BUITEINLAINDSCHE BEHIG1 EN. dagen gedurende de loopende maand geen gehoor verkenen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. mede geen gehoor verkenen. Z. M. de koning is heden namiddag ten 5 ure 40 m. van het Loo j alhier teruggekomen. Ter eere van Z. K. H. prins Frcderik der Nederlanden is door den i directeur der concerten en andere vermakelijkheden te Scheveningen een groot bal aangekondigd tegen den 28s,en Julij e. k., te geven in de Kurzaal van het gemeenlebadhuis, onder de hooge bescherming van H. 51. de koningin. De opbrengst daarvan zal strekken ten voordeele van de armen in het vis- schersdorp. De kroonprinses van Duitschland heeft gisteren met haar gezin in de evangelische kapel te Scheveningen de Duitsche voormiddag-godsdienstoefening bijgewoond. De dienst werd vervuld door den predikant Sarasin, uit Bazel. Z. K. 11. prins Frcderik. die Zalurdag. kort na aankomst uit Neuwied, de gemalin van den kroonprins van Pruissen was gaan verwelkomen, heeft gisteren met haar hel dejeuner in het Oranjehotel gebruikt. Gisteren avond ten half negen ure is de prins-troonopvolger, met de leden uit zijn gevolg, uit Brussel wederom in het Oranjehotel te Scheveningen teruggekeerd. II. K. II. de kroonprinses heeft hedenvergezeld van eeltige leden uit het gevolg, een uitstapje naar Utrecht gedaan. Z. K. H. de kroonprins begaf zich heden naar het huis de Paauw om een bezoek af te leggen bij Z. K. H. prins Frederik, doch deze was inmiddels naar het Oranjehotel gereden, ten einde den voornamen gast te begroeten. Z. K. 11. prins Albert van Pruissen wordt tegen 20 dezer te Schevenin gen verwacht en zal apartementen betrekken in het gemeenlebadhuis. Vrijdag aanst. zal door den heer A. N. Koopmanorganist der Groote kerk, in de Kloosterkerk een orgelbespeling worden gehouden. Frl. K. Gri pekoven, uit Keulen, onderwijzeres in den zang aan de muziekschool te Leiden zal deze muzikale uitvoering door de voordragt van eenige zang stukken opluisteren. De opbrengst is bestemd voor het in de Groote kerk te stichten nieuwe orgel. De twee luchtreizigers, de hh. de Bergh en van Biel, die Zaturdag met den heer de Pauw in het schuitje van den reuzenballon de Nederlanden van het terrein der gasfabriek alhier zijn opgestegenwaren denzellden avond hier ter stede teruggekeerd. Na cene uitstekende reis. begunstigd door schoon en stil weder, liet de kapitein het anker vallen in den Haarlcm- mermeerpoldcr en daalde de ballon nabij Aalsmeer, waar de reizigers uitstapten. EKOELAWD. LONDEN 9 Julij. liet verslag van de commissie, aan welke een onderzoek was opgedra gen naar de oorzaken van de waarde-vermindeting van het zilver, is dezer dagen bij het parlement ingediend. Daar haar laak alleen bestond in hel aangeven van de oorzakenheeft zij zich ook daartoe bepaald en geeft zij als zoodanig op: 1». de fluctuation in den Indischen handel; 2°. de ver andering van den munt-standaard in Duitschland3°. buitengewone vermeer dering van de opbrengst der zilvermijnen in Amerika, welke, naar zij ver wacht, nog zal toenemen. De Times bevat een meer uitvoerig berigt omtrent de nederlaag, die de Amerikaansche generaal Custer geleden heeft in zijnen strijd tegen de Indianen. Het blijkt volgens de mededeelingen van koeriers, die op het fort Ellis aankwamen, dat Custer, die het bevel voert over het 7e reg. cavalerie uit 12 compagniën bestaande, vernomen had dat 2500 Indianen, Sionx, een kamp hadden opgeslagen ongeveer 30 mijlen van de monding van den Little Hom rivier. Custer zou met 5 compagniën het digste ge deelte van hel kamp aanvallen, terwijl majoor Reno met 4 compagniën aftrok om de Sioux in den rug aan te tasten, en 3 compagniën als reserve achtergelaten werden. Het gedeelte van Custer viel in een diep ravijn in een hinderlaag, waar allen tot den laatsten man gedood werden. Custer, zjjn twee broedersschoonbroeder en neef, benevens 17 