^>ER TELËGRAAFT" ambassadeur bij hel Fransche hof, het voornemen al zijn vaste goederen, in Pruissen gelegente verkoopen. De Post bevat een schrijven van den kanunnik Kiinzer aan zijn geloofs- genooten in Siliezië met betrekking tot de landdag- en rijksdag-verkiezingen, waarin hij verlangt dat mannen zullen gekozen worden, die niet door een politieke o( bijzondere houding de belangen van vaderland en godsdienst in gevaar brengen, doch die mannen, die verre van elke nevenbedoeling, in vereeniging met de lianen der natie zooveel mogelijk zullen trachten het stoflelijk en geestelijk welzijn des volks te bevorderen, en vrijmoedig, bezield met een ongeschokte trouw, aan keizer en rijk medewerken tot het in het leven roepen van een groot eenig Duitschland. Te Wurzburg werd onlangs in de dagbladen gewaarschuwd toch vooral voorzigtig te zijn bjj het behandelen van jongen wijn, daar een wijnbouwer bij het behandelen van dergelijken wijn, ten gevolge van nitstroomend gas, plotseling bedwelmd werd en niet weder bij kennis kon worden gebragt. Van lieverlede verbreidde zich echter liet gerucht, dat de man vergeven en het geheele verhaal van den wijn verzonnen was. Het lijk werd opgegraven, en het bleek, dat vergiftiging door arsenicum had plaats gehadvermoedelijk den overledene door zjjne vrouw ingegeven. Zij is terstond gevangenge nomen, en nu kwamen meer verdachte sterfgevallen ter sprake. De vrouw van haar eersten man stierf plotseling, en de weduwnaar overleed mede kort nadat hij met de beschuldigde hertrouwd was. Beide lijken zijn opge graven, en niettegenstaande er eenige jaren verloopen zijn, kan men nog ile sporen van arsenicum-vergiftiging waarnemen. TDRHME Volgens een officieel genoemd berigt uit Belgrado, heeft op 12 .Itilij tusschen het Servische leger aan de Timok. onder bevel van Leschanin, en het leger van Osman Pacha, dat gereed stond de Servische positien aan te vallen, een bloedige strijd plaats gehad. De uitslag er van was nog niet bekend. Op alle positien hadden er tusschen de voorposten schermutse lingen plaats. In Bulgarije is de naauwelijks gedempte opstand weder uitgebarsten. De troepen kunnen in het gebergte niet meer binnendringen, daar de op standelingen de toegangen tot den Balkan versperd of sterk verschanst heb ben. In de bergpassen zijn barricades opgeworpen en is zelfs hier en daar geschut opgesteld. VERSAILLES, 13 Julij. Louis Blanc heeft den minister van buitenland- sche zaken geïnterpelleerd over de houding der regering ten opzigte van de verwikkelingen in het Oosten van Europa. Geheel Europa, zeide hjj was er vol van, en hjj meende dientengevolge dat de minister van het republikeinse!) bewind inlichtingen dienaangaande geven moest aan de ka mer en hel land. De heer Decazes antwoordde, dal hij het thans voor Frankrijks belangen niet wenschelijk achtte een discussie te voeren over de ernstige gebeurtenissen in het Oosten. Frankrijk houdt zich uilsluitend bezig met de bevrediging in eigen boezem en de restauratie binnenslands.' De regering wenscht dat Frankrijk in buitenlandsche aangelegenheden niet gemengd worde op eene wijze, welke het herstel van Frankrijk ook in het buitenland zou kunnen bemoeijelijkendoch gelijk elke staat zou hel in de Oostersche quaestie kunnen betrokken worden. De pligt van Frankrijk is verschillen uit den weg Ie ruimen, die den vrede in hel binnenland zouden kunnen verstoren. In een volstrekt vredelievciiden zin sluit het zich aan bij de pogingen om de eensgezindheid onder de mogendheden te handhaven. Die eensgezindheid vertoont zich in den meest stelligen vorm en rust op een grondslag, die Frankrijk niet dan met voldoening kan aannemen, daar die grondslag het beginsel is van non-interventie en onderling overleg. MADRID. 13 Julij. In officiële kringen wordt bevestigd het berigt. dat als de begrooting door den senaat is aangenomenmaandelijksche openbare verkoopingen tot amortisering der openbare schuld zullen beginnen nog in deze maand, telkens tot een bedrag van drie milliocn realen. PARIJS. 