PER TELEGRAAF. gega- meente deelige ïnieten t men '00 en en ge- wor- liet en ie aan- en ge- dat de ewend elegen imsten echter apport (i. dat an het 'an de i haar et 26' f7000 r jaar It niet i aan- reeds tl van pitaal en als irende wordt issin; som n het or de leloos e der al ad vol- 1150; I zijl aarin r het niet helli het- 1 no; tern; ïeerd ooals 2 en bben nan- jl de den, alle rwe- 'olie heer ge- iclie der cier uit on- Ier- de erd alf len 'ig zij en BUITENLANDSCÜE BEK1GTEN. UDGELAKlt. LONDEN 16 Julij. De herdenking van den slag aan de Boyne is door de Orangisten in Ierland weder met verschillende demonstraliën gevierd. Op verschillende plaatsen zijn optogten gehouden. Te Tandragee had eene meeting plaats op een landgoed van den hertog van Manchester. Te Liverpool hadden groote feeslelijkheden plaats; 150 loges van Orangisten hielden een optogt buiten de stad, naar lord Derby's buitengoed Knowsley-park, waar redevoeringen werden uilgesproken. De leestvierenden waren voor het grootste gedeelte werklieden. Ook de Oranjemannen in Schotland, te Glasgow en elders, hebben zich niet onbetuigd gelaten; 6000 vergaderden er te Kilmarnock, om resoluties uit te brengen tegen de Jezuïten en het nltramontanisme. j Van wanordelijkbeden heeft men niets vernomen. Aan boord van een der sterkste pantserschepen van de marine, de Thunderer, had Vrijdag 11. een ontzettend ongeluk plaats. Terwijl dit schip in het vaarwater nabij Portsmouth een proeftogt maakte, sprong, bij betrekkelijk geringe spanning, een der stoomketels, waardoor 25 man on middellijk gedood, ruim 50 in erge of geringer mate gekwetst werden. Eerst een uur na de ontploffing veroorloofde het langzaam wegtrekken van den dikken rook in de machinekamer het instellen van een onderzoek naar den omvang der ramp. Het bleek toendat een der zijwanden van den gesprongen ketel geheel was weggeslagen, op zijn weg alles verbrijzelende. Rondom vond men de lijken van den eersten machinist, een ingenieur, stokers, werklieden enz. Vele lijken waren deerlijk verzengd en verminkt. Van de 53 gekwetstendie levend naar het hospitaal konden gebragt wor den, zullen er. naar men vreest, nog wel de helft bezwijken. De Thunderer was, toen de ontploffing plaats greep, pas acht minuten onder stoom; bare ketels en machines waren geheel nieuw. VRAIiKKIJli. Het Jourii off. bevat het plan voor de nieuwe leening voor de stad rarijs. Zij zal 120 tnillioen francs bedragen, verdeeld in 258,065 obligation van 500 fr., uit te geven legenden koers van 465 fr. en jaarlijks 20 fr. interest afwerpende, in halfjaarsche coupons. Jaarlijks zullen vier trekkingen plaats hebben. De stortingen zijn bepaald; 50 fr. bij de inschrijving. 75 fr. bij de toewijzing. 110 fr. op den Is"» April en 110 fr. op den ls,e" October van 1877 en 120 fr. den Ist"1 April 1878. Ten opzigte van de werkzaamheden van den senaat verneemt men, dat de minister Waddington besloten heeft geen wijziging in zijn wets ontwerp op het verleenen van akademische graden aan te nemen, en dat Dufaurc Item in de toelichting en verdediging van dit ontwerp zal ondersteunen. Volgens den Moniteur zal de president den 28ste» Augustus de zitting sluitendoch zullen de kamers tot een buitengewone zitting bijeengeroepen wordenom de behandeling van de begrootiug ten einde te brengen. Onmid dellijk na de zitting zullen de algemeene raden bijeenkomen. De minister van justitie heeft aan de commissie voor het staken van de vervolgingen eene uitvoerige nota overgelegd, waarin een juiste statistiek voorkomt van de nieuwe vervolgingen en van de gevallen, in welke gratie verleend werd wegens leiten op de Commune betrekking hebbende. Uit die nota blijkt dat reeds 656 voorzieningen zijn onderzocht; in 249 gevallen werd gratie of verandering van straf toegestaan; 208 aanvragen werden van de hand gewezen en 92 aangehouden tot nader onderzoek. Er is op nieuw voorgesteld aan 107 personen