LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 6 JULI J M°. 157. BINNENLANRSCIIE BEIÜGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. Ut prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, mei het Verslag der Uandelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco, p. p. 6 Cents De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 5 Julij Aan den verjaardag van H. K. H. de prinses zn Wied, dochter van Z. K. 11. prins Frcderik werd heden op de gebruikelijke wijze gedacht. In de maand Junij zijn binnen de gemeente Leiden geboren 134 kin deren, als: 71 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen een tweeling geboorte. Overleden 98 personen, als: 13 mannen, 16 vrouwen, 36 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 22 paren. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer J. H. P. Walraven, candidaat-arts. Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, dd. 25 Junij jl.bevat het treurig berigt, dat het stoomschip Luitenant-Generaal Kroesen, van de N. I. stoomvaartmaatschappij, op reis van Atchin via Padang naar Batavia, bij Poeloe Lagoendi in straat Sunda is vergaan, en dat van de 300 opvarenden nog geen 70 zijn gered. Van de bij deze ramp omgekomenen worden ge noemd: de majoor Boom, de kapiteins Thieme, Welters, Lublink Weddik en Rozenraad, de hoofd-ingenieur Pet, de vroegere chef van het hydrogra- phisch bureau Cdeling, de luitenant der mariniers Alm. de agent der Ja- vasclie bank Nagtglas Versteeg, de weduwe Boschmeester Weghake en me- jufvrouw Leicester. Bij het departement van koloniën zijn twee telegrammen van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen, inhoudende de navolgende tijdingen uit Atchin: De naar Pedir gezonden bezettingstroepen werden bij hunne aankomst aldaar (4 Junij) door den radja en de hoofden goed ont vangen en begonnen dadelijk met het oprigten eener versterking. Na eenige dagen nam de bevolking eene vijandige houding aan en verwondde twee militairen. Daarom werd den 10leo Junij nog eene Europesche compagnie ter versterking der bezetting uit Atchin gezonden. Sedert is echter alles naar wensch gegaan: de bevolking hield zich rustig en de radja en hooiden bleven welgezind. In Atchin heeft men op nieuw te kampen gehad met regen, zwaren wind en overstrooming, waardoor veel schade is veroorzaakt. Nagenoeg overal heeft het land onder water gestaanook bij het nieuwe hospitaal te Pantey Pcrak; lvotta Radja bleef evenwel vrij. Volgens de laatste berigten was het water weder gezakt en waren alle versterkingen daarvan bevrijd. Het weder was zeer warm en droog geworden. De ge zondheidstoestand, die eenigen tijd ongunstig was geweest, begon te verbe teren. De vijand trachtte herhaaldelijk onzen post Reloel-zuid te bekruipen, doch te vergeefs. Een aanval op onze versterking te Kwalla-Gighen werd afgeslagen, zonder verlies aan onze zijde. Eene patrouille van drie mili tairen, die twee bannelingen van Olehlch naar Lampagcr geleidde, werd overvallen en vermoord. De hoofden van Lamtcngah in de VI Moekim, op wie de verdenking rustte dat zij met den vijand heulden zijn gearresteerd. De radja van Pasei kwam den 14J,D Junij met den assistent-resident de Scheemaker te Atchin om zijne opwachting aan den bevelhebber te maken. De Staatscourant bevat de verslagen van de commissie van toezigl op den doorlogt en het vervoer van landverhuizers over 1875. Te Rotterdam bedroeg het getal landverhuizers, dat zich gedurende het jaar 1875 aan bet bureau der commissie aangemeld heeft, 2099, tegen 2241 in het vooraf gaande jaar. De commissie vindt deze vermindering niet noemenswaardig, met het oog op de omstandigheden in Noord-Amerika en de hoogere looncn in Europa te bedingen. Deze 2099 landverhuizers vertrokken als volgt 2060 naar Noord-Amerika; naar Brazilië over Liverpool 13: naar Australië 17 en naar de Kaap de Goede Hoop 9. Hiervan waren 757 Nederlanders. Over Amsterdam was de landverhuizing van weinig beteekenis; geene enkele expeditie van 20 of meer passagiers is van daar vertrokken. Uit de haven te Ilarlingen zijn gedurende het jaar 1875 31 personen vertrokken naar Amerika; weinige jaren geleden bedroeg dal getal meer dan 2000 personen. Dit Dordrecht en Vlissingen zijn geen landverhuizers vertrokken. Aan de postkantoren te Amsterdam's Gravenhage en Rotterdam zijn plaatsen van brievenbesteller open, op eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ400, met uitzigt van opklimming in hooger bezoldiging. Zij die voor deze be trekking in aanmerking wenschen te komenmoeten zich in persoon bij den directeur van het postkantoor in de genoemde sleden vervoegen. Bij de