13 Julij. Zeer geloofwaarde berigten, heden uit de nerzegowina hier ontvangen, verklaren dat alle geruchten betredende grootc gevechten tusschen Turken en Monlenegrijncn valsch zijn. Aan den gouverneur van de llerzegowina is van het bezetten van Kleck door de opstandelingen niets bekend. Inttisschen weel men nu met zekerheid dat de Montenegrijnen de aanvallers zijn geweest en dat in den bergpas van Rallon, tusschen Gaczko en Nevesinje. ecu gevecht werd geleverd, waarin de Turken, volgens hun beweren, de zege behaalden. BUDAPEST!!, 13 Julij. De Peat her Lloyd bevestigt het berigt van het sluiten van de haven Kleck, en voegt er bij, dat lot dezen maatregel be sloten is geworden ter bijeenkomst te Reichstadt, als een gevolg van bet beginsel van non-interventie. MADRID, 12 Juljj. Het comité van de staatsschuldeiscliers zal weldra aan den senaat een adres zenden, houdende nadrukkelijk verzoek om verwer ping van liet door de cortes aangenomen ontwerp van wet tot regeling der openbare schuld. KONSTANTINOPEL13 Juljj. Zeer vele vrijwilligersonder hen eenige Christenenhebben zich voor het leger laten aanwerven. De regering heeft aan de legerbevelhebbers bevel gegeven de vrijwilligers geljjk te stellen met de geregelde troepen. Ook hebben zij in last gekregen te zorgen dat. indien de troepen Servië moglen binnenrukken, de pligten der menschheid jegens de vreedzame inwoners des lands in acht genomen worden. De Sultan en zijne moeder hebben 20,000 turksche lires als bijdrage tot de oorlogskosten beschikbaar gesteld. BELGRADO. 12 Julij. Regerings-tclegram van het tooneel des oorlogs. De milhaire toestand is onveranderd. Beide parljjen handhaven hare stellin gen. Slechts onbeduidende schermutselingen zijn voorgevallen. De Turksche schepen bombarderen de in opstand verkeerende Turksche dorpen bij Wid- din. Het berigt van het nemen van Zaitschar door de Turksche troepen is «en verzinsel. Kolonel Leschjanin heeft gisteren een gevecht uitgelokt en eenige stalegische punten bezet. De in Gyenzova bij Widdin geposteerde Servische troepen hebben de Turken tot bij de thans gesloten vesting ver volgd en vele levensmiddelen buit gemaakt. Het door de opstandelingen bezette dorp Nowoselo werd door de Turksche schepen beschoten, doch dit bombardement bleef zonder gevolg. I WEENEN, 14 Julij. Over den uitslag der besprekingen te Reichstadt zijn van dé zijde der kabinetten van Weenen en St. Petersburg mededeelingen j gedaan aan de andere groote mogendheden. Berigten uit Bosnië vestigen de aandacht op eene aansluitings-beweging 1 aan Oostenrijk; men verzekert dat eerstdaags in die rigting ondubbelzinnige demonstraliën te verwachten zijn in naar Konstantinopel en naar Weenen op te zenden adressen. HVGEZONDElf. EE\ KERKELIJKE HOOFDELIJKE OMSLAG. IV. {Slot.) Het is waar: de kerkelijke omslag strekt hoofdzakelijk tot verbetering der predikantstractementcn. Vier jaren geleden werden de leden der Neder- duitsch Hervormde gemeente alhier bij gedrukte circulaire uitgenoodigd dat belang te behartigen door vrijwillige geldelijke bijdragen. «Het landstractement van de predikanten onzer gemeente bedraagt 1650 «'sjaars. Vroeger werd liet verhoogd met eene jaarlijksche toelage van "ƒ200 uit de gemeentefondsen. Doch sedert eenige jaren is die toelage ver- vminderd tot 100 en zelfs van deze som, die hoofdzakelijk door contribu- "tiën van gemeenteleden wordt bijeengebracht, is de voortdurende uitbeta- //ling verre van verzekerd". Dit is na verloop van vier jaren op nieuw gebleken, want het totaal der vrijwillige bijdragen is van ƒ1300 'sjaars gedaald op ƒ637, zoodat de toe lage uit de gemeentelondsen niet meer is dan 7100. «Het behoeft geen betoog, dat dit tractement veel te laag is", zoo sprak de commissie uit de gemeente tot de leden. «In het belang onzer predi kanten zelve zouden wij niet wenschendat hun ambt rijk bezoldigd "wierd. Laat het, ook in het vervolg evenals nu. duidelijk in het oog val iden, dat zii hunne betrekking waardeeren, niet om de voordeelendie zij "afwerpt, maar om den zegen, dien zij daarin stichten kunnen. Maar het "is toch niet meer dan rechtvaardig en billijk, dat hunne bezoldiging «eenigermate beantwoordt aan de plaats, die zij in de maatschappij be- "kleeden en. ter wille van hun werk. bij voortduring moeten innemen. Dat "is thans in de Leidsche gemeente niet meer het geval. Al ware het trac- "tement niet verminderd, toch zou het nu geheel ontoereikend zjjn gewor- "den. Er is wel niemand onder u die ontkent, dat verhooging van de pre- "dikantsbezoldiging een dringende eisch des tijds heeten mag. De eer en "het belang onzer gemeente vorderen, dat aan dien eisch zoodra mogelijk "worde voldaan. liet mag haar niet onverschillig zijn, dat hare voorgan gers voor den ijver, waarmede zij hun werk verrichten, zoo karig worden "beloond. Zij moet er