. Douwes, pred. te Leens; dr. J. K. Koch, pred. te 's HertogenboschJ. B. H. Heerspink, pred. le Gieten; J. van dei- Veen, oud-ouderling te Hoogeveen. terwijl de Waalsche commissie tot haar afvaardigde J. J. L. Luti, Waalsch pred. te Middelburg. Tot president werd benoemd ds. G. Molenkamp; tot vice-president dr. A. J. Reitsema; tot secundus van den vice-president dr. J. G. Verhoeff. Gisteren namiddag is een gedeelte van den steiger aan de in aanbouw zijnde r. k. kerk, in de Parkstraat, ingestort, waardoor vijf daarop arbei dende werklieden van eene hoogte van omstreeks 9 meter naar beneden zijn gestort en in de binnenruimte teregtgekomen. Drie hunner zijn, zwaar gekneusd aan hoofd en lendenen, in hoogst bedenkelijken toestand, en de twee overigen, met hoop op behoud, naar het gasthuis vervoerd. BUITENLANDSCHE BKKIGTEN. BELGIË. In eene zitting van het gereglshof le Antwerpen heeft de heer Delaet Jr. den advocaat Delvaux een slag gegevenhetgeen deze heeft beantwoord door den heer Delaet te schoppen. Te midden eener levendige agitatie werd de zitting geschorst. EMfiELAIf». LONDEN20 Julij. Te Runcorn is overleden de heer Thomas Halzlehurst, behoorende tot de Weslevaansche gemeente. Men berekent dat hij 50000 tot den bouw van Wesleyaansche kerken schonk en den grondsteen legde van een hon derdtal dier kerken in Engeland en op het vasteland. Hij besteedde het laatste gedeelte zijns levens aan het schrijven of laten drukken van leer redenen en gaf, naar men schat, meer dan een millioen exemplaren weg. Dezer dagen is alhier zekere Thomas Snelling, wegens aanhoudende bedelarij, lot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Niet in staat te loo- pen ol le gaan, kroop hij op handen en voeten over de straat, en verdiende op die wijze minstens 5 (80 gulden! per week. Des Zondags had hij de gewoonte met zijn gezinbestaande uit zijn echtgenoot en zes kinderen ecu rijtuig te huren en daarmede pleizicrtogtjes in de omstreken van Lon den le maken. Uit Alexandria is hel volgende telegrafische berigt ontvangen: Vermits de Egyptische regering geweigerd heeft, de vonnissen, waarbij zij in het ongelijk werd gesteld, le doen len nilvoer leggen, heeft de heer Haakman, voorzitter der regtbank in eersten aanleg te Alexandrië, in de volle verga dering der regtbank verklaard, dat deze van nu af weigert, eenig proces meer te behandelen, en derhalve hare vergaderingen sluit. Er heersebt dientengevolge eene groote agitatie in de stad. De regters zijn thans tot Ct eene conferentie bijeengekomen. - Volgens beriglen uit Canton heerscht aldaar zooveel onveiligheid, dat de vice-gouvemeur bevel heeft gegeven des avonds de poorten te sluiten H ieder die zich op straat vertoont moet een lantaarn medenemen. Men bt- weert dal deze onveiligheid aan het opheffen der speelhuizen te danken is, zul de eigenaars daarvan zouden in dieven en moordenaars veranderd zijn PU Daar men zelfs de soldaten niet vertrouwt, zijn er veiligheidspatrouilles nil te* de burgers georganiseerd. t tlAK HIt I.S S4. De Siècle laat zich over de debatten in den senaat betreffende i- akademischc graden aldus uit: De clerikalen en de bonapartislen vcrwachtn een botsing lusschen de kamer en den senaat. De kamer heeft ja geze°(; dit is voor den senaat voldoende om neen te zeggen. Ziedaar doodeenvoudi; het programma van de reactie. De senatoren, die, nadat het ontwerp vu fgj wet van alle kanten besproken zal zijn, nog mogten aarzelen, zijn ge- w aarschuwd. Willen zij eene bolsing, dan zullen zij tegen het ontwerp stem men; zij zullen het echter goedkeuren, wanneer zij gelooven dat de senat niet is