BUITEN LAN USCHE BEKIGTEN Door diakenen der Ned. Iierv. gemeente te Amsterdam is aanbesteed het bouwen en gedurende 3 jaren onderhouden van een schoolgebouw, te stichten op een terrein aan de Rozengracht. Dit werk is aangenomen door de hh. R. de Ruiter en W. Voskuyl, voor de som van ƒ24315. Naar men verneemt zal aan deze school, grootendeels gesticht uit vrijwillige bijdra gen de naam worden gegeven van Da Costa-school. Te Nieuwe Diep is een sjouwerman, bezig aan het lossen van tabak uil het schip Asiavan Baltimore, in de zoogenaamde koevoet gevallen, waardoor hij een wond aan het hart bekwam, die bijna dadelijk den dood ten gevolge had. De ongelukkige stond algemeen bekend als een oppassend man. llij laat ecne weduwe en vijf kinderen na. Men meldt uit Harderwijk, als bewijs dal de lust tot dienstneming voor de Indische koloniën nog steeds bestaat, dat Maandag niet minder dan 71 vreemdelingen voor dit doel zich bij den commandcrenden officier van het koloniaal werfdepot hebben aangemeld. Van dit aantal werden 10 wegens ligchaamsgebreken afgekeurd, terwijl van 50 hunner de qualiteit veel te wenschen overliet en deze om gezegde redenen door de justitie tot Utrecht zijn getransporteerd, om verder over de Belgische grenzen te wor den gezel. -- Uit Zwolle meldt men, dat tijdens het onwedcr van Vrijdag jl. aan het Kalerveer de veerpont midden op de rivier was, beladen met vier be spannen wagens en eenige personen. De bliksem trof de ketting en sloeg langs deze in het water. De vier veerknechts, die aan de ketting trokken, werden neergeworpen, doch kregen geen letsel, evenmin als de andere per sonen en paarden, liet was gelukkig, dat deze door den schrik onbewege lijk bleven slaan. Te Volkel, gemeente Uden. is in de vorige week een hond, toebe- hooreude aan een ingezetene van dat dorp, dol geworden. Het dier is af gemaakt, nadat het verscheidene andere honden en een man had gebeten. Aan den laatste is dadelijk de noodige geneeskundige hulp toegediend. Daar de hondsdolheid door drie veeartsen is geconstateerd, zijn ook de gebeten honden gedood. 's GRAVENHAGE 12 Julij Door Z. M. is aan Peter van Rekker, te Groesheck, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een kind bij brand al daar, toegekend eene gratificatie van ƒ10, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden kanonuier 2de kl. E. E. M. Becker, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lot het dragen van liet l'ruissische herinneringskruis voor het deelnemen aan den veldtogt legen Oostenrijk in 1866 en van de Duitsche medaille, in gesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Tot burgemeester der gemeente Chaam is benoemd de heer C. J. F. van den Enden. Aan de rijks-landbouwschool zijn benoemd: tol leeraar de hh. J. van Dam, dr. Pilsch, dr. J. J. van Renesse, dr. J. Ritzema Bos, H. G. Stumpf, allen Ie Wageningcn, en G. J. Vos Az.te Amsterdam; en tpt tijdelijk leeraar de hh. C. HonighJ. Goossen en mr. J. U. YVuiider, allen te Wageningen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. In antwoord op de interpellatie van den heer mr. Blnssé, over het vaarwater lusscben Rotterdam en Amsterdam, heeft in de zitting der prov. staten van gisteren de voorzitter het volgende medegedeeld: De eerste vraag was: Wat is aan hecren gedep. staten bekend van een adres van de heeren C. J. A. den Tex, J. van Vollenhoven en anderen aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken betredende de verbetering van het vaarwater tusschen onze Zuidhollandsche rivieren en stroomen en hel IJ? In antwoord hierop strekt; Dat aan gedep. staten officieel niets bekend is van deze zaak. Zij hebben van ter zijde kennis bekomen van dat adres, maar er is niets officieels van gehoord. Welligt is de aanleiding daarvan hierin gelegen dat in 1874 een project tot verbetering door inge nieurs van den waterstaat is gemaakt, dat