gratie te verleenen. -- De bankier Hermann Oppenheim is Vrijdag II. te Parijs overleden. Te Lyon is aangehouden de kassier van de bijbank der Fransche bank Ie St. Elienne, Dcbavay, die zich met 150,000 fr. uil de voeten had gemaakt. D U I T S C II I, A O. Naar men verneemt heeft de jongste werkstaking te Berlijn aanleiding gegeven tot het verscherpen van maatregelen tegen de aanleggers, enz., van dergelijke stoornissen in de maatschappij. De president van politie te Berlijn beeft, op verzoek van den officier van justitie, bevolen dat personen, die .anderen door dwang, door bedreigingen als anderzins nopen, den arbeid, dien zij op zich hebben genomen, te staken of hen daartoe pogen over te halen, ten einde op die wijze hooger loon te bedingen dan aanvankelijk is bepaaldonverwijld in verzekerde bewaring zullen genomen worden en des wege geregtelijk zullen worden vervolgd. Gelijke, maatregel is voorgeschreven ten aanzien van hemdie werkstakers noopt of tracht over te halen om bet gestaakte werk niet te hervatten. TURKIJE. -Naar men aan de VVeener Presse meldt zou de Servische minister Ristitch zich dezer dagen volgenderwijze hebben uitgelaten; Wanneer de Tnrksche berigten waarheid behelsden, dan zouden wij reeds een derde ge deelte van ons leger kwijt zijn en ik verzeker u, dat dit niet waar is. Wij hebben weinig dooden, maar veel gewonden; wat de tegenwoordige bewa pening medebrengt. De Turken hebben stellig vele verliezendaar Alem- pilsch 700 Turken liet begraven. De Turken hebben er op gepocht, dat ze binnen 8 dagen te Belgrado zouden wezen; de acht dagen zijn om en nog nergens zijn ze zelfs doorgedrongen tot binnen onze grenzen. Bovendien ne zijn dappere aanvallers, maar als het op de verdediging aankomt, dan zal de wereld nog andere dingen zien. Berigten uit Ragusa melden het volgende: Een Turksch corps, te alethoja geblokkeerd, verzocht den 13dt» te capituleren. Gatzko is bezet oor de Montenegrijnen met uitzondering van de loopgraven, die de stad «strijken en waar 2000 Turken geblokkeerd worden. Een aanzienlijk corps On,eneorijnen rukt op naar Nevesinjewaar slag geleverd zal worden. "e Montenegrijnen bezetten de versterkte plaats Liannik bij Metokja. De Turksche troepen trokken zich terug naar Metokja, dat daarop de witte vlag uitstak. De geheele vlakte van Gocko is door de Montenegrijnen bezet, uitgezonderd de verschansingen in het bovengedeelte van Metokja. Uit Konstantinopel meldt menOngeregelde troepen tastten den 15d,D de Serviërs boven Chekir-Keny aan. Na een gevecht van drie uren werden de Serviërs genoodzaakt al hunne position te verlaten, met aanzienlijke verliezen. Uit Salonika wordt gemeld dat het hoold der policie aldaar tot degra datie en 15 jaren dwangarbeid is veroordeeld en de commandant van een fregat tot degradatie "en 10 jaren gevangenisstraf. OOST-INDIE. BATAVIA. 3 Junij. De Locomotief meldt: De voltooijing van den spoorweg schijnt werke lijk aanstaande. Over een maand reeds zal men van Kotta Radja naar de lagune te Oleh-leh kunnen sporen. Alleen heeft men nog over eene lengte van circa een half uur rails te leggen. Het hospitaal te Blang-Oë wordt ingetrokken, en dat te Panteh Perak spoedig in gebruik gesteld. Het hos pitaal te Kotta-Radja moet ook zoodra mogelijk ontruimd worden. De lust om naar I'adang geëvacueerd te worden is bij de zieken zeer gering, omdat men hen van daar terugzendt, wanneer zij pas hall genezen zijn. Zelfs zou de dirigerende officier te Padang een paar nog zieke officieren aange zegd hebben, dat zij te kiezen hodden: naar Atchin terug of afgekeurd. Bij Koeala Gighen is een sloep van het daar gestal ionneerde schip in de branding omgeslagen. Van de 18 man die er in zaten zijn er onder een hevig vijandelijk vuur 16 gered; 2 verdronken. Het vuren der Alchinezen werd uit onze daar gelegen versterking tot zwijgen gebragt. De sloep kon men niet reddenvan het schip af heeft men ze