BUITENLANDSCHE BEHIGTEN PER TELEGRAAF. broeder verwachtte, Ie vergewissen. Hel schip wendde om de boot het naderen gemakkelijk te makendoch daarbij stootte de mast van deze tegen de giek van het schip. De boot sloeg hierdoor om en de heer Godden ver dween in de diepte, terwijl het den jongen door buitengewone krachtsin spanning gelukte zich te redden. Men mogt, ondanks alle moeite, er niet in slagen zijn lijk op te visschen. 'sGRAVENHAGE, 18 Mij Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer N. H. A. Janssen, te Rotterdam, tot het dragen der versierselen van commandeur der Christus orde, hem door den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. zijn de 2e luitt. bjj het corps mariniers J. R. J. P. Cam- bier, R. P. A. van Rees en M. A. G. de Petit bevorderd tot leD luitenant bij dat corps, en is bevorderd tot kapitein-kwartiermeester 2e kl.. de le luit.-kwartiermeester J. Allot. Voorts is de kapitein-administrateur van kleeding bij het corps mariniers YV. H. de Lozanne benoemd lot kapitein lc kl.. administrateur van kleeding bjj dal corps. De luit. ter zee Ist' kl. YV. J. H. de Kanter, dienende als l»,e officier aan boord van het wachtschip te Amsterdamwordt op non-activiteit ge steld en vervangen door den luit. ter zee l,,e kl. J. A. Vetting, en de offi cier-machinist 2de kl. A. .longkees wordt geplaatst op 's rijks werf te Amsterdam. H. K. H. prinses Marianne is gisteren uil Duitschland op haar buiten verblijf te Voorburg teruggekeerd. -- Omtrent het adres van de vertegenwoordigers van werklieden-vereeni- gingrn om aan leerlingen van armenscholen en minvermogendendie zich bijzonder onderscheidenvan wege de gemeente kosteloos middelbaar onder wijs te doen geven, hebben de directeuren van de burger dag- en avond school en hoogere burgerschool verklaarddat zij geen bezwaar hebben legen de inwilliging van het verzoek. Ook de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs meent dat op het verzoek eene gunstige beschik king behoort te worden genomen, en zulks te eer, nil in andere aanzien lijke gemeenten een soortgelijke maatregel is genomen en daar goed schijnt te werken. Die commissie zond op verzoek van burg. en weth. een ont- wcrp-reglement op de kostelooze plaatsing van leerlingen ten getale van 3 op de hoogere burgerschool5 op de burger dag- en avondschool en 12 op de ambachtschool. Ofschoon de meerderheid der vergadering van burg. en weth. 'niet onge zind is tot de kostelooze plaatsing van leerlingen, meent die vergadering door de afwijzing van het gelijkluidende verzoek in 1874 den raad te moe ten preadviseren het verzoek van de vertegenwoordigers van werklieden- vereenigingen niet toe te staan. De zorg voor de plaatsing op de ambachts school wenscht dat collegie aan de particulieren over te laten. - Een werkman, alhier onbekend, landde Zondag avond in de Bagijne- straat aan, waar hij eene woning binnentrad om een glas water te ver zoeken. In plaats van water werd hem door een vrouwspersoon op eene kamer een glas geestrijk vocht toegediend, hetgeen door den man natuur lijk werd geweigerdevenzeer als hij niet voldeed aan den eisch om met ƒ1 hel gebruik der kamer, waar men hem gevoerd had, te betalen. Met behulp van een toegeschoten manspersoon werd de bezoeker op den lijve onderzocht, van zijn zilveren horologie beroofd en bovendien nog mishan deld. De politie, van het voorgevallene onderrigt, heeft de twee personen gearresteerd en naar het huis van arrest doen overbrengen. Beiden willen het doen voorkomen dat zij geheel onschuldig zijn. Zij zijn voor een ge lijksoortig delict, vroeger te Rotterdam gepleegd, door den regter vrijgesproken. lieden morgen is aan den Zuid-Oost-Buiiensingel eene vrouw, naar gissing lusschen 25 en 28 jaren oud. uit het water gehaald. Alle pogingen om haar leven te behouden bleven vruchteloos. ES«ELAltD. LONDEN 17 Julij. Onlangs werd het portret van de hertogin van Devonshire, geschilderd door den