andere officieren werden vermoord. Het geheele verlies was 315 man, en men heeft alleen kunnen nagaan hoever Custer gekomen was, door de lijken die achterge bleven zijn. Toen de Sioux de afdeeling van Custer hadden uitgemoord, omsingelden zij de troepen van Reno en hielden hem een dag op de heuvels ingesloten; daarop slaagde Reno er in de reserve-compagniën te bereiken en kwam toen tot de ontdekking dat de Indianen plotseling hun kamp had den opgebroken. Van de troepen van Custer vond men op ééne plek 207 lijken opgestapeldzij waren vreeselijk door de Indianen verminkt en ge heel uitgeschud. Twee Amerikanen hebben het plan opgevat om de reis van Boston naar Philadelphia per kruiwagen te doen. Beurtelings plaatsen zij zich in het voertuig, terwijl de andere kruit. Zij zijn op 3 Junij des avonds9uren uit Boston vertrokken. FRANSRMR. De zitting van de kamer van afgevaardigden op Donderdagl 11. was weder zeer woelig, ten gevolge van de heftigheid, waarmede de lieer Paul de Cassagnac zich uitliet omtrent de voor de tweede maal vernietigde verkiezing van den heer Peyrussie, Bonapartist. Onder meer zeide hij dat de geheele reglerzijde als één man slaat tegenover den gemeenschappelijken vijand, de republiek. De republiek is het wettig gouvernement des lands, zeide de voorzitter, ik maan u dus aan uwe uitdrukking in te trekken. De Cassagnac weigerde dit. Frankrijk, zeide hij verder, dat bij een plebisciet gesproken heeft, mag niet verward worden met eene vergadering, die met ééne stem meerderheid beslist heeft. Indien zijne woorden overgebragt werden aan den president der republiek, aan wien hij trouw gezworen heeft, dan zou hij zijne uitdrukking intrekken. Zoo niet, dan handhaafde hij die. De voorzitter riep hem daarop tot de orde. Het Journ. off. bevat eene beschikking van den minister van openbare werken, houdende benoeming van de leden eener commissie, aan welke is opgedragen een onderzoek van alles wat betrekking heeft op den herbouw vau het paleis der Tuileriën en van het hötel du Quai d'Ors, eertijds hotel van het hof vau rekeningen. Zalurdag had te Parijs de lijkdienst plaats voor Casimir Périer. Het stoffelijk overschot werd van het sterfhuis naar de kerk Saint-Pierre de Challot gebragt. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door de heeren Thiers, Slartel, vice-president van den senaat, jBersot, voorzit ter van de akademie van zede- en staatkundige wetenschappenen dooi' een lid van den depart, raad van Aube. De beide zoons van den over- i ledene, de schoonzoon, graaf de Ségur, en de hertog d'Audifïret-Pasquier, zwager van Casimir Périer, openden den lijkstoet. De geheele linkerzijde van den senaat en de katner van algevaardigden, zoomede vele leden der reglerzijde, de hertog van Aumale, de gezamenlijke ministers, de vertegen woordigers ven het instituut, van de maatschappij van letterkundigenvan de dagbladpers, enz., woonden de plegtigheid bij. Na de plegtigheid in de kerk is het lijk naar het spoorweg-station gebragt, om van daar naar het landgoed der familie vervoerd en vervolgens nabij het kasteel begraven te worden. De schoul-bij-nacht Benic, die in de Antillen overleden is, waar hij het opperbevel voerde over het daar gestationeerde eskader, heeft tot univer- selen erfgenaam benoemd de maatschappij tot redding van drenkelingen. Geen directe erfgenamen hebbende, heeft hij het edele streven van die maat schappij willen helpen bevorderen door zijn vermogen beschikbaar te stellen voor het oprigten van stations voor reddingbooten. Daar het legaal voor een groot gedeelte bestaat uit eigendommen in het buitenland, is het bedrag vooralsnog niet op te geven. Bij den Parijschen gemeenteraad is een voorstel ingekomen, door eenige raadsleden onderteekend om de namen van straten en pleinen te Tarijs, die aan het keizerrijk herinneren, te veranderen. Te Marseille is een adres in omloop, dat bij