daarom uit elkander ge schoten. In het Semboejangsche is een bergje, dat den naam van Tirto Zworo draagt. Men hoorde daar onder den grond steeds een geluid als van stroo- mend water. Dit bragt den inspecteur van die streek, den onderregent Raden Mas Wiro Asmoro, en den Masbij Pontjosentiko op de gedachte daar een ingraving te maken en te onderzoeken vanwaar dat geluid kwam. Na onge veer 15 a 20 voet gegraven te hebben, vond men een ruimte van p m. 100 voet lang en 5 voet breed, waarin 5 voet water stond. Daar die ingraving echter te hoog gelegen was om het water te doen afloopen. besloten zij een nieuwe aan de andere zijde van het bergje te maken en nu vonden zij een kleinere ruimte, waarin ook water stond en dat onmiddellijk afliep. Reeds sedert drie weken stroomt het onophoudelijk uit de gemaakte opening, en schat men de hoeveelheid voldoende om ongeveer 500 bouws te kunnen irrigeren. MADRID, 16 Julij. De cortes heeft een votum van vertrouwen in het ministerie uitgebragt met 211 tegen 26 stemmen. KONSTANTINOPEL, 15 Julij. De dagbladen behelzen eene verklaring der regering, welke op Servië de verantwoordelijkheid voor den oorlog legt. Verder heet het, dat de Porte zich zal inspannen om spoedig een einde te maken aan den oorlog, om de ontworpen hervormingen tot stand te kun nen brengen. Heden is de ministerraad vergaderd om te beraadslagen over de grondbeginselen der constitutie; men gelooft dat het constitutioneel be ginsel is aangenomen. v LONDEN. 17 Julij. Uit Malta wordt berigt dat de Brilsche vloot in de Besika-baai tot twaalf schepen versterkt is. KONSTANTINOPEL, 15 Julij. Door de Oostcnrijksch-Hongaarsclie regering is aan de Porte medegedeeld dat zij de haven van Kleck gesloten heeft. De Egyptische troepen zijn hier aangekomen. Een telegram van den gouverneur van Bosnië meldtdat de Turken in de nabijheid van Novi-Bazar hebben gezegevierd. Ook behaalde Selim-pacha eene belangrijke overwinning op de Montenegrijnen lusschen Gaczko en Nevesinje en bragt de gemeenschap met de troepen in Nevesinje lot stand, KONSTANTINOPEL, 15 Julij, ('s av.). De ongeregelde troepen hebben heden de Serviërs boven Chekir Keny aangetast. Na een gevecht, dat drie uren duurde, werden de Serviërs gedwongen al hunne positiën, met een aanzienlijk verlies, te verlaten. BELGRADO, 14 Julij. Blijkens de mededeelingenwelke de regering van het looneel des oorlogs ontvangen heeftzijn de Turksche berigten uit Serajowa over de gevechten bij Novi-Bazar ten eenenmale ongegrond; staat Antics voor Novi-Bazar en heeft hij zich daar verschanst; —bevinden de Serviërs zich bijna overal op Turksch gebied, en zijn de Turken nergens op Servisch gebied doorgedrongen. RAGUSA, 16 Julij. (Slavische bron,) De Montenegrijnen zijn Blugaj, op een uur afstand van Mostar, binnengerukt, na zonder verzet door de berg passen te zijn gelrokken. Heden verwacht men de inneming van Mostar (hoofdstad van de Herzegowina). Eergisteren hebben de Turken het Servische fort Suiboviaop de grens bij Klcin-Zwornik aangetast. Na een woedend gevecht werden de Serviërs ge slagen. Vlottendie op de Drina waren in gereedheid gebragt om krijgsvolk op Turksch grondgebied te brengenzijn vernield. De Serviërs hebben 500 en de Turken 300 man verloren. Geschut en een aanzienlijke buit zijn den Turken in handen gevallen. WEENEN, 17 Julij. Heden namiddag ten 1% uur heeft alhier eene hevige aardbeving plaats gehad. De schok heeft eenige seconden gediend. BERLIJN, 17 Julij. De keizers van Duitschland en van Oostenrijk zullen den 20s"» en 21s,eo Julij te Salzburg bijeenkomen. fintrgcrlijkc ^tanb. ONDERTROUWD: Dr. J. II. Jennes, jm. 30 j. en F. Hoitsema. jd. 27 j. D. de Bruin, jm. 28 j en E. Neuleboom, jd. 28 j. J. Reyken, jm. 39 j. en E. van Bemmel, jd. 42 j. B. Profeet, jm. 32 j. en .1. Versteeg, jd. 32 j. -- W. Boer.jm. 23 j. en A. van lngen, jd. 17 j.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3