Engelschen meester Gainsborough, en dat door den kunstkooper met 10,000 op een veiling was betaald, uit de lijst gesneden in het lokaal waar de heer Agnew het tentoongesteld had. Alles werd beproefd om den dader te ontdekken, maar niets hielp. Volgens de Köln. Zeit. zon, een paar dagen geleden, bij den heer Agnew een brief zijn ontvangen, die het raadsel der verdwijning oplost. De brief droeg het postmerk New-York was gedateerd uit het Aster-Hotel aldaar en droeg deonderteekening YVassol of YVassal. De inhoud was ongeveer aldus: »Ik ondergeteekende ben in het bezit van de schilderij. Hier is mijn adres. Gij kunt mij niets doen, want Amerika zal mij niet uitleveren. Zend een vertrouwd persoon met 5000 hierheen, dan zult gij uwen Gainsborough terugerlangen. Ik heb de eer, enz." Misschien is de geheele brief slechts een £rap. frankbijh. De vernietiging der verkiezing van graaf de Mun wordt door het •fourn. dei Déb. afgekeurd en een fout genoemd. YVas de meerderheid even streng geweesttegenover onderscheidene harer leden, dan zouden dezen door een gelijk lol getroffen zijn geworden als graaf de Mun. In Vnivcrs zegt Louis Veuillot: hij zal herkozen worden en als men hem weer terug zendt, zal hij weer herkozen worden, telkens en telkens weer. Het zal wel veel geld kosten, maar wij hebben het er voor over. De directeur der Jezuïtenschool te Parijs heeft een aanklagt ingediend tegen zes dagbladen, die hem beschuldigd hadden van deelgenootschap aan liet jongste op de polytechnische school voorgevallen schandaal. Tegen de fiance is nog een afzonderlijke aanklagt ingediend door 130 vaders van huis gezinnen. Te Parijs is in 78-jarigen ouderdom overleden Soeur Marlhe, bijge naamd «kt petite mère," die haar geheele leven had gewijd aan de verzor ging van zieken en gekwetsten. Te Lyon verleende zij haar hulp bjj de te eerste cholera-epidemieden Krimoorlog en den Italiaauschen oorlog maakte Ra zij als liefdezuster mede. Bij de cholera-epidemie van 1868 was zij te Amiens, gedurende den laatsten oorlog bij de ambulancen en nu later in fU; Parijs. Zij was met het eerekruis versierd, haar door de ex-keizerin ge- e„ schonken. j,a; De Temps meldt, dat te Nimes eene vergadering is gehouden van een Bo 200-tal gemagtigden der vrijzinnige partij in de protestantsche kerk, om te Sei beraadslagen over de schikkingdie de permanente commissie van de algemeene synode met de gemagtigden der vrijzinnige consistorie» getroffen VC' had. De vergadering heeft met eenparige stemmen (25 leden onthielden s|a zich van stemming) zich met die schikking vereenigdbehoudens goedkeu- sic ring der kerken. (ei Vrijdag is te Saint-Mandé, bij Parijs, een banket van 500 couverts gehouden ter herdenking van de inneming der Pastille. Verscheidene repu- blikeinsche leden der vertegenwoordiging namen aan het feest deel. In het Journ. des Déb. wjjst de heer Lemoinne er op dat liet Vati- da caan openlijk partij kiest voor Turkije en dat dus het kruis de halve maan in bescherming neemt. Het feit, zegt hij, is vrij natuurlijk. Er is ener r" was altoos tusschen het gouvernement van den Sultan en dat van den Paus 011 een punt van aanraking. Beide zijn theocratische regeringen, rustende op denzelfden grondslaglevende of stervende met hetzelfde beginsel. De op standelingen in de Turksche gewesten zijn wel is waar Christenen, maar a0 zij behooren grootendeels tot de Grieksche godsdienst. Zij zijn ketters. Ju Toen de Turken hunne veroveringen in Europa uitstrektenhebben zij aai ve de Christenen de keus gelaten tusschen het Muzelmansch geloof, waaraan 'a1 het genot van vrij burger verbonden was, en het Christelijk geloof, zonder jj' genot van staalkundige regten. Die toestand nu is de Roomschc kerk aaa- „e genamer dan die van de katholieken in Polen en Rusland. De katholieke pc kerk ziet in het keltersche Rusland een veel gevaarlijker vijand dan in het 'e Mtizelmansche Turkije. De belijders van den Islam maken geen propaganda z' Met Rusland is het anders gesteld. In het rijk der Czaars is de souvereia 'j! tevens het hoofd der kerk, daar staat pausdom tegenover pausdom, liet Jp Valicaan heeft dus liever le doen met den Sultan dan met den Czaar. lit DII1TICHLANII. Pi De keizer zal den 19den van Mainau naar Salzburg vertrekken, alwaar p. Z. M. 