den senaat en bij de ka mer van afgevaardigden zal ingediend worden, en waarbij de uitdrijving der Jezuiten wordt gevraagd. De koster van de kerk des Petits-Pères te Parijs betrapte dezer dagen een persoon, die een dun slaafje, besmeerd inet vogellijm, in de armbus had gestoken, met hel doel om er geld uit te ligten. Toen de dief zag dat hij ontdekt was, nam hij de vlugt, maar de koster, geholpen door eenige personen, maakte zich van hem meester en bragt hem voor den commissaris van politie. Deze liet eerst zijne zakken onderzoeken, waarin 28 franc waren, Vervolgens ondervroeg hij hem; maar de dief, in plaats van te antwoorden, maakte gebaren om te kennen te geven dat hij doofstom was, De commissaris gelooide echter niet dat hij een doofstomme voor zich had en liet een geneesheer komen. De dief maakte nu hetzelfde gebarenspel en op het bevel van den geneesheer om de tong uit te steken, antwoordde hjj met een schouderophalen, «liet is goed", zeide de geneesheer tot den com missaris, «ik zal onzen doofstomme wel aan het spreken krijgen". Hij haalde nu een lancet uit den zak en maakte eene beweging, alsof hij eene kleine operatie aan de tong ging doen. «Neen, neen!" riep de zooge naamde doofstomme, die tot dusverre de tanden goed gesloten had gehou den. «Ziehier, en meteen haalde hij een klein rolletje met zeven 20-franc- stukken uit den mond. wat ik verborgen had. Ik zal nu maar bekennen, want ik kan dit alles niet inslikken". BUITICHLAND. De leden van de commissie der regtsgeleerdenaan wie door de rijks regering de taak is opgedragenom een burgerlijk welboek voor Duitschland te ontwerpen, zal binnen cenigen tijd weder zamenkomen. In de jongste zitting, door hen gehouden, zijn verschillende deelen van den arbeid aan bijzondere leden der commissie opgedragen: sedert dien tijd hebben die leden zich te Berlijn gevestigd en zijn zij werkzaam geweest lot vaststelling der grondslagen, waarop elk dier gedeelten zal worden opgetrokken. Deze taak is thans voltooid, en nu zal de commissie worden opgeroepenom in overleg te treden ten opzigtc van de beginselen, waarvan men bij dien eersten arbeid is uitgegaan. Al de Servische studenten, aan de Berlijnsche hoogeschool studerende, hebben de hoofdstad verlaten, om zoo spoedig doenlijk zich naar het tooned des oorlogs te begeven. De studenten in de medicijnen, die onder hen wor den gevonden, hebben zich een verklaring door den decanus der faculteit doen uitreiken nopens hunne studiën. Zij wenschen op het slagveld genees kundige hulp te verleenen. Te Hamburg wordt thans eene internationale honden tentoonstelling gehouden. Er zijn 560 honden van allerlei ras ingezonden. De voornaamste inzender is prins Albrecht von Solms-Braunsfelddie ruim 30 honden heeft ten toon gesteld. Uit Bodenbach wordt van 8 Julij gemeld dat de keizer van Oostenrijk aldaar dien ochtend ten TA ure is aangekomen, vergezeld van graaf An- drassy: hij werd begroet door den Russischen keizer, die ten 9% ure niet prins Gortschakofï aldaar was aangekomen. De Oostenrijksche keizer en de Czaar werden aan hel station ontvangen door den kroonprins en aartsher tog Fricdrich. Hunne majesteiten reisden verder naar het kasteel Reichstad, waar hel diner gebruikt werd. Na het diner confereerden de beide keizers met GortschakofF en Andrassy. Het onderhoud te Reichstadt. dat in de eerste plaats het karakter droeg van eene zuiver persoonlijke ontmoeting tusschen de beide monarchen en hunne leidende ministers, was zóó hartelijk, dat naar de verzekering van hen, die er bij tegenwoordig waren, de beste en volledigste verstandhouding tusschen de beide stalen daaruit valt op te ntaken. De beide keizers hebben een hartelijk afscheid van elkander genomen. Uit Gothenburg wordt gemeld, dat het stoomschip IJmerkapitein Ericson. bestemd voor de expeditie van professor Nordenskjöld naar den

Leydse Courant | 1876 | | pagina 2