ONDERWIJS. V ItlnN I 1»¥ I IllT p'jnen' maaSPÜne". scl,ele hoofdpijn, PER TELEGRAAF. eden ten geven en op die wijs aan die scholen mededeelingen kunnen doen eten. waardoor de gelijkheid van het examen voor alle adspiranten een ijdel P de woord wordl. In het vorige jaar hadden, zeide Gambetta, reeds verkeerde 'ssen handelingen plaats gehad. De heer Mitchell merkte hierop aan dat dit dan rden geschied was vóór de republiek. Wij hadden het vorige jaar evenzeer de republiek als nu, hernam Gambetta; het bestuur was zeker niet in handen van van zoo goede republikeinen; maar sedert 1870 zijn wij verlost van den tigd) rotten keizerlijken boedel. De hh. Lambert, Gillout en anderen wilden dat H. Gambetta door den voorzitter lot de orde geroepen werd. De voorzitter zeide, dat de spreker zich van eene uitdrukking had bediend, die niet par- r de lementair was. Daarin bestond zijn onregt. Welnu, ik heb het regt te s de zeggen, dat de republiek een mesthoop is, riep Paul de Cassagnac. De e in voorzitter verklaarde, dat de Cassagnac zich evenmin van deze uitdrukking La mogt bedienen als Gambetta van de zijne. De voorzitter bragt voorts den ving, heer Mitchell onder het oog, dat zoo hij niet herhaaldelijk Gambetta in de e de rede had gevallen in termen beleedigend voor de republiek, de thans plaats lam, gehad hebbende tooneelen niet zouden zijn voorgevallen. Op de verzekering 1 de van de ministers dat een onderzoek had plaats gehad en nog verder zou door plaats hebbentrok de heer Gambetta ten slotte zijn verzoek in. 'au, De benoeming van den generaal Cialdini, als gezant van Italië te Parijs, wordt door l'Huivers en andere clericale bladen een schande voor Frank- rijk genoemd. De llnivers meldt, dat de basiliek te Lourdcs Zondag is ingewijd, in tegenwoordigheid van 35 aartsbisschoppen en bisschoppen. De pauselijke zegen werd. bij monde van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, aan meer dan 100,000 personen in de open lucht uitgedeeld. Het feest werd I bijgewoond door den hertog van Nemours en zijn zoon, den hertog van Alenqon. Te Montpellier is in den ouderdom van 102 jaren een vrouw over- ..ei1 leden, die de achting genoot van al hare stadgenooten. In 1774 geboren, U'J' had mad. Vergnetle alle revolutiën bijgewoond en het was altijd haar grootste genoegen, de episodes te verhalen uit het bloedige tijdvak van de eerste revolutie. Msd. Vergnette stierf in het bezit van al hare vermogens, die zij tot het laatste oogenblik nog goed wist te gebruiken. Zij laat een 73-jarige dochter na. die zelve reeds overgrootmoeder is Het Journal des Uébats drijft den spot met het Servisch oorlogsmani- festnoemt de taal van vorst Milan grootspraak en zegt: //Het is van alge- meene bekendheid dat de opstandelingen zoo dikwijls zij eene nederlaag leden, op de vlugt sloegen en vervolgd werden, de Servische grenzen over schreden hebben en daar door hunne Servische broeders zijn opgenomen ongeveer op dezelfde wijze als de Carlistische generaals in den laubourg St.-Germain een onthaal vonden. De Turken, die de tractaten eerbiedigen, zijn op de grenzen staande gebleven en hebben uitgerust, omdat zij ver moeid waren van dat schuilhoekje spelen. En hierover beschuldigt men hen e° thans, de Servische grenzen binnen een ijzeren band ingesloten te hebben, en dit is een der beweegredenen welke vorst Milan aanvoert, als hjj in zijne oorlogsverklaring beweert dat zijn toestand hem ondragelijk gewor den is." e, BIIITICHLAND. Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden heelt den keizer te Ems een bezoek gebragt en met hem gedineerd. Betredende den reeds vermelden aankoop van zoogenaamde antiquiteiten voor het museum te Berlijnmeldt de Nat. Zeil. dat de directeur van het anliqitariutn, prof. Curtius, die voorwerpen niet op eigen verantwoordelijk heid heeft aangekocht en dat alle autoriteiten bij dien aankoop zijn geraad pleegd. zooals in dergelijke gevallen steeds geschied. Op 30 Junij is de gorilla behouden te Berlijn in het aquarium aange komen. Tegen het uur waarop het vreemde dier aldaar werd verwacht, had zich een menigte belangstellenden en geleerden in die inrigting verza meld, om den onbekenden gast te leeren kennen. Nog nooit waren zoo vele mannen der wetenschap tegenwoordig geweest bij de aankomst van een vreemd dier aan gemelde inrigting. Het is gebleken, dal de gorilla meer schroomvalligheid aan den dag legt om de chimpansee dier inrigting te nade- ren dan vreemde menschen. Te Frohse. district Maagdenburg, is door eene gasontploffing eene bruinkoolmijn in brand geraakt. Van de 52, volgens anderen 40. arbeiders zijn niet meer dan 13 gered en de overige waarschijnlijk omgekomen. Tot dusver had men nog slechts 8 lijken kunnen vinden; de pogingen tot redding werden door het gas en het binnenstroomende water zeer bemoeyelijkt. Dezer dagen heeft de eerste kamer te Dresden beraadslaagd over het wets-ontwerp betreffende het staatstoezigt over de katholieke kerk. Na een uitvoerig debat over de artikelen, is het ontwerp met 22 tegen 17 stemmen 1 aangenomen. Hetgeen bij de beraadslaging over dat ontwerp in hooge male de aandacht heeft getrokken, is de houding daarbij aangenomen door prins Georg, die het naast aan den troon staat. Hij heeft bij die gelegenoeid, op de wijze als de leden van het centrum in den Duitschen rijksdag hebben gedaan, betoogd, dal de staat hel regt niet heeft, zich het regt van toezigt op de kerk aan te matigen. De groothertog van Baden heeft de door overstrooming geteisterde streken in den omtrek van Karlsruhe en de lijdende plaatsen in een vijftal andere districten bezocht. De aangerigte schade is groot. In het district Mannheim alleen is die voorloopig op 439,000 mark geraamd. Aan de Wecncr Pol. Corr. wordt uit Konstantinopel gemeld, dat in antwoord op het ultimatum van Servië door de Porte eene circulaire nota aan de mogendheden, namens welke het Parijsche tractaat werd geteekend, gezonden werd, waarin gezegd wordt dat zij zich, voor het geval Servië Turkije aanviel, van elke verpligting tegenover Servië ontslagen achtte en *an haar regt van verdediging ook over de Servische grenzen gebruik maken zou. Officieel werd gemeld, dat van verschillende zijden, met name van Engelandreeds een goedkeurend antwoord op deze nota ingekomen was. Ook wordt uit St. Petersburg een toestemmend antwoord van Rusland aangekondigd. Uit Bosnië meldt genoemd bladdat op telegrafisch bevel des Sultans aldaar de bewapening bevolen is van alle Mohammedanen, van 17 tot 70 jaren oud. Uit Belgrado wordt gemeld, dat het Drina-leger zich in beweging had] gezet en waarschijnlijk den 3din Julij het Bosnische gebied binnenrukken zou. Een proclamatie zou den Bosniërs bekend makendat overal in naam van prins Milan nieuwe overheden zouden worden aangesteld. Tevens zal daarin het krijgsregt worden geproclameerd. Groot-Zwornik zal omsingeld worden. Daar, naar men zegt, de Turksche troepen zich naar Serajewo terugtrekken, zal het Servische leger tot aan de hoofdstad van Bosnië waar schijnlijk geen groote gevechten behoeven te leveren. PESTH4 Julij. liet officiële blad behelst eene aanschrijving van den minister van binneulandsche zaken aan de autoriteiten, waarin deze nadruk kelijk en onder hare persoonlijke verantwoordelijkheid aangespoord worden, om alle woelingen tegen den met Oostenrijk in vrede verkeerenden Turk- schen staat te keer te gaan en volgens de wet te straffen. VERSAILLES. 