geheel afwijkt van dat der con- cessiën en gemeentebesturen door den heer Blussé bedoeld, en het is wel ligt daaraan toe te schrijven dat de regering, alvorens gedep staten van Noord- en Ztiidholland met de zaak te bemoeijen, de ingenieurs van den waterstaat in beide provinciën wil hooren. Maar de voorzitter herhaalt officieel dat gedep. stalen niet in kennis zijn gesteld van dat onderwerp. De tweede vraag was: Wal is door heeren gedep. staten ter bevordering dier verbetering verligt? Hierop kan medegedeeld worden: Dat in Julij 1874 onder een vorig minister van binneul. zaken aan gedep staten van Noord- en Zuidholland plannen en teckeningen Ier verbetering van den waterweg tusschen Amsterdam en Rotterdam zijn medegedeeld en dat beide collegièn bij een gemeenschappelijk rapport hunne meening daarover hebben geuit, maar dat zij gemeend hebben, alvorens in verdere beschouwingen te treden, aan den minister de vraag te moeten doen: wie belast zou wor den met liet maken dier werken; aan wie in hel vervolg het beheer zou worden opgedragen, en welke gemeentebesturen zonden moeten gehoord worden. Die vragen zijn niet beantwoord. In 1875 hebben gedep. staten van beide provinciën dal punt op nieuw aangevat en aan den minister de verzekering gegeven dat beide collegiëu deze zaak van zoo groot belang beschouwden dat zij niet alleen de bjjzondere aandacht van den minister er op vestigden, maar dat zij ook bereid waren elke poging te ondersteu nen welke dat doel zou kmineii doen bereiken en dat er dus ook hulp van wege de provincie was te gemoet te zien. Ook dat schrijven van December 1875 bleef onbeantwoord. Eindelijk hebben gedep. stalen in Mei 1876, naar aan leiding van het verslag over de waterkeeringen op de Gouwe, op nieuw dat punt bij den minister ter sprake gebragl en met de meeste kracht et- op aangedrongen dal liet zou ter harte genomen worden. Ook op dal laat ste schrijven wachten gedep. staten nog het antwoord. In de zitting van de prov. staten van heden zijn al de aan de orde gestelde onderwerpen behandeld. Alle subsidiën voor wegen, havens enz., waaronder die tol verbetering der havens van Maassluis en Zwartewaal, en het [subsidie van ƒ67000 aan de hh. van Hall en Montijn, tot droogmaking der plassen onder Reeuwijkzijn aangenomenalles overeenkomstig de voorstellen der speciale commissiën over de betrekkelijke missives van gedep. staten. Wijders zijn toegestaan alle subsidiën voor nuttige inrigtingen voor ondeiwijs, industrie-, ambacht-, muziek- en teekenscholen. Het subsidie voor hel Idiolengesticht te 's Hage is, op voorstel van den heer Palijn, ge- bragt op 2000, zoowel voor 1876 als 1877. De begrootingen, zoowel die betreffende de rijksuitgaven als die voor de provinciale huishoudelijke uit gaven zjjn bij acclamatie aangenomen. Daarop is de vergadering gesloten. Burg. en weth. hebben blijkens de gisteren aan den raad gedane mede- deeling lot commies-redacteur ter plaatselijke secretarie aangesteld den heer jh'. mr. C. 11. Beehterts van Blokland, adjunct-commies bij hel dep. van financiën. In die zitting is ingekomen een verzoek van den heer E. But- linger om eervol ontslag als directeur der openbare reiniging alhier, met 1 Aug., wegens zijn benoeming tot burgemeester van Wedde. Dit ontsla» is verleend. De raad heelt voorts aan burg. en weth. een crediet van ƒ800 toegestaan tot het op een nader aan te wijzen afgelegen terrein doen op trekken van een houten loods voor de bewaring van opgevangen honden. KNCtEILANU. LONDEN. 