ingesteld om aan de hongerigenwelke om den val van het keizer rijk treurende civile lijst en de geheime fondsen terug te geven. De correspondent, welken de Temps naar het oorlogslooneel heeft ge- i^| zonden en die zou zijn doodgeschoten, heeft aan genoemd dagblad een brit gezonden, waarin men de verklaring vindt van het gerucht, dat in omlo« F? was gebragl. lli.j was met een paar collega's tot Paratchine doorgedros genmaar hier werden zij voor den »prév6t" van het leger gebragtdi> hun op beleefde, maar ook voor geen tegenspraak vatbare wijze uit» digdc, terstond reglsomkeerl te maken, en bovendien zoo vriendelijk de namen op te geven der plaatsenwaarlangs zij naar Belgrado moes ten terugkeeren en waar zij telkens hun pas door den burgemeester moes ten laten afteekenen. De verslaggevers wisten er niet beier op dan aan it vriendelijke uitnoodiging gehoor te geven. OU1TS Ui ï-N 5ï. Uit Berlijn schrijft men aan de Avemr Mil.: De militaire administrate j te Berlijn stelt alles in hel werk om het net van vestingwerken in Duilsè land te voltooijen. Er is thans beslist, dal de versterkingen van Wert nog met twee groote vooruitgeschoven forten zullen worden vermeerdert Binnen weinige weken zal met den bouw daarvan een aanvang words gemaakt. Dit veroorzaakt vele kosten voor de directie van den Keulen- Mindener spoorweg, die reeds 2% millioen gulden heeft moeten betalen n gevolge der werken, welke gebouwd zijn ter verdediging der vaste brug it Keulen over den Rijn, Keulendat hoofdzakelijk bestemd is om in vereeii ging met Wezel den Rijn te dekken, zal ook nog begiftigd worden K eenige nieuwe forten, met welker bouw insgelijks eerstdaags een begin al I worden gemaakt. Al de werken, van welke hier sprake is, moeten in te voorjaar van 1878 gereed zijn. Op 18 Julij overleed te Bonn een der meest geachte professoren ds universiteit aldaar, namelijk prof. Carl Simrock. TURKIJE. Volgens een officiëel berigt uit Konstantinopel is een corps Turkscln troepen over de Servische grenzen getrokken. In een daaraan voorafgi- gaan gevecht waren de Serviërs geslagen, waarbij zij 300 dooden achterlieten De Corr. Orient, meldt, dat den 14en dezer 15000 vrijwilligers gered stonden oin bij de ongeregelde troepen te worden ingedeeldhunne unifora bestond uit eene witte blouse en broek met rooden gordel en fez. Dt Christen-vrjjwilligers hadden een afzonderlijk vaandel verkregen, prijkend: met het kruis, omgeven door de halve maan. PER TELEGRAAF. SALZBURG, 20 Julij. Bij het gala-diner zal keizer Wilhelm aan de reg- terband van den keizer van Oostenrijk. Des avonds maakten beide vorsten een uilstapje. BELGRADO, 20 Julij. (Officieel.) Uit hel leger wordt gemelddat it bevelhebber der Ciazker-brigade den 17-'''° drie keeren slaags is gew eest met de Turken voor Novi-Bazar. waarbij 54 man gedood en 75 gewond werden. De kolonne Ducic werd handgemeen met de Turken op de hoogten bij Lim- Uzas. Na een gevecht van zeven uren versloeg Ducic de Turken en ver volgde hen tot Noviwarosch. Het Drina-leger werd gisteren door de Turken aangevallen bij Groot-Zwornikdoch sloeg hen terug. PARIJS, 20 Julij. De Duitsche gezant, prins van llohenlohe, is lieden avond voor vier weken met^verlof vertrokken en gaat zijne familie in Oos tenrijk bezoeken. Het stuk /'Kerkelijke hoofdelijke omslag" zal in een volgend nommer geplaatst worden. ADVERT ENTIEN. Voorspoedig bevallen van een Zoon Mevrouw LE POOLE MULDER. Leiden, 20 Juli 1876. Door Gods goedheid bevallen van een Zoon H. C. DEE. geliefde Echl- genoot van Leiden, 21 Juli 1876. ABR. VERHOOG Jz.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2