'savonds ten 9fc ure zal aankomen, om er den keizer van Hosten- it; rijk te ontmoeten. Beide keizers zullen den 20s":l, in elkanders gezelschap dt doorbrengen. In den namiddag van den 21,ttn zal keizer YVilhelm de reis naar Gastein voortzetten, alwaar Z. M. tol den 12dtn Augustus vertoe ven zal. c' Dezer dagen is te Berlijn een poging gedaanom eene algemeene en 0. openbare vergadering van metselaarsgezellen te houden. De policie heeft dit verboden. Ten gevolge daarvan is bij den minister van binncnlandsclu zaken een klagt ingediend door den heer Hasselmanhet bekende socialis tische lid van den rijksdag, wegens verkeerde toepassing der wet. Op lasl van den genoemden minister is hierop geantwoorddat de verordening vu den president van policie wordt gehandhaafdop grond dat de beraamde ver gadering moet worden beschouwd als eene poging tot voortzetting van het metselaarsbond, hetwelk op bevel der policie is gesloten. Op 2 September e. k. zal te Schmalkalden het standbeeld van den componist van het lied «Die YY'acht am Rhein", Karl Wilhelm, worden ont huld. Tevens zal op dien dag een concert worden gegeven hetwelk uitslui tend zal bestaan uit eenige der beste composition van den overledene. OOIT-IYDIE. BATAVIA, 3 Junij. Het officiële blad bevat het besluit, waarbij de heer lveuchenius, resi dent van Madura en laatst van Solo, op pensioen gesteld wordt. Indien wij goed onderrigt zijnzegt het B. is de naaste aanleiding daarvan deze. Toen de heer K. op wachtgeld werd gesteld, zond hij aan de rege ring daartegen vertoogen in en onder meer een uitvoerige memorie, waarin hij een overzigt gaf van zijn bestuur en van den staat van zaken in Soe- rakarta, met verzoek om goedkeuring van zijne handelingen. De overwe ging van dit stuk was nog hangende, toen de benoeming tot resident van Madura volgde en de heer K. aanvaardde daarom de hem opgedragen betrek king. Hij drong evenwel op een beslissing aan omdat hij daarna zelf een besluit wenschte te nemen, liet Indisch bestuur heeft hem iulusschen te kennen gegevendat zijn memorie iu zoo heftige en weinig geplaste be woordingen was ingekleed dal over den vorm niet anders dan een bepaalde afkeuring kou worden uitgesproken en verder de memorie zou worden gedeponeerd. Dit besluit heeft het verzoek om ontslag uit 's lands dienst ten gevolge gehad. Men leest het volgende vreeselijke verhaal in de Locomotief van 30 MeiHongersdood. Zondag II. beeft zich het in de Indische geschiedenis der laatste jaren misschien éénig geval voorgedaan, dat een geboren Nederlander den hongerdood gestorven is. De met rood paspoort uit de gelederen verwijderde luselier S. bad zich aan diefstal van suiker schuldig gemaakt, en werd dientengevolge voor den raad van justitie getrokken, doch op vrije voeten gelaten. Als verblijfplaats werd hem de gardoewacht op Peugapon aangewezen, maar in zijn levensonderhoud werd niet voorzien. Toen de gewezen onderschout Pasma daar nog in de nabijheid woonde, verstrekte deze hem uit eigen middelen en zonder daartoe verpligt te zijn het noodige voedsel, maar na diens vertrek leed de man gebrek aan alles. Zondagmiddag vond men hem in bedoeld gardoehuisje dood op de bale-bale i liggen. YY'EENEN, 17 Julij. Aan de Pol. Corr. wordt uil Ragusa gemeld, dat na een verbitterd gevecht, tusschen ue Turken en Montenegrijnen den 14d,n bij Nevesiuje geleverd, de Montenegrijnen den ÏO11'0 Blagaj bezet hebben. Dientengevolge heerscht er onder de Christenen te Mostar ecu paniek en ernstige vrees voor wraakoefening der Mohammedanen. De Montenegrijnen

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2