11 Julij. Zondag 11. heeft alhier op Trafalgar-plein eene vergadering plaats ge- had van de leden van zekere communistisch gekleurde werklieden-vereeni- ging. ont, met het oog op de aangelegenheden in het Oosten, een votum uit te brengen ten gunste van de volgende stellingen: 1". dat patriotism een "hol bedrog" is; 2°. dat het volk niet behoort te vechten voor de hoogert klassen, doch voor zichzelf, zooals de Communisten te Parijs bet gedaan hadden; 3°. dat, met verwerping van het beginsel van nationaliteit, dt werklieden van alle natiën een bond moeten vormenten einde hunne vijandschap te rigten legen hun gemeenschappelijken vijand in alle landen: de heerschende klassen. De opkomst was gering. De tol op eene der bruggen van de Theems, de Hampton-Court-bridge, is opgeheven. Hij is door de City en de Board of Works afgekocht voor 48000 FRAIHRIJ K. De regering heeft eene commissie benoemd tot onderzoek van hetgeen et bij hei toelalings-examen voor de polytechnische school heeft plaats gehad. De commissie is zamengesteld uit drie senatoren, vier afgevaardigden, Iwet hoogleeraren bij de faculteit van wetenschappen te Parijs. De Moniteur zegt: De regel voor de Europesche politiek is hedei evenals gis eren de non-interventie, totdat de gebeurtenissen op het oorlogs loonecl aan de mogendheden de aanleiding bieden tot ecne regeling, welkt het herstel des vredes met zich voert. De bijeenkomst te Reichstadt heeft, naar ons inzien, die politiek nog nader bevestigd; tevens heeft zij, in eei hagchelijk oogenblik, blijk gegeven van de innige verstandhouding der beidt mogendheden, die bij de wisselvalligheden van het Oostersche vraagstuk hel naauwst zijn betrokken. De verslandhouding tusschen Oostenrijk en Ruslanl is de beste waarborg voor de handhaving van den algemeenen vrede. Naar men verneemt zijn de correspondenten van de Temps en dei National, die den Servisch-Turkschen oorlog bijwonengekwetst geraak! Die van de VVeener N. freie Presse zou gedood zijn. In een gehucht nabij Cintegabelle, departement llaule-Garonne, heelt een arbeider. Jean Cazals geheeten, zijn vader en zijn broeder vermoord. Toen de gendarmes in de woning dier ongelukkigen kwamen, werden zj op het schouwspel, dat zich daaraan hen vertoonde, door ecne rilling be vangen. De beide slagtoffere lagen op den vloer uitgestrekt met verbrijzelde hersenpan. Men kan zich van de woestheid van den onmensch een denk beeld vormen, als men weet, dat hij den dubbelen moord gepleegd heelt met een blok hout. Het gevangen nemen van den moordenaar ging met moeijelijkheden gepaard; want het is iemand van ontzettende ligchaams- kracht; ook was hij in het bezit van wapens. DU1TICIILAKD. Keizer Wilhelm, die zich van Ems naar Coblentz begeven heeft, is te Würzburg aangekomenvan waar hij Maandag naar Baden-Baden zoti ver trekken; ook prins Bismarck is dien dag uit Kissingen aldaar aangekomen en door de bevolking met toejuichingen verwelkomd. De stad was feesleljjk versierd. Des avonds is er eene serenade met fakkellicht ter eere van den keizer gegeven. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden zal, volgens de Köln. Zeil., het 60-jarig jubileum van het naar Item genoemde Pruissische regiment in fanterie bijwonen. Het 50-jarig jubileum is niet gevierd om den oorlog van 1866. Bij de regtbank te Kassei is een proces aanhangig tusschen den prins van Hanan. zoon van wijlen den keurvorst van Hessen-Kassei, en den Pruissischen staat, over de opbrengst van een leengoed in Brunswjjk. Dt Pruissische staat heeft, na de inbeslagneming der gelden en goederen van den keurvorst, over de opbrengsten van dat leengoed beschikt en toch Int regt van den prins op die gelden erkend. De prins verlangt nu bij regter- Iijke uitspraak te zien beslist, of de Pruissische regering al dan niet het regt had, over die opbrengsten te beschikken. Ten dien einde heeft bij een cisch tot teruggave dezer geldenten bedrage van ruim 700,000 mark. ingesteld. TURK IJ E. Een officieel berigt uit Konstanlinopel meldt het volgende: Een ge vecht van 5 uur heeft plaats gehad te Sabah Kadi in hel arrondissement Relgradzin. Kolonel Hassan Bey heeft den vijand, 2000 man sterk; versla-

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2