4 Julij. Er is heden een ministerraad gehouden, waarin men zich uitsluitend heeft bezig gehouden met de tijdingen betreffende het Oosten. Uit alle inlichtingen blijkt, dat de staatkunde van onthouding of van niet-tusschenkomst de meeste kans heeft van door alle mogendheden aangenomen te worden. Deze staatkunde is ook die van het Fransche be wind en het zal aan die staatkunde onveranderlijk vasthouden. WEENEN, 4 Julij. Volgens bijzondere tijdingen uil Konstantinopel heeft de vorst van Montenegro per telegraaf op de telegrammen, die de grootvizier hem voor 8 dagen had gezonden, geantwoord met de oorlogsverklaring, gedagteekend van eergisteren. De vorst betuigt zijn dank voor de erkenning zijner eerlijke houding tegenover de Porie, maar verklaart de verzekeringen der Porie niet te kunnen aannemen. Zij is door leugenachtige berigten barer agenten misleid. De blokkade bestaat feitelijk. De Turksche troepen aan de grenzen van Montenegro zijn in den laatsten tijd versterkt. Hij heeft op raad der mogendheden zijn volk, hoewel met moeite, van deelne ming aan de beweging der opgestane gewesten afgehouden en het verzoe ningswerk ondersteund; maar hij ziel thans in, dat de Porte niet bij raagte is aan den strijd een einde te maken Hij zelf deelt de inzigten van zijn volk en verklaart daarom openlijk aan Turkije den oorlog. BERLIJN. 4 Jnlij. De heer von Westphalen, minister van binneulandsche zaken in het kabinet-Manleuffel, 1850—1859. is overleden. RU DA PESTH4 Julij. Kelet Nepe meldt: Drie regimenten cavalerie en elf bataillons infanterie zijn bij Weisskirchen, Semlin en Miscrowicz bijeen getrokken, om de grenzen te bewaken. Burgerlijke Slaub. Van 29 Juni tot en met 5 Juli 1816. BEVALLEND. T. Verhoeven, geb. de Smit. Z. G. Piket, geb. Flamman.Z. I. W. Donkers, geb. Brand, Z. A. Pielaneu, geb. Werkhoven, D. A. D. van de Laar, geb. Schlette. D. J. van Wijk, geb. Gieze, D. A. M. van Bergen en Henegouwen, geb. Kohlbcck, D. A. van Bemmel, geb. Maleys, Z. S. Engels, geb Schreuder, Z. VV. Laurier, geb. Prins, Z. C. Pennenburg, geb. Doesburg Lanooy, Z. B. Cohen, geb. de Leeuw, Z. C. Kraneveld, geb. Mulder, D. T. Visser, geb. Boetje, Z. J. C. L. Muller, geb. Vonelensank. Z. J. Backer, geb. Meenders, Z. C. de Jonge, geb. Kasteele, D. M. C. Blom. geb. van No- beien. Z. - - J. J. van den Wijngaard, geb. Leugering, D. GEHUWD: J. J. Regeer, jm. en C. van Leeuwen, jd. W. van der Steen, jm. en II. Neuteboom. jd. C. Pijpers, jm. en D. de Kok, jd. W. H. Neuteboom, jm. en S. J Kallenberg, jd. W. U. J. Sesseler, jm. en W. C. Smazen,jd. OVERLEDEN: D. Heimeer, Z„ 11 d. A. Hendriks, 73 j. P. Tuinhof de Moed, D.. 11 m. - M. S. van der Drift, geb. Kriek, 30 j. C. J. de Man, Z„ 8 m. D. J. Toorens, Z.. 13 j. C. Ouwerkerk, D„ 5 m. G. Blankenslijn, geb. Wij ling, D. levenl. J. Geeben. Z., 3 m. - A. de Gunst, Z„ 4 m. H. Veldhuyzen. geb. Slikkelorutn, 42 j. C. Grama, Z., 4 j. A. G. de Gooijer, Z., 15 m. M. van Veen. wede. 11. Asciman, 45 j, H. Zwarts, D.. 4 m. J. H. N. van der Werf, Z.. 9 m E. Verhuist, D„ 6 m. E. Velthuyzen, 2 m. J. de Jong, Z., 7 m. M. W. Arbotiw, D„ 14 j. F. W. de Kok, geb. Schuller, Z. levenl. ADVERTENTIE!*. Zij, die bij 't begin van den nieuwen cursus, op 8 Aug. a. s., Leerlingen wenschen te plaatsen op de Bijz. School voor meer uitgebreid lager onderwijs, op den Stillen Rijn, worden uitgenoodigd zich vóór 15 Juli bij den Ondergeteekende aan te melden. H. H. KIEV ITS. Iioofdond. VTMVVb m BhlhïlVf 's bÜ"a de oorzaak van hoofd- W EillkJ "I ¥11 V* slechte en moeilijke spijsvertering, buik pijn, ontsteking der ingewanden, algemeene lusteloosheid, aambeien, enz. enz. Eén enkele PEARCV-PIE, 's avonds genomen, voorkomt en geneest die kwalen. De doos Pillen ƒ1.25. Eéne doos is steeds voldoende. Te Leiden, 56 Mare, bij N. K. SWEllER.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 3