gehouden examens aan de polytechnische school hebben diploma verkregen: voor technoloog (B. art. 60) de bh. I. Boas Boasson, G. W. Eekhout, M. A. van Hasselt, C. A. C. Libosan; voor civiel ingenieur (C. art. 61) de hh. S. VV. Becking, H. E. Beunke, J. de Booy, C. R. J. Kal lenberg van den Bosch, A. L. J. Bouten, J. VV. O. II. Bueninck, D. A. M. Doublet, S. G. Everts, D. II. Havelaar. A. W. Hein, J. A. Kerkhoven, H. H. van Kol, J. de Koning, A. P. Melchior, J. G. Mets, D. Molenaar, J. A. Roijer, J. K. E. Triebarivoor civiel ingenieur en bouwkundig ingenieur of architect (C. artt. 61 en 62) de heer jhr. B. VV. F. van Riemsdijk; voor bouwkundig ingenieur of architect (C. art. 62) de heer W. C Koomans; voor werktuigkundig ingenieur (C. art. 64) de hh. Th. A. Bertrand, D. Bloo ker, H. Enno van Gelder. De Nederlandsche Juristen-vereeniging zal vergaderen te Middelburg, van 24 tol 26 Aug. a. s. Op die dagen zullen worden besproken: voogdij van regenten, bewijs door tusschenpcrsonen en verzekering der nakoming van civile verbindtenissen. Te Vlaardingen is de tweede haringjager aangekomen met 23054 ton haring, 1205» ton volle eu 110 ton maatjesharing, de vangst van 45 schepen. Door den kantonregter te Oud-Beijerland is zekere J. N.te Mijnshee- renlandonlangs door den burgemeester van Klaaswaal bekeurd wegens het moedwillig mishandelen van een voor een kar bespannen hond. op den open baren weg onder gemelde gemeente, veroordeeld tot eene geldboete van 8 en subsidiaire gevangenisstraf van een dag, alsmede in de kosten. Omtrent de Yucca Californica, van wier bloei in de tuinbouw-inrigting der firma E. H. Krelage Zoon te Haarlem onlangs werd melding gemaakt kan nu worden medegedeeld, dat die bloei is geëindigd, en dat ten gevolge van kunstmatige bevruchting de plant een aantal zaadknoppen ontwikkelt, die het vooruitzigl openen, dat er goed rijp zaad van de plant zal kunnen worden gewonnen. Zoo dit gelukt, verdient het feit te meer opmerking, daar het bekend is, dat de Yucca's in haar vaderland, Californie, evenmin als elders, zonder vreemde hulp vrucht geven. In Californie neemt een insect de taak der bevruchting op zich, dat men de Yrucca-mot genoemd heeft. [B. C.) Uit Amsterdam meldt men dat de groote zangwcdstrjjddie in Sep tember a. s. door /'Amstels Mannenkoor'' is uitgeschreven, ter viering van zijn 25-jarig bestaan, welk feest door de tegenwoordigheid van Z. M. den koning zal worden opgeluisterdveel deelneming ondervindt. Niet minder dan 43 mannen-zangvereenigingenwaaronder de meest gunstig bekende, te zamen meer dan 3000 zangers, hebben zich tot deelneming doen inschrijven. Bovendien hebben eenige der voornaamste buitenlandsche toonkunstenaren, als: de hh F. Liszt, F. Gevaert, E. Beyer, H. Vieuxtemps en anderen de uitnoodigingom het feest bij te wonen, aangenomen en zich bereid ver klaard eenige hunner toonwerken onder eigen leiding te doen uitvoeren op een daarvoor te geven kunstenaarsconcert, dat mede in hel programma der feestelijkheden is opgenomen. 1111. KK. HH. de kroonprins en de kroonprinses van Duitschland hebben gisteren aldaar de historische tentoonstelling in het Oudemannenhuis en het Trippenhuis bezocht. Te Sleenwijk is door de policic proces-verbaal opgemaakt legen een koopman wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. De koopman bezocht verschillende gemeenten met een wagen, waarop linnen en katoe nen slofTen geladen waren en die voortgetrokken werd door drie kinderen, respectiveljjk 6 8 eu 9 jaar oud. De kinderen ontvingen voor eiken dag, dat zij in 'smans dienst waren, tot loon 10 cent en een boterham. Te Eindhoven werd dezer dagen een knaap van 13 jaren door zijne ouders naar den koperslager gezonden om een koperen ketel, welke aldaar in reparatie waste gaan halenhij stak onderweg den ketel in een der grachten waardoor die vol water liep en begon te zinken; daar hij geen kracht genoeg had om hem omhoog te trekken, viel h(j voorover in het water; met den ketel in de hand geklemd, werd hij er levenloos uilgehaald. Nabij Eindhoven had dezer dagen het volgende ongeluk plaats. Een ingezeten uit Nuenen was naar Eindhoven geweest om een kalf af te leve ren in de gemeente Tongelre komendehield hjj bij Liebrechts stil en kocht een vliegennet; dit het paard willende aandoen, schrikte het dier, de voerman hield het met de leidsels vast, doch had het ongeluk te struikelen en met de beenen er in verward te geraken. Het paard holde het geheele dorp door, zijn meester medeslepende, die daardoor zoozeer verwond werd, dat hij onkenbaar was en waarschijnlijk wel zal sterven.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 1