LEIÏISCHE C 0 E B A A T. MAANDAG 17 JULIJ S°. 100. IS70. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaarshuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. STADS - BE Ft ICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter, belast met den velddienst in het arrondissement Leiden, het voornemen heeft in de 2de helft der maand Juli deze gemeente te bezoeken tot opmeting van de kadastrale veranderingen voor het loopende dienstjaar. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Juli 1876. v. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den' L3den Juli jl., invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht van wjjk^-V, dienst 187p/g; zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. jj De Burgemeester voornoemd Leiden, 13 Juli 1876. v. d. BRANDELER. BINNENLANDSCHK BEIUGTEN. LEIDEN, 15 Julij. Bij kon. besluit van 13 Julij is de heer R. N. van der Maarencom missaris van policie alhier, tevens benoemd tot commissaris van rijkspolicie. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 47 tot 64 volwassen personen en 10 tot 12 kinderen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt dat in de maand October aanst. te 'sGravenhage een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Zij, die zich aan dat onder zoek verlangen te onderwerpenmoeten zich vóór of op 15 September aanst. aanmelden bij het dep. van financiën. Zij moeten geboren zijn in een der jaren 1851 tot 1860 ingesloten. De miliciens der ligting van 1875, die sedert de maand Mei des vori- gen jaars in werkelijke dienst zijn opgekomen, zijn gisteren en heden van hunne corpsen met onbepaald verlof huiswaarts verirokken. Door de commissie, zitting houdende te Meppelzijn als leerling apotheker toegelaten de bh.: M. Blok, te Rotterdam; 11. K. Krol. te Raard (Rauwerd): M. Scgers, te Zwolle; E. J. Valk, te Utrecht; L. J. van der Veen, te Colmschate; J. de Harlogh, te Putten. Volgens berigten der justitie zijn in het laatst van Junij uitgegeven te Loosdrecht een rijksdaalder met de beeldtcnis van koning Willem III en het jaartal 1870, te Hoorn een guldenstuk met de beeldtcnis van koning Wil lem II en het jaartal 184G, beide welke stukken valsch zijn verklaard. De geneeskundige raad voor Zuidholland hield gisteren aan liet depar- temen van binnenlandscbe zaken te 'sllage, onder voorzitting van den in specteur, dr. Egelingeene vergaderingwaarin de mededeelingen betreffende de handelingen van het geneeskundig staalstoezigt werden goedgekeurd. Be handeld werd: 1". Het rapport van de commissie betredende het onderwijs in de ontleedkunde en physiologie aan normaalscholen. Op voorstel van den lieer Vaillant werd besloten, de commissie diligent te verklaren. 2°. Het rap port van de commissie betreffende de pharmaeopaeawaarbij wordt voorge steld nadere proeven te nemen met de bereiding van geneesmiddelen. Onder dankzegging aan de commissie besloot de raad bet rapport te doen drukken en als bijdrage bij de notulen van den raad te voegen. Na breedvoerige discussie werd het verzoek van den apotheker E. Stark te Leiden (in het academisch ziekenhuis) om vergunning tot afwijking van art. 3 al. 2 der wet, regelende dc uiloefening der artsehij-bereidkunde, het wonen in een ander huis dan waar de apotheek gevestigd is, toegestaan hoogstens voor der tijd van een jaar. Met 8 tegen 7 stemmen vereenigde de raad zich met een voorstel, dat de raad het verzoek van de Nederlandsche maat- schappij tot bevordering der geneeskunst aan de regering ondersteune: dat onderwijs in de beginselen der gezondheidsleer worde gegeven opdeboogere burgerscholen en de kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. Ten slotte werd met 11 tegen 4 stemmen aangenomen het voorstel van den lieer Vaillant om ook ie ondersteunen liet verzoek van dezelfde maatschappij van geneeskunde tot het in het leven roepen eener wet om de vaccinatie binnen het eerste levensjaar verpligtend te stellen. Op het te Deventer gehouden nijverheids-congres is ook de muntquaestie besproken. De afdceliug cn daarna de algemeenc vergadering