zelve hoogen prijs op stellen, dat hare predikanten "bij die van andere gemeenten niet achterstaan. Zij lijdt schade in hare "geestelijke belangen wanneer, nu of later, de leeraars harer keuze door "Overwegingen van flnantiëelen aard verhinderd worden eene beroeping hcr- «waarts op te volgen. Indien er in de bestaande behoefte zal worden voor dien. dan moet de gemeente zelve zich de zaak aantrekken en daarvoor "als één man opkomen". De gemeente zelve en niet maar enkele leden, die hun beurs openen, om daaruit één of meer predikanten een blijk van sympathie te geven, voor eens, voor langer of korter tjjd, afhankelijk van omstandigheden, die de onafhankelijkheid van hem. die het geniet, in gevaar brengenen blijkens de ervaring van de laatste vier Jaren geen voldoenden waarborg voor tracte- mentsverbetering opleveren. Men wilde in 1872 dal "ieder naar zijn vermogen zich eene jaarlijksche "Contributie zou opleggen". Dat is niet gelukt. "In vele gemeenten van "ons vaderland wordt in de kerkelijke behoeften door een hoofdclijkeu om- "slag voorzien. Het is op zich zelf billijk en goed, dat ieder lidmaat meer "or minder tot de instandhouding van den eeredienst bijdrage. Ook is die "belasting gewoonlijk niet hoog genoeg, om iemand te bezwaren". En öindat mislukt is, wat men voorstelde: "dat ieder lid zich vrijwillig rang- "schikke in één der vier klassen en zich verbinde tot eene jaarlijksche bij- "drage van ƒ1, ƒ3, ƒ6 ol 10 en meer" moest het kerkbestuur besluiten lot de invoering van een hoofdelijken omslag, van ten hoogste ƒ8000, die als maximum kan worden beschouwd voor volgende jaren en verminderen kan en zal, als de aanslagen trouw worden voldaan. Zulk een vermindering is ook te verwachten, wanneer de vernieuwing van het inwendige der Ilooglandsche kerk niet te kostbaar geschiedt en het bedrag van bet jaarlijkse!) renteverlies van de daarvoor te verkoopen kapitalen lager wordt dan de daartoe betrekkelijk geraamde som. Die ver mindering is aanstaande, wanneer de vrijwillige bijdragen van hen. die niet aangeslagen zijn opliet kohier, dal mogelijk maken. Zij. die tot de gemeente behoorenmaar niet zijn hoofden van gezinnengehuwde vrouwen, zonen of dochters, worden daartoe in de gelegenheid gesteld en zullen er wel voor bereid worden bevonden; want de godsdienstzin heerscht bij dezulken gelukkig het meest en het kerkelijk leven geelt daarvan ook blijken. Hoe het ook zijnaar het maximum van ƒ8000 zijn de aanslagen niet bezwarend. Van de 1260 zijn 800 beneden de 5, 250 van ƒ5 tot ƒ10, 100 van 10 lot ƒ15, 55 van ƒ15 tot ƒ20 enz., slechts 5 boven de ƒ40, en de grondslag is dezelfde, als de zevenmaal grootere aanslag in den plaatselijken hoofdeljjken omslag, die gewillig wordt betaald en geen be zwaar ondervindt. Een hoofdelijke omslag was voor de Nederduitse!) Hervormde gemeente ijiet noodig gewordenwanneer zjjdie tot de Nederlandsche Hervormde kerk door doop en belijdenis behoorenévenals de Christelijk Gereformeer den, Doopsgezinden. Roomsch Katholieken, ja als alle andere protestanten vrijwillig en voldoende hadden bijgedragen voor de kosten van den open baren eeredienst, waartoe behoort een betamelijke bezoldiging van leeraars en pastoors. Die dus onwillig is en in rechten tot betaling zou moeten worden aange sproken. stelt zich ten toon en openbaart zijn gezindheid ten aanzien van den predikant der richting, waartoe hij behoort, of tegenover.de gemeente, waarvan hij lid is. Wat ten slotte niet onvermeld mag blijven: elk gemeentelid bezit rech ten, die waarborg geven voor een trouw en doeltreflend gebruik der gelden. De verkiezing van notabelen is in handen der gemeente, deze zijn verant woordelijk dat de gemeente-commissie in elk opzicht het belang van het beheer behartige en alles met orde besture. Het college van nolabelen I benoemt en herbenoemt de leden der gemeente-commissie, keurt goed of af de begrooting en de rekeningstaat toe of weigert wat aan zijn goedkeu- j ring door de gemeente-commissie moet worden onderworpen. De rekening i ligt voor ieder gemeentelid open en ter inzage. De gemeenteleden kunnen dus dadeljjk invloed uitoefenen op allesin de verkiezing van notabelen. Deze worden niet herkozen als ze niet onafhankelijk, zelfstandig en onpar tijdig toezien en mogen niet herbenoemen leden der gemeente-commissie, die blijken geven dat zij zich aan dat toezicht niet onderwerpen.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3