BIJVOEGSEL, behoorende lol de Leidsche Courant tan Maandag 3 July db76, A°. d54. BUITEN LANDSCHE BEBIG'! EN. PER TELEGRAAF. Tot notaris binnen liet arrondissement Amsterdam zijn benoemdte Amsterdam de hh. 11. Reysenbach en J. G. Pouvv Jr.candidaat-notarissen aldaar (de laatste in de plaats van den heer J. G. Pouvv, aan wien, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend), en te Nieuwer-Amstel den heer J. F. llerbschleb, eand.-notaris te Amsterdam. De Duitschc kroonprins kwam heden voormiddag ten half elf ure uit Berlijn met zijne gemalin en kinderen in de residentie aan. Allen begaven zich met een talrijk gevolg naar het Oranjehótel te Scheveningen, na eenigen tijd in de hofsalons te hebben verwijld, waar zij werden begroet door H. M. de koningin en ontvangen door den luit.-kolonel baron de Posson, adjudant van Z. M. den koning. De waarnemende vertegenwoordiger van het Duil- sclie rijk bij ons hof, graaf Schmidthals, was de vorstelijke personen tot Utrecht tegemoet gereisd. In hofkoetsen reed het vorstelijk gezin naar het Oranje-hotel, de keizerlijke prins en prinses begeleid door en in het rijtuig van 11. M. de koningin. De twee oudste zonen van Z. K. H. den kroonprins van Duitschland. die aar. eene instelling te Kassei studerenworden eerstdaags eveneens te Sche veningen verwacht. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren lokte de spoorweg verbinding met Scheveningen weder een uitvoerig debat uit. Zooals bekend is, had de raad het verlangen uitgesproken, dal alsnog onderzoek zou ge schieden naar de gezindheid der llollandsche spoorweg-maatschappij om, met vermijding van eiken overgang over den Scheveningschen weg, den spoorweg aan te leggen ten zuidwesten van het dorp. De briefwisseling daarover leidde tot geen resultaatvermits de raad van administratie der spoorweg-maatschappij bleef vasthouden aan zijn oorspronkelijk plan, om, door middel van een viaduct, de baan te doen ioopen over den ouden Sche veningschen weg. Ook borg. en weth. volhardden bij hunne bedenkingen tegen de doorsnijding, zoodat zij den raad voorstelden zijne medewerking aan den ontworpen spoorweg toe te zeggen, onder voorwaarde dat de rig- ting worde bepaald ten zuidwesten van het dorp. Na gehouden discussie verklaarde de raad met 19 tegen 9 stemmen niets van een viaduct te wil len weten, en slechts 1 slem verzette zich tegen het voorstel om den raad van administratie te kennen te geven, dat de stad de rigting van den spoor weg om het dorp wenscht. BELGIË. Woensdag stonden voor de regtbank te Antwerpen eenige personen teregt, betrokken in de onlusten van den IS'". 14e" en 15cn Junij. Joseph Goossens, 22 jaar, kleermaker van beroep, beschuldigd van inbraak en ver nieling in het huis van Delaet, werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf en 26 fr. boete. Laurent Sloremans. herbergier, en Frangois Speleers, vischkooper. insgelijks beschuldigd van inbraak bij Delaet, werden veroor deeld tot 4 en 2 maanden gevangenisstraf en 26 fr. boete. ESI6EEA W LONDEN 30 Junij. Lord Russell heelt zijn voornemen aangekondigd, om aanstaanden Maandag tot den secretaris voor buiteul. zaken de vraag te rigten of hulp. hetzij in wapenen, hetzij in ammunitie, aan de Turken is verstrekt-door Brilsche magt, om hen in staal te stellen den opstand in Servië te onder drukken. FK.1 X K K S«S Si. De conservative leden van den senaat hebben, naar men verneemt, eene bijeenkomst gehouden ten huize van den bisschop Dupanloup. waarbij ook de heeren de Broglie en Bullet tegenwoordig waren en waarop beslo ten is niet aan te dringen op eene verdaging van het wets-ontwerp betref fende de akademische graden, maar in den krijg, den conservativen aange daan, tot het uiterste toe wederstand te bieden. In eene later bij den heer de Broglie gehouden vergadering hebben de conservative leden zich zeer afkeurend uitgelaten over den maarschalk de Mac Mahon, met het oog op zijnen brief aan den minister van oorlog ten aanzien van de medepligtigcn aan de Commune; men noemde hem een man, die zich op een hellend vlak geplaatst had door al te gemakkelijk de republiek te aanvaarden. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Raspail het verlangen te kennen gegeven, om de regering te interpelleren over den brief van den pre sident der republiek aan den minister van oorlog tot het slaken der vervol gingen ter zake van de commune, en over de aanhoudingen, die in den laatsten tijd maar al te dikwijls op valsche beschuldigingen hebben plaats gehad. De minister van justitie heeft geantwoord, dat hij bereid is aanst. Maandag op de interpellatie te antwoorden. Met algemeene stemmen en uit eigen beweging heeft de commissie voor de begrooting besloten een crediet van 300,000 fr. te openen voor reiskosten van den president der republiek. Mevr. de wed. Michelet had vroeger hare toestemming gegeven, dat door studenten een gedenkteeken op het graf van haren echtgenoot werd opgerigt. Zij had dit gedaan in de stellige verwachting, dat de geheele aca demische jeugd hieraan zou kunnen deelnemen. Nu evenwel socialistische studenten en werklieden de zaak tot een partrjzaak trachten te maken, heelt mevr. Michelet te kennen gegeven, dat zij geen toestemming verleenen kan, tenzij een beroep worde gedaan op alle vereerders van Michelet zonder onder scheid van stand of partij. BUITiCHLAND. Volgens berigten uit Straatsburg hebben de dammen en dijken in die rijksprovincie, door den hoogen waterstand in het vroege voorjaar en nu dezer dagen, groote schade geleden. Men begroot die op 6 a 700.000 mark. Maar hiermede is slechts een gedeelte van het nadeel opgesomd, hetwelk daardoor is geleden. De oogst is door de overstroomingenwelke in zoovele streken van den Rijn hebben plaats gehad, grootendeels vernield; daarenbo ven is de schade, aan gebouwen toegebragt, zeer groot. Reeds is in de voornaamste steden der provincie een aanvang gemaakt met het inzamelen van giften. Ook in Frankrijk hebben zich in de sleden commissiën gevormd, om gelden ten behoeve van de noodlijdende Elzassers bijeen te brengen. De keizer heeft 10000 mark voor de slagtofl'ers van de overstrooming i in den Elzas gegeven. Prof. Liman uit Berljjn, die naar Ragatz was gereisd om een onderzoek in te stellen naar den gezondheidstoestand van graal Arnim, heeft eene ver- klaring afgegeven, waarin hij zegt dat de gezondheidstoestand van den graaf nooit bestand zal wezen tegen de voltrekking van het over hem uitgesproken vonnist. w. zes maanden gevangenisstraf. In het verschijnen van den Reichs-Anz. heeft, in weerwil van de werkstaking der letterzetters, geene vertraging plaats. Even als vroeger zijn, door tusschenkomst van den minister van oorlog, uit eenige garnizoen» een aantal in militaire dienst zijnde letterzetters ontboden. Üc Post wordt gezet door de Ietierzetsters der vrouwenvereeniging, bekend onder den naam van "Lelteverein." De Norddeutsche en de Kreuzzeit. worden gezet door eenige bejaarde zetters, die aan de werkstaking geen deel nemen en nu in hun werk door meisjes worden geholpen. Te Berlijn is op 27 Junij in 82-jarigen ouderdom overleden de hoog leeraar dr. C. G. Ehrenberg. een geleerde, die zich, vooral door zijne studie der inlusoriën en zijne microscopische onderzoekingen, een grooten naam heeft verworven. In het vorige jaar, bij het in Nederland gevierde Leeuwen- hoeksfeest, werd hem door de kon. akademie van wetenschappen de gouden medaille toegewezen van het zoogenaamde Leeuwenhoeksfonds, welke onder scheiding door hem op grooten prijs werd gesteld. Le Diord zegt betreffende de zaken in het Oosten dat thans de feiten aan het woord zijn. Naar wij gelooven, zegt dat blad, kan men, zonder van luchthartige hersenschimmen te worden beschuldigd, verzekeren, dat het werk der bevrediging en der hervorming door de zamenwerking der mogendheden zou zijn gelukt. Uit de gebeurtenissen zal blijkenof de onbesuisde verstoring van dat bevredigingswerk en het verbreken der slag- boomen, welke de uitbarsting der hartstogten beletteden. voor de Chris tenen, voor Turkije, voor Europa betere vruchten zullen dragen. De kabi netten, die de crisis niet konden voorkomen, hebben er onberekenbaar belang bij, het met elkander eens te worden aangaande de gevolgen harer uitbarsting. De eensgezindheid der drie keizerlijke hoven ter handhaving van den 'algemeenen vrede blijft ongerept. Wij hopen, dat alle Europesche kabinetten zich daarbij