kwamen tot de volgende slotsom: dat een internationaal muntcongres zeer wenschelijk is, om zcq mogelijk lot algemeene invoering van den dubbelen standaard te komen met de verhouding van 1: 15%; dat ingeval zulk een congres onmo gelijk blijkt te zijn, de spoedige definitive regeling van het Nederlandsch muntwezen noodig is. maar in allen gevalle ten spoedigste het gouden munt stuk ook in Ned Indië gangbaar moet worden gesteld. In dien zin zal het hoofdbestuur der nijverheids-maatschappij zich tot de regering wenden. Te Rotterdam beeft gisteren de beroemde schaakspeler Zukertort, te Londen gevestigd, eene proeve gegeven zijner kunst, door het blindelings spelen met twaalf geoefende spelers. Van die twaalf partijen won hij er elf op schitterende wijze. Te Zuidland is Dingsdag 11. brand ontstaan in eene schuur, naast de woning van de wed. V. B. cn aan deze in eigendom toebehoercndc. De brand werd spoedig geblusclit. Den volgenden dag stelden de regter-com- missaris en officier van justitie bij de regtbank te Brielle een onderzoek in, met dal gevolg dat een bij genoemde weduwe inwonende neef, als ver dacht van brandstichting, in verzekerde bewaring is genomen. Door hel geregtshof te 's Ilertogeiibosch zal op 21 Julij behandeld wor den de zaak van Sjakko Abelius, kantoorbediende te Groningen, die in het begin van April 11. uit Groningen derwaarts is overgekomen, om van eene vroegere beminde, die intusschen met den heer d. J. gehuwd was, eene som geld te vorderen; hij deed dien eiscli onder bedreiging en gewapend met een geladen revolver met 6 loopen. Op hare weigering om hem te woord te staan, loste hij vijf schoten op haar, en verwondde haar door twee dier schoten aan de linkerhand en aan het hoofd, gelukkig niet ernstigwaarna hij eene poging deed om zich zelf dood te schieten. Later heeft bij in de gevangenis nog eene poging tot zelfmoord gepleegd, doch werd hierin nog bijtijds verhinderd. In de laatst gehouden zitting van den gemeenteraad te's Hcrlogenbosch is mededeeling gedaan van een antwoord, namens Z. M. den koning ont vangen op een verzoek van het gemeentebestuur, betreflende de plaatsing van een portret des konings in de zaal van het raadhuis, waar zich por tretten van 's konings voorouders, van den Groolen Willem den Zwijger af, 1 bevinden. Z. M. geeft in dat antwoord hel verlangen te kennen, dat zijn portret zal worden geschilderd naar dat in het bezit van Art is ie Amsterdam. De burgemeester verklaarde verder, dat de directeur Westerman daartoe de gelegenheid zal seven, zoodra de copie van dat portret gereed zal zijn, die geschilderd wordt voor rekening van II. K. 11. prinses Marianne der Neder landen. Uit Middelburg meldt men dat in den toestand van het droogdok geen verandering is gekomen. Men is bezig, door middel van duikingen onder water, te trachten de afsluiting tusschen het voor- cn achlerdok meer afdoende te maken. Omtrent de oorzaken van de doorbraak verkeert men nog steeds in het onzekere. Nieuwe grondafschuringen hebben niet plaats gehad. Dezer dagen zijn onder de gemeente Middelaar, in Limburg, twee arbeiders in dc weide, tijdens hel inhalen van het hooi, door den bliksem gedood. Het voorloopig verslag omtrent het onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer, voor dc wetsontwerpen tot definitive regeling van het Neder landsche muntwezen en tot vaststelling van nadere bepalingen omtrent dat in Nederlandsch ludië, is verschenen. Algemeen genoegen werd betuigd, dat de regering het eenzijdig standpunt, vroeger omtrent deze gewigtige aangelegenheid aangenomen, heeft laten varen. Het was een voordeel dat men thans dc in bet moederland en in zijne overzecscbe bezittingen Ie nemen maatregelen tegelijk en in onderling verband kon beoordeclcn. Be vreemding moest het evenwel wekken, dat in de gedane voordragten niets hoegenaamd voorkwam wegens de W. I. koloniën. Wat de wenschelijkheid betreft om over de regeling van liet Nederland sche muntwezen thans reeds definitief te beslissen, meende men met het

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1