zi.llen aansluiten ten behoeve van dit gemeenschap pelijk belang. Het eerste, dat er te doen staat, is, het beginsel te be trachten van volkomene non-interventie, welke echter geene onverschillig heid wezen mag. Hel zon de pligt van Europa zijn. den krijg le stuiten, zoo die iu een barbaarschen oorlog ontaardde, zonder ander uitzigt dan verdelging. Volgens berigten uit Konstantinopel is de toestand aldaar vrjj zorg wekkend. De Sultan is verre van gerust en acht zich van zamenzweerders omgeven. Geruchten omtrent het ontdekken van zamenzwëringen zijn aan de orde van den dag. De publieke opinie drijft den Sultan tot den oorlog, en de oud-Turkschc partij doet haar best dien geest onder het volk aan te wakkeren. Een en ander heeft reeds geleid tot het gerucht dat de Sultan de regering reeds moede was en afstand van den troon wilde doen ten gunste van zijnen broeder. Men meldt ook nog uit Konstantinopel dat dezer dagen aldaar drie hoof den van de partij van het «Jonge Turkije", die vroeger verbannen waren, zijn teruggekeerd, en dat in de vlakte van Beicos (Bosporus) een kamp voor 8Ó000 man der reserve wordt opgerigt. ten einde een weg te dekken, die op een inham van de Zwarte zee uitloopt en die ontscheepte troepen in staal zou stellen de fortificatiën van den Bosporus te vermijden en zelfs van achteren aan te vallen. LONDEN, 30 Junij. In het lagerhuis heeft de heer Dilke gevraagd, of hel gerucht dat de Russische grootvorst Wladimir met een Servisch leger aan de Turkscnc grenzen stond, gegrond was. Hierop is van wege de regering geantwoord, dat voor zoover zij kon weten, het gerucht onge grond moest zijn. In antwoord op eene andere vraag is van de zijde der regering medegedeeld, dat Frankrijks antwoord op het nieuwe voorstel aan gaande eene conferentie ter zake der suiker-conventie is ontvangen en dat de onderhandelingen worden voorlgezet. Zoodra zij zijn afgeloopen, zal daaromtrent nadere mededceling worden gedaan. WEENEN. 30 Junij De Pol. Corr. meldt uit Bucharest, dat de Rumeni- sclte regering, wegens de voorgenomen operatiën der Turksche Donau-flotille tegen Servië, bij de waarborgende mogendheden stappen heeft gedaan. Voorts heelt het blad berigten uit Belgrado ontvangen, waaruit blijkt dat men aldaar een aanval van Turksche troepen tegemoet zag. doch dat Tur kije zijne troepen geen aanval wil laten doen, maar die van Servische zijde zal afwachten. Alvorens echter hiertoe over te gaan, zou Servië nog een laatsten stap bij de l'orlc willen doen. Uit Cellinje wordt aan het blad ten stelligste verzekerd, dat er een alli- antie-tractaat tusschen Servië en Montenegro bestaat en het reeds veertien dagen geleden is geratificeerd. BELGRADO, 30 Junij. Naar men met zekerheid verneemt, is eergisteren van hier een ultimatum naar Konstantinopel verzonden, hetwelk aldaar morgen of overmorgen zou worden ingediend. l'ETERSBURG. 30 Junij. De rijksbank heeft het disconto voor wissels tot op 7 en dat voor beleeningen tot op 8 pCt. verhoogd. ROME, 30 Junij. Generaal Cialdini is benoemd tot gezant te Parijs. KONSTANTINOPEL, 30 Junij. In een brief van den vorst van Servië wordt kennis gegeven dat van de zending, die aan den heer Christies was opgedragen, is afgezien. WIDD1N, 30 Junij. De Serviërs hebben eenige malen geschoten op de Turksche grenswachters. De Servische commissarissen, met het onderzoek naar de grensscheiinis belast, zijn plotseling vertrokken. AKABEME-XIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. 1 Jtllij: De heer Th. Arntzenius, geb. te Goor (Overijssel), in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Eenige onderzoekingen op het gebied van croup en diphtheritis. De heer G. S. P. Scheltema, geb. te Arnhem, in de regtenna verdediging van zijn akademisch proefschrift; De getrouwde vrouio als koopvrome, aanteekening op art. 168 B. if. De heer J. Haver Droeze, geb. te Vlaardingen, inde wis- en natuurkunde, na verdediging van zjjn akademisch proefschrift; De oplosbaarheid van gips in water en sommige zout-oplossingen. De heeren O. D. van der Staal van Piershil, geb. te Breda, en A. P. Vis ser, geb. te Schiedam, beiden